Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Uderz w stół… Co nam mówi dyskusja o lekach antydepresyjnych wywołana filmem Beaty Pawlikowskiej
Nam, psychiatrom, ta cała historia pokazuje, że chyba za mało mówimy w popularny sposób o chorobach psychicznych. Katarzyna Prot-KlingerBiolog i epidemiolog Robert G. Wallace dowodzi w swoich pracach, że współczesne epidemie mają swoje źródło przede wszystkim w obecnym systemie gospodarczym. Można zatem mówić o neoliberalnej eboli, grypie czy covidzie.
Z Martą Kostką, dietetyczką i technolożką żywności, rozmawia Dawid Krawczyk.
Najbardziej niebezpieczny narkotyk? „Nie wiem, co zażyłem”
Czy idąc do lekarza psychiatry, mówiłbyś prawdę o stosowanych substancjach psychoaktywnych?Dawid KrawczykWszyscy mamy tę samą godność niezależnie od swojej produktywności – mówi Ewa Furgał, założycielka Fundacji Dziewczyny w Spektrum.
Jak dorastałem na Śląsku, smog nie stanowił dla nas żadnej przeszkody. Podczas jesienno-zimowych okresów każdy brał tak samo głębokie wdechy jak zawsze, nawet nie zdając sobie sprawy, że właśnie zaciąga się śmierdzącymi drobinkami raka.

Kojenie może być samobójcze, bo doprowadzi do apatii, a nam potrzeba wyborców zaangażowanych.
Oznaczałoby to traktowanie wszelkich mądrości osób popularnych, poza ich merytorycznymi sprawami zawodowymi, jako bełkot osoby naćpanej.
Po mastektomii, kiedy była jeszcze słaba, bała się nawrotu choroby i utraty sił, Lorde nie otrzymała wystarczającego wsparcia jako pacjentka. Dostała za to implant piersi i rady dotyczące tego, co zrobić, żeby być atrakcyjną dla męża.
Jarosław Kaczyński obawia się dziś, że wyjeżdżających z Polski lekarzy nie ma kim zastąpić. Co z tym zrobić? Utrudnić. Prezes PiS uważa, że możliwość darmowego studiowania powinna zobowiązywać do pracy w Polsce. Co na to środowisko lekarskie?
Jeśli nic nie zmienimy, będzie tylko gorzej – mówi Łukasz Jankowski, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Bardzo ważny czas w moim życiu, choć długo bałam się do tego przyznać. Oto dlaczego.
Z powodu wprowadzenia obniżonej składki zdrowotnej dla najlepiej zarabiających samozatrudnionych (4,9 proc. na liniowym PIT zamiast 9 proc.) finanse publiczne otrzymają o ok. 5 mld złotych mniej, niż miały otrzymać w pierwotnej wersji Polskiego Ładu. No i proszę, mamy źródło finansowania.
Szkoła zbyt często patrzy na dziecko przez pryzmat diagnozy i traktuje je nie jak człowieka, tylko zbiór deficytów i dysfunkcji. Rozmowa z Izabelą Hnidziuk-Machnicą z Fundacji AleKlasa.
Całą grupę demograficzną kobiet nazywa się obecnie „utraconym pokoleniem”. Fragment książki Jenary Nerenberg „Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę”.
Wycinanie lasów, zanieczyszczanie gleby i skażenie wód gruntowych. To tylko niektóre efekty utrzymywania produkcji narkotyków na czarnym rynku.
W szpitalu psychiatrycznym w Gorycji, gdzie rozebrano mur oddzielający tę instytucję od miasta, zdarzyło się coś, co można by nazwać utopią wcieloną. Fragment książki Jerzego Jarniewicza „Bunt wizjonerów”.
Niezależność – to ona jest odbierana opiekunom niepełnosprawnego dziecka jako pierwsza. I to od razu na całe życie.
Człowiek sukcesu to człowiek zdrowy, a zdrowie zależy tylko od nas. Prawda to czy nowe narzędzie kontroli społecznej?
Zdrowie jest globalnym dobrem publicznym, a dzielenie świata na darczyńców i beneficjentów pomocy jest przestarzałym i nieefektywnym modelem.
Grupa, która może być zainteresowana zmianami w obszarze świadczeń z tytułu opieki nad osobami z niepełnosprawnością, jest całkiem spora. Okazuje się, że reformy wspierają też politycy, więc dlaczego wciąż nic z tego nie wynika?
Równie istotna będzie zmiana sposobu rozliczania punktów karnych, które obecnie kasują się po roku od popełnienia wykroczenia. Od 17 września kasowanie będzie miało miejsce dopiero po dwóch latach, i to od momentu uregulowania mandatu.
Czy w mediach społecznościowych można reklamować wódkę? I czy powinnismy się tym w ogóle martwić?
Rozmawiamy z użytkownikami psychodelików. Co biorą? Jak często? Co dają im psychodeliczne tripy? Psycholog tłumaczy, czym w ogóle są psychodeliki.
Zdrowe życie możemy wieść jedynie za zdrowej planecie.
Przy klimatycznej gorączce wysiadają termometry i giną ludzie. „Ale przecież kiedyś też było ciepło”
Ulokowany nad Polską wyż słoneczny pieszczotliwie nazywany Jurkiem nie ma w sobie nic z uroczego dostawcy letniej aury. To namaszczony przez katastrofę klimatyczną posłaniec śmierci, który już zbiera żniwo w kolejnych krajach Europy.
Zaprosiliśmy do laboratorium kilkadziesiąt osób, które mają za sobą wiele doświadczeń z psychodelikami – badaliśmy aktywność ich mózgów związaną z przetwarzaniem emocji.
Demoniczna rodzina wiedziona żądzą zysku, ciężko pracujący górnicy, pazerni przedstawiciele handlowi.
Gramy sami ze sobą i z tą planetą w bardzo niebezpieczną grę.
Na Jordanowie problem się nie skończył. Dla dzieci z niepełnosprawnościami Polska bywa państwem grozy.
Narkotyki są i będą obecne w otoczeniu lub nawet życiu naszych dzieci, niezależnie od tego, czy to nam się podoba, czy nie. Nie ma powodu, żeby robić z narkotyków temat tabu – mówi terapeutka Monaru.
Pierwszy kraj w Europie chce systemowo uregulować kwestię urlopów menstruacyjnych. Na razie musimy słuchać, że miesiączka to nie choroba, ale boleć musi.
Nie wiesz, co zrobić z pacjentem? To dzwonisz po karetkę. O ratownictwie medycznym opowiada lekarz Jakub Sieczko.
Coś, co do tej pory było uznawane za głupi, szkolny wybryk, teraz może mieć konsekwencje karne.
Zarejestrowana ciąża to nie powód do paniki, ale już wzmocnienie opresji wobec pacjentek gabinetach ginekologicznych – owszem.
Chcesz być zdrowy w Polsce PiS-u? Znajdź prywatnego lekarza za 300 zł na godzinę. Nie chcesz już mieszkać ze starymi? Przeznacz ponad połowę pensji na wynajem. Własne mieszkanie? Nie stać cię. Na kredyt? Nie bądź śmieszny.
Podziemie aborcyjne w USA pomagało kobietom w niechcianej ciąży, ale też nauczyło kobiety, że lekarze mężczyźni nie są im do tego potrzebni.
Medyczna marihuana nie pomaga w łagodzeniu dolegliwości jednakowo wszystkim pacjentom. Konwencjonalne leki jednak też nie wszystkim chorym pomagają.
Pandemia COVID-19 pokazała, że potrzebujemy radykalnej zmiany kierunku.
„Wyjechać? To mi nie przeszło przez myśl. Proszę przekazać ludziom, że wytrzymamy!”
Przekazała własne tabletki ofierze przemocy domowej, którą mąż chciał zmusić do urodzenia dziecka. Została oskarżona o pomocnictwo w aborcji.
Ciągle słyszy słowa podrostków, którzy wypchnęli ją z autobusu, gdy zdyszana usiłowała wejść w ostatniej chwili, bo pojazd już ruszał: „Gdzie się pchasz, krowo?! Taka tylko żre i powietrze psuje!!!”.
Cała pomoc dla osób uciekających z Ukrainy opiera się na pracy wolontariuszy. A oni są na skraju wyczerpania fizycznego i emocjonalnego.
Pytanie brzmi, co jest ważniejsze: czy wolność wyboru szpitala i wędrowania po systemie, czy gwarantowany dostęp do opieki dla każdego? Z Markiem Balickim rozmawia Michał Sutowski.
Katastrofa klimatyczna, utrata bioróżnorodności, zatrute powietrze – lista krzywd, które człowiek wyrządził planecie, zdaje się nie mieć końca. Naukowcy dorzucają kolejny – rzeki skażone farmaceutykami.
W 2021 roku MDMA, kokainy i amfetaminy używaliśmy w Europie mniej niż przed pandemią. Dlaczego?
– O kursie na asystenta zdrowienia dowiedziałam się od psycholog. Powiedziała mi: „Jak pani jest takim czołgiem, którego nic nie powali, nawet choroba psychiczna, to niech pani spróbuje tego” – mówi Ewa.
Szczerze współczuję pacjentowi. Ale problem w tym, że będąc niezaszczepionym, nadal można umrzeć. Nawet jeśli nie na covid, to jak najbardziej z jego powodu.
Z całym szacunkiem dla Orkiestry, ale Polski Ład przyniesie ochronie zdrowia kilkadziesiąt razy więcej dodatkowych środków niż zbiórka Owsiaka.
− Powiedzmy to jasno: obowiązkowe szczepienia to jedyna gwarancja bezpieczeństwa dla nas i dla naszych bliskich, to odpowiedzialność, to życie − mówił w sobotę Biedroń. Czy Platformie Obywatelskiej starczy odwagi, by jednoznacznie opowiedzieć się za obowiązkiem szczepień?
Słabe pojęcie o ekonomii ma ktoś, kto najpierw oczekuje efektów, a dopiero potem, ewentualnie, zgodzi się za nie zapłacić.
Brytyjski psychiatra dr David Nutt opowiada o mechanizmach uzależnienia, psychodelikach, stworzonym przez siebie substytucie alkoholu i hipokryzji polityków.
Badacze chcą się dowiedzieć, jak pandemia wpłynęła na użytkowników substancji psychoaktywnych.
Wskaźniki gospodarcze Polski po dwóch latach pandemii faktycznie są dobre, a na tle wielu państw Europy Zachodniej nawet bardzo dobre. Tylko że cenę płacimy za to straszliwą. W kwestii pandemii rządzący zachowali się jak Lord Farquaad ze „Shreka”.
Co by było, gdyby Jarosław Kaczyński raz w miesiącu zapalił jointa, a może nawet dwa? – pytał w czasie debaty sejmowej poseł Mieszkowski.
50 lat temu świat dawał sobie radę z trudnościami „nie do pokonania”. Dziś skąpi pieniędzy na to, co najważniejsze.
Pilnie potrzebujemy ochrony nie tylko przed wirusem, ale także przed społecznymi i psychologicznymi skutkami samej pandemii.
Najbliższe lata przesądzą nie o tym, czy PiS dalej będzie rządził Polską, tylko czy Polska jako wspólnota polityczna ma jeszcze sens. Pisze Michał Sutowski.
„Alkohole 24h” – czy taki szyld już niedługo odejdzie do lamusa?
Rozmowa z wirusolożką Emilią Skirmuntt.
Koncerny znalazły sobie nowy kanał promowania niezdrowej żywności i używek: pomoc humanitarną.
Najchętniej opowiadają o tym, ile widzieli dobra. O samej sytuacji mówią z ociąganiem, bo trudno wpisać to, co widzieli, w rzeczywistość Europy XXI wieku. Z osobami z grupy Medycy na Granicy rozmawiała Nina Olszewska.
Czy nadal wierzymy, że interes firm farmaceutycznych jest ważniejszy od pokonania pandemii?
Kończący się rok obfitował w przełomowe decyzje w sprawie konopi.
Dzięki programom redukcji szkód użytkownicy narkotyków są mniej narażeni na zakażenie HIV.
Rozmowa z senatorem Nowej Lewicy Wojciechem Koniecznym.
Rząd twórczo połączył cherlawą ochronę zdrowia z pandemicznym leseferyzmem. Skutki są zabójcze.
Galvinowie wydawali się idealną amerykańską rodziną. Aż u połowy z ich dwunastki dzieci zdiagnozowano schizofrenię.
Miłada Jędrysik w rozmowie z Krytyką Polityczną.
W Zurychu legalny ma być obrót marihuaną do celów rekreacyjnych.
Książkę Gabora Maté powinni przeczytać wszyscy terapeuci uzależnień oraz odpowiedzialni politycy.
Kształtuje się nowa linia orzecznicza, z której wynika, że jak ktoś uprawia marihuanę, którą się leczy, to nie szkodzi on ani sobie, ani społeczeństwu.
Ponad miesiąc temu naprzeciwko KPRM stanęło drugie już Białe Miasteczko. Mateusz Morawiecki nie poświęcił dotąd nawet minuty na rozmowę z protestującymi medyczkami i medykami.
Obecny system produkcji żywności to system ofiar, które tracą życie, pieniądze, zdrowie, miejsce bytowania, środowisko naturalne.
Dynamiczna jazda prowadzi do krótkotrwałego zwiększenia koncentracji, jednak po pewnym czasie przychodzi rozdrażnienie, a nawet złość.
O nowej książce, jodze i obaleniu patriarchatu rozmawiamy z Pauliną Młynarską.
Jednym z kluczy do sukcesu okazała się dekryminalizacja.
Drogą do lepszej, spokojniejszej i bardziej zrównoważonej przyszłości jest współpraca, a nie konkurencja między państwami na świecie.
Demonstracje KOD-u, obrona sądów, Strajk Kobiet, strajk nauczycieli, strajki klimatyczne, a wreszcie strajk pracowników i pracownic ochrony zdrowia… I co, nic? Niekoniecznie.
W Polsce konopi indyjskich nie wolno uprawiać nawet na leki, więc kiedy skończy się partia z importu, aptekarze rozkładają ręce i każą czekać na dostawy.
Popieramy protesty medyków, ale gdy przychodzi co do czego, to rżniemy głupa i udajemy, że nie wiemy, skąd się biorą pieniądze na ochronę zdrowia.
Siódmego dnia pod KPRM o problemach w systemie opieki zdrowotnej opowiadają ratownicy. Przed południem na trawnik w Alejach Ujazdowskich przyjechały na sygnale karetki i wóz strażacki.
System doprowadza lekarzy, pielęgniarki i ratowników medycznych do stanu wyczerpania, a rządzący nimi gardzą. Ci, którzy nie chcą wyjechać z Polski, protestują po raz kolejny.
Patrząc na pracowników i pracowniczki ochrony zdrowia nocujących w namiotach pod siedzibą szefa rządu, trudno nie poczuć wściekłości na państwo polskie, zmuszające kluczowych dla dobrostanu społeczeństwa ludzi do takich kroków.
Narkotyki w więzieniu czasem zdobyć łatwiej niż na wolności. Gorzej z pomocą w leczeniu uzależnienia.
Po fiasku loterii szczepionkowej coraz częściej słychać głosy, że po metodzie marchewki rząd powinien spróbować skłaniać ludzi do szczepień metodą kija.
Szczepionka AstraZeneca została opracowana w sposób, który miał pozwolić na wyszczepienie całego świata. Nie udało się – a zyskał na tym wielki kapitał.
93 331 – to liczba osób, które zmarły w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania substancji psychoaktywnych w roku 2020.
Aleksandra Kisiel: „Kobiety zajęte dostosowaniem się do estetycznych wymogów, nie mają czasu na robienie rewolucji. Ale ja nie nawołuję do rewolucji. Tylko do odwalenia się od siebie”.
Ponad rok temu pisaliśmy, że koronawirus nie odmieni zasadniczo świata, a tylko nasili już istniejące zjawiska. Dziś już wiemy, że tak właśnie się stało.
To ludzie u władzy muszą rozstrzygać, mając z tyłu głowy konsekwencje polityczne. Nawet im jakoś współczuję tego decydowania: 50 tysięcy zgonów więcej za 7 proc. poparcia dla przeciwnika mniej…
Dwa i pół roku temu napisałam tekst z postulatem: rozmawiajmy o chorobach psychicznych. Myślałam, że opowiedziałam zamkniętą historię. Okazało się jednak, że to dopiero początek.
Trwa zbiórka na pierwszy ciałopozytywny przewodnik dla chłopców.
Pod względem dystrybucji szczepionek na COVID-19 zamożne państwa zachowały się gorzej, niż zakładały najczarniejsze scenariusze.
Fragment książki Ewy Krawczyk „Dlaczego się szczepimy”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
To jest chore, żeby do wyrobienia pensji powyżej średniej krajowej trzeba było tyrać nieraz i 300 godzin w miesiącu (przypominam: etat to 160 godzin!)? Mając wykształcenie wyższe lub – to właśnie jest jedna ze stawek protestu – zamiast niego wiele lat praktycznego doświadczenia.
Dla Brukseli zyski koncernów są ważniejsze niż życie milionów ludzi na świecie.
W jaki sposób seks, płeć i seksualność obrócono w główny obiekt politycznej i ekonomicznej aktywności?
Co roku miliard ludzi zapada na poważne choroby tak przez świat lekceważone, że dorobiły się nazwy „zaniedbywane choroby tropikalne”.
Psychodeliki wciąż znajdują się na krajowych i międzynarodowych listach niebezpiecznych substancji, które nie mają żadnego zastosowania medycznego. Kiedy to się zmieni?
W niedzielę polityczki Lewicy zaproponowały wizję państwa konstruującego swoje polityki tak, by zapewnić każdemu jak najszersze poszanowanie praw.
W ostatnim roku zanotowano mniej samobójstw. Ekspertka ostrzega jednak, że po tym, jak pandemia ustąpi i skończy się związany z nią stan nadzwyczajny, liczba samobójstw może wzrosnąć.
Mindfulness ani nie służy do naprawiania świata, ani nie jest techniką relaksacyjną. Pozwala klarownie zobaczyć siebie i swoją sytuację – mówi Zuzanna Ziomecka, autorka książki „Wyspa Spokoju”.
Zanosi się na drugą falę prywatyzacji, odcinek nie-wiadomo-który. Oto państwo wyjmuje pieniądze z budżetu i zamiast wzmocnić ledwie dyszące usługi publiczne, przeleje miliardy do sektora komercyjnego.
Nowozelandczycy przymierzają się do faktycznej delegalizacji papierosów dla wszystkich osób urodzonych po 2004 r.
„Znajomy lekarz” to w Polsce czynnik dystynkcji klasowej.
Wielokrotnie przekroczone normy trujących substancji w powietrzu i najwięcej przypadków nowotworów mózgu wśród najmłodszych w regionie.
Czy obrońcy konstytucji mogliby ją wreszcie przeczytać od deski do deski? I całą sobie zinternalizować? Z góry dziękujemy.
„Tanie państwo” oznacza zniechęconych pracowników, emigrujących lekarzy, wadliwe systemy informatyczne, a także ogólną siermięgę i marazm. Trenujemy to od lat.
Odsyłanie Afryki i innych rozwijających się regionów na koniec kolejki do szczepień jest katastrofą moralności świata Zachodu.
Przychodzi kobieta do lekarza… a lekarz jej nie wierzy. To doświadczenie wielu kobiet skarżących się na ból.
Skupmy się na walce z wyzyskiem wobec najmłodszych zatrudnionych, zamiast doszukiwać się problemu w rodzicach.
Sadzić, palić, zalegalizować! Czy to hasło z konopnych demonstracji stanie się w Polsce prawem?
Kolejne kraje uznają, że zmuszanie nieuleczalnie chorych do cierpienia aż po śmierć jest nieludzkie. Czy etyczne rozterki wokół eutanazji możemy już uznać za rozwikłane?
Co mają nastolatki z pracy zarobkowej? Gorsze wyniki w nauce, problemy psychiczne i częstsze sięganie po używki. Więc może dajcie swoim dzieciom trochę pożyć.
Dane z Izraela i Wielkiej Brytanii oraz badania z USA wskazują, że szczepionki są skuteczne nie tylko w warunkach laboratoryjnych, ale też w życiu codziennym.
Mamy trzecią co do wysokości liczbę „nadmiarowych śmierci” w UE. Jest katastrofalnie. Ale rząd udaje, że winni są wszyscy, tylko nie oni.
Choć sam byłbym zwolennikiem jak najwcześniejszej aplikacji jakiejś wersji „modelu izraelskiego” w Polsce, to doceniam też wagę argumentów z „etyki kolejki”. Chaos w programie szczepień komentuje Jakub Majmurek.
Rozmowa z wiceprezydentką Warszawy Aldoną Machnowską-Górą na temat ośrodka leczenia uzależnień na Pradze-Północ.
Jeśli lepiej poznamy osoby z autyzmem, zrozumiemy, że ich sposób odbioru rzeczywistości może być fascynująco prosty.
Jak w przypadku HIV i malarii, ochrona patentowa szczepionek na COVID-19 musi zostać zniesiona. Dla ratowania życia.
W śródmieściu Warszawy nie ma ani jednej ulicy zamkniętej dla ruchu samochodowego, tak jak to ma miejsce na centralnych ulicach porównywalnych metropolii na każdym kontynencie. Dlaczego?
Od Niemiec po Meksyk za pieniądze amerykańskich fundamentalistów wciska się kobietom groźną dla życia terapię hormonalną, która rzekomo cofa aborcję farmakologiczną.
Ograniczenia prędkości są chyba najczęściej łamanym prawem w Polsce. Radary pomagają, ale mamy ich niecałe 1,6 na tysiąc kilometrów kwadratowych powierzchni kraju.
Drenaż mózgów jest w Polsce ogromnym problemem, jednak obwinianie emigrujących lekarzy za tragiczny stan systemu ochrony zdrowia to ze strony rządu demagogia.
Prawdopodobieństwo rozwoju chorób zależy bardziej od tego, czy się ruszamy, niż od czynników dziedzicznych.
Im więcej się zarabia, tym procentowo mniej płaci się na ubezpieczenie społeczne. Takie rozwiązanie jest skrajnie niesprawiedliwe i być może jest to najgłupsze rozwiązanie legislacyjne, jakie obowiązuje w naszym kraju.
Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany ma zaproponować dekryminalizację posiadania 5 g suszu.
Nietrudno wymyślić coś lepszego od wyrzucania do śmieci szczepionki potencjalnie ratującej życie.
Paulina Młynarska o tym, dlaczego zdecydowała się na mastektomię i czemu badanie piersi to najlepszy prezent, jaki możecie sobie zrobić na Dzień Kobiet.
Hazardzista nie gra dla pieniędzy, tylko dla emocji. Marta przekonała się o tym dopiero podczas terapii, na którą poszła po przegraniu 100 tys. złotych z lokaty rodziców.
Uchodźców na Lesbos przeniesiono na teren byłego poligonu. Czy do wszystkich ich nieszczęść dojdą jeszcze okaleczenia od niewybuchów i ołowica?
Odkładanie zielonej transformacji na później jest ekonomicznym absurdem. Za dziesięć lat walka ze zmianą klimatu będzie nas kosztować sto razy więcej.
„Nie możemy otrzymać wynagrodzenia za zrobione w nocy tłumaczenie lub artykuł”. Od opiekunek i opiekunów osób z niepełnosprawnościami oczekuje się, że mają zajmować się wyłącznie opieką. Kto wywalczy zmianę absurdalnych przepisów?
Osoby o ciemniejszej skórze muszą być w cięższym stanie, by otrzymać takie samo leczenie jak osoby białe. To rasizm wbudowany w nowoczesną technologię.
Otyłość zawsze kojarzy się z czymś gorszym, to określenie o pejoratywnym zabarwieniu. Odbierane jest jako kalumnia, a nie stwierdzenie faktu, tymczasem to termin medyczny.
Mamy kolejne szczepionki, ale wciąż nie mamy leku, który by w pełni działał na tego wirusa.
Ceny jabłek rosną, a zasiłek stoi. 645 zł. Z jakim założeniem jest on przyznawany? Że ludzie resztę dokradną, zarobią na czarno albo utrzyma ich rodzina?
Zakupy są wygodne, płaci się za nie kryptowalutami i niosą mniejsze ryzyko przemocy. To tylko kilka powodów przeniesienia handlu narkotykami do sieci.
Maria Libura tłumaczy, czy po pandemii jeszcze będzie normalnie.
Stanu środowiska, kryzysu klimatycznego i zdrowia nie da się poprawiać w oderwaniu od siebie. Jeśli chcemy myśleć o budowaniu odporności na przyszłe pandemie, kwestie te muszą być rozwiązywane wspólnie.
Skończmy z ciągłym krytykowaniem i komentowaniem cudzego wyglądu. Dziewczyny, wolicie usłyszeć w pracy, że coś świetnie zrobiłyście czy że świetnie wyglądacie?
Ministerstwo Zdrowia proponuje nam działanie w myśl zasady: najpierw robimy, potem się zastanowimy, czy miało to sens.
Zwalczająca aborcję polska prawica najwyraźniej nie zdaje sobie sprawy, że jej skrajne dążenia wywołają efekt antyrodzinny i depopulacyjny.
Strajk Kobiet w sobotę i w niedzielę gra z orkiestrą – powiedział Jerzy Owsiak, szef fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Protestów nie będzie. Czy to dobra decyzja?
Śmierć w polskich szpitalach wygląda często bardzo naturalnie i pewno, dopóki się da, wolelibyście nie wiedzieć jak. Nic nie wskazuje jednak, by rządzących interesowało to w stopniu choć trochę porównywalnym z tym, jak bardzo ich interesują kobiece macice.
Jeśli antyszczepionkowiec zaraził kogoś innego, mógł trafić do więzienia nawet na 15 lat. Nie tylko wymierzano kary, lecz informacje o nich podawano też na bieżąco w prasie lokalnej.
Zaniechania i błędy już doprowadziły do 76 tysięcy nadmiarowych zgonów. Mamy w Polsce największą katastrofę od II wojny światowej.
Ocenianie efektów polityki antysmogowej na podstawie bieżącej jakości powietrza jest równie nieuzasadnione co analizowanie zmian klimatycznych na podstawie pogody za oknem.
Przypadki anafilaksji po szczepionce na COVID-19 są wykorzystywane do siania dezinformacji. Jak jest naprawdę?
Hazard, seks i gry wideo. O uzależnieniach behawioralnych w pandemii opowiada terapeutka Maja Ruszpel.
Do śmierci Karola Wojtyły Watykan stanowczo twierdził, że wstrzymanie się od seksu to najlepsza droga do zapobieżenia zakażeniu HIV, i nie zezwalał na używanie prezerwatyw.
Wie to niemal każdy pacjent, że owszem, są kolejki oficjalne, ale też są nieoficjalne, prawda?
Nakaz spędzania wielu dni w zamknięciu trudno mi racjonalnie uzasadnić. Brak kontaktów jest najbardziej dojmujący. Wynika z niego realne cierpienie. Rozmowa z Cezarym Żechowskim, specjalistą psychiatrii dziecięcej.
Wszyscy potrzebujemy edukacji menstruacyjnej. Już wyjaśniamy dlaczego.
O Narodowym Programie Szczepień rozmawiamy z senatorem Lewicy, Wojciechem Koniecznym.
Czy panika, którą obserwujemy w mediach, jest uzasadniona? Rozmowa z Emilią Skirmuntt, wirusolożką ewolucyjną z Uniwersytetu w Oksfordzie.
Rządzący wolą wychowywać klasę ludową za pomocą podatków, czyli wykorzystując jej słabszą sytuację ekonomiczną, niż nałożyć kaganiec na korporacje i skłonić je do produkowania zdrowszej żywności.
Jak to się stało, że zdehumanizowaliśmy dzieci tak bardzo, że nie wahamy się traktować je jak więźniów?
Nie kwalifikujesz się na pacjenta opieki medycznej – zostań jej konsumentem. Black Friday był świetną okazją, żeby zobaczyć, jak to wygląda w praktyce.
Rząd nie wie, ilu naprawdę jest zakażonych w Polsce, i sprawia wrażenie, jakby nie chciał wiedzieć. Woli działać na ślepo, podejmując chaotyczne decyzje.
Ludzie, którzy używają narkotyków i którym z tego powodu przypina się łatkę przestępców, to nasi znajomi, krewni, sąsiedzi, współpracownicy.
Księża biegają po oddziałach ginekologiczno-położniczych i patologii ciąży w czasie, kiedy na życzenie Episkopatu zalegalizowano torturowanie ciężarnych kobiet.
Wyniki eksperymentu klinicznego ze szczepionką Pfizera wyglądają bardzo obiecująco, jednak droga do wytępienia wirusa będzie zapewne długa i trudna.
Przez niedowład ochrony zdrowia prawie 50 tysięcy osób umiera w Polsce co roku na uleczalne choroby. To prawdziwa cywilizacja śmierci.
Legalizacja prawa do aborcji musi iść w parze z gruntowną reformą ustawy o zawodzie lekarza.
Takie rozwiązania mogą nie tylko pomóc lekarzom czy wręcz ich ubiec, ale przede wszystkim odciążyć system ochrony zdrowia.
„Kompromis” aborcyjny napędza podziemie aborcyjne. Wszyscy, którzy go popierają, stoją razem po jednej stronie, i to nie jest twoja strona, siostro.
Jego dotychczasowi pacjenci mają zostać wypisani do 7 listopada.
Musimy zdecydować jako wspólnota, które wartości są dla nas najważniejsze. Czy chcemy poświęcić zdrowie i życie ludzi po to, by śrubować wskaźniki ekonomiczne?
O walce na pierwszej linii frontu z koronawirusem i spowodowanym pandemią dogorywaniem systemu ochrony zdrowia nikt nie opowie wam lepiej niż ci, którzy spędzają długie godziny w karetkach, nie dostając za to od państwa ani jednej dodatkowej złotówki.
Jesteśmy na granicy wydolności testowania. A niektórzy pracodawcy – w tym szpitale – i tak ograniczają dostęp do testów.
Rozmowa z posłem Pawłem Kowalem.
Outsourcing testów na COVID-19 do sektora prywatnego stwarza więcej problemów, niż ich rozwiązuje. Piszą Mariana Mazzucato i Anthony Costello.
Wykształceni w Polsce lekarze i pielęgniarki wyjeżdżają z kraju, a na zagranicznych pracowników opieki zdrowotnej jesteśmy praktycznie w Polsce zamknięci. To się nie może dobrze skończyć.
Polska Sieć Polityki Narkotykowej apeluje o zmiany w prawie, które pozwoliłyby na skuteczniejsze leczenie substytucyjne.
Stołeczny ratusz potwierdza: mieszkanki Warszawy mogą bezpłatnie skorzystać z gabinetów wolnych od klauzuli sumienia.
Gdy pojawi się szczepionka, najpierw powinien ją otrzymać personel medyczny. A kogo zaszczepić w drugiej kolejności?
Czym jest ciałopozytywność? Dlaczego jej potrzebujemy? O tym rozmawiamy z Kayą Szulczewską.
Szczepionka jest niezbędna do zakończenia epidemii HIV w Afryce Subsaharyjskiej.
O dymisji ministra zdrowia rozmawiamy z senatorem Lewicy, Wojciechem Koniecznym.
Od Wenezueli po Włochy i Wielką Brytanię pandemia staje się pretekstem do ograniczania praw kobiet i lekceważenia ich potrzeb.
8 sierpnia ulicami Warszawy przeszła manifestacja pracowników ochrony zdrowia. Chcą, żeby decydenci tworzyli prawo, konsultując propozycje z medykami i zakładając ich dobrą wolę.
Diagnostyka opracowana na podstawie organizmu mężczyzny jest bolączką wielu dziedzin medycyny, nawet tam, gdzie to kobiety są bardziej narażone na choroby.
Zachowania, które do niedawna uchodziły za całkiem niewinne, takie jak kaszel czy kichanie, dzisiaj wywołują niepokój i odtrącenie.
Wśród studentów uczelni medycznych krąży dowcip, że nieobecność na zajęciach usprawiedliwia tylko akt zgonu. Przyniesiony osobiście.
Lekarze z Kuby dają przykład, jak może wyglądać powszechny system zdrowia publicznego. Dlatego część państw woli się ich pozbyć.
Zakażenie koronawirusem powoduje niekiedy schorzenia układu nerwowego. Nie zawsze są one przejściowe.
Żaden rejestr samobójców nie powstrzyma ludzi przed odebraniem sobie życia, gdy głównym motorem popychającym ich do tego jest nienawiść i przemoc.
Mity i stereotypy na temat mleka i rzekomych korzyści z jego picia przez ludzi mają się dobrze. Niedawno stek takich kłamstw wyprodukowało Ministerstwo Zdrowia.
Polityka zaciskania pasa nie ominęła szwedzkiego systemu opieki. W połączeniu z pandemią jej skutki są tragiczne.
Przeprowadzone dotychczas badania przesiewowe w różnych krajach pokazują, że na razie istnieje tylko jeden efektywny i bezpieczny sposób na uodpornienie społeczeństwa na COVID-19.
Nakładając lockdown, władze państw kierowały się naukowymi modelami rozwoju epidemii. Ale nie sposób przewidzieć, co nastąpi, kiedy ograniczenia zostaną zniesione.
Aborcja farmakologiczna jest bezpieczna i skuteczna. Kobietom potrzeba tylko rzetelnych informacji i dostępności leków.
Publikujemy manifest „Demokratyzujmy. Uspołeczniajmy. Uzdrawiajmy”, podpisany przez tysiące naukowców z całego świata i opublikowany przez media w 23 krajach na 5 kontynentach.
Środowiska działające na rzecz podnoszenia świadomości autyzmu zwracają uwagę, że skuteczność takich przypadkowych i okazjonalnych działań jest wątpliwa.
Monopole zabijają. Blokują dostęp do ratujących życie leków, które mogłyby być rozprowadzane innym trybem.
Lobotomia za pomocą szpikulca do lodu? Niejaki doktor Freeman leczył tak zbyt smutne żony i niegrzeczne dzieci. Między innymi o tym przeczytacie w książce „Co nas (nie) zabije” Jennifer Wright.
Kiedy wszyscy emocjonujemy się koronawirusem, warto przypomnieć o epidemii, która w ciągu 40 lat kosztowała życie 32 milionów ludzi.
Fragment książki „Prawa epidemii” autorstwa Adama Kucharskiego, profesora London School of Hygiene and Tropical Medicine, matematyka i epidemiologa.
Jak epidemia koronawirusa zmienia picie alkoholu?
„W ponure dni połykania tabletek obiecałam sobie, że jeżeli będę zdrowa, opowiem tę banalną, przerażającą historię o lęku przed chorobą, ale przede wszystkim o lęku przed stygmatyzacją”. Spisała Olga Wróbel.
Premierze książki Michała Sutowskiego „Fajny kraju do życia” towarzyszy seria podcastów. Zapraszamy na rozmowę z Marią Liburą.
Gdyby władze Chin przyznały, że zagrożenie istnieje i zaczęły działać choćby trzy tygodnie wcześniej, rozprzestrzenianie się COVID-19 można byłoby ograniczyć aż o 95%.
Tym, z czym zmaga się osoba cierpiąca na zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne, nie jest koronawirus, ale lęk przed nim.
Każda złotówka wpompowana w system ochrony zdrowia zwróci się w dwójnasób do budżetu i sprawi, że pandemia i recesja nie uderzą w nas z pełną siłą. Ale trzeba otworzyć oczy, by to zauważyć.
Pomimo dramatycznych braków kadrowych polski system ochrony zdrowia nie otworzył się na imigrantów. Epidemia koronawirusa to szansa, aby zrobić krok w kierunku poprawy tej sytuacji.
„W czasie kryzysu wolny rynek nie działa”. Jak prywatna ochrona zdrowia (nie) walczy z koronawirusem
Chcesz zrobić test na koronawirusa? Prywatna klinika umożliwi ci to za odpowiednią opłatą. Chorujesz na COVID-19? Prywatna klinika odeśle cię do publicznego szpitala.
Rozmawiamy z Krystyną Ptok ze związku pielęgniarek i położnych, Piotrem Ostrowskim z OPZZ i Jarosławem Urbańskim z Inicjatywy Pracowniczej.
Dlaczego jako społeczeństwo usunęliśmy w psychiczny niebyt doświadczenie globalnej epidemii? Komentarz Przemysława Waszaka.
Manifest środowiska naukowego badań nad gospodarką: „Rządowa »tarcza antykryzysowa« jest antyspołeczna”.
Nieprzypadkowo pandemia tak silnie uderza w Iran i Wenezuelę – dwa kraje, które znalazły się na celowniku Ameryki.
Psychodeliki same w sobie nie rozwiążą żadnych naszych problemów.
Wódką, czosnkiem, święconą wodą. Jak państwa Europy Wschodniej radzą sobie z koronawirusem?
Na wojnie priorytetem jest armia. W czasie pandemii musi nim być zapewnienie nieograniczonego finansowania potrzeb szpitali i personelu medycznego.
Pierwszym krokiem do stawienia czoła przyszłym zarazom jest nauczenie się, jak żyć z niepewnością zamiast być jej więźniem.
Jak działają punkty redukcji szkód w czasie epidemii?
Pandemia dżumy okazała się jednym z najbardziej znaczących dla rozwoju współczesnego świata wydarzeń historycznych. Gdyby nie ona, nie narodziłby się najpewniej kapitalizm.
Zaszkodziło nam przekonanie, że choroby zakaźne to nie my, tylko odległe kontynenty – mówi Maria Libura w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Być może w najbliższych miesiącach zrozumiemy, że nie można mieć skandynawskiej ochrony zdrowia za polskie składki i wynagrodzenia, a etos nie zastąpi masek ochronnych.
Polski rząd ma coraz mniej czasu.
Tak wygląda praca w dobie pandemii. Tak wygląda pandemia w świecie, w którym zyski liczą się bardziej niż ludzie.
Ani Trump, ani amerykańska służba zdrowia nie są gotowi na to, co mogą przynieść następne tygodnie.
Izolacja nie służy do tego, by nas – w miarę zdrową większość społeczeństwa – chronić przed śmiertelnym zagrożeniem, ale żeby tych, którzy są w grupie ryzyka, chronić przed nami, którzy moglibyśmy wirusa roznosić.
Być może kryzys związany z koronawirusem przyniesie refleksję, że państwo nie jest narzędziem opresji, lecz troski i opieki. I że warto dbać o jego instytucje.
Od skuteczności państwa zależy, czy nie zaczniemy setkami umierać.
Świadome rodzicielstwo to jedno z podstawowych praw człowieka – mówi posłanka Razem Marcelina Zawisza.
W viralowym poście na Facebooku ekspert ds. chorób zakaźnych dr Abdu Sharkawy z Toronto apeluje o zastąpienie zbiorowej paniki zdrowym rozsądkiem, umiarem i ludzką empatią.
Epidemia SARS z 2003 roku i obecny koronawirus sięgają tzw. mokrych targowisk w Chinach – bazarów, gdzie żywe zwierzę kupowane przez klienta jest zabijane na miejscu.
Władze Iranu nie przewidują kwarantanny, imamowie wzywają wiernych, by licznie odwiedzali meczety, a wiarygodność reżimu spadła niemal do zera.
Nie ma na świecie państwa, które skutecznie broniłoby dzieci przed skutkami zbliżającej się katastrofy klimatycznej i kryzysu ekonomicznego.
Chcąc pomóc Szymonowi Hołowni w wyrobieniu sobie zdania na temat antykoncepcji awaryjnej, kolejne osoby piszą do niego listy.
W Sejmie tak zwykle bywa: opozycja dopisuje poprawki, by sypnąć kasą na leczenie, sejmowa większość je odrzuca.
Czy jesteśmy gotowi na wirusa z Wuhan i Covid-2019? Pisze Maria Libura.
Rzesza ludzi w USA nie ma się za co leczyć, więc zdaje się na łaskę bogatych darczyńców.
Maciej Lorenc rozmawia z dr Katrin Preller, badaczką substancji psychoaktywnych.
Mikołaj Pawlak, Rzecznik Praw Dziecka, walczy z edukacją seksualną. Nie pierwszy raz.
Potrzebujemy szpitali, ale nie kosztem już istniejących – przekonują posłanki Razem.
Polkom coraz częściej odmawia się prawa do przerywania ciąży, diagnostyki prenatalnej i ludzkiego traktowania w szpitalach. Dunja Mijatović chce to zmienić.
Co jest gorsze od dezinformacji w sieci? Dezinformacja w szpitalu.
Feministki raz po raz dowodzą, że zmiany, które niegdyś uznawano za niemożliwe, w końcu stają się nieuniknione.
Główny Inspektorat Sanitarny idzie na wojnę z toksycznymi dodatkami do e-papierosów.
Dostęp do opieki medycznej w Polsce jest wyjątkowo nierówny. W mało którym kraju rozwiniętym to, ile zarabiasz, ma tak duży wpływ na to, czy otrzymasz pomoc lekarską.
Rozmowa z Joanną Skonieczną z Kampanii Przeciw Homofobii.
A wy co? Nadal dogmat nieingerencji w mechanizmy rzekomo racjonalnego rynku?
Chcąc dobrze ocenić kondycję gospodarki, najlepiej zacząć od zdrowia obywateli. Pod tym względem Ameryka zajmuje ostatnie miejsce wśród krajów rozwiniętych.
W Polsce dziedziczona jest nie tylko klasa społeczna, ale też charakter wykonywanego zawodu, a poziom wykształcenia decyduje się już w momencie narodzin.
Każdy był, może jest albo będzie kiedyś w jakimś stopniu niepełnosprawny i zależny od innych. Albo od infrastruktury, w której musi się poruszać.
Tak rozprzestrzeniły się choroba wściekłych krów, afrykański pomór świń, a teraz szalejąca w Chinach epidemia koronawirusa.
Współcześni Brytyjczycy żyjący w biedzie są w gorszej kondycji zdrowotnej niż ich zamożniejsi rodacy i… ubodzy przodkowie urodzeni 100 lat temu.
Co kryzys klimatyczny ma wspólnego z rosnącą liczbą samobójców, topielców, kierowców ginących na drogach i ofiar innych nagłych wypadków? Wbrew pozorom wiele.
W zglobalizowanym świecie nie wystarczy przestrzegać tradycyjnych zasad moralnych, które nakazują nie kłamać, nie kraść, nie krzywdzić i nie zabijać.
Co piąty amerykański żołnierz po powrocie z Iraku lub Afganistanu cierpi na depresję albo PTSD.
Po powrocie z wojny czeka na nich stres, niepokój, ataki paniki. Leczą się psychodelikami.
Skoro śmieciami mogą być dźwięki, to tym bardziej rak czy zaśniad. W każdym razie z pewnością jest to coś, czego naprawdę chcemy się pozbyć.
Zbyt długo na kryzysy zdrowia publicznego reagowano na przemian to paniką, to zaniedbaniami.
Na polskich drogach funkcjonuje w najlepsze cywilizacja śmierci. Tylko ok. 15 procent kierowców nie łamie przepisów w rejonach przejść dla pieszych.
Wiosną 2020 roku rozpocznie się zbiórka podpisów.
Federacja na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny bada, czy szpitale z kontraktem NFZ wykonują zabieg przerwania ciąży.
Nadszedł czas, by zająć się kwestią substancji psychodelicznych, które podobnie jak marihuana mają potencjał medyczny.
Nie ma powszechnej opieki zdrowotnej bez uznania praw reprodukcyjnych kobiet. Tymczasem na forum ONZ to nadal temat tabu.
Nieprzypadkowo najwięcej osób z nadwagą żyje akurat w tych krajach, w których są też największe nierówności ekonomiczne – pisze Piotr Wójcik.
Klęski żywiołowe i kryzysy gospodarcze najsilniej uderzają w kobiety. Dziś kobiety stanowią 80% osób wysiedlonych w związku ze zmianą klimatu.
Z badań na temat krajów Wyszehradu wyłania się ponury obraz regionu.
Administracja Trumpa nie zdołała jeszcze wprowadzić zakazu aborcji, ale odebrała już milionom kobiet dostęp do usług zdrowia reprodukcyjnego i seksualnego.
Sen jest wysoko na liście moich priorytetów życiowych i rozumiem, czemu ktoś chciałby się w nim pogrążyć. A taki właśnie ma plan bezimienna bohaterka „Mojego roku relaksu i odpoczynku”.
O edukacji seksualnej mówi edukatorka i prezeska Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK Aleksandra Dulas.
Zaburzenie osobowości jest przyczyną cierpienia. Cierpi nie tylko osoba zaburzona, ale także jej bliscy, partnerzy, dzieci.
Chorowanie jest złożonym procesem społecznym, a nie tylko „czymś w organizmie”. W chorobie odbija się cały świat, mikrokosmos ciała łączy się ze społecznym makrokosmosem.
Relacje społeczne w Polsce zdecydowanie sprzyjają rozwojowi zaburzeń lękowych, a współobywatel często nie jest przyjacielem, lecz wrogiem.
W krytyce akcji „Nie świruj, idź na wybory” nie chodzi o poczucie humoru ani o sympatie polityczne, lecz o rzeczywiste cierpienie ludzi takich jak my.
Opozycja liberalna nie bierze jeńców. Można się zastanowić, jakie jeszcze grupy społeczne zdąży obrazić przed wyborami.
Dlaczego szkoły na całym świecie nie zapewniają wszechstronnej edukacji seksualnej?
Choć wciąż jesteśmy przekonani, że miasto musi ryczeć odgłosem silników, bo taka jest natura miasta, hałas stał się jednym z kluczowych problemów cywilizacyjnych.
MDMA to jedna z najpopularniejszych substancji psychoaktywnych. Od lat wykorzystywana jest w terapii PTSD.
Nie sposób czytać o polskiej służbie zdrowia bez wrażenia, że żyjemy w czasach wielkiego kataklizmu.
Ponad 1,6 miliarda ludzi jest zagrożonych anemią – głównie niedoborem żelaza. Większość z nich to kobiety.
Dzięki pytaniu, dlaczego personel medyczny zachowuje się tak, a nie inaczej, można oszczędzić miliony dolarów na globalnych programach zdrowotnych – i uratować o wiele więcej kobiet.
Marek Balicki został pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii. Rozmawiamy o powodach i celach objęcia tej funkcji.
Nie da się przewidzieć wszystkich skutków wdrażania nowoczesnych technologii. Szczególnie pilnie trzeba im się przyglądać w służbie zdrowia.
Klęski żywiołowe, jakie przyniesie zmiana klimatu, to dopiero początek kryzysu. Za nimi przyjdą epidemie.
Ale jeśli nie podejmiemy zdecydowanych działań teraz, z powodu zmiany klimatu, urbanizacji i wzrostu demograficznego liczba przypadków zachorowań na cholerę może się szybko podwoić.
Co dwa dni ktoś umiera w związku z użyciem nowych substancji psychoaktywnych.
Dlaczego w artykułach dziennikarskich nadal usiłuje się „wyjaśniać” brutalne przestępstwa schizofrenią?
Kto skorzysta na psychodelicznym renesansie? Odpowiada Maciej Lorenc.
Nie zbudujemy lepszego państwa, z godnie wynagradzanymi funkcjonariuszami publicznymi, bez zwrotu w polityce fiskalnej.
To nie podział na prywatną i publiczną, ale na jakościową i mierną ochronę zdrowia ma znaczenie.
Słaba dostępność i wysokie wydatki prywatne to najważniejsze z perspektywy pacjentów wyzwania ochrony zdrowia w Polsce. Niestety, podniesienie nakładów nie przyniesie oczekiwanych skutków bez równoległej reformy.
Polacy, na których opiera się system publicznej ochrony zdrowia – młodsi, przeciętnie zdrowsi i lepiej zarabiający – coraz częściej z owego systemu uciekają. Dlaczego?
Trudno sobie wyobrazić, że Kaczyński sam z siebie zmieni strategię i zamiast dawać ludziom pieniądze do ręki, zainwestuje w ochronę zdrowia i inne usługi publiczne. Może jednak ktoś go do tego zmusi? | Magdalena Błędowska.
Zdrowie seksualne i reprodukcyjne kobiet to coś, co władze wielu krajów obchodzą szerokim łukiem.
Czy w końcu nadszedł czas, by szefowie Purdue Pharma zapłacili za swoją rolę w rozpętaniu i podtrzymywaniu największej epidemii uzależnień w historii USA?
SOR-y nie dość, że zajmują się nie tymi ludźmi, co powinny, to jeszcze wskutek rynkowego podejścia są niedofinansowane.
Rząd nie spełnił obietnic. 1 czerwca protest środowisk medycznych.
Rozmowa z Marceliną Zawiszą, kandydatką Lewicy Razem w wyborach do Europarlamentu.
Równoległej obecności wirtualnej rzeczywistości nie można zanegować. Podobnie jak jej znaczenia w zwielokrotnianiu i intensyfikacji wszelkich doznań.
Zainteresowanie mikrodawkowaniem szybko rośnie, ale realne efekty tej praktyki nadal pozostają niemal zupełnie nieprzebadane.
Obowiązkowym szczepieniom sprzeciwiają się zwykle liberalnie nastawione osoby z wyższym wykształceniem, a zatem problem leży w braku zaufania do samego systemu służby zdrowia.
Pięcioletni Mikołaj nie mówi, słabo rozumie mowę. Ale kiedy terapeutka chwyta go za rękę, staje się cud: Mikołaj pisze na komputerze! I już nikt nie słyszy, że woła o pomoc.
Spośród całego propagandowego arsenału wytoczonego w kampanii, która miała obalić „stare elity”, bronią o największej sile rażenia stały się postulaty antyszczepionkowe.
Czy w Polsce są jeszcze antyszczepionkowcy? Czy wrócą do sejmu po wyborach?
Następną batalię o zdrowie ludzkości być może będzie trzeba stoczyć w internecie.
W opowieściach pielęgniarek dominują przepracowanie, zmęczenie i niedocenienie.
W Światowy Dzień Świadomości Autyzmu neuronietypowi mówią, kim są – tak, jak chcą.
Dziewczynki uczą się, na czym polega rola żony: jak zaspokoić mężczyznę, jak się nim zajmować i jak być dobrą matką.
Autyzm ma wiele postaci, a terapia i opieka wymagają elastyczności. Dziś najtrudniejsza jest sytuacja niesamodzielnych dorosłych i ich opiekunów.
Europarlament to kolejna międzynarodowa instytucja, która wypowiada się na temat leczniczego zastosowania marihuany bez lęku i uprzedzeń.
Dzieci umierające na choroby, którym można zapobiec, to jedna z najhaniebniejszych klęsk ludzkości, tym bardziej że szczepienia są najtańszą formą profilaktyki.
Ukazanie pielęgniarek, nauczycieli i wykluczonych komunikacyjnie jako roszczeniowych odbiorców „naszych” (znaczy czyich?!) pieniędzy jest obrzydliwe.