cieszyn

Ilustracja: Plawgo&Pyrka

Adres: Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie
Al. Jana Łyska 3, 43-400 Cieszyn
Tel.: (+48) 609 744 315
E-mail: cieszyn [at] poczta.krytykapolityczna.pl

Aktualne wydarzenia w Świetlicy 

Księgarnia Wydawnictwa Krytyki Politycznej otwarta w godzinach działania Świetlicy (poniedziałek – piątek od 10.00 do 17.00) oraz podczas spotkań.

Świetlica Krytyki Politycznej w Cieszynie rozpoczęła swoją działalność w 2009 roku w budynku dawnego punktu straży granicznej na Moście Przyjaźni w Cieszynie.

Zespołowi Świetlicy od początku zależało na stworzeniu miejsca łączącego kulturę, edukację, politykę i aktywność społeczną. Ideą było symboliczne przesuwanie granic nie tyle ze względu na transgraniczny charakter miasta, co różnice kulturowe, światopoglądowe i społeczne dzielące mieszkańców

Świetlica to przestrzeń spotkania i debaty o tematach ważnych, takich jak tolerancja, odpowiedzialność, historia, klimat, solidarność…

W listopadzie 2016 roku  Świetlica zmieniła swoją lokalizacje i rozpoczęła pracę w zabytkowej dzielnicy tzw. Cieszyńskiej Wenecji. Było to możliwe dzięki akcji crowdfundingowej „Przenieśmy granicę!”.

Zespół

Aktualnie zespół Świetlicy Krytyki Politycznej w Cieszynie tworzą Joanna Wowrzeczka, Natalia Kałuża, Anna Pluta i Bogusław Słupczyński, którzy są wspierani przez zaangażowaną grupę wolontariuszek i wolontariuszy.

Praca z dziećmi i młodzieżą

Od samego początku w centrum działań Świetlicy znajduje się praca z dziećmi oraz młodzieżą. Zespół Świetlicy organizuje stałe zajęcia edukacyjne, warsztaty teatralne, korepetycje oraz seminaria dla młodzieży. Działalność edukacyjna Świetlicy stała się inspiracją do powstania trzech książek dla dzieci: Bieda. Przewodnik dla dzieci (Hanna Gil-Piątek, Henryka Krzywonos, 2010), Współpraca (Agnieszka Wiśniewska, Jakub Bożek, Janina Ochojska 2013) i Zaufanie (Anna Cieplak, Lidia Ostałowska, 2015).

Wydarzenia

Do tej pory zrealizowaliśmy kilkaset bezpłatnych debat, spotkań, seminariów, warsztatów, projekcji filmowych, koncertów, działań artystycznych, konsultacji społecznych. Odwiedzili nas m.in. Olga Tokarczuk, Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar, prof. Tadeusz Kowalik, prof. Magdalena Środa, prof. Przemysław Czapliński, Lidia Ostałowska, prof. Tadeusz Sławek, prof. Ryszard Koziołek, Henryka Krzywonos, Jacek Żakowski, Stach Ruksza, Anna Dryjańska,  prof. Jerzy Hausner, Agata Nosal-Ikonowicz, Piotr Ikonowicz, Robert Biedroń, Adrian Zandberg, prof. Rafał Matyja.

Zespół Świetlicy bierze także udział w debatach i spotkaniach organizowanych poza Cieszynem. W 2016 roku temat zgłoszony przez nas pt. „Czego centrum (nie) uczy się od peryferii?” został wybrany jako stolik tematyczny w ramach Kongresu Kultury.

Przestrzeń publiczna

Ważnym punktem naszej pracy jest organizacja działań w przestrzeni publicznej. Do tej pory zrealizowaliśmy akcje artystyczne w śródmieściu Cieszyna (przy udziale m.in. Elżbiety Jabłońskiej, Jacka Niegody, Julity Wójcik, Anny Jochymek, Diany Lelonek, Magdaleny i Ludomira Franczak, Aleki Polis),  gry miejskie, dwie edycje Święta ulicy Głębokiej, 13 spacerów tematycznych po mieście czy cykl koncertów muzyki niezależnej w ramach projektu GRA/GRA/nica, których kuratorem był Wojciech Kucharczyk.

Od 2017 roku wspólnie z Modelarnią Ceramiczną KOSAK oraz Galerią w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji organizujemy w Cieszynie Święto Cieszyńskiej Wenecji.

Prowadziliśmy także badania dotyczące dostępu i uczestnictwa w kulturze, diagnozę śródmieścia czy badania etnograficzne realizowane przy współpracy ze studentami Uniwersytetu Śląskiego.

Nagrody

Zespół Świetlicy został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia w obszarze edukacji kulturalnej i wspierania wolontariatu (2014) oraz nagrodą „Otwieracza” od Creative Commons Polska za działanie na rzecz otwartości w kulturze i edukacji (2012). Twórczyni Świetlicy Joanna Wowrzeczka nominowana była w plebiscycie „Wysokich Obcasów” do tytułu Polki Roku 2009.

Zamknij

20kp-logo-white-500px