Fotorelacje

Las Oma. Sztuka Agustína Ibarroli


Dolina Oma leży w odległości 5 kilometrów na północny-wschód od Gerniki w Kraju Basków. Na jej zachodnim skraju znajduje się słynna dzięki prehistorycznym malowidłom skalnym jaskinia Santimamiñe. Po przeciwnej stronie baskijski powstała praca artysty wizualnego Agustína Ibarroli, (po)malowany las.

Sztuka Ibarroli jest z założenia interwencją tak w przestrzeni, jak i w sferze publicznej. On sam, represjonowany i wielokrotnie więziony przez reżim frankistowski za działalność komunistyczną i związkową, pozostaje czynnym aktywistą społecznym. Jego działalność w stowarzyszeniach przeciwstawiających się przemocy stosowanej przez ETA sprawiła, że osobiście stał się ofiarą ataków i gróźb ze strony jej członków.

Jakub Szafrański, korespodencja z Hiszpani

__
Ten artykuł nie powstałby, gdyby nie wsparcie naszych darczyńców. Dołącz do nich i pomóż nam publikować więcej tekstów, które lubisz czytać

Jakub Szafrański
Jakub Szafrański
Fotograf i publicysta Krytyki Politycznej
Pochodzi z Lublina, gdzie tworzył Klub Krytyki Politycznej. Publicysta i fotograf. W 2010-2012 pracował w dziale dystrybucji Wydawnictwa KP. Współtworzył stronę internetową. Akademicki mistrz polski w kick-boxingu 2009, a także instruktor samoobrony. Pracował we Włoszech, Holandii i Anglii. Laureat Stypendium pamięci Konrada Pustoły.
Zamknij