Czytaj dalej

śmieci

Śmieci i rupiecie (także w naszym organizmie)

Skoro śmieciami mogą być dźwięki, to tym bardziej rak czy zaśniad. W każdym razie z pewnością jest to coś, czego naprawdę chcemy się pozbyć.
Didier Eribon wywiad

Eribon: Jesteśmy pariasami, dziedziczymy wykluczenie

O hierarchii wstydów, awansie społecznym, opresywnym systemie liberalnym maskującym klasowość i o tym, czy powrót do korzeni jest możliwy, mówi Didier Eribon, autor książki „Powrót do Reims”.Paulina Małochleb
obłęd kopińska recenzja

Prawda, której nie udźwignie reportaż – według Justyny Kopińskiej

Złych książek jest na rynku bardzo dużo, dlaczego więc z taką zajadłością rzucam się na mało znaczący w gruncie rzeczy „Obłęd” Justyny Kopińskiej?

Kolejna odsłona amerykańskiej nędzy

Desmond zamieszkał na placu pełnym przyczep kempingowych. W ten sposób zyskał unikalną szansę poznania rodzin, które zostały eksmitowane.Olga Szmidt

Disco polo, czyli polski underground

Disco polo wciąż istnieje i ma się nieźle. Po latach można jednak z pewnego dystansu spojrzeć na jego początki.
strangr things w co wierzą Polacy

Czy wierzycie w duchy?

Wiecie, że zawód wróżbity istnieje w oficjalnym spisie funkcjonujących zawodów? Można go znaleźć na stronie Ministerstwa Pracy. A co robi wróżbita?

Polscy poszukiwacze żydowskiego złota

To nie były incydenty, ale proceder, który, niemal na masową skalę, trwał przez lata.

kina czyta kot niebieski stramer

636 lat samotności

Co wyszło z połączenia kaszubskich „Stu lat samotności” z „Tao fizyki”? Kinga Dunin czyta „Kota niebieskiego” Martyny Bundy, „Stramera” Mikołaja Łozińskiego i „Najlepiej dla wszystkich” Petry Soukupovej.

Graeber: Praca bez sensu, praca bez wartości

Im bardziej czyjaś praca pomaga i przynosi korzyść innym i im więcej wartości społecznej wytwarza, tym mniej pieniędzy otrzymuje jej wykonawca – fragment książki Davida Graebera.

Dyrektor imperator

Akcja „Chryja pod Radiem Maryja” po raz pierwszy odbyła się w Toruniu 3 maja 2018 roku, w dniu urodzin ojca dyrektora Tadeusza Rydzyka.

Gerard Wilk tancerz

Kołysanie biodrami w telewizji

Niektórzy się oburzali, że tancerzowi klasycznemu z Teatru Wielkiego nie przystoi brać udziału w rozrywce w telewizji. Fragment książki Zofii Rudnickiej „Gerard Wilk. Tancerz”.