Niedoceniana herstoria, czyli o trudnej walce z przemocą wobec kobiet w Polsce

To smutne, że niektóre współczesne kobiety nie pamiętają, dzięki komu mogą pracować, studiować, podejmować aktywności społeczne, mieć prawo do majątku i głosu.
Sylwia Spurek. Fot. Sylwia Spurek/facebook.com

Walka o prawa kobiet w Polsce trwa od lat mimo braku wsparcia ze strony większości polityków i polityczek, rosnącej siły przeciwników równości i wielu rozczarowań.

Wiele kobiet, wiele osób i organizacji nie składa broni. Z dumą nazywają siebie feministkami i feministami, niestrudzenie działają na rzecz wszystkich kobiet w Polsce. Naszym obowiązkiem jest pamięć o ogromie pracy, która kiedyś została wykonana przez dzielne kobiety, dzięki którym mamy teraz – między innymi – prawa wyborcze.

SŁUCHAJ NA SPOTIFY:

SŁUCHAJ NA SOUNDCLOUD: 

SŁUCHAJ NA APPLE PODCASTS:

To smutne, że niektóre współczesne kobiety nie pamiętają, dzięki komu mogą pracować, studiować, podejmować aktywności społeczne, mieć prawo do majątku i głosu. Zawdzięczają to innym kobietom, które wywalczyły to dla nich ponad 100 lat temu, mimo że były wówczas narażone na szykany, wyśmiewane, mimo że im grożono. To, co im zawdzięczamy, wydaje nam się obecnie naturalne i oczywiste.

Nie można zapomnieć, że stoi za tym czyjaś praca, tak jak nie można zapomnieć o pracy, która jest przed nami, by kolejnym pokoleniom kobiet równouprawnienie wydawało się oczywiste. I o naszej herstorii, ale także o tym, kto nas zawiódł, jest ten odcinek.

Prawo Spurek

Od ponad 20 lat walka o prawa kobiet, zwłaszcza tych doświadczających przemocy w rodzinie, to moja codzienność. Jako aktywistka, a teraz polityczka z bliska słucham ich historii, widzę skutki nierówności, szukam rozwiązań i zmieniam system. Tak powstało Prawo Spurek, podcastowa platforma, która mówi w imieniu wszystkich tych, które i którzy sami nie mogą zabrać głosu lub ich głos nie jest wystarczająco słyszalny.

Posłuchaj też innych podcastów Krytyki Politycznej:

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Sylwia Spurek
Sylwia Spurek
Posłanka do Parlamentu Europejskiego
Doktora, radczyni prawna, posłanka do Parlamentu Europejskiego, była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, współautorka pierwszej ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Zamknij