Wspieram
CO DALEJ Z KRYTYKĄ POLITYCZNĄ?
Bolszewicy, pieprzone komuchy, tęczowa zaraza. Antypolacy, Niemcy, pedały, zdrajcy, Żydzi. To my. Tak nas nazywają.
Można się przyzwyczaić, choć nigdy pogodzić. Nie, kiedy mamy świadomość, że to nie tylko słowa rzucane bezwiednie przez internetowych trolli. Nie, kiedy mamy w pamięci kamienie tłukące szyby prowadzonej przez nas niegdyś kawiarni. Nie, kiedy przez tę nienawiść jesteśmy traktowani przez rządzących jak obywatele drugiej kategorii. Nasze pismo nie spełnia już kryteriów. Gdyby tylko się dało, cała nasza działalność przestałaby je spełniać. Może się i da? Choć nie to jest jeszcze najgorsze.
„Niech zdechno” – napisał o nas ktoś na jednej z lewicowych grup na Facebooku. Taki komentarz ma większy ciężar niż dziesiątki „zdrajców narodu” ciskanych z prawej strony internetu. Zwłaszcza kiedy widzimy pod nim lajki osób, które znamy, szanujemy, z którymi – na pewno – dzielimy te same wartości. Takie słowa nie grożą utratą środków finansowych, ale mogą odebrać coś innego: energię, wiarę, sens.
Ale to nie jest tekst o „hejcie w sieci”. Przed nim musimy chronić dzieciaki, osoby o wysokiej wrażliwości, ale niekoniecznie medium czy organizację pozarządową. To nie jest skarga, ale tekst o tym, że słyszymy Wasze głosy. Są różne – w niektórych dostrzegamy rozczarowanie, frustrację, gniew. Wiele z tych emocji rozumiemy, a przynajmniej się staramy.
Wkurza Was, gdy obok tekstów, z których perspektywą się utożsamiacie, pojawiają się artykuły, które trudno Wam nawet zaakceptować. To dezorientuje – co się z tobą dzieje, Krytyko? Pojawia się nieufność, podejrzenia, że musi kryć się za tym jakiś interes, jakiś polityczny układ. To już nie to niszowe, intelektualne pismo co kiedyś. Zaczęli pojawiać się w Onetach, TVN-ach, zaczęli zabiegać o kliki i fundusze. Niby się rozwinęli, ale jakim kosztem i co z tego wynika? Istnieją już tyle lat, a tu PiS. Jesteście rozczarowani władzą, opozycją, lewicą, Polską… i Krytyką Polityczną. My też.
Nie mamy gotowej recepty na zmianę rządów. Nie wiemy, jak zwiększyć zasięgi bliskich nam idei bez kompromisów. Nie umiemy publikować coraz większej liczby tekstów i zadowolić Was każdym z nich. Nie potrafimy bez żadnych strat otwierać się na nowych czytelników. Nie wiemy, jak dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, wydając jedynie Badiou i Deleuze’a. Nie potrafimy całkowicie uniknąć błędów, językowych wpadek, niefortunnych decyzji. Nie wiemy, jaki jest nasz wpływ na rzeczywistość i czy kolejne lata naszej pracy przyniosą realną poprawę sytuacji w kraju. Nie wiemy tego, ale wierzymy, że to, co robimy, ma sens, gdy przede wszystkim słuchamy Was.
Bo poza obelgami i życzeniami rychłego upadku dostajemy też sporo wsparcia. Na naszą listę mailingową czy kanał na Slacku regularnie trafiają budujące maile, screeny komentarzy lub prywatnych wiadomości, niekiedy relacje z rozmów. Widzimy też Wasze wpłaty. Co miesiąc wspiera nas już 877 stałych darczyńców. Tych kilkaset osób dzieli się z nami nie tylko swoimi pieniędzmi – one dają nam energię i motywację, by robić więcej i lepiej.
Wspierające gesty mają ogromną siłę. Niezadowolenie, irytacja, wkurw – no cóż, także. Jeśli możecie wyrazić je w konstruktywny sposób, napiszcie do nas. Jeśli chcecie dodać nam motywacji, napiszcie tym bardziej. A jeśli możecie, zacznijcie wspierać nas cykliczną darowizną.
To od Was zależy, co będzie dalej z Krytyką Polityczną.
Zespół KP
Wspieram
Przelew tradycyjny
Konto złotówkowe / PLN
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
BNP Paribas SA
81 1750 0009 0000 0000 3987 3688
Tytuł przelewu: „Darowizna na rzecz Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego”.
Wpłata na konto walutowe / EUR or USD:
Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego
BNP Paribas SA
PL 28 1750 0009 0000 0000 3987 3575 (USD)
PL 06 1750 0009 0000 0000 3987 3583 (EUR)
SWIFT: PPABPLPK
Kontakt
Stowarzyszeni im. Stanisława Brzozowskiego
ul. Jasna 10, lok. 3
00-013 Warszawa
Tel: (+48 22) 505 66 90
Email: [email protected]
NIP 701-000-25-99
Regulamin darowizn dostępny jest tutaj.
Statut Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego
Zobacz raport finansowy Stowarzyszenia