Uchodźcy na białoruskiej granicy

Latem 2021 roku zwiększyła się liczba osób, które przekraczały granicę polsko-białoruską poza przejściami. Reżim Łukaszenki zaczął ściągać obywateli i obywatelki m.in. Afganistanu i Iraku, by po kilku dniach odstawić ich pod granicę z Litwą, Łotwą i Polską. Na polsko-białoruskiej granicy uchodźców i migrantów czekały push backi. Na miejscu nieść pomoc próbowały organizacje społeczne. We wrześniu na terenach przygranicznych wprowadzono stan wyjątkowy, w grudniu 2021 zmieniony w obszar zakazu przebywania.

Złe miejsce o złej godzinie

„Nie piliśmy i nie jedliśmy od czterech dni. Chcemy się wydostać z tego piekła”. Historię afgańskich informatyków, którzy trafili na polsko-białoruską granicę, opisuje Andrzej Meller.

Andrzej Meller

„Nasi chłopcy”, czyli jak się kreuje bohaterów

Mundurowi na granicy mają być „nasi”, tak samo jak „nasi” są piłkarze czy olimpijczycy. Kartki rysowane przez dzieci, koncert, pochwały ze strony władz – wszystko to ma nas przekonać, że powinniśmy „naszych chłopców” podziwiać.

Krystyna Lewińska

Medycy w momencie granicznym

Najchętniej opowiadają o tym, ile widzieli dobra. O samej sytuacji mówią z ociąganiem, bo trudno wpisać to, co widzieli, w rzeczywistość Europy XXI wieku. Z osobami z grupy Medycy na Granicy rozmawiała Nina Olszewska.

Nina Olszewska
Zamknij