W najnowszym odcinku podcastu poświęconego bestsellerowej „Historii świata w siedmiu tanich rzeczach” Michał Sutowski rozmawia z drą Agatą Stasik, socjolożką z Akademii Leona Koźmińskiego.

W najnowszym odcinku podcastu poświęconego bestsellerowej „Historii świata w siedmiu tanich rzeczach” Michał Sutowski rozmawia z drą Agatą Stasik, socjolożką z Akademii Leona Koźmińskiego.
Jak – i od kiedy – kapitalizm kręci się dzięki bezpłatnej i niewidocznej pracy zwanej „obowiązkami domowymi” i co zrobić, by praca opiekuńcza przestała być „tania”? Michał Sutowski rozmawia z prof. Elżbietą Korolczuk.
Po której stronie była Polska, gdy Portugalczycy wycinali drzewa na Maderze, a Krzysztof Kolumb podbijał rdzenne ludy Ameryk? Czy praca i natura w PRL były tak samo tanie jak po drugiej stronie żelaznej kurtyny?
Dlaczego to dzięki Kartezjuszowi możemy jeść nuggetsy z kurczaka? Czy kapitalizm zaczął się od maszyny parowej – a może od apetytu na słodycze?
Warunkiem uniknięcia powrotu do dawnych relacji Niemiec z Rosją jest to, że Merz jako kanclerz włączy wschodnich Niemców do niemieckiej wspólnoty politycznej. Do tej pory nikomu się to nie udało – mówi Tomasz F. Krawczyk, filozof prawa i polityki.
System rosyjskiej propagandy i jego siłę uosabia Dmitrij Miedwiediew – pozorny radykał, zdolny odwrócić poglądy o 180 stopni, niczym puste naczynie do napełnienia dowolną treścią – mówi Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz.
O ile wśród osób deklarujących niechęć do disco polo wyniki głosowania na Wałęsę i Kwaśniewskiego były praktycznie dokładnie takie same jak w całym rozkładzie wyborców, o tyle wśród amatorów gatunku przewaga Kwaśniewskiego wynosiła 62 do 34.
Dotychczasowe koncepcje ekonomiczne nie wystarczają bądź są nieaktualne w świecie, który musi stawić czoła katastrofie klimatycznej, walczyć z nierównościami ekonomicznymi i ambitnie podchodzić do innych wyzwań społecznych ludzkości. Potrzebujemy nowych dróg, idei i rozwiązań.
Brak czegoś, co można by uznać za deep state, to oznaka astronomicznej słabości państwa polskiego – mówi Jakub Wiech, dziennikarz, analityk, redaktor naczelny serwisu Energetyka24.com.
Michał Sutowski rozmawia z Arlie Russell Hochschild i Marcie Shore o politycznym paliwie wstydu, oświeceniowym paradygmacie Baracka Obamy i Ameryce rodem z „Opowieści podręcznej”.
Rozmowa z drą hab. Karoliną Ćwiek-Rogalską, kulturoznawczynią, antropolożką i bohemistką, autorką książki „Ziemie. Historie odzyskiwania i utraty”, poświęconej tzw. Ziemiom Odzyskanym.
Przed katastrofą na Heweliuszu łącznie doszło do 26 wypadków i awarii – tylu na koncie chyba do tej pory nie ma żaden polski statek – mówi Adam Zadworny, autor książki „Heweliusz. Tajemnica katastrofy na Bałtyku”.