Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Czy 4 czerwca świętować, zamiast pracować? Za i przeciw
Po co nam święto, które znowu będziemy musieli obchodzić bokiem i które zmieni się w dzień promocji czteropaków piwa?Agnieszka WiśniewskaBadania wskazują, że ustawa aborcyjna poważnie zaszkodziła również uchodźczyniom z Ukrainy szukającym ochrony w Polsce.
Przychodnia AboTak!, jeśli uda się ją uruchomić, będzie idealnym przykładem inicjatywy, której doświadczenia powinno wykorzystać państwo.
Raz dwa trzy, chłopem możesz zostać ty, czyli transvestigators w akcji
Prawie wszystkie olimpijskie zawodniczki „podejrzane” o bycie trans to osoby o ciemniejszej karnacji, co może sugerować nie tylko transfobiczne i mizoginistyczne, ale również rasistowskie uprzedzenia.Patrycja WieczorkiewiczWarunki w Sde Teiman nie od dziś są krytykowane przez organizacje na rzecz praw człowieka, które alarmują o licznych przypadkach tortur i zaniedbań medycznych, jakich doświadczają palestyńscy więźniowie.
Koalicja się sypie, obiecanych ustaw nie ma, komisje rozliczające PiS ewidentnie są źle reżyserowane. Obrona granicy staje się ostatnim polem, gdzie koalicja mówi niemal jednym głosem, a przekaz nadaje się na populistyczne hasła.
Zdaniem protestujących obecna sytuacja jest najgorsza od 1971 roku, kiedy w ramach walki o niepodległość doszło do ludobójstwa wspieranych przez Indie Bengalczyków.
Opinia doradcza MTS z 19 lipca 2024 roku jest kolejnym znakiem konsensusu międzynarodowego co do statusu okupowanych terytoriów palestyńskich.
Czy w nudnej aborcyjnej grze trafi się jakiś loteryjny cud? Na razie mamy niedasizm i ochłapy.
Topornie i populistycznie PSL korzysta z niechlubnego dorobku PiS.
Mamy pierwsze queerowe muzeum w Polsce. Ale wciąż nie związki partnerskie.
W naszą tradycję i kulturę wpisane jest wykluczanie innych, słabszych. Lubimy czuć się lepsi, bardziej moralni od innych. Wobec dożywotnio skazanych to takie łatwe – mówi Wojciech Tochman.
W ciągu zaledwie 10 lat w Delcie Nigru doszło do 10 tysięcy wycieków ropy. Teraz Shell próbuje uciec przed odpowiedzialnością.
Państwo rości sobie prawo do tego, by oceniać ludzkie sumienia, a niekiedy je ustawowo łamać.
Wykorzystywanie i przemoc seksualna wobec dzieci dotyczy uczniów w każdej klasie, w każdej szkole, w każdym kraju.
Kiedy wprowadzasz nieludzkie metody, zaczynasz od więźniów. Nikt nie zaprotestuje, a ludzie się przyzwyczają.
16 maja odbędzie się w Sejmie wysłuchanie publiczne w sprawie aborcji.
O tym, jak krew Kongijczyków zasila naszą codzienność.
Gdy Kosiniak-Kamysz, Mata, córka króla keczupu albo wnuk barona jogurtów mówią, że czas oddać krew za ojczyznę, przypomnijcie sobie Tuwima i rżnijcie karabinem w bruk ulicy. Wasza jest krew, a ich jest nafta.
Świat, w którym kobiety mają być gniewne, a mężczyźni potulni – to brzmi jak matriarchat. Ale nie – jak feminizm.
Ile palestyńskiej krwi ma jeszcze zostać przelane, zanim ta krew zmyje z Niemców zasłużone poczucie winy za Holocaust?
Każde działanie „poza i ponad kwestiami humanitarnymi” karmi zbrodniczych tyranów.
Nie wiem, czy pamiętacie, drodzy decydenci, że w dużej mierze to właśnie mobilizacja kobiet doprowadziła do zmiany władzy w tym kraju. To one was wybrały. Czy zatem ochrona ich życia i zdrowia nie powinna być priorytetem?
Czemu w Polsce nie jest prowadzona debata na temat eutanazji i dlaczego nie mają jej w programie partie liberalne i lewicowe?
Czy dr Dániel Karsai doczeka zmiany przepisów, o które tak zacięcie walczy?
Pokonanie torysów, co nie udawało się Partii Pracy przez prawie 15 lat, może okazać się spacerkiem w porównaniu z mozolnym marszem, jaki czeka Starmera po wygranych wyborach.
Nowe przepisy mają wejść w życie w maju lub czerwcu, a poszczególne postanowienia zaczną obowiązywać w ciągu kilku lat.
Sytuacja na granicy z Białorusią nie zmieniła się na lepsze po objęciu władzy przez Koalicję 15 października.
Europa pamięta o Holokauście, bo to część jej wewnętrznej „wspólnoty losów”. Wypiera za to pamięć kolonializmu, bo z niego musiałaby się spowiadać przed resztą świata.
W perspektywie Zachodu mieszkańcy Afryki są zbywalni, skazani na śmierć jako straty uboczne w dążeniu do wyższego dobra.
Szymon Hołownia podgrzewa temperaturę wokół aborcji i piecze w niej własną polityczną pieczeń.
Konserwatyści w czeskim parlamencie jak zwykle uznali, że kompromisem między równością a nierównością jest nierówność.
Rosyjski artysta-dysydent grozi zniszczeniem bezcennych dzieł sztuki, jeśli Assange umrze w więzieniu. Czy zostały nam już tylko desperackie akty?
Publiczny protest stał się w Wielkiej Brytanii sportem wysokiego ryzyka. Chyba że nienawidzisz stref czystego transportu, z tym policja nie ma problemu.
Gdy wybucha wojna, demokratyczny Zachód najpierw pyta, kto ginie. A raczej, z czyjej ręki.
Czy podsycając strach przed migrantami, brytyjski rząd przekona wyborców, że czas wypowiedzieć Europejską konwencję praw człowieka?
Pewnego razu jeden z oficerów powiedział mi: wczoraj wróciłem do domu w japonkach, bo oddałem swoje buty.
Premier podjął decyzję, która zapewnia nam pewien fundament, rzecz absolutnie podstawową dla ochrony przed przemocą. Problemem pozostaje implementacja zapisów konwencji.
Sąd stwierdził, że przywołane przez powódkę drę Magdalenę Grzyb posty pozwanej, nawet te wulgarne i życzące adwersarzom, żeby się nie zesrali, mieszczą się w granicach wolności wypowiedzi.
Było blisko. 171 głosy za i 179 przeciw. Zabrakło poparcia partii Junts, czyli… katalońskich separatystów.
Istnieje przekonanie, że osoby z górnych szczebli drabiny społecznej mają w więzieniu szczególnie ciężko. Fakty temu przeczą.
Powiecie, że to wina Tuska albo że nie ma przypadków, są tylko znaki, ale to odważne obywatelki, aktywiści, organizacje pozarządowe i prawniczki stoją za dwoma przełomowymi wyrokami, które wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Co feminizm ma do zaoferowania byłym zakonnicom? Czy można walczyć o prawa kobiet, nie uwzględniając rasizmu? Jak Węgierki upominają się o swój głos? Dlaczego czasem warto zamilknąć, by dowiedzieć się czegoś o swoich siostrach?
Rozmowa z Michaelem Sfardem, prawnikiem, który reprezentował izraelskie i palestyńskie organizacje, ruchy i aktywistów zajmujących się prawami człowieka i pokoju.
Co by się stało, gdybyśmy pod „in vitro” wstawili „aborcję”?
Republikańskie grzechy przeciw kobietom kładą się długim cieniem. Ale dziwnym trafem ten cień nie sięga Donalda Trumpa.
Wpływy Kościoła w Irlandii zaczęły słabnąć, kiedy kobiety przestały wysyłać synów do seminarium, a córkom radziły najpierw zdobyć wykształcenie i pracę, a potem zakładać rodzinę.
Jedną z pierwszych decyzji nowego rządu powinna być dekryminalizacja pomocy na granicy.
– Jest problem w Przemyślu – mówi nam prawniczka Stowarzyszenia Interwencji Prawnej Aleksandra Pulchny.
To smutne, że niektóre współczesne kobiety nie pamiętają, dzięki komu mogą pracować, studiować, podejmować aktywności społeczne, mieć prawo do majątku i głosu.
Zwiększona mobilność klas ludowych na przełomie XIX i XX wieku niosła ze sobą nowe zagrożenia dla młodych kobiet. Katolickie czasopisma dla robotnic i służących szczególnie często przestrzegały niezamężne proletariuszki z wielkich miast przed „handlarzami żywym towarem” i ryzykiem porwania do Ameryki.
Na śmietniku polskiej demokracji zawsze wypełza demoralizacja, która gardzi życiem kobiet.
Sztandarowe postulaty Lewicy nie odbiegają dziś daleko od tego, czego oczekuje większość wyborców KO i Trzeciej Drogi. Tę okazję trzeba wykorzystać.
Z jakiegoś powodu jesteśmy świadkami wzmożonych wyrazów solidarności z Palestyńczykami nie w kontekście prowadzonych przez nich walk społecznych, lecz aktu terroru.
Dopóki wiem, że wciąż wiele osób wierzy w chochoły w rodzaju „ideologii gender”, warto rozmawiać o tym, czym konwencja jest naprawdę i czego obawiają się jej przeciwnicy.
Wielkie grupy mediowe krzyczą, że Unia nie powinna ingerować w media. A rządy domagają się prawa do inwigilacji mediów.
Sześć lat po podpisaniu konwencji stambulskiej w 2017 roku Unia Europejska wreszcie ratyfikowała tę międzynarodową umowę w czerwcu 2023 roku.
W mojej ocenie te zmiany to działanie świadome, mające na celu umożliwienie karania nie tylko za okaleczenie żeńskiego narządu płciowego, ale też trwałą antykoncepcję – mówi nam dra Sabrina Mana-Walasek.
Sztuczna inteligencja, która żadną „inteligencją” oczywiście nie jest, może się stać zasłoną dymną dla korporacji i instytucji państwa.
„Pracownicy dworca w Przemyślu w naszej obecności mówili, że niepełnosprawni i Romowie nie są tu mile widziani”.
Przyznam, że zapowiadana kandydatura prof. Hartmana jawiła mi się jako szansa na przerwanie nudy, która charakteryzuje politykę Lewicy.
Sąd ma się trzymać litery prawa i nie naciągać go do własnych ideologicznych celów. Brzmi sensownie, prawda?
Adam Niedzielski przestał być ministrem zdrowia – informują politycy partii rządzącej. Jak doszło do wybuchu kilkudniowej afery, która go obaliła?
Що таке мобінг? Як створити профспілку? Як за створення профспілки вилетіти з роботи? Хто такий Януш, і чому це не …
Pętla wokół szyi Assange’a wyraźnie się zaciska. A dziś sygnaliści tacy jak on są nam bardzo potrzebni.
PiS ma swój pomysł na politykę migracyjną, Unia ma swój. Oba są fatalne.
Nie pamiętam, żeby stanowisko lekarzy po wyroku TK zawierało jasną deklarację: stoimy po stronie pacjentek, po stronie kobiet – mówi posłanka Katarzyna Kotula.
My, mieszkańcy przygranicznych miejscowości, również staliśmy się obcymi, wobec których stosuje się narzędzia opresji.
Ostry kurs na Zachód społeczeństwo Estonii przyjęło w 2014 roku – wobec ataku Rosji na Ukrainę.
Istnieją dwa sposoby odcinania ludzi od informacji. Jeden z nich to tradycyjna cenzura; drugi jest mniej oczywisty.
Każde ukraińskie miasto, które wciąż broni się przed najazdem wroga, jest dziś twierdzą graniczną Europy. Bo nie ma już dokąd uciekać.
Szał na punkcie sztucznej inteligencji przypomina bańkę spekulacyjną, która niechybnie skończy się krachem. A jeśli krachu nie będzie?
Koszmar trwa. Wyrok TK Julii Przyłębskiej zbiera kolejne śmiertelne ofiary. Po Izie z Pszczyny i Agnieszce z Częstochowy w szpitalu im. Jana Pawła II w Nowym Targu umarła Dorota.
Ja będę szła ze złotym termicznym kocem ratunkowym, który stał się symbolem bezprawia i przemocy na granicy.
Gdy Ameryka była jeszcze brytyjską kolonią, o wolność słowa jako pierwsi walczyli… antyszczepionkowcy.
Jeżeli jesteś inny w Polsce, to masz przegwizdane. A jeżeli jesteś osobą transpłciową, to nasze społeczeństwo nie da ci o tym zapomnieć.
W sobotę 13 maja w Warszawie odbędzie się pogrzeb osób z niepełnosprawnościami, które będą umierać, jeśli nie doczekają się asystencji osobistej zapewnionej przez państwo.
Znamy wyniki piątej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Język nie tylko opisuje rzeczywistość. Język kształtuje rzeczywistość. Język może być także narzędziem przeciwdziałania dyskryminacji kobiet. Dlatego ważne jest używanie języka, który włącza, języka wrażliwego na płeć.
Masowe protesty w Iranie wygasły, ale wiele Iranek nie zamierza już nosić hidżabu.
Nawet rosyjskie sądy lubią czasem okazać nieco łaskawości. Ale nie tym razem.
Każdy, kto uważa, że wobec dłużników można stosować przemoc, jest barbarzyńcą.
Komentarz Mai Heban na temat oświadczenia Łukasza Sakowskiego z bloga „To Tylko Teoria”.
Czy wreszcie doczekamy się w Polsce zmiany przepisów i podejścia, która zadowoli więcej niż jedną grupę osób z niepełnosprawnościami?
Niemal 3 miliardy ludzi ma dziś problemy z dostępem do wody pitnej. W połowie stulecia będzie ich 5 miliardów.
Tyle już rozbudzono nienawiści do osób homoseksualnych, że tego pędzącego pociągu nie da się zatrzymać.
Co jeszcze ugandyjski parlament zapisał w drakońskiej ustawie anty-LGBTQ?
Były na granicy kobiety z dziećmi, które po prostu zniknęły. Stały, nikt ich nie chciał przyjąć, zrobiło się ciemno i nagle nie ma ani kobiet, ani dzieci.
Rząd po spotkaniu z częścią środowisk osób z niepełnosprawnościami przedstawił propozycję nowego świadczenia, tzw. wspierającego. Tylko czy to może być przełom dla potrzebujących?
Kobiety, jak wiadomo, decydują źle, więc amerykańskie sądy zdecydują za nie.
Rząd zapewne wyciąga wnioski i nie chce wyprowadzać ludzi na ulice. Po wyroku TK, ataku na Margot i wsadzeniu jej do więzienia ludzie protestowali. Teraz do więzienia nikt nikogo nie wsadza. Po prostu czujemy się coraz mniej bezpieczne.
Paragraf 22 to już nie fikcja literacka, tylko rzeczywistość uchodźców, którzy przybywają do Wielkiej Brytanii przez kanał La Manche.
Samochody są naszpikowane sprzętem do inwigilacji, ale nawet potrzeba ratowania życia nie skłoni firmy, by udostępniła te dane bezpłatnie.
Czy wiecie, co to przemoc zastępcza? Już wyjaśniam. To przemoc polegająca na znęcaniu się nad ofiarą poprzez zadawanie bólu komuś dla niej ważnemu.
Bezpieczna, otwarta, tęczowa – czy takie jest twoje liceum? Jeśli tak, możesz zgłosić je do startującej właśnie trzeciej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Nawet jeśli wszystko odbyło się zgodnie z prawem, intuicyjnie czujemy, że coś jest nie tak. Warto zaufać tej intuicji.
Lekarze w Polsce powielają bardzo szkodliwe mity, w które najprawdopodobniej sami wierzą – mówią grubancypantki z Vingardium Grubiosa, Natalia Skoczylas i Urszula Chowaniec.
O tym, dlaczego Ursula von der Leyen musi zrobić wszystko, żeby Unia w końcu ratyfikowała konwencję stambulską, mówi Sylwia Spurek w kolejnym odcinku swojego podcastu.
Gwałtowne antyrządowe protesty opanowały kraj i nie wykazują oznak spowolnienia.
Jak w najszczęśliwszym kraju świata rozumie się wolność osobistą?
Już od dawna nie trzeba „straszyć PiS-em”. Wystarczy spojrzeć, jak zdemoralizowana jest ta władza.
Jak daleko może posunąć się państwo, obejmując więźniów „specjalnym rygorem”?
Amerykański think tank ACLED ocenia, że birmańska wojna domowa jest jednym z najbardziej intensywnych konfliktów na świecie. Pod względem ofiar tragiczniejsza jest tylko wojna w Ukrainie.
Nienawiść, będąca powodem wielu przestępstw, nie jest ujmowana w statystykach, a odpowiedzialni za jej podsycanie unikają odpowiedzialności. Wyraźnie podnosi się też poziom tolerancji nienawistnych haseł.
Tragiczna śmierć Alirezy Akbariego, byłego irańskiego polityka z brytyjskim paszportem, dobrze ukazuje, co władze Iranu próbują osiągnąć, stosując najbardziej radykalne środki.
Z Jakubem Gałęziowskim, autorem książki „Niedopowiedziane biografie. Polskie dzieci urodzone z powodu wojny”, rozmawia Anna Kowalczyk.
Tuż przed Nowym Rokiem włoski rząd przyjął „dekret o pilnych postanowieniach dotyczących zarządzania przepływami migracyjnymi”, w skrócie nazywany „dekretem NGO” (choć poprawniej byłoby „dekretem anty-NGO”).
Żadna z historii, w których ukraińscy Romowie odgrywali rolę czarnych charakterów, nie okazała się prawdziwa.
Na polsko-białoruskiej granicy od roku bez zmian: wciąż w lasach są ludzie, gubią się, topią, zamarzają. Cud, jaki miał miejsce na południowym odcinku wschodniej granicy Polski, tam się nie wydarzył.
Pod biurem RPO w alei Solidarności 77 w Warszawie zebrało się kilkadziesiąt osób, domagając się od Rzecznika wyjaśnień, a najlepiej cofnięcia decyzji. Zebrani weszli do holu, skandując: „Wiącek, odwagi”, „chcemy rzecznika”.
Rodziny robotników zmarłych przy budowie mundialowej infrastruktury nie mogą liczyć na sprawiedliwość.
FIFA oficjalnie zabroniła noszenia tęczowej opaski w trakcie meczów mistrzostw świata w Katarze. Niemiecka, szwedzka czy duńska reprezentacja protestują na boisku i poza nim. A PZPN? A Polska? Cóż. Wielu prawdziwych Polaków katolików odkryło, że Katar to dla nich państwo marzenie.
To, ile kobiet nie może czuć się w domu bezpiecznie, to jedna z największych patologii XXI wieku. Jednocześnie tak wielu nadal to bagatelizuje, umniejsza krzywdę kobiet, szuka usprawiedliwień i okoliczności łagodzących dla sprawców.
Kiedy zaczyna się rozmawiać o tym, czy gwałt i tortury są niekiedy dopuszczalne, to znak, że etyka w państwie ulega rozkładowi.
Pogranicznicy zaczynają mieć obawy po ostatnich wyrokach sądów. Od 2021 roku na wcześniejszą emeryturę przeszło już ponad stu funkcjonariuszy straży granicznej.
O tym, kto stoi za kampanią „Gdzie są TE dzieci?”, wiemy teoretycznie całkiem sporo. W praktyce jednak tropy prowadzą poza granice Polski, a nawet na inne kontynenty.
Szkoda wam będzie Twittera? Jego ewentualny upadek może okazać się mniejszym problemem niż sukces projektu Elona Muska.
Kiedy kilka lat temu skandal korupcyjny w FIFA nie schodził z czołówek, korporacyjni partnerzy organizacji publicznie naciskali na Seppa Blattera, domagając się jego ustąpienia ze stanowiska prezesa. Tysiące martwych pracowników i prześladowania mniejszości seksualnych już ich tak nie bolą.
Fundacja #Say Stop powstała, bo nie zgadzałam się, żeby ktokolwiek mówił do mnie „szmato”.
Włos jeży się na głowie na myśl o tym, ile niecnych czynów udało się zatuszować i jak wiele mrocznych tajemnic kryją polskie zakrystie i domy parafialne.
Dopiero w połowie lat 90. XX wieku dano posłuch ocalałym z przemocy seksualnej i uznano, że mogą zeznawać w międzynarodowych procesach przeciw oprawcom.
Cóż takiego uczyniła posłanka Joanna Scheuring-Wielgus, że prokurator generalny i minister sprawiedliwości odbiera jej immunitet i chce stawiać zarzuty karne?
Elon Musk kupił Twittera i już zaczął zwalniać jego pracowników. Sam siebie nazywa „absolutystą wolności słowa”.
Według badań 65 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy, a 75 proc. z nich miewa myśli samobójcze. Co 10. młoda osoba LGBT+ została wyrzucona z domu.
Czy jesteśmy przekonani, że demokratyczna praktyka i instytucje są w Polsce na tyle silne, żeby zlikwidować immunitet poselski?
Każdy Kongres przynosi falę entuzjazmu i falę krytyki, to ostatnie biorę na siebie, bo to w końcu ja jestem odpowiedzialna za merytoryczny i osobowy kształt. Ale, kurde, zaproponujcie coś lepszego.
Rząd utrudnia nam dostęp do serwisu Poufna Rozmowa. Jak to robi i co jeszcze może ocenzurować?
O sile władzy miliarderów nie trzeba nikogo przekonywać, ale to nie znaczy, że kiedyś im tej władzy wystarczy.
Konserwatyzm skrajnej prawicy to konieczny element kapitalistycznej gospodarki w kryzysie.
W 2021 roku wciąż nieznane były losy 2763 kobiet, które uprowadzono do niewoli seksualnej podczas ataku na zamieszkany przez jezydów Sinżar w północno-zachodnim Iraku. Jedną z nich jest siostra Hanify, głównej bohaterki filmu „Anioły z Sindżaru”.
Smartfon rozpoznaje twoją twarz, by się odblokować. Maleńki dron rozpozna ją, by cię zabić.
Policję trzeba zlikwidować, bo jest nieskuteczna, kosztowna i opresyjna. Wiec ruchu Black Lives Matter sprzed roku? Ależ nie: Londyn, niemal 200 lat temu.
Z prywatnych mediów należących do oligarchów płynął jeden przekaz: nowa konstytucja to zamach na wolność i wielowiekową, katolicką tradycję.
Żeby zacząć rozmowę o problemach i barierach związanych z miesiączkowaniem, trzeba przełamać podwójne tabu.
W kolejnym odcinku podcastu „Prawo Spurek”, dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaglądamy za drzwi polskiej szkoły i sprawdzamy, z jakimi problemami muszą mierzyć się jej uczniowie.
Wykluczenie osób queer z państwowych statystyk sprawia, że ich potrzeby są ignorowane w polityce zatrudnienia, zdrowia czy w rozwiązywaniu problemu bezdomności.
Przez większość życia wstydziłam się swoich piersi za dużych i za małych, rosnących i nierosnących, w staniku i bez. Zawsze było źle. Zamiast serca w mojej klatce piersiowej bił wstyd.
Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w Polsce istnieją dwa typy ośrodków przeznaczonych dla osób ubiegających się o status uchodźcy. Różnica między tymi instytucjami jest zasadnicza.
Główny ciężar pomocy osobom migrującym przez granicę polsko-białoruską spadł na lokalną społeczność. Państwo stanęło przeciwko niej. Ale nadzieje mieszkańców Podlasia zawiodły też największe organizacje pomocowe.
Rozmowa z Karoliną Sulej, autorką książki „Ciałaczki. Kobiety, które wcielają feminizm”.
To, że kobiety nie mogły nosić hidżabu, w praktyce oznaczało, że wiele z nich po prostu… nie wychodziło z domu. Z iranistą Piotrem Bachtinem rozmawia Karolina Cieślik-Jakubiak.
To był przeskok z homofobicznej, zapyziałej dziury do kraju, gdzie małżeństwa jednopłciowe są legalne. Byłem tam z mamą tylko na rok i bardzo nie chciałem wracać. A gdy już przyjechałem do Nawojowej to pierwszego dnia usłyszałem: „pedał wrócił”.
Narracja dotycząca osób LGBT+ w Polsce brzmi niczym zawodząca katarynka, która całą swoją moc opiera na przesadnym i w gruncie rzeczy krzywdzącym „celebrowaniu cierpienia”. Płynąca z litości tolerancja z równością nie ma nic wspólnego.
W referendum w sprawie ochrony prawa do aborcji w Kansas 60 proc. zagłosowało na „nie”. Co to oznacza?
Kraj, który dał początek Arabskiej Wiośnie, osuwa się w prezydencki autorytaryzm.
Stale zwiększający się gąszcz przepisów prawnych pomaga władzy i kapitalistom, a nie zwykłym ludziom – pisze brytyjski adwokat.
Niezależnie od tego, czy chodzi o reżim Putina, Alijewa czy saudyjskich monarchów, państwa autorytarne nie będą naszymi wiarygodnymi partnerami.
Gdy chodzi o pieniądze, nawet rdzennych mieszkańców własnego kraju można nazwać „nielegalnymi imigrantami”.
Za przecinanie drutów białoruscy strażnicy potwornie biją. Płotu można tylko dotknąć. Wtedy przychodzą i otwierają furtkę. A na drogę dają w zęby, ale tylko raz, żebyśmy wiedzieli, co nas czeka, jak będziemy chcieli wracać.
„Powiedzmy, że facetowi umiera ojciec. Co robi? Bije żonę. Nie dlatego, że to jej wina, tylko dlatego, że nie ma pojęcia, co ze sobą zrobić”.
Kiedy czytasz ten tekst, miliony kobiet na całym świecie wykonują w domach dodatkową, nieodpłatną pracę.
Rozmowa z Justyną Wydrzyńską z Aborcyjnego Dream Teamu, która w czwartek po raz kolejny stanie przed sądem w związku z oskarżeniem o pomocnictwo w aborcji.
Równość jest jedną z najważniejszych wartości Unii Europejskiej, ale czy na pewno wszyscy są dziś w Polsce równi?
Równość jest jedną z najważniejszych wartości Unii Europejskiej, ale czy na pewno wszyscy są dziś w Polsce równi?
Marcin Matczak nie rozumie, że mamy głos w swojej własnej sprawie, a nasze istnienie jest na tyle zauważalne, że można z niego zrobić chochoła do szerzenia nowej fali faszyzmu.
Od 1 lipca strefa przy granicy z Białorusią nie jest już zamknięta. Jaki jest efekt jej istnienia?
Ponad dwie trzecie ludzi w Czechach popiera równość małżeńską. Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o tamtejszym parlamencie.
Tak jak obecna Partia Republikańska, tak związany z nią konserwatywny katolicyzm niebezpiecznie się radykalizuje.
Z Markiem Gevisserem, autorem książki „Różowa linia. Jak miłość i płeć dzielą świat”, rozmawia Nina Olszewska.
Sejm odrzucił projekt ustawy „Legalna aborcja. Bez kompromisów”. Wiadomo, że prawica z PiS i Konfederacji nie jest partnerem w dyskusji o aborcji. Trzeba tę prawicę przegłosować, nie przekonywać.
Działacze antyaborcyjni chcą wyemancypować płody i uwolnić je od matek. Czy tylko mnie się wydaje, że gramy do jednej bramki?
Skoro przemoc domowa nie oszczędza nawet sławnych kobiet, łatwo sobie wyobrazić, jak wielu ona dotyczy.
Coś, co do tej pory było uznawane za głupi, szkolny wybryk, teraz może mieć konsekwencje karne.
Istotą tzw. kompromisu aborcyjnego jest to, by los kobiety zależał od łaski kogoś innego – sędziego, lekarza czy ministra.
Rozmowa z posłanką Lewicy, Anitą Kucharską-Dziedzic.
Pierwszy ważny krok na rzecz stworzenia społeczeństwa otwartego na mniejszości seksualne w Brazylii miał miejsce już w roku 1830.
Mamy XXI w., a argumenty o chorobie psychicznej rzekomej ofiary, ocena jej wyglądu, mimiki, gestów, reakcji na przemoc, łączenie alkoholizmu z przemocą rzekomej ofiary – wciąż są stosowane na sali sądowej.
To jak cofnięcie w edukacji antyprzemocowej o całe lata świetlne.
Jest z nami mężczyzna, który niedawno wyszedł z tego ośrodka. Wcześniej został brutalnie wypchnięty z Białorusi do Polski. – Strażnicy graniczni, wasza nienawiść mnie tylko bawi – mówi przez megafon do stojącej nieopodal straży.
Patriotyzm białych mężczyzn wymagał egzekwowania obowiązku macierzyństwa od białych kobiet.
Homoseksualność jest w Maroku nielegalna. Tamtejsze prawa nawet nie wzmiankują o osobach transpłciowych – nie uznają ich istnienia.
„Nie tak wyobrażaliśmy sobie pracę w organizacji pomocowej, nikt z nas nie zapisywał się do państwa podziemnego”.
Sąd Najwyższy USA nie stoi już na straży konstytucji, ale próbuje osiągnąć konkretne cele polityczne. Zakaz aborcji to tylko początek.
Proces z udziałem najbliższych powoduje traumę, co potwierdzają m.in. skargi kierowane do RPO. Co więcej, jeżeli rodzice nie zgadzają się na uzgodnienie płci, to taki proces może trwać latami.
Za rządów Donalda Trumpa do amerykańskiego Sądu Najwyższego trafiło troje konserwatywnych sędziów. Mogą oni wkrótce obalić ogólnokrajowe prawo do aborcji.
Irena Reszke zmarła 11 kwietnia. Miała 92 lata. W PRL była prekursorką badań nad pozycją społeczną i zawodową kobiet.
Ponad połowa dziewczyn i kobiet na całym świecie przynajmniej raz w życiu padła ofiarą cyberprzemocy i bardziej obawia się molestowania w sieci niż na ulicy.
W patriarchalnym przemocowym świecie wojna zawsze idzie ramię w ramię z gwałtem.
Putin sugeruje Rosjanom: „Zrobiliśmy Buczę, ale jakby co, to nie ja jeden będę wisiał”. Rozmowa z Konstantym Gebertem.
O tym, co kryje się pod hasłem „mieszkanie prawem, nie towarem”, i dlaczego jest to postulat zupełnie niekontrowersyjny.
Rozmowa z prof. Witoldem Klausem ze Stowarzyszenia Interwencji Prawnej.
Co roku na całym świecie ponad 121 milionów kobiet i dziewcząt zachodzi w nieplanowaną ciążę, 45 proc. z nich, w tym Polki, nie ma dostępu do bezpiecznej i legalnej aborcji. Czas to zmienić!
Przekazała własne tabletki ofierze przemocy domowej, którą mąż chciał zmusić do urodzenia dziecka. Została oskarżona o pomocnictwo w aborcji.
Z Konstantym Gebertem, autorem książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”, rozmawia Michał Sutowski.
Czy międzynarodowe trybunały skażą prezydenta Rosji za atak na Ukrainę? Rozmawiamy o tym z dyrektorką Amnesty International Anną Błaszczak-Banasiak.
Jak wyjechać z Ukrainy, co ze sobą wziąć, gdzie się udać, czego oczekiwać w Polsce? Wersja polska i українська.
Za prowadzenie rzekomej „terapii” na osobach poniżej 18. roku życia może grozić nawet trzy lata pozbawienia wolności.
Zaczęło się od sabotażu maszyn leśnych i przejmowania majątku koncernów. Państwo odpowiedziało represjami, aresztowaniami i zabójstwami.
Wojewoda mazowiecki na mocy wyroku NSA musi potwierdzić polskie obywatelstwo córki pary jednopłciowej.
W nowym raporcie ONZ czytamy, że myślenie globalne i solidarne nie jest utopią.
Warunki w polskich ośrodkach detencyjnych są złe, a migrantów traktuje się jak przestępców.
Czy można bezkarnie obrażać osoby LGBT+? Czy należy dyskryminować dzieci rozwiedzionych lub samodzielnych rodziców?
Tak, wiemy, że w przeszłości na czas igrzysk wstrzymywano nawet wojny. Ale katastrofy klimatycznej się nie zatrzyma.
Na tle krajów Unii trzymamy w więzieniach wyjątkowo wielu skazanych. Polska wsadza do więzienia chętnie, często i za nawet błahe występki.
Nic tak nie cieszy jak plama na wizerunku jednej z najbezczelniejszych organizacji katolickich w tym kraju. Ale uważajmy na to, żeby nasza krytyka kochanków z Ordo Iuris nie była ślepa.
Miała tylko 37 lat, troje dzieci, była w ciąży bliźniaczej. Umarła, bo lekarze postanowili jej nie ratować. Brak dostępu do legalnej aborcji zabija kobiety!
Najbliższe lata przesądzą nie o tym, czy PiS dalej będzie rządził Polską, tylko czy Polska jako wspólnota polityczna ma jeszcze sens. Pisze Michał Sutowski.
Polityka Bolsonaro wobec rdzennych społeczności Amazonii nosi znamiona ludobójstwa i ekobójstwa.
„Dłuższy stół” to książka, w której obok przepisów kulinarnych są też inne, na przykład: jak zdobyć wizę humanitarną, jak wyrobić kartę stałego pobytu, jak dostać status uchodźcy. Kto stoi za tym projektem?
Raport pokazuje, że skala przemocy wobec migrantów i migrantek jest ogromna. Ostatnio coraz częściej dochodzi też do szykanowania ludzi, którzy pomagają.
69-letniemu emerytowi spod Krosna grozi teraz 15 lat więzienia.
„Polscy żołnierze łapali nas i wywozili, a białoruscy bili, aby zmusić do powrotu na granicę” – słyszę od wielu uchodźców, którym udało się dotrzeć do Niemiec.
Z Agatą Sikorą, kulturoznawczynią, członkinią grupy Rodziny bez granic, rozmawia Katarzyna Przyborska.
Gdy z wielkiej opowieści o prawach człowieka nic już nie zostało, co powiedzieć ludziom, którzy są krzywdzeni, gdy świat nie zwraca uwagi na ich krzywdę?
Stany Zjednoczone właśnie wydały pierwszy dokument dla podróżujących osób niebinarnych, interpłciowych i nienormatywnych płciowo.
Hanna Gill-Piątek interweniowała w sprawie myśliwych i polowań na terenach objętych stanem wyjątkowym. Ministerstwo się wycofało.
Ile jeszcze osób zginie na granicy z Białorusią, zanim polskie władze postanowią im pomóc? Ile jeszcze międzynarodowych umów pogwałcą?
Jako matki, jako rodziny, jako ludzie zwracamy się ponad politycznymi podziałami do matek, rodzin i osób, które mają wpływ na decyzje dotyczące granicy wschodniej.
Prawicowi politycy robili, co mogli, by udaremnić próbę wprowadzenia równości małżeńskiej w szwajcarskim prawie. Nie wyszło.
Jeżeli sytuacja się nie zmieni, po zniesieniu stanu wyjątkowego znajdziemy w lasach masowe groby uchodźców.
„Ikonowicz jest skończony” – mówią, gdy ktoś wpływowy wytacza mu kolejny proces o zniesławienie. Ale ten dzień jeszcze nie nastał.
Polskie służby mundurowe znajdują kolejne ciała uchodźców na granicy polsko-białoruskiej. A wydawało się, że ubiegły wiek nauczył nas, że ludzie potrzebują pomocy i mają prawo ją otrzymać.
Po zamachach z 11 września rządy prędko zorientowały się, że opłaca się utrzymywać społeczeństwa w strachu. Bo łatwiej je wtedy inwigilować i kontrolować.
Jeśli Amerykanie próbowali pozyskać „serca i umysły” afgańskiej ludności, to w więzieniach Guantanamo i Bagram wszystko zaprzepaścili.
Lewica i RPO upominają się o dopuszczenie mediów do relacjonowania sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
Jedyną organizacją, która może uratować życie ludzi w Usnarzu oraz innych miejscach na granicy polsko-białoruskiej, jest Czerwony Krzyż.
„Żadnych wycieczek, żadnych happeningów” – mówią rządzący o nowym reżimie na granicy. Co to właściwie znaczy?
Trump miał mur, Hadrian miał mur i Bibi Netanjahu też mur. Czemu więc PiS by nie mógł mieć chociażby płotu? Jak pomyśleli, tak zrobili.
Przed kilkunastoma laty trudno było być światowym przywódcą i jednocześnie być otwarcie wrogim wobec praw człowieka. Nie wypadało ich podważać. To się od tamtej pory zmieniło. Z Draginją Nadaždin rozmawia Dawid Krawczyk.
Zagrożenia, przed jakimi stają właśnie dziewczęta i kobiety, znacząco wykraczają poza kwestię ubioru.
W ubiegłym roku policja i inne służby sięgały po dane z billingów aż półtora miliona razy. Czy naprawdę chodzi o bezpieczeństwo – i o czyje?
Niezaszczepieni stanowią zagrożenie dla innych, podobnie jak jazda na pełnym gazie autem po zatłoczonej ulicy. Jedyny „własny wybór”, który powinne mieć osoby niezaszczepione, to albo się zaszczepić, albo zostać w domu.
Miałyście prawo tam być. Nikt nie miał prawa zrobić wam krzywdy. W pierwszą rocznicę Tęczowej nocy kolektyw Szpila mówi wprost o policyjnej przemocy.
Nierówności, zaostrzane dodatkowo nieokiełznaną władzą międzynarodowych organizacji finansowych i korporacji, tworzą coraz bardziej karkołomny pejzaż. Świat staje się coraz bardziej nierówny – i coraz gniewniejszy.
Prof. Marcin Wiącek jednomyślnie wybrany przez Senat na Rzecznika Praw Obywatelskich. Po miesiącach zgłaszania i odrzucania kandydatur na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w końcu doczekaliśmy się wyboru następcy Adama Bodnara.
Trzeba znaleźć kandydaturę, która pozwoli na autentyczny, symetryczny kompromis. Chyba wspólny RPO wart jest mszy, prawda?
Wspierają społeczność LGBTQ+, przypominają o prawach człowieka i dotują obóz w Auschwitz. Futboliści reprezentacji Niemiec są bardziej progresywni i odważni w promowaniu wartości niż większość polskich liberalnych polityków.
W wielu mniejszych miastach równościowe marsze to jedyny dzień w roku, kiedy chłopak z chłopakiem albo dziewczyna z dziewczyną trzymają się swobodnie za rękę.
Na czele rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ znalazł się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Autorom i autorkom badania udało się zebrać 22 tysiące odpowiedzi od uczniów i uczennic z całej Polski.
Do 6 czerwca w Birmie aresztowano, oskarżono lub skazano 4674 osoby, a 849 zostało zabitych przez siły wojskowe.
„Jeżeli królową Polski jest smutna wieczna dziewica, a królem podźgany włócznią męczennik na krzyżu, no to – ja pierdolę – nie wróżę dobrej przyszłości tej nacji” – mówi nam Adam Nergal Darski.
Społeczność LGBT w Polsce musi zrozumieć, że robienie z nas kozła ofiarnego jest skuteczne tylko dlatego, że wielu z nas wciąż siedzi w szafach. Gdy się masowo wyemancypujemy, wyzwolimy, PiS nie będzie w stanie nami straszyć.
Ton wypowiedzi profesora był bardzo spokojny, może nawet nieśmiały. Tym zaś, co zwróciło uwagę moich kolegów i koleżanek, było słowa „ciota”.
Wielokrotnie przekroczone normy trujących substancji w powietrzu i najwięcej przypadków nowotworów mózgu wśród najmłodszych w regionie.
Ciągle zadaję to samo pytanie: dlaczego w Polsce nie da się uczciwie rozmawiać o prawach kobiet? Dziś można to pytanie postawić precyzyjniej: dlaczego oddaliśmy Polskę Jędraszewskiemu i spółce? Z Agnieszką Graff rozmawia Paulina Januszewska.
Policjant oskarżony o zamordowanie George’a Floyda został uznany za winnego – to w Ameryce rzadkość. Jednak brutalność policji wobec Afroamerykanów trwa nadal.
Równość płci jest czynnikiem sprzyjającym pokojowi i współpracy, stabilizacji politycznej, instrumentem do walki z populizmem.
Jako przedstawiciele organizacji społecznych sprzeciwiamy się wrogiemu przejęciu urzędu Rzecznika Praw Obywatelskich przez rządzącą większość parlamentarną.
Kolejne kraje uznają, że zmuszanie nieuleczalnie chorych do cierpienia aż po śmierć jest nieludzkie. Czy etyczne rozterki wokół eutanazji możemy już uznać za rozwikłane?
Kiedy bankierzy zażądali ograniczenia liczby urodzeń, w Peru zaczęto przymusowo sterylizować rdzenne mieszkanki. Tak prezydent Fujimori likwidował biedę.
Jestem zadowolony z tego, że PSL zagłosowało za kandydaturą Piotra Ikonowicza. To pokazuje, że ludowcy widzą wagę praw socjalnych. Głosowanie PO ociera się o rozczarowanie – mówi Krzysztof Śmiszek.
Wygaszenie urzędu RPO otwiera całą serię kryzysów. Opozycja, ze względu na obecność w składzie sędziego dublera Piskorskiego, będzie podważać wyrok. Część obywateli cały czas będzie uznawać Adama Bodnara za prawdziwego RPO.
Choć represje wymierzone są przede wszystkim w pokojowo protestujących, jak pokazuje historia Wiaczesława Rahaszczuka, ofiarami padają również przypadkowi przechodnie.
Biden nie będzie budować muru. Chce za to uszczelnić granice nowocześniej – głęboką inwigilacją.
Zakazy wymierzone w związki jednopłciowe zostały zaimportowane z Zachodu, gdy brytyjscy kolonizatorzy wprowadzili prawo zakazujące „sodomii” w ówczesnym Złotym Wybrzeżu.
Państwo polskie mówi migrantom: macie pracować, płacić podatki i ZUS, inwestować u nas wasze oszczędności, ale my wam nic nie jesteśmy winni.
Turcja wycofała się z ratyfikowanej konwencji stambulskiej, a Polska rozważa ten ruch. Jeśli tak się stanie, to jaką alternatywę wobec konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej dostaniemy? Spojler! Nieciekawą.
Wolontariusze ratowali tonących migrantów na Morzu Śródziemnym. Władze Włoch skonfiskowały ich statek, a ratownikom wytoczyły proces karny.
Patriarchat prześladuje nie tylko macice, ale też kobiece pęcherze, czego dowodem są gigantyczne kolejki pod damskimi ubikacjami, a powodem – dyskryminujące prawo.
Czasami myślimy sobie, że homofobia partii rządzącej to kolejny przykry czy niesmaczny aspekt prawicowego populizmu. Jest o wiele gorzej.
Za krytyką kultury unieważniania kryje się lęk przed utratą władzy i statusu. Ale czy można ten lęk wyrażać bez powielania prawicowych fejków?
To już oficjalne! Decyzją Parlamentu Unię Europejską ogłoszono „strefą wolności osób LGBTIQ”.
Określanie „prawdziwego przekazu świętej księgi” jakiejś religii naprawdę nie jest rolą sądów w demokratycznym państwie prawa.
Od zawsze jestem socjalistą, pacyfistą, humanistą i demokratą. Ludziom się to spodoba – mówi lewicowy kandydat na RPO Piotr Ikonowicz.
Uchodźców na Lesbos przeniesiono na teren byłego poligonu. Czy do wszystkich ich nieszczęść dojdą jeszcze okaleczenia od niewybuchów i ołowica?
Szacuje się, że w Polsce ok. 128 tysięcy osób jest poddanych pracy przymusowej. Przegrywamy walkę ze współczesnym niewolnictwem.
Nawet gdyby Kościół promieniał czystym dobrem, nadal nie chcemy, by układał nam życie. Uczucia niereligijne są tak samo ważne jak wasza identyfikacja z wiarą katolicką.
– Oczywiście, że bym do niej wsiadł – mówi nam potencjalny następca Adama Bodnara.
Oto co warto wiedzieć o toczącym się w Etiopii konflikcie.
„Nie możemy otrzymać wynagrodzenia za zrobione w nocy tłumaczenie lub artykuł”. Od opiekunek i opiekunów osób z niepełnosprawnościami oczekuje się, że mają zajmować się wyłącznie opieką. Kto wywalczy zmianę absurdalnych przepisów?
Większość nadużyć wobec migrujących pracowników nie wynika z działań mrocznych grup przestępczych. Przeciwnie – dokonuje się w majestacie prawa.
Gdy obywatelka zmaga się z państwem, to jej trzeba pomóc. Prawnicy i prawniczki z kolektywu Szpila wspierają zatrzymanych choćby w środku nocy.
Gotowość do nieposłuszeństwa obywatelskiego wynika z radykalnie antyspołecznych decyzji władzy.
Rozmawiamy z prof. Jakubem Urbanikiem, jedną z szesnaściorga osób, które pozwały Kaję Godek o naruszenie dóbr osobistych.
Problem z kapitalistyczną utopią polega na tym, że „wycofywanie państwa” kończy się nie światem wolnych jednostek, ale wszechwładzą korporacji.
Czy Unia nie zrzekła się aby swego prawa do realizowania polityki mającej chronić prawa człowieka, prawa pracownicze i bezpieczeństwo narodowe?
W ekstradycji Assange’a chodzi tylko o to, by twórca WikiLeaks już nigdy niczego nie opublikował – mówi Janis Warufakis.
W Indiach co osiem minut ginie dziecko: porwane przez handlarzy, sprzedane do nielegalnej adopcji albo oddane do pracy przez rodziców przymuszonych głodem.
Trudno o bardziej zabawne zakończenie roku niż kandydatura turbowolnorynkowego Roberta Gwiazdowskiego na Rzecznika Praw Obywatelskich, przedstawiona właśnie przez PSL i Konfederację.
Ksiądz Andrzej W. został urlopowany na czas nieokreślony i w Domu Księży Emerytów w Białymstoku czeka na wyrok po zakończeniu tzw. procedury kanonicznej. To pierwszy pozytywny skutek mojego wyznania.
Lewica chce zmiany definicji gwałtu. Dlaczego zapis dotyczący zgody powinien jak najszybciej znaleźć się w polskim Kodeksie karnym? Wyjaśniają Patrycja Wieczorkiewicz i Maja Staśko, autorki książki „Gwałt polski”.
Osoby, które doświadczyły przemocy, znów zostały uciszone – miały cierpieć w milczeniu, w ukryciu. Dlatego oddałam im głos.
Gdyby policja postępowała inaczej, mogłaby skorzystać na obecności posłanek i posłów na protestach.
Fragment książki Kathy Poliit, „Pro. Odzyskajmy prawo do aborcji”, wydanej przez Wydawnictwo Krytyki Politycznej.
O samobójstwach nie piszemy w mediach, rzadko publicznie dyskutujemy o ich konsekwencjach. Czy nie przynosi to więcej szkody niż pożytku?
Nie dziwcie się, że księża robią, co chcą, z kim chcą i kiedy chcą, skoro nie ma takiego skandalu pedofilskiego, który spowodowałby wasze wyjście na ulicę.
Za kilkanaście, kilkadziesiąt lat Ujgurów już w Chinach nie będzie.
Bez zgody ojca lub osób przez niego wyznaczonych piosenkarka nie może wyjść z domu, prowadzić auta, głosować, udzielać wywiadów czy widzieć się z własnymi dziećmi.
Teraz dużo trudniej mieć nadzieję, że jakoś to będzie. Musimy się nastawić na długą i męczącą walkę.
Ta władza od dawna zachowuje się jak facet w przemocowej rodzinie.
Solidaryzujemy się z protestującymi w obronie praw kobiet i wyrażamy uznanie dla determinacji i cywilnej odwagi uczestniczek i uczestników protestów.
Czytamy tu i ówdzie, że kobietom przeklinanie nie przystoi, że demonstrować należy spokojnie i bez agresji. Wsadzić palce w otwartą ranę i dziwić się, że ktoś krzyczy?!
Osoba, która doświadczyła gwałtu, czuje, że zło czai się wszędzie. Maja Staśko i Patrycja Wieczorkiewicz rozmawiają z terapeutka Alicją Długołęcką.
Tym wystąpieniem prawniczka Gisèle Halimi rozpoczęła proces legalizacji aborcji we Francji – niemal pół wieku temu.
Dziś wszyscy mówią o prawach osób LGBT+. Rewolucja już się dzieje i tego prawicy nie uda się zatrzymać – mówi nam Bart Staszewski.
Jeśli planujesz udział w jednej z demonstracji przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego, faktycznie delegalizującemu aborcję w Polsce, mogą ci się przydać te wskazówki.
O haniebnym wyroku Trybunału Konstytucyjnego na kobiety rozmawiamy z Krystyną Kacpurą.
Zamykamy w więzieniach trzy razy więcej osób niż kraje z podobnym poziomem przestępczości. Większość osadzonych to drobni przestępcy.
Tak, to prawda: za sprawą głoszonych przez siebie poglądów tysiące osób straciło pracę, a wiele innych nie mogło jej podjąć. Byli to głównie związkowcy i ludzie lewicy.
W Meksyku tylko 10 proc. morderców kobiet trafia do więzienia – i tylko 2 proc. sprawców gwałtu. Okupacja rządowego budynku jest protestem przeciwko temu bezprawiu.
Cztery lata temu republikanie twierdzili, że koniec kadencji prezydenta to nie czas na mianowanie nowych sędziów Sądu Najwyższego. Dziś są oczywiście przeciwnego zdania.
Nie pozwólmy na gesty wykluczenia, bo z tych małych gestów kiedyś stworzył się ustrój, który zagroził całemu światu – zaapelowała Wanda Traczyk-Stawska na gali rozdania Koron Równości KPH.
Stwierdzić, że w Polsce nie ma „stref wolnych od LGBT” można wyłącznie w sytuacji, gdy przyjmie się bardzo szczególną definicję takiej strefy.
Z okazji Światowego Dnia Bezpiecznej Aborcji Polki dostaną od państwa prezent: zakaz terminacji ciąży.
Oskarżenie założyciela WikiLeaks o szpiegostwo za publikację dokumentów przekazanych przez sygnalistkę jest bezpośrednim uderzeniem w pracę dziennikarzy śledczych.
Emily Ratajkowski padła ofiarą molestowania seksualnego ze strony fotografa, który bez wiedzy i zgody modelki publikuje albumy z jej nagimi zdjęciami.
Czy to naprawdę nie jest dziwne, że kiedyś byli homoseksualiści, a nie było „LGBT”?
O uchodźcach mówi się jak o klęsce żywiołowej: „fala zalewa Europę”. A na infografikach szlaki migracyjne to czerwone strzałki, jak na wojennych mapach.
W ubiegły piątek zmarła sędzia Ruth Bader Ginsburg. Nominowana przez prezydenta Clintona, zasiadała w amerykańskim Sądzie Najwyższym od 1993 roku.
Pożary w obozie Moria nie są nieszczęśliwym wypadkiem. To konsekwencja okrutnej, lekkomyślnej polityki – także polskiej.
Nie wyrażamy zaniepokojenia. Nie prosimy o rozważenie. Nawet nie zwracamy uwagi na ważną kwestię. Żądamy, żebyście zachowali się po ludzku.
Można powiedzieć, że największą „winą” Tomasza Komendy było urodzenie się w niewłaściwej klasie społecznej. Jakub Majmurek ogląda „25 lat niewinności”.
Stołeczny ratusz potwierdza: mieszkanki Warszawy mogą bezpłatnie skorzystać z gabinetów wolnych od klauzuli sumienia.
Po pożarze największego obozu dla uchodźców w Europie – Morii – kilkanaście tysięcy ludzi straciło dach nad głową. Nowy obóz, który dla nich stworzono, wywołuje na wyspie liczne protesty – zarówno Greków, jak i migrantów.
Nigdy wcześniej rządzący nie wyciągali wobec Rzecznika Praw Obywatelskich tak ciężkich dział, nie grozili konsekwencjami prawnymi, nie atakowali najbliższej rodziny.
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar kończy swoją pięcioletnią kadencję. W czasie urzędowania odwiedził około 200 miast i miasteczek.
Po homofobicznej nagonce, której twarzami są biskup Jędraszewski i prezydent Duda, trudno nie odnosić filmów Davida France’a „Jak przetrwać zarazę” i „Witamy w Czeczenii” do sytuacji w Polsce.
Unia Europejska nie obroni praw człowieka w Polsce ani nigdzie indziej. Nie po to powstała.
Kościół prawosławny i konserwatywne władze Rosji promują macierzyństwo, ale odwracają oczy od łamania praw rodzących.
Jedną z największych patologii XXI wieku jest to, że kobieta nie jest bezpieczna we własnym domu.
W debacie na temat polityki tożsamości nie chodzi o uciszanie krytycznych głosów, ale o domaganie się podstawowych praw.
Łapówką za wodę bardzo często okazuje się seks, a ofiarami tego procederu są głównie kobiety i dziewczęta. W czasie pandemii i suszy zdarza się to coraz częściej.
Gdzie jest miejsce sojuszników osób LGBT+ w morzu nienawiści i strachu?
Zbigniew Ziobro otwiera nowy poziom absurdu w polskiej polityce: oto państwo oficjalnie nagradza samorządy za homofobię.
Za zgodą June Dawson, która solidaryzuje się z atakowaną w Polsce społecznością LGBT+, udostępniamy „Tęczową książeczkę” przez 7 dni za darmo.
Od Wenezueli po Włochy i Wielką Brytanię pandemia staje się pretekstem do ograniczania praw kobiet i lekceważenia ich potrzeb.
Rzecznik Praw Obywatelskich podsumowuje swoją pięcioletnią kadencję.
Kandydatka uzyskała poparcie Lewicy i Koalicji Obywatelskiej. PiS nie zgłosiło kontrpropozycji.
Eksperci ONZ zalecają, żeby wypuścić z więzień osoby odsiadujące wyroki za przestępstwa narkotykowe o niskiej szkodliwości społecznej.
14 kobiet opowiada historie z dzieciństwa. Były bite, gwałcone, molestowane, niektóre, odkąd sięga ich pamięć, już jako trzy-, czterolatki, niektóre aż do dorosłości.
Prawa człowieka nie są przywilejem, na który trzeba sobie zasłużyć dobrym sprawowaniem. I nikt ich nigdy dobrym sprawowaniem nie wywalczył.
Lewica i prawica zupełnie inaczej odczytują konwencję antyprzemocową. Dlatego zamiast słuchać cudzych objaśnień, najlepiej ją po prostu przeczytać.
Z punktu widzenia prawicy i Kościoła kluczowe wydaje się unieszkodliwienie najbardziej progresywnej grupy wyborców – nowych pokoleń kobiet.
Co oznacza wypowiedzenie konwencji stambulskiej?
Jeśli ktoś sądzi, że mieszkanie na wsi musi się wiązać ze znoszeniem jej charakterystycznych zapachów, powinien pojechać pod Wrześnię, żeby poczuć, jak się żyje w sąsiedztwie ferm.
Żaden rejestr samobójców nie powstrzyma ludzi przed odebraniem sobie życia, gdy głównym motorem popychającym ich do tego jest nienawiść i przemoc.
Nie wiem, czy pomoże, że powiem – zawsze będę stać po Twojej stronie. Krytyka Polityczna była, jest i będzie solidarna z osobami LGBT.
Po co gejom czy lesbijkom małżeństwo? Niemądre pytanie. A wam po co? A po co Dudzie?
Kiedy bezsilność bierze górę, zaczynają płonąć samochody. Pytanie, jak do tego doszło, że buzująca złość musiała wreszcie znaleźć ujście. I jak to się stało, że wolimy „eleganckie oburzenie”, niż realne zmiany?
Między pięścią a COVID-19: wzrost zagrożenia przemocą domową podczas pandemii w Europie z powodu niedotrzymanych obietnic.
Polskie prawo nie definiuje pojęcia „tortur”. A granica między torturą a uzasadnionym użyciem środka przymusu jest cienka.
Epidemia koronawirusa wykorzystywana jest przez władzę, aby krok po kroku odzierać obywateli z ich prawa do prywatności.
Jeden z więźniów po operacji klatki piersiowej nie mógł doprosić się o pomoc lekarską i musiał sam usunąć szwy, używając ostrza maszynki do golenia.
Kryzysy takie jak obecny zawsze są wygodnym pretekstem dla autorytarnych reżimów, by zagarnąć jeszcze więcej władzy.
Z Klementyną Suchanow o książce „To jest wojna. Kobiety, fundamentaliści i nowe średniowiecze” rozmawiała Stasia Budzisz.
Nowe uprawnienia dla policji, myśliwych i służb więziennych, a ograniczenia praw i wolności obywateli. Tak przy okazji walki z koronawirusem.
Co wynika z analizy Ordo Iuris? Że na ochronę zdrowia największy wpływ ma ochrona zdrowia. Co za niespodzianka!
Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie dwóch szwedzkich położnych, które nie chciały asystować przy aborcji ze względu na osobiste przekonania.
„Jesteście za życiem, zadbajcie o planetę” – XXI warszawska Manifa przypomina, że to kapitalizm i patriarchat niszczą Ziemię, a najdotkliwsze konsekwencje ponoszą kobiety i dzieci.
FSB sfabrykowała sprawę „Sieci”, rzekomo lewicowej organizacji terrorystycznej. Podobne wyroki zapadały w czasach rządów Stalina.
Pisze Elżbieta Korolczuk.
Trójmiejski prawnik podpowiada, jak utrudnić życie gminom uchwalającym „strefy wolne od LGBT”.
Polkom coraz częściej odmawia się prawa do przerywania ciąży, diagnostyki prenatalnej i ludzkiego traktowania w szpitalach. Dunja Mijatović chce to zmienić.
Mowa nienawiści, choć w niefizyczny sposób, ucisza i tłamsi. Nie powinna więc być chroniona w imię „wolności słowa”.
Czy Polska pójdzie drogą rosyjską? Pamiętajmy, że propozycje cenzurowania internetu nie są zgłaszane jedynie przez osoby zatroskane problemem pornografii z udziałem nieletnich albo do nich kierowanej.
„Łatwiej być odważnym, gdy ma się publiczny mandat, urząd i budżet. Znacznie trudniej, gdy jest się obywatelem tego pozbawionym”.
W Gruzji często dochodzi do wczesnych małżeństw, wczesnych ciąż i aborcji, a osoby LGBT w razie coming outu nie mogą liczyć na żadną pomoc.
Rozprawa apelacyjna była utajniona, trwała tylko dwie godziny. Czesław Małkowski zapowiada, że złoży oskarżenie o pomówienie.
Miasteczko Eureka Springs znane jest też z imponujących przedstawień pasyjnych. Statyści duzi i mali, owieczki, osiołki, a na koniec wspaniałe wniebowstąpienie Jezusa. Zobaczycie to wszystko w filmie „Ewangelia Eureki”.
Gdańska Nagroda Równości przyznawana jest osobom działającym na rzecz praw człowieka, w imię idei równości i różnorodności.
Holland, Domańska, Korwin Piotrowska, Saramonowicz, Łukaszewicz o sprawie Polańskiego.
Ich dzieciństwo jest wbrew ich woli przerywane, a w zamian nakłada się na nie obowiązek rodzenia dzieci, utrzymywania rodziny i domu.
Być może ogólna niezborność instytucji polskiego państwa i podłe płace w sferze publicznej to jedyne przeszkody, dzięki którym nie żyjemy jeszcze w systemie kontroli i opresji.
Nie to jest zaskakujące, że demokracji liberalnych jest tak niewiele, ale to, że w ogóle istnieją.
Jeśli ruchy postępowe chcą wygrać z wrogami tzw. ideologii gender, muszą najpierw zerwać z neoliberalizmem.
Opozycja liberalna nie bierze jeńców. Można się zastanowić, jakie jeszcze grupy społeczne zdąży obrazić przed wyborami.
Komitet ONZ Przeciwko Torturom rozpatrzył sprawozdanie Polski z realizacji konwencji.
Wypuszczenie Cyntoi z więzienia to sukces obywatelskiego sprzeciwu. I to jest straszne.
Nigeryjskie prawo pisane jest literami patriarchatu.