#11 września 2001

Ataki terrorystyczne z 11 września 2001 r. głęboko zmieniły nie tylko Amerykę, ale cały świat. Tamten dzień i decyzje, jakie podjęto w jego następstwie, do dziś kształtują politykę i całe społeczeństwa, dlatego o nich przypominamy.

Nowe:

Colin Powell okłamał miliony ludzi, by usprawiedliwić zbrodnię

Swoim autorytetem przypieczętował wojnę, o której wiedział, że jest niesłuszna. I przekonał do niej miliony wątpiących Amerykanów.Liza Featherstone
Fot. Lech Zych, Ashley/Flickr.com. Ed. KP

Ty się boisz terrorystów, a my cię podsłuchujemy

Po zamachach z 11 września rządy prędko zorientowały się, że opłaca się utrzymywać społeczeństwa w strachu. Bo łatwiej je wtedy inwigilować i kontrolować.

Protest przeciwko przetrzymywaniu więźniów w obozie Guantanamo, 2019 r. Fot. Slowking4, CC BY-NC

Droga przez Guantanamo nie wiodła do demokracji

Jeśli Amerykanie próbowali pozyskać „serca i umysły” afgańskiej ludności, to w więzieniach Guantanamo i Bagram wszystko zaprzepaścili.

„Chyba zostaliśmy porwani”

Kontroler usłyszał nieznany męski głos, który wyrzucił z siebie gwałtowne słowa: „Mamy kilka samolotów. Bądźcie cicho, a nic nam się nie stanie. Wracamy na lotnisko”. Fragment książki Mitchella Zuckoffa „11 września. Dzień, w którym zatrzymał się świat”. Mitchell Zuckoff
Fot. Wikimedia Commons, US Army/Flickr.com. Ed. KP

11 września – 20 lat później

Współczesną politykę i współczesne społeczeństwa kształtują pandemia, kryzys klimatyczny i konsekwencje ataków z 11 września 2001 roku.

Żołnierze Stanów Zjednoczonych w Afganistanie Fot. Alfred Johnson/Morning Calm Weekly

Klęska w Afganistanie to znak, że kończą się rządy Zachodu nad rynkami świata. Ale nowy model nie będzie lepszy

Klęska USA w Afganistanie to symboliczny koniec neoliberalizmu i początek dominacji nowego systemu – kapitalizmu autorytarnego.

Newsletter

Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.

Mieszkanka Bagdadu i amerykański żołnierz Fot. U.S. Army/Sgt. Tierney Nowland

Od inwazji do państwa upadłego: demokracja nie przysłużyła się Irakowi

Demokracja na zachodnią modłę zawiodła Irak: przyniosła gospodarczą katastrofę, niewydolne rządy i więcej cierpienia ciężko doświadczonemu przez los społeczeństwu.

billy-lynns-long-halftime-walk-joe-alswyn

Wojna jest dobra dla biznesu

W krótkiej perspektywie przemoc jest bardzo satysfakcjonująca, zwłaszcza gdy utrzymujesz tak potężną armię jak Stany Zjednoczone. Rozmowa z Benem Fountainem, autorem głośnej powieści „Długi marsz w połowie meczu”.

Zamknij