Świat

Pandemia pogarsza kryzys opioidowy w USA. Rekordowa liczba śmierci z przedawkowania

O pandemii COVID-19 słyszeli wszyscy. W 2020 roku w Stanach Zjednoczonych zmarło z jej powodu 378 tysięcy osób. W tym samym czasie inna epidemia spowodowała śmierć 93 tysięcy Amerykanów. To epidemia przedawkowań substancji psychoaktywnych.

93 331 – to liczba osób, które zmarły w Stanach Zjednoczonych z powodu przedawkowania substancji psychoaktywnych w roku 2020. Codziennie umiera 250 osób, co oznacza jedną śmierć co pięć minut.

Tak wynika z prognozy opublikowanej przez Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC). To zdecydowany rekord tej śmiertelnej statystyki – jeśli ostateczne wyniki zgodne będą z obecnymi prognozami, będzie to oznaczać wzrost aż o 29,4 proc. w stosunku do poprzedniego roku. W niektórych stanach (Vermont, Kentucky) wzrosty przekraczają nawet 50 proc. A w największym pod względem populacji stanie Kalifornia zmarło z powodu przedawkowania aż 45 proc. więcej osób niż w 2019 roku.

– Pandemia doprowadziła do wzrostu używania substancji psychoaktywnych, bo ludzie próbują w ten sposób radzić sobie ze stresem, izolacją, nudą, niepokojem, depresją, bezrobociem i problemami w domu – napisała Kimberly Sue, lekarka z organizacji National Harm Reduction Coalition, w komentarzu do wyników dla „Washington Post”.

Eksperci zajmujący się kryzysem opioidowym spodziewali się, że pandemia COVID-19 może doprowadzić do dużych wzrostów w statystykach przedawkowań. Wielokrotnie też dawali wyraz poczuciu, że walka z koronawirusem SARS-CoV-2 spycha na dalszy plan los osób uzależnionych od opioidów.

W artykule zatytułowanym Czy Ameryka zapomniała o epidemii opioidowej? opublikowanym na stronie Uniwersytetu Południowej Kalifornii pracownik punktu zajmującego się redukcją szkód w Wirginii Zachodniej opowiada, jakie powody stoją za wzrostem przedawkowań.

– Żeby wziąć udział w grupie wsparcia poprzez Zoom, musisz mieć internet, spokojne, prywatne miejsce do rozmowy. I naładowane urządzenie, dzięki któremu się połączysz. To nie są rzeczy, które mają wszyscy, zwłaszcza kiedy jesteś osobą w kryzysie bezdomności – podkreśla Brooke Parker z Solutions Oriented Addiction Response. – Kiedy podstawowe potrzeby nie są zaspokojone, nie wydaje mi się, żeby łatwo było pozostać w trzeźwości – dodaje Parker.

Statystyki bezrobocia w Ameryce sięgnęły w czasie pandemii 14,7 proc. To radykalny wzrost w stosunku do miesięcy bezpośrednio poprzedzających pandemię. W lutym 2020 wynosiło ono zaledwie 3,5 proc. Eksperci zajmujący się uzależnieniami często wskazują właśnie na statystyki bezrobocia, szukając wytłumaczenia dla wzrostów w statystykach dotyczących śmiertelnych przedawkowań. Od początku 2021 roku bezrobocie ustabilizowało się w okolicach 6 proc., ale nie dysponujemy jeszcze danymi dotyczącymi przedawkowań z tego okresu.

Malinowska: Fundamentem amerykańskiej wojny z narkotykami jest rasizm

Z wyników publikowanych przez CDC w poprzednich latach wiemy, że blisko 70 proc. śmierci z przedawkowania substancji psychoaktywnych dotyczy opioidów. Często podczas badań toksykologicznych lekarze odkrywają w organizmie zmarłych osób fentanyl. To syntetyczny opioid o sile wielokrotnie większej niż heroina.

– Są miejsca w Stanach, gdzie jedyny dostępny narkotyk to właśnie heroina z fentanylem. Tak działa rynek narkotykowy, kiedy jest zupełnie nieuregulowany: ludzie używają skrajnie niebezpiecznych substancji, bo akurat takie są dostępne. Naturalnie liczba przedawkowań rośnie w dramatycznym tempie. I nie jest tak, że na świecie nikt sobie z tym nie poradził. Szwajcaria ma swoje centra leczenia wspomaganego heroiną, które radykalnie ograniczają liczbę śmiertelnych przedawkowań. No, ale Stany Zjednoczone są politycznie w innym miejscu – mówił w rozmowie z Krytyką Polityczną Michael Collins, zastępca dyrektora ds. krajowych w Drug Policy Alliance.

W roku 2020 w Stanach Zjednoczonych zmarło 3,3 miliona osób – nigdy wcześniej liczba ta nie była tak wysoka. Według danych Centrum Kontroli i Prewencji Chorób 378 tysięcy z tych zgonów zostało spowodowanych przez COVID-19. To główny powód, dla którego zmarło w zeszłym roku tak wielu Amerykanów.

Ameryka walczy z pandemią skrętami

W czasie kiedy wszystkie oczy zwrócone są na walkę z koronawirusem, nie słabnie jednak epidemia opioidowa, która tylko w zeszłym roku pochłonęła 93 tysiące istnień, a od 1999 roku, czyli odkąd Centrum Kontroli i Prewencji Chorób prowadzi regularne statystyki, z powodu przedawkowań zmarło 900 tysięcy Amerykanów.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Dawid Krawczyk
Dawid Krawczyk
Dziennikarz
Dziennikarz, absolwent filozofii i filologii angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim, autor książki „Cyrk polski” (Wydawnictwo Czarne, 2021). Od 2011 roku stale współpracuje z Krytyką Polityczną. Obecnie publikuje w KP reportaże i redaguje dział Narkopolityka, poświęcony krajowej i międzynarodowej polityce narkotykowej. Jest dziennikarzem „Gazety Stołecznej”, warszawskiego dodatku do „Gazety Wyborczej”. Pracuje jako tłumacz i producent dla zagranicznych stacji telewizyjnych. Współtworzył reportaże telewizyjne m.in. dla stacji BBC, Al Jazeera English, Euronews, Channel 4.
Zamknij