Świetlica KP "Na Granicy" w Cieszynie

Adres: Al. Jana Łyska 3, 43-400 Cieszyn
Tel.: (+48) 609 724 500
E-mail: cieszyn [at] poczta.krytykapolityczna.pl

FanPage Świetlicy na Facebooku.

LATO W TEATRZE 2018

Już po raz trzeci Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie  bierze udział w teatralnym programie LATO W TEATRZE.

W projekcie „Maryśka i maszyny”, realizowanym w terminie od 6 do 19 sierpnia, udział bierze 15 dzieci. Inspiracją do tegorocznej pracy teatralnej stała się historia i twórczość pochodzącej ze Śląska Cieszyńskiego powieściopisarki i pilotki Marii Wardasówny, która jako pierwsza kobieta na Śląsku opanowała jazdę na motocyklu, a druga w kraju pilotowała samolot.

Premiera spektaklu, który powstaje w ramach warsztatów odbędzie się 19 sierpnia o godz. 17:00 w Świetlicy Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie. Dzieci zaprezentują spektakl ponownie 23 sierpnia o godz. 19:00 również w świetlicy.

LATO W TEATRZE to program Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie, realizowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego celem jest popularyzowanie pedagogiki teatru. Program składa się z konkursu grantowego na realizację dwutygodniowych warsztatów artystycznych dla dzieci i młodzieży, szkoleń z zakresu pedagogiki teatru oraz artystyczno-edukacyjnych projektów objazdowych w namiocie cyrkowym. W aktualnej 11.edycji programu dofinansowanie otrzymało 40 ośrodków kultury z całej Polski – 17 organizacji pozarządowych i 23 samorządowe instytucje kultury. Instytucje, które w poprzednich latach co najmniej trzykrotnie realizowały Lato w teatrze, mają za zadanie zrealizować projekt wspólnie  z organizacją partnerską, która dotychczas nie brała udziału w programie. Ten moduł został nazwany Lato w teatrze +, a dofinansowanie przyznano 5 ośrodkom. W tym roku w Lecie w teatrze bierze udział ponad 1200 uczestników. Autorskie warsztaty przygotowywane przez pedagogów i artystów są dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie i zabawę teatrem.

Więcej o programie: www.facebook.com/programLatowteatrze


Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku w budynku dawnego punktu straży granicznej na Moście Przyjaźni w Cieszynie.

Zespołowi Świetlicy od początku zależało na stworzeniu miejsca łączącego kulturę, edukację, politykę i aktywność społeczną. Chciałyśmy, żeby Świetlica stała się miejscem, które może wpływać na wiele sfer i odpowiadać na kryzys więzi i wyobraźni, poszukując przy tym własnych rozwiązań i nieoczywistych ścieżek rozwoju przez kulturę i pracę społeczną. Ideą było symboliczne przesuwanie granic dzielących miasto nie tyle ze względu na transgraniczny charakter, co różnice wynikające z nierówności społecznych.

W listopadzie 2016 roku  Świetlica zmieniła swoją lokalizacje i rozpoczęła pracę w zabytkowej dzielnicy tzw. Cieszyńskiej Wenecji. Było to możliwe dzięki akcji crowdfundingowej „Przenieśmy granicę!”.

Zespół Świetlicy to: Natalia Kałuża, Anna Pluta, Joanna Wowrzeczka.

O!ŚWIETLICA

Od 2009 roku organizujemy stałe warsztaty dla dzieci i młodzieży z O!Świetlicy Krytyki Politycznej. Zrealizowaliśmy ponad 9 projektów, które umożliwiły młodym osobom ze śródmieścia poznawanie ważnych treści kultury oraz ukazanie wielu problemów miasta z perspektywy często niewidocznej dla dorosłych. Dzieci miały możliwość współtworzenia m.in. słuchowiska o ulicy Głębokiej pt. „Prędkość nadana przez spadek”, wirtualnej mapy Cieszyna oczami dzieci, kampanii społecznej o zaufaniu czy dwóch spektakli teatralnych.  Wzięły także udział w 6 edycjach półkolonii i wyjazdów kolonijnych. Spotkały się w ramach różnych warsztatów tematycznych z ważnymi twórcami kultury –  sztuk wizualnych, muzyki, teatru i literatury. Miały możliwość udziału w zajęciach prowadzonych przez m.in. Joannę Rajkowską, Macieja Wojnickiego, Dianę Lelonek, Szymona Kobylarza, Krzysztofa Trzewiczka, Katarzynę Majak, Marka Glinkowskiego, Alekę Polis, Bogusława Słupczyńskiego, Romana Kurkiewicza.

Działalność O!Świetlicy stała się inspiracją do powstania trzech książek dla dzieci: „Bieda. Przewodnik dla dzieci” (H. Gil-Piątek, H. Krzywonos, 2010), „Współpraca” (A. Wiśniewska, J. Bożek, J.Ochojska 2013) i „Zaufanie” (A. Cieplak, L. Ostałowska, 2015).

WSPÓŁPRACA z MŁODZIEŻĄ I SZKOŁAMI

Dzięki wsparciu wolontariuszy ze szkół średnich i Uniwersytetu Śląskiego mamy możliwość prowadzenia codziennych korepetycji i zajęć indywidualnych dla najmłodszych.

Młodzież realizowała także projekty w ramach grupy literackiej !ULICY, inspirowanej twórczością Juliana Przybosia i brała udział w warsztatach edukacji medialnej („Web Aktywni”). Od 2010 mieliśmy ponad 150 wolontariuszy oraz odbyło się około 35 praktyk i staży studenckich.

Poza stałą działalnością w siedzibie Świetlicy organizujemy  warsztaty z zakresu edukacji kulturalnej, dziennikarstwa, filmu czy literatury na terenie szkół – od szczebla podstawowego po szkoły średnie. Tego typu warsztaty realizujemy nie tylko w Cieszynie, ale i innych miejscach w Polsce.

PRZESTRZEŃ PUBLICZNA

Ważnym punktem naszej pracy jest organizacja działań w przestrzeni publicznej. Do tej pory realizowaliśmy akcje artystyczne w śródmieściu Cieszyna (przy udziale m.in. Elżbiety Jabłońskiej, Jacka Niegody, Julity Wójcik, Anny Jochymek, Diany Lelonek, Magdaleny i LudomiraFranczak),  gry miejskie, dwie edycje Święta ulicy Głębokiej, 13 spacerów tematycznych po mieście czy cykl koncertów muzyki niezależnej w ramach projektu GRA/GRA/nica (kuratorem był Wojciech Kucharczyk).

Prowadziłyśmy także badania dotyczące dostępu i uczestnictwa w kulturze, diagnozę śródmieścia czy badania etnograficzne realizowane przy współpracy ze studentami Uniwersytetu Śląskiego.

ŚWIĘTO CIESZYŃSKIEJ WENECJI 2018

Mamega studio (3)

“Ceramiczny poemat dadaistyczny”

Jak pięknie wstać skoro świt i obudzić się w Cieszyńskiej Wenecji
PUSTOSTAN SIĘ PRZELEWA
DÁKUJEM PÁNU BOHU ZA ZDRAVIE
kvitki jsou modrý
SZUKAM BARDZO DOBRE KAFE
szare niebo ale jest pogodnie!
Potrzeba sprzątania myśli przychodzi z wiekiem.
Jest świat daleki i jednocześnie bliski. Jak żyć?
Svetlo je nutnost pro každeho, bez svetla hyne vše! Díky Vam žé svetlo šíříte   
Miłego dnia Cieszynianie.
Szumiąca woda słuch ludzki wciąga bez końca.
Dużo zdrowia dla rodziny na moje Imieniny DANUTY
BO ZDROWIE JEST NAJWAŻNIEJSZE!
AŤ VÁM SVĚTLO SVÍTÍ.
BŮH JE SVĚTLEM A KAŽDÝ Z NAŠ MÁ NEST JEHO ŽÁR
Raz, dwa, prowincja!
Tak naprawdę kogo to obchodzi?
Wenecja kusi pięknem
Strona życie do odkrycia
A dom był dla mnie azylem
Na starcie było tyle wolności i chwilę potem okowy… i tak do końca.
SPÓŹNIĆ SIĘ, RZECZ LUDZKA
Štěstí a láska ať prováží každého z nás <3
MIMO DESZCZOWEJ POGODY CIESZĘ SIĘ ŻYCIEM
Pocházím ze Slezska a ráda navštěvuji Cieszyn
Od poczwarki do motyla jakaż piękna jest ta chwila
MALOWNICZA CZESKA WENECJA
Mám rád Polský Téšín a rád ho navštevuji.
Polské Benátky jsom lepší niž italské protože jsou blízko
JEJKU, JEJKU… NIE WIEM, CO NAPISAĆ…
I am Klara I live  in Cieszyn
Moje życie podobne lustru, w którym zły przegląda się los
Cestou z žrby potkáváme zajímavě věci
złoto spłynęło na zielone łąki
Bardzo ładna pogoda
DZISIAJ DZIEŃ OJCA.
GDYBY MOŻNA BYŁO
Miłego dnia życzę
Kochanemu mężowi dużo zdrowia 100 lat. żona
Kocham Polskę i Rząd z premierem Morawiecki
ZDRAVÍ A LÁSKU VŠEM LIDEM
Cieszyn to piękne miasto, cieszę się, że tu mieszkam
Przykopowy wodospad szumi dziś ceramicznie.
MIŁEGO PRZEWODNIKA MAMY DO PANA NAS PRZYPROWADZIŁ MIŁEGO DNIA ŻYCZĘ
Nie wiem co napisać, więc piszę to
Ahoj! PŘÁTELKA JE JAKO ZLATÁ NIT, KDYŽ JI ROTRHNEŠ, JDE ZAVAZAT ALE UZLY ZŮSTANOU…
Dnes nesvítí slunícko
POD MŁYŃSKĄ BRAMĄ, POD MŁYŃSKĄ BRAMĄ
Jeżeli myślisz o sobie, myśl też o innych
Líbí se mi tady.
Miłego dnia w Cieszynie.
LÍDKO ZEMI UROBEK
ALE ŁADNIE W WENECJI, DESZCZYK, SŁOŃCE, UŚMIECHY. NAWET MŁYNKA ŚPIEWA.
ZIMNO PRZESZYWA CAŁE NOGI
Jsem s vnuky na procházce
krople deszczu powieść wody upływ czasu na wyślizganej poręczy
Velmi lána chyb, které nás svazuji, jakie i my paštíme z robou vláhan jimr držime viny ostatních
szczery uśmiech dobry dzień
niespodziewany wiatr
V umeniu života, kde se nachazime je vše dochonali, nic mene a celeshinie. Dekujy
Nicość. Coś.
ZAPRASZAMY NA PIZZE DO CITY PIZZA.
Chomiczkowy świat Puśki.
Kochać i być kochanym.

Poemat powstał z inicjatywy Modelarnii Ceramicznej KOSAK, podczas II Święta Cieszyńskiej Wenecji. Każdy kto dodał kilka własnych słów do poematu, w zamian zabrał ze sobą świecę z naturalnego pszczelego wosku w porcelanowej oprawie. W działaniu udział wzięli Polacy, Czesi oraz Słowacy, którzy 23 czerwca spacerowali po Cieszyńskiej Wenecji.

Tekst przepisał i zredagował Mikołaj Bizoń.

WYDARZENIA

Zorganizowaliśmy  ponad 200 bezpłatnych debat, spotkań, seminariów, projekcji filmowych, koncertów, konsultacji społecznych. Odwiedzili nas m.in. prof. Tadeusz Kowalik, prof. Magdalena Środa, prof. Przemysław Czapliński, Lidia Ostałowska, prof. Tadeusz Sławek,  Henryka Krzywonos, Jacek Żakowski,  Stach Ruksza, Anna Dryjańska,  prof. Jerzy Hausner.

Zespół Świetlicy bierze także udział w debatach i spotkaniach organizowanych poza Cieszynem. W 2016 roku temat zgłoszony przez nas pt. „Czego centrum (nie) uczy się od peryferii?” został wybrany jako stolik tematyczny w ramach Kongresu Kultury.

NAGRODY

Zespół Świetlicy został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w obszarze edukacji kulturalnej i wspierania wolontariatu (2014) oraz nagrodą „Otwieracza” od Creative Commons Polska za działanie na rzecz otwartości w kulturze i edukacji (2012). Twórczyni Świetlicy Joanna Wowrzeczka nominowana była w plebiscycie „Wysokich Obcasów” do tytułu Polki Roku 2009.

Czytaj więcej o Cieszynie

Adam Bodnar. Fot. Jakub Szafrański

„O odwadze”. Rozmowa z Adamem Bodnarem na 10-lecie Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie

„Łatwiej być odważnym, gdy ma się publiczny mandat, urząd i budżet. Znacznie trudniej, gdy jest się obywatelem tego pozbawionym”.Zespół Świetlicy KP w Cieszynie, red.
Anna Cieplak

Ania Cieplak: Jak zagłosuję w niedzielę? Oto kilka rekomendacji

Nie wiecie, na kogo oddać głos w niedzielnych wyborach do Sejmu i Senatu? Komentatorzy i komentatorki zespołu Krytyki Politycznej dzielą się swoimi typami.

Fotorelacja: Święto Cieszyńskiej Wenecji 2019

15 czerwca 2019 roku Świetlica Krytyki Politycznej “Na Granicy” wspólnie z Modelarnią Ceramiczną KOSAK oraz Galerią w Bramie na Cieszyńskiej … Redakcja
Anna Cieplak

Cieplak: Nie wszyscy mają w dupie małe miasteczka

W mainstreamie mamy obraz prowincji, który sprowadza się do biedy, prawicowości i Kościoła. Do tego obrazka pasuje tylko jakaś część małych polskich miast.

Wowrzeczka: Miasto to wspólna odpowiedzialność

Rozmowa z Joanną Wowrzeczką, kandydatką na burmistrzynię Cieszyna.

Zaproszenia

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10, lokal 3, 00-013 Warszawa.

Przetwarzamy Twoje dane wyłącznie w celu udzielenia odpowiedzi na przesłane przez Ciebie pytanie (podstawa przetwarzania danych to realizacja naszych prawnie uzasadnionych interesów w postaci udzielania odpowiedzi na zadawane pytania).

Twoje dane będą przetwarzane przez czas niezbędny do udzielenia odpowiedzi na pytanie, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.

Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby skontaktować się z nami. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego.