Świat

Nikt nie powinien umierać z powodu uleczalnej choroby

malaria-lekarstwa

Jeżeli ludzie otrzymają szansę na zdrowe życie, mogą uzyskać dobre wykształcenie, przyczynić się do rozwoju gospodarczego oraz zadbać o swoje rodziny. Dzięki temu wywołany zostanie tzw. efekt mnożnikowy, który dodatkowo zwiększy dobrobyt i pozwoli na rozwój państwa.

ABU DHABI – Nikt nie powinien umierać z powodu uleczalnej choroby. Pomimo tego, możliwe do uniknięcia schorzenia (tj. przenoszona przez komary malaria) zabijają rocznie dwa miliony dzieci, z których większość jest zbyt biedna, żeby pozwolić sobie na opiekę zdrowotną. Dzięki odpowiednim lekom można jednak uniknąć większości przypadków śmiertelnych lub chociaż nie dopuścić do rozwoju infekcji.

Niecałe sto lat temu rodziny z całego świata – a szczególnie z obszaru Ameryki Północnej i Europy – żyły w ciągłym strachu przed ugryzieniem komara. Malaria (inaczej: zimnica) nie tylko odebrała życie dzieciom i dorosłym, lecz także przyczyniła się do utrwalenia ubóstwa i zahamowania rozwoju gospodarczego, co uniemożliwiło milionom ludzi wykorzystanie w pełni ich potencjału.

Sprawiedliwy dostęp do opieki zdrowotnej? Tylko w Rwandzie

Ponad 30 krajów zlikwidowało już całkowicie pasożyta malarii, a co najmniej dziesięć kolejnych jest na dobrej drodze do osiągnięcia tego celu do 2020 roku. Niezależnie od tego w Afryce Subsaharyjskiej zimnica jest wciąż główną przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Co dwie minuty umiera jedno z nich. Ponadto walka z tą chorobą sporo kosztuje – Afryka poświęca na nią 12 miliardów dolarów rocznie.

Pomimo prowadzenia od dziesięcioleci intensywnych badań, dzięki którym obecnie w fazie oceny znajduje się ponad 20 potencjalnych szczepionek, na rynku nadal nie jest dostępna żadna forma szczepienia. Istnieje jednak wiele środków zapobiegawczych, które zmniejszają ryzyko infekcji: używanie moskitiery, stosowanie sprayów owadobójczych czy rozwijanie profilaktyki wśród grup najbardziej podatnych na zarażenie.

Współcześnie mamy szansę wykorzystać to, co udało się już osiągnąć w walce z chorobą i powinniśmy wspierać inicjatywy i wysiłki badawcze, mające na celu wyeliminowanie zimnicy. Przykład stanowią naukowcy z Johns Hopkins Malaria Research Institute (Bloomberg School of Public Health’s), którzy odkryli sposób w jaki odporność na pasożyty malarii rozprzestrzenia się wśród komarów. Wyniki ich badań mogą przybliżyć innych do opracowania strategii zwalczania zachorowań w społeczeństwie oraz zniwelowania potrzeby ciągłego stosowania środków owadobójczych i moskitier.

Kolejną ważną inicjatywą, zasługującą na wsparcie, są wytyczne WHO (World Health Organization) dotyczące zwalczania komarów, much i innych owadów przenoszących tzw. zarodźce. Plan Światowej Organizacji Zdrowia przewiduje zwiększenie kontroli odnotowanych przypadków chorób zakaźnych na całym świecie poprzez poszerzenie obserwacji oraz wzrost wydajności i koordynacji działań. Globalna pomoc, w przeciwdziałaniu problemowi, powinna także obejmować wspieranie krajów faktycznie dotkniętych problemem  w rozwijaniu i usprawnianiu środków zapobiegawczych.

Ponadto warto również rozważyć, w jaki sposób zmieniające się warunki środowiska wpływają na występowanie malarii. Wylesianie stwarza dla komarów dogodne warunki do osiedlania się w mniej kwaśnej wodzie rowów i kałuż. Takie otoczenie sprzyja rozwijaniu się larw insektów. Z tego powodu, w krajach masowo wycinających lasy, infekcje  występują częściej. Wyrąb drzew prowadzi również do zmniejszenia absorpcji opadów, co zwiększa objętość stojącej wody.

Pożytki z uczenia się o seksie

czytaj także

W Zjednoczonych Emiratach Arabskich wierzymy, że eliminacja schorzeń ma kluczowe znaczenie dla zmian globalnych. Jeżeli ludzie otrzymają szansę na zdrowe życie, mogą uzyskać dobre wykształcenie, przyczynić się do rozwoju gospodarczego oraz zadbać o swoje rodziny. Dzięki temu wywołany zostanie tzw. efekt mnożnikowy, który dodatkowo zwiększy dobrobyt i pozwoli na rozwój państw.

Podejście holistyczne obejmuje również zapewnienie środków finansowych, promowanie badań i innowacji – poprzez rozwój infrastruktury oraz regularne organizowanie spotkań przedstawicieli państw w celu podzielenia się pomysłami i zachowania sprawnego tempa działań. Do zlikwidowania chorób takich jak zimnica niezbędna jest praca zespołowa. Właśnie dlatego, Sheikh Mohammed bin Zayed – Książę Koronny Abu Dhabi, przekazał 30 milionów dolarów na partnerstwo Roll Back Malaria – wybitny globalny program powstrzymania malarii.

Jestem dumny, że zasiadam w zarządzie organizacji Roll Back Malaria, ponieważ wierzę, że różnorodność perspektyw i dzielenie się nimi jest niezbędne do znalezienia rozwiązań, które pomogą skutecznie przeciwdziałać chorobie. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, w której  rozpoczynamy zupełnie nowy rozdział w dążeniu do jej całkowitego wyeliminowania. Do światowej współpracy w zakresie ochrony zdrowia przystępują liderzy kolejnych państw, dzięki czemu obecnie koalicja stanowi  reprezentację mieszkańców całego świata. Jest to bardzo ważne, ponieważ inicjatywy takie jak Roll Back Malaria muszą działać na poziomie międzynarodowym aby pomóc uratować jak największą liczbę ludzi.

Postturyści, czyli jak podróżować, żeby nie kolonizować

Przykład takiej współpracy stanowiło spotkanie, które odbyło się 15 listopada 2017 roku. Władze Abu Dhabi gościły wówczas ponad dwustu przywódców państw na forum Reaching the Last Mile. Jego celem była wymiana doświadczeń i zebranie najlepszych, innowacyjnych rozwiązań w zakresie kontrolowania lub usuwania schorzeń uleczalnych (w tym również takich, które mogą doprowadzić do ostatecznego pozbycia się malarii).

W dwudziestym wieku, po raz pierwszy w historii, udało się ludzkości pokonać wirus ospy. Jednak kontrola choroby i jej całkowita likwidacja to złożony proces, szczególnie w przypadku malarii. Jeszcze kilka lat temu uważano, że jej wyeliminowanie znajduje się poza zasięgiem współczesnych możliwości medycznych, ale świat dokonał ogromnego postępu w tym obszarze. W latach 2000-2015 interwencje w zakresie zdrowia publicznego uratowały życie 6,2 miliona osób, z czego 5,9 miliona stanowiły dzieci poniżej piątego roku życia.

Szacuje się, że do 2020 roku, będzie potrzebne 6,4 miliarda dolarów każdego roku, aby sfinansować usunięcie malarii. Będzie to trudne do osiągnięcia, ale możliwe, a dzięki temu będziemy mogli razem stworzyć przyszłość bez choroby – jaśniejszą i bardziej stabilną.

**
Maha Barakat
jest członkiem zarządu Roll Back Malaria Partnership.

Copyright: Project Syndicate, 2017. www.project-syndicate.org. Z angielskiego tłumaczyły Karolina Kosecka i Marta Modzelewska.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij