#11 września 2001

Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. głęboko zmieniły nie tylko Amerykę, ale cały świat. Tamten dzień i decyzje, jakie podjęto w jego następstwie, do dziś kształtują politykę i całe społeczeństwa, dlatego o nich przypominamy.

Nowe:

pixabay.com, CC0

Islamofobia, czyli rasizm niekontrowersyjny

Minęło 20 lat, a muzułmanie nadal płacą cenę za atak terrorystów. Islamofobia zadomowiła się już w głównym nurcie polityki i mediów.

Fot. Lech Zych, Ashley/Flickr.com. Ed. KP

Ty się boisz terrorystów, a my cię podsłuchujemy

Po zamachach z 11 września rządy prędko zorientowały się, że opłaca się utrzymywać społeczeństwa w strachu. Bo łatwiej je wtedy inwigilować i kontrolować.

11 września i polityka jedności: zwycięstwo autorytarnej prawicy

Lekcja, jaka płynie z ostatnich 20 lat, ma być gorzka: musimy się bronić, bo świat jest przeciwko nam i nie ma zamiaru się zmieniać. Zachodni liberałowie wyszli z tego osłabieni i zalęknieni.
WTC 11 września USA

Sasnal: Czego nas nauczyło 20 lat „wojny z terrorem”

Żadne państwo, nawet tak potężne jak USA, nie potrafi sterować procesami społecznymi i politycznymi w innym państwie, a już na pewno nie potrafi utrzymać nad nimi kontroli.

Fot. Wikimedia Commons, US Army/Flickr.com. Ed. KP

11 września – 20 lat później

Współczesną politykę i współczesne społeczeństwa kształtują pandemia, kryzys klimatyczny i konsekwencje ataków z 11 września 2001 roku.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Fot. Reuters/Youtube.com

Krew na piasku, krew w piach

Media w USA obarczają winą za porażkę niereformowalną korupcję w Afganistanie. Ten brak samoświadomości jest wstrząsający.

Mieszkanka Bagdadu i amerykański żołnierz Fot. U.S. Army/Sgt. Tierney Nowland

Od inwazji do państwa upadłego: demokracja nie przysłużyła się Irakowi

Demokracja na zachodnią modłę zawiodła Irak: przyniosła gospodarczą katastrofę, niewydolne rządy i więcej cierpienia ciężko doświadczonemu przez los społeczeństwu.

billy-lynns-long-halftime-walk-joe-alswyn

Wojna jest dobra dla biznesu

W krótkiej perspektywie przemoc jest bardzo satysfakcjonująca, zwłaszcza gdy utrzymujesz tak potężną armię jak Stany Zjednoczone. Rozmowa z Benem Fountainem, autorem głośnej powieści „Długi marsz w połowie meczu”.

Zamknij