Świat

Szok! NFZ działa! Ale nie u nas

Fot. francevoyage.club

Mała Kostaryka osiągnęła trzecią najwyższą średnią długość życia w obu Amerykach, wyraźnie przed USA. Jaka jest tajemnica ich sukcesu?

BOSTON – Dwa lata po śmierci męża Valeria, sześćdziesięciosiedmiolatka z San José na Kostaryce, żyje samodzielnie. W zeszłym roku badania wykazały u niej wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę. Jej życie nie jest bezpośrednio zagrożone, choć bez wątpienia kobieta wymaga stałej opieki. Na szczęście dzięki wysokiemu poziomowi opieki medycznej na Kostaryce stan zdrowia Valerii się poprawił.

Kostaryka, kraj o średnich dochodach, zapewnia powszechną opiekę zdrowotną swoim obywatelom i osiąga na tej płaszczyźnie niejednokrotnie lepsze rezultaty niż kraje o wyższych składkach zdrowotnych. Kostaryka osiągnęła trzecią najwyższą średnią długość życia w obu Amerykach (za Kanadą i Bermudami) i znacznie przed Stanami Zjednoczonymi. Tajemnicę ich sukcesu przedstawiliśmy w raporcie: Building a Thriving Primary Health-Care System: The Story of Costa Rica.

Stiglitz o Kostaryce: Mały kraj, a wie, co robi

Po zdiagnozowaniu u kobiety cukrzycy, Valerię włączono od razu do programu stałej opieki w najbliższej klinice – dziesięć minut spacerem od jej domu. Odwiedza to miejsce regularnie co trzy miesiące, aby sprawdzić ciśnienie krwi i upewnić się, że choroba nie pogłębia się. Każdego roku pracownicy służby zdrowia odwiedzają pacjentkę w domu, sprawdzają, czy jest bezpieczna, podają szczepienia i doradzają, jak dalej prowadzić zdrowy tryb życia.

Na całym świecie liczba przypadków osób chorych przewlekle wzrasta, a społeczeństwo się starzeje, dlatego upowszechnienie dostępu do osiągalnej finansowo opieki medycznej to podstawa dalszego funkcjonowania dla wszystkich. Niestety, wielu pacjentów będzie cierpieć w gorszym stanie zdrowia niż Valeria tylko dlatego, że nie będzie mogło uzyskać dostępu do wysokiej jakości podstawowej opieki.

Odpowiednio zorganizowany system pomocy medycznej to taki, w którym kładziony jest nacisk na profilaktykę i konsekwencję; gdzie lekarze pierwszego kontaktu pełnią prawidłowo swoją rolę. Ministerstwo Spraw Społecznych Kostaryki przez ostatnie dwadzieścia lat tworzy system podstawowej opieki medycznej, który obejmuje niemalże każdą osobę w państwie. Kostarykanie zaczęli zwracać się przede wszystkim po pomoc do swoich lekarzy pierwszego kontaktu. Podobny program wcieliły w życie inne państwa, takie jak Nowa Zelandia, dzięki czemu pacjenci mogą nawiązywać długoterminowy kontakt ze swoim lekarzem.

Takie fundamenty podnoszą jakość i zmniejszają podziały. Badania pokazują, że obszary z większą liczbą lekarzy pierwszego kontaktu mają niższy wskaźnik śmiertelności i lepsze wskaźniki zdrowotne.

Zmiany na Kostaryce zaczęły się od reform jeszcze w latach 90. Niektóre proste rozwiązania podnoszące jakość opieki zdrowotnej mogą być skopiowane przez inne kraje i dzisiaj. Urzędnicy w San José połączyli wiele agencji służby medycznej w jedną, tworząc nowy organ zarządzający finansami i świadczeniem usług od szczepień po złożone operacje. Chociaż takie podejście może nie zadziałać w przypadku każdego kraju, wiele skorzysta na bardziej zintegrowanym biurokratycznym systemie.

Fidel – życie po życiu

Następny krok stanowiło podzielenie Kostaryki na sto czterdzieści mniejszych obszarów, a każdy obywatel został przypisany do programu opieki zdrowotnej w najbliższej okolicy. Miało to na celu pomóc służbie medycznej precyzyjnie śledzić sytuację zdrowotną w regionach i umożliwiło proaktywne i bardziej ekonomiczne zarządzanie.

Ponadto Kostarykanie wykształcili nowe, multidyscyplinarne kadry, zapewniające obywatelom świadczenia profilaktyczne (np. szczepienia) i edukacyjne w połączeniu ze stałym wsparciem ściśle medycznym. Tego typu całościowe podejście pozwala na połączenie sił i doświadczenia lekarzy, pielęgniarek, edukatorów i społecznych pracowników służby zdrowia, farmaceutów i urzędników.

W końcu departament zdrowia uruchomił system, który wylicza statystycznie jakość świadczonych usług. Dane są na bieżąco wykorzystywane do monitorowania postępów w podnoszeniu jakości świadczeń medycznych.

Jeden Lenin wiosny nie czyni

czytaj także

Kroki te przyniosły pozytywne skutki. Dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej wzrósł z zaledwie 25% populacji w 1990 roku do ponad 94% dzisiaj – taki procent społeczeństwa ma zapewnioną specjalistyczną pomoc medyczną. Poprzez umiejscowienie podstawowej opieki medycznej w centrum zainteresowania państwa, poprawiono zasięg świadczeń i ograniczono koszty systemu, zapewniając jednocześnie bardziej spersonalizowane leczenie. A dla pacjentów znajdujących się w sytuacji Valerii taki system zapewnia przede wszystkim gwarancję bieżącej dostępności opieki zdrowotnej.

Po morderstwie Marielle Franco na ulice Brazylii wychodzą setki tysięcy ludzi

**
Asaf Bitton jest dyrektorem odziału podstawowej opieki zdrowotnej w Ariadne Labs – wspólnym ośrodku Brigham and Women’s Hospital oraz Harvard T. H. Chan School of Public Health. Madeline Pesec jest pracownikiem naukowym w Ariadne Labs.

 Copyright: Project Syndicate, 2018. www.project-syndicate.org. Tłumaczyła Karolina Kosecka, skróty od redakcji.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij