#fragment książki KP

Nowe:

byung huj han

Byung-Chul Han: W świecie storytellingu wszystko zostaje zredukowane do konsumpcji

Gdy kapitalizm celowo przywłaszcza sobie narrację, roztacza swą władzę nad życiem w wymiarze przedrefleksyjnym. W ten sposób wymyka się świadomej kontroli i krytycznej refleksji.

Michał Kalecki i panorama przedwojennej Łodzi. Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe, Edmund Uchymiak/PAP, ed. KP

Kaleckiego jako dziennikarza pociągało pisanie o przedsiębiorcach

Michał Kalecki został nazwany przez Mateusza Morawieckiego „chyba najwybitniejszym polskim ekonomistą” . Jego biografię intelektualną kreśli Jan Toporowski.

Fot. Adobe Stock

Im dłużej jesteś księdzem, tym większe jest twoje rozpasanie

Byłam przekonana, że celibat jest bardzo ważnym punktem w formowaniu księdza, które odbywa się w seminarium. Niestety ponownie się rozczarowałam, bo ten ludzki, a nie boski nakaz życia w czystości jest tematem, którego raczej się unika.

Kadr z serialu „Daleko od szosy". Fot. TVP

„Daleko od szosy”, czyli hybryda kapitalistyczno-socjalistyczna

„Daleko od szosy” jest pierwszą socjalistyczną opowieścią awansu, w której miłość państwa do przedstawiciela klasy ludowej i wynikającą z niej dobroczynność wprost zastąpiono indywidualną miłością przedstawiciela klasy wyższej do przedstawiciela klasy ludowej.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Fragment okładki książki „Aktywna nadzieja".

Aby odzyskać nadzieję, trzeba pozwolić sobie nie wiedzieć, nie umieć i nie wierzyć

Nie sposób rozmontować struktur opresji ciemiężących przyrodę, żywe istoty oraz dyskryminowane grupy tożsamościowe i społeczne, jeśli nasze sposoby działania będą ucieleśniały myślenie kapitalistyczne i patriarchalne.

Neville Chamberlain na lotnisku Heston po powrocie z Monachium. Fot. Imperial War Museums

1938: „Wzięłabyś go za malarza pokojowego, którym był kiedyś”

Prawda, o której mawia się, że jest pierwszą ofiarą każdej wojny, zginęła już po wizycie Neville’a Chamberlaine’a w Obersalzbergu we wrześniu 1938 roku – na długo przed rozpoczęciem regularnych działań zbrojnych.

Fragment okładki książki „Aktywna nadzieja".

Opowieść na czasy niepewności. Czym jest Aktywna Nadzieja?

Czy masz poczucie, że nasz świat rozpada się na kawałki, że nasza, ludzka cywilizacja, a także globalny ekosystem chylą się ku upadkowi? To właśnie nazywamy Wielką Dezintegracją.

Fragment okładki książki „Po lewej stronie sali. Getto ławkowe w międzywojennym Wilnie".

Sprawa „trupów żydowskich” jako preludium getta ławkowego

Połączenie kilku koncepcji wykluczeń – nadania wyznania ciałom, żądania numerus clausus oraz wprowadzenia obowiązku pracy na preparatach przedstawicieli własnej grupy – stało się koniecznym warunkiem pełnego wykluczenia studentek i studentów żydowskich ze społeczności akademickiej.

Plaża nad Wisłą w Warszawie. Fot. Mariusz Cieszewski/Flickr.com

Kto zabiera nam piasek z Wisły, prowadząc ku katastrofie?

Piasek wydobywany z dna dzikiej, unikatowej w skali całej Europy rzeki, na terenie rezerwatu przyrody, to najtańszy towar w Polsce.

Fot. Monika Bryk, ed. KP

Mamy problem, jak sprawić, żeby populiści kogoś jeszcze przerażali

W oskarżeniach o populizm celował Leszek Balcerowicz, zanim sam stał się populistą mówiącym, że najbliższa jego poglądom jest dziś Konfederacja. Także inni politycy czy ekonomiści, którzy chcieli uchodzić za „odpowiedzialnych”.

Chłopi na jarmarku w przedwojennej Polsce. Fot. autor nieznany, ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Na Zachodzie nas szkalują, że mamy niewolników

Konkluzja była jednoznaczna: co prawda my, Polacy, mamy swoje grzechy, ale nie jesteśmy Zachodem, więc zachodnie zwyczaje i porządki nam nie odpowiadają, ale Polsce powinno się współczuć i ją podziwiać.

Fot. Eiliv Aceron/Unsplash

Czarny rynek m&m’sów, czyli czekoladowa lekcja gospodarki według Ha-Joon Changa

Szwajcaria jest synonimem wysokiej jakości czekolady. Choć powszechnie uważa się, że kraj ten wytwarza mało towarów, a żyje z usług. Nic bardziej mylnego.

Okładka książki „Nie jestem twoim Polakiem. Reportaż z Norwegii".

Między „ciapatym” a „ziemniakiem”. W Norwegii „polakk” to obelga

Z upływem czasu obraz Polaków w norweskich mediach stawał się nieco mniej jednostronny, mniej stygmatyzujący. I wtedy nadeszła pandemia.

Elektrownia Jądrowa Żarnowiec. Fot. Maksym Boldashev

Czy Żarnowiec mógłby powtórzyć scenariusz Czarnobyla?

Istnieje przekonanie, że katastrofa w Czarnobylu rozpoczęła zmianę społeczną, która doprowadziła do protestów przeciwko budowie Elektrowni Jądrowej Żarnowiec, a w konsekwencji do wstrzymania nad nią prac. Czy tak było naprawdę?

Anda Rottenberg. Fot. Jakub Szafrański

Rottenberg: Kierowanie Zachętą nie było i nie jest łatwym zadaniem. Wiedział to już Wojciech Gerson i wiedzieli wszyscy jego następcy

Ta książka otwiera drzwi do zrozumienia kwestii fundamentalnych: po co nam sztuka i po co nam artyści – napisała prof. Małgorzata Omilanowska we wstępie do „Rozrzutu” Andy Rottenberg. Publikujemy fragment książki.

samochód na chodniku

„Prawie przejechał pan przed chwilą chłopca!”

W Polsce przepis mówiący, że pierwszeństwo ma pieszy nie tylko już znajdujący się na pasach, ale też wchodzący na nie, obowiązuje dopiero od 1 czerwca 2021 roku. Społeczeństwu borykającemu się z poważną formą autoholizmu trudno było przyjąć tę zmianę.

Fragment rzeźby, Jarosław Furgała, Był Oświęcim i dla dzieci, 1978, Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Fot. Wojciech Wilczyk

Sztuka „ludowa” i ślady po ludobójstwie

Ludowe sceny prezentujące Zagładę nie zostały uznane za część zbioru „reprezentacji Holokaustu w sztukach wizualnych”.

Thomas Piketty

Bogaci mogą zapłacić niemal konfiskacyjne podatki. Wytrzymają

Powinniśmy wziąć pod uwagę, w jakich granicach podatek progresywny i państwo opiekuńcze mogą niwelować nierówności dochodów, a zwłaszcza majątków, oraz znaleźć sposoby pokonania tych granic.

Fragment okładki książki „Teo. Dramaty".

Polacy to gatunek łososia. Pawła Soszyńskiego teatr wesołej melancholii

Po niespodziewanej śmierci Pawła Soszyńskiego 18 września 2021 roku jego bliscy przyjaciele zdecydowali się spróbować złożyć w całość odnalezione teksty dramatyczne. W ten sposób powstała książka „Teo. Dramaty”.

Jerzy Skolimowski. Fot. Kontrola/Wikimedia Commons

„Start” Jerzego Skolimowskiego: alienacja na dwa sposoby

„Chciałem nakręcić film o kontraście między tym, co robimy, a tym, co chcielibyśmy robić – tłumaczył Skolimowski – chciałem połączyć te dwie skrajności”.

Karl Gorath (APMAB, sygn. 124630) i Mary Pünjer Hessisches Hauptstaatsarchiv Wiesbaden, Abt. 631a Nr. 1619

Queerowe ofiary Auschwitz i II wojny światowej upamiętnione w Bundestagu

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku niemiecki Bundestag podjął decyzję o upamiętnieniu cierpienia osób nieheteronormatywnych prześladowanych w czasie II wojny światowej.

Fot. Jakub Szafrański

Nie pozwólcie dzieciom przychodzić do nich

Chcę z całą mocą powiedzieć, że nie wolno dopuścić do tego, żeby Kościół miał dostęp do młodych ludzi. Katolicyzm powinien być tak samo traktowany jak najsilniejsze narkotyki: trzeba przed nim bronić młodzież, bronić dzieci, bo jeśli system kościelnej formacji dobierze się do ich umysłów, zrobi im potworną krzywdę. Nie można na to pozwolić.

Pamiętniki pandemii

Wielostronna praca uspokajania. Jak kobiety przeżywały pandemię

Wbrew wcześniejszym nadziejom na równość związaną z (wymuszoną) większą obecnością ojców w gospodarstwach domowych to kobiety w większym stopniu niż mężczyźni doświadczyły negatywnych skutków koronawirusa.

Plakat z okresu I Wojny Światowej. Źródło: United States Library of Congress/Wikimedia Commons

Wojenna przemoc seksualna

Dopiero w połowie lat 90. XX wieku dano posłuch ocalałym z przemocy seksualnej i uznano, że mogą zeznawać w międzynarodowych procesach przeciw oprawcom.

Jarosław Hrycak. Fot. Wołodymyr F/Wikimedia Commons

Hrycak: Ważne jest tworzenie takiej pamięci historycznej, która by włączała wszystkie regiony Ukrainy

Jeśli macie w planach przeczytać jedną książkę o Ukrainie, niech będzie nią „Zrozumieć Ukrainę. Historia mówiona”, rozmowa Izy Chruślińskiej z ukraińskim historykiem Jarosławem Hrycakiem. Publikujemy fragment książki.

Obraz Wilhelma Sasnala "Pierwszy stycznia (bok). Dzięki uprzejmości artysty i Fundacji Galerii Foksal.

Backlash: jak negacjonizm Holokaustu trafił do głównego nurtu

Jeśli dzisiaj blisko 40 proc. Polaków opowiada się za karaniem historyków, którzy ujawniają mroczne karty w polskich dziejach, to też nie dzieje się bez przyczyny.

Fot. gov.pl/Wikimedia Commons, en.kremlin.ru. Ed. KP

Sierakowski: Nasz faszyzm

Nikt nie nazywa Trumpa, Orbána ani Kaczyńskiego faszystą. Cynikami albo fanatykami owszem, ale żeby od razu faszystami? 19 października zapraszamy na spotkanie z Jasonem Stanleyem, które poprowadzi Sławomir Sierakowski.

Jenara Nerenberg

Neuroróżnorodność: zmiana zasad gry

Całą grupę demograficzną kobiet nazywa się obecnie „utraconym pokoleniem”. Fragment książki Jenary Nerenberg „Neuroróżnorodne. Jak żyć w świecie skrojonym nie na naszą miarę”.

Wiek nie-pokoju

Narodowe kultury nie-pokoju: polityka odzyskiwania kontroli

Im bardziej świat się łączy, tym bardziej jest podzielony. Fragment książki Marka Leonarda „Wiek nie-pokoju. Współzależność jako źródło konfliktu”.

oni-homoseksualisci-w-czasie-ii-wojny-swiatowej-joanna-ostrowska

Liczba, narodowość, przemoc

Fragment książki Joanny Ostrowskiej „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

byung huj han

Byung-Chul Han: Ostatni człowiek

Ostatni człowiek nie jest orędownikiem liberalnej demokracji. Wygoda i zadowolenie stanowią dla niego wartości znacznie istotniejsze niż wolność. Fragment eseju Byung-Chul Hana, nowej gwiazdy światowej humanistyki.

Agnieszka Kościańska Michał Petryk

„Z autobusem Arabów” – lęk i fascynacja

Czy rasizm jest częścią polskości? Publikujemy fragment książki Agnieszki Kościańskiej i Michała Petryka „Odejdź. Rzecz o polskim rasizmie”.

Mężczyzna portret

Szybcy, wściekli i samotni. Czy mężczyźni są w Polsce emocjonalnie dyskryminowani?

Kolejne pokolenie chłopaków zamyka się na własne potrzeby i emocje, bo nikt nie daje im do nich prawa.

Roseate spoonbill

Czym jest Gaja?

Najsłynniejszą, prekursorską ideą, jaką głosił zmarły właśnie James Lovelock, była tzw. hipoteza Gai.

Widok na zrujnowane ostrzałem, centrum Charkowa Fot. PavelDorogoy/Depositphotos

Świat nie jest przyzwyczajony do wojen, które toczą się w demokratycznych państwach

W Ukrainie nie da się niczego ukryć – mówi w rozmowie z Pauliną Siegień ukraińska dziennikarka Natalija Humeniuk.

Worki z piaskiem wokół pomnika hetmana Petro Sahaidachnego w Kijowie Fot. Fotoreserg/Depositphotos

To Rosja i Europa mają problem z ukraińską tożsamością

Rozmowa z Wasylem Czerepanynem, organizatorem Kijowskiego Biennale, międzynarodowego forum poświęconego sztuce, wiedzy i polityce.

Fot. Lion's Roar/youtube.com, ed. KP

bell hooks: chłopcy i mężczyźni są programowani do wiary, że w pewnym momencie życia będą musieli sięgnąć po przemoc

Fragment wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej książki „Gotowi na zmianę. O mężczyznach, męskości i miłości” bell hooks, ikony amerykańskiego feminizmu.

Anna Golus

„To nie dzieci, to bestie” – tak reklamowano program „Surowi rodzice”

W odróżnieniu od innych produkcji reality TV z udziałem dzieci program „Surowi rodzice” wzbudzał sprzeciw. Fragment książki „Superniania kontra trzyletni Antoś”.

Fot. WeedPornDaily/flickr.com

Komu pomaga medyczna marihuana?

Medyczna marihuana nie pomaga w łagodzeniu dolegliwości jednakowo wszystkim pacjentom. Konwencjonalne leki jednak też nie wszystkim chorym pomagają.

Fot. KP PSP Zawiercie

Kolejowi stachanowcy pracują po dwieście godzin w miesiącu

Dyżurnych ruchu z kontrolerami lotniczymi łączy jedna rzecz. Nie pójdą pracować gdzie indziej. Ich pracodawcy są monopolistami. Dzielą ich za to zarobki i czas pracy.

Fot. Universitat Pompeu Fabra/flickr.com, ed. KP

Do czego służy wywoływanie poczucia winy u najuboższych

„Kapitał i ideologia” to kontynuacja bestsellerowego „Kapitału w XXI wieku”, jednej z najważniejszych książek ekonomicznych ostatnich lat. Publikujemy fragment nowej książki Thomasa Piketty’ego.

Radomsko Fot. Mariusz Kucharczyk/flickr.com

W powszechnej opinii samorząd nam się udał

Nasze wyobrażenia dotyczące samorządów zdominowała perspektywa wielkich miast, zarządzanych – z racji wielości zadań i skali – w bardziej korporacyjny sposób. A przecież tych liczących więcej niż 100 tysięcy mieszkańców jest w kraju raptem 39. Pozostałych – 906.

Fot. Universitat Pompeu Fabra/Flickr.com

W czyich rękach znajdzie się świat w roku 2050?

Tak zaczyna się „Kapitał w XXI wieku”, najgłośniejsza książka ekonomiczna dekady.

Danuta Danielsson atakuje szwedzkiego neonazistę torebką Fot. Hans Runesson/Wikimedia Commons

Hobsbawm: To nacjonalizm jest czynnikiem zapalnym w języku

Utożsamianie narodu z językiem to ideologiczny wymysł, który przeczy faktom, a współistnienie różnych języków w jednym kraju – lub posługiwanie się kilkoma językami przez tę samą osobę – jest historycznie zjawiskiem całkiem normalnym.

Fot. Jakub Szafrański, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, ed. KP

„Aż do Żoliborza mamy wszystkie sklepy poobrażane”

Epizodyczna rola Wandy Stanisławskiej-Lothe w filmie „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz” jest chyba nie mniej znana miłośnikom polskiego kina niż występ u Piwowskiego. Fragment książki „Mój mąż jest z zawodu dyrektorem, czyli Jak u Barei 2”.

Fot. Jakub Szafrański, ed. KP

„Wiele bym dała, by zrozumieć, dlaczego ludzie tak bardzo nienawidzą osób otyłych”

Ciągle słyszy słowa podrostków, którzy wypchnęli ją z autobusu, gdy zdyszana usiłowała wejść w ostatniej chwili, bo pojazd już ruszał: „Gdzie się pchasz, krowo?! Taka tylko żre i powietrze psuje!!!”.

Niedźwiedzia przysługa okładka

Kwartet kolonistów i najśmielszy eksperyment społeczny we współczesnej historii USA

Fragment książki „Niedźwiedzia przysługa. Jak w amerykańskim miasteczku nie powstała libertariańska utopia (i co nieco o baribalach)”.

Cywile podczas oblężenia Leningradu, 1941 rok Fot. Boris Kudoyarov/Sputnik

„Stawką w tej hazardowej rozgrywce nie są pieniądze, lecz ludzie”

Fragment książki Piotra M. Majewskiego „Kiedy wybuchnie wojna? 1938. Studium kryzysu”.

Władimir Putin i Siergiej Ławrow na szczycie ONZ Fot. UN Photo/Cia Pak

Odrodzić przeszłość, której nie było. Paranoiczna nostalgia Trumpa i Putina

XXI wiek nie szuka nowości, ale zatapia się w nostalgii. Bo co przychodzi nam z wiedzy, że w przyszłości będzie tylko gorzej?

Kto się boi gender - fragm. okładki

„Czy będzie jeszcze można powiedzieć mama i tata?”, czyli czym straszy prawica

Fragment książki Agnieszki Graff i Elżbiety Korolczuk „Kto się boi gender? Prawica, populizm i feministyczne strategie oporu”, która ukazuje się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej.

Kraina baśni jest dla wszystkich

Każdy zasługuje na to, żeby żyć tak, jak chce

Zbiór baśni, który atakują prawicowe grupy i węgierski rząd? Poznajcie książkę „Kraina baśni jest dla wszystkich”, której polski przekład ukazuje się właśnie w Wydawnictwie Krytyki Politycznej.

Więźniowie w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen 19 grudnia 1938 roku

Twarze „różowych trójkątów”. Kim są osoby na fotografii z KL Sachsenhausen?

Zdjęcie więźniów obozu Sachsenhausen z zimy 1938 roku ilustruje większość publikacji dotyczących historii paragrafu 175. Odwołujemy się do niego coraz częściej także w kontekście współczesnym.

Fot. Przemysław Stefaniak

Jak działa faszyzm

Korygowanie niesprawiedliwych nierówności zawsze będzie źródłem cierpienia dla tych, którzy na owych niesprawiedliwościach zyskiwali. Fragment książki Jasona Stanleya „Jak działa faszyzm. My kontra oni”.

horse-riding-g8b00d653d_1920

Czy tabletki ecstasy są bardziej niebezpieczne niż jazda konna?

Postanowiliśmy sprawdzić, czy uda nam się porównać zagrożenia związane z jeździectwem i te związane z przyjmowaniem tabletek ecstasy.

„Słowacki. Wychodzenie z szafy” okładka

Słowacki. Wychodzenie z szafy

Czy w historii polskiej literatury znajdzie się miejsce dla queerowego dandysa, którego portret odmalowuje Marta Nowicka w książce „Słowacki. Wychodzenie w szafy”?

Hiacynt Fot. materiały promocyjne dystrybutora, Wydawnictwo Krytyki Polityczna. Ed, KP

Na Netflixie thriller „Hiacynt”, historia z Gejerelu

Przy okazji premiery filmu „Hiacynt” Piotra Domalewskiego przypominamy fragment książki Krzysztofa Tomasika „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u”.

Fot. materiały Wydawnictwa Krytyki Politycznej. Ed. KP

„Kobieta jest zerem, jeżeli mężczyzna nie stanie obok niej jako cyfra dopełniająca”

W XIX wieku na ziemiach polskich praca seksualna była legalnym, zarejestrowanym zawodem. Fragment książki Alicji Urbanik-Kopeć „Chodzić i uśmiechać się wolno każdemu. Praca seksualna w XIX wieku na ziemiach polskich”.

Drogowskaz przy skrzyżowaniu sąsiadującym z Wyższym Seminarium Duchownym w Legnicy. Fot. Jakub Szafrański

Tajemnica spowiedzi? Księża często traktują ją dość swobodnie

Fragment książki Roberta Samborskiego „Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium”.

Niemieckie wojsko w Pradze. Fot. english.radio.cz/CCO

Niemcy obawiali się, że buntownicza postawa Polaków może być zaraźliwa

Fragment książki Piotra M. Majewskiego „Niech sobie nie myślą, że jesteśmy kolaborantami. Protektorat Czech i Moraw 1939–1945”, która ukazała się właśnie nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Hegel i Žižek Fot. Wikimedia Commons. Ed. KP

Žižek: Cyfrowe państwo polityczne

Co wyniknie z połączenia naszych procesów myślowych z maszynami cyfrowymi? Fragment książki Slavoja Žižka „Hegel i mózg podłączony”.

Fot. Henryk Niestrój, pixabay.com, CC0

Piwnice były strasznym miejscem

Podniosłam ciężką od senności głowę i zobaczyłam, jak sąsiad spod szesnastki raz za razem wali głową w drzwi.

Alenka Zupančič i Święta Agata

Chrześcijaństwo i polimorficzna perwersyjność

Fragment książki Alenki Zupančič „Czym jest seks?”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Zeberka zwyczajna Fot. Tambako The Jaguar/Flickr.com

Łączy ich tylko seks. Samiec nie odgrywa żadnej innej roli

Niektórzy twierdzą, że kultura jest osiągnięciem wyłącznie ludzkim. To nieprawda. Fragment książki Carla Safiny „Dzikość. Jak kultury zwierzęce wychowują rodziny, tworzą piękno i osiągają pokój”.

andrzejrysuje.pl

Jak rozmawiać z przeciwnikami szczepień?

Fragment książki Ewy Krawczyk „Dlaczego się szczepimy”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Fot. Jakub Szafrański

Raworth: Czy musimy rosnąć bez końca?

Fragment książki Kate Raworth „Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

farmakologia pharma

Preciado: Na naszych oczach rodzi się nowego typu gorący, psychotropowy, punkowy kapitalizm

W jaki sposób seks, płeć i seksualność obrócono w główny obiekt politycznej i ekonomicznej aktywności?

jak_zmienic

LSD. Jak to się zaczęło?

W stanie podobnym do snu, z oczami zamkniętymi, chłonąłem zmysłami nieprzerwany strumień fantastycznych obrazów i niezwykłych kształtów z mocną, kalejdoskopiczną grą kolorów.

biedroń śmiszek-100

Biedroń i Śmiszek: Do szafy nie ma powrotu

Społeczność LGBT w Polsce musi zrozumieć, że robienie z nas kozła ofiarnego jest skuteczne tylko dlatego, że wielu z nas wciąż siedzi w szafach. Gdy się masowo wyemancypujemy, wyzwolimy, PiS nie będzie w stanie nami straszyć.

okladka zuzanna ziomecka

Dlaczego zaufać byłej dziennikarce, obecnej entuzjastce mindfulness?

Fragment książki Zuzanny Ziomeckiej „Wyspa spokoju. Jak mindfulness pomaga w trudnych sytuacjach”.

beylin sejm 89 transformacja mazowiecki

Rewolucja 1989. Słaba demokracja silnych

Fragment książki Marka Beylina „Klimat, lewica, siostrzeństwo. Rewolucje trwają (kontrrewolucje też)”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

samouczek myśliwi 1

Zwierzęta dzikie – majątek skarbu państwa

Czy kiedyś w naszym kraju, jeszcze ciekawym przyrodniczo, zamiast śmiercionośnych ambon pojawią się tablice edukacyjne informujące o bioróżnorodności tego miejsca? Jeżeli tak się stanie – to będzie całkiem inny kraj.

przemysław czapliński-100

Czapliński: Bez odwagi społeczeństwo zostałoby pożarte przez władzę

Niepewność jest podstawowym stanem skupienia rzeczywistości, ale jest również pewną strategią zarządzania społeczeństwem. Rozmowa z Przemysławem Czaplińskim.

madryt drzewa

Świat, który musimy stworzyć

Jest rok 2050. Udało nam się ograniczyć emisje gazów o połowę w ciągu każdej kolejnej dekady, począwszy od 2020 roku. Zmierzamy w kierunku świata, którego temperatura do 2100 roku wzrośnie najwyżej o 1,5 stopnia Celsjusza.

standing bogaci luksus

Standing: Dochód podstawowy pozwoli chronić środowisko i międzypokoleniową sprawiedliwość

Bogaci mogą znaleźć sposób na odizolowanie się od negatywnych skutków skażonego powietrza, brudnej wody, niszczenia miejsc zielonych itd.

Fot. fragment okładki

Pielęgniarki nie były jedyną grupą dotkniętą zarzutami o seksualną rozwiązłość

Po publikacji „Poematu dla dorosłych” Adama Ważyka kwestią prostytucji zainteresowano się na najwyższych szczeblach partyjnej hierarchii.

kukly-putin-jelcyn-gorbaczow

Jak brzydki krasnoludek został Panem Bogiem

Dlaczego Putin nie zamierzał pozostawić telewizji w rękach oligarchów? Fragment książki Arkadija Ostrowskiego „Rosja – wielkie zmyślenie”.

dlug-kredyt-pozyczka

Dług. O doświadczeniu moralnego zamętu

Jak mówi amerykańskie przysłowie, jeśli jesteś winien bankowi sto tysięcy dolarów, masz problem. Jeśli jesteś winien sto milionów dolarów, problem ma bank.

Fot. CEU, Daniel Vegel/Flickr.com

Piketty: Czego uczy nas Balzac

Osiągnięcie powodzenia przez studia, zasługi czy pracę jest złudzeniem. Nawet bycie w gronie najlepszych absolwentów nie zapewni prawdziwej zamożności.

Zamknij