Podcasty, Unia Europejska

Raj dla gejów i lesbijek? Czesi chcą równości małżeńskiej

Lesbian & Gay Pride w Paryżu, 2008 rok. Fot. philippe leroyer

Ponad dwie trzecie ludzi w Czechach popiera równość małżeńską. Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o tamtejszym parlamencie.

Miłość jest tylko jedna, a Tereza i Adela nagrały o tym piosenkę dla kampanii Małżeństwo dla wszystkich w Republice Czeskiej. Są partnerkami, ale w przeciwieństwie do setek innych, heteroseksualnych par nie mogą wziąć ślubu.

Podobnie jak inne pary i rodziny z dziećmi Tereza i Adela prowadzą zupełnie normalne życie ze wszystkimi jego radościami i troskami. Nie ma, wydawałoby się, żadnego powodu, aby porządek prawny w liberalnej demokracji rozróżniał związek kobiety i mężczyzny, dwóch kobiet, mężczyzn czy osób o dowolnej tożsamości seksualnej.

I to o tym będą niedługo decydować posłowie i posłanki w Republice Czeskiej. Współrządząca krajem Partia Piratów wystąpiła z propozycją ustawy, która pozwoliłaby parom tej samej płci na zawarcie małżeństwa i uzyskanie identycznych praw jak pary heteroseksualne, w tym do wspólnoty majątkowej, adopcji i wspólnego wychowania dzieci.

Zasadniczo zlikwidowałoby to związki partnerskie, które są legalne w Czechach od 2006 roku i uczyniłoby Republikę pierwszym krajem z byłego bloku wschodniego, który zalegalizowałby małżeństwa osób tej samej płci.

Czym jest projekt „Małżeństwo dla wszystkich”, jakie ma szanse? Gośćmi podcastu Praha Południe są:

  • Kajetan Stobiecki, historyk, pracownik naukowy i komentator czeskiej polityki, również na łamach Krytyki Politycznej.
  • Klára Kocmanová, posłanka Partii Piratów do czeskiego parlamentu.
  • Marcin Filipowicz, profesor UW, bohemista, pracownik naukowy Uniwersytetu w Hradec Králové.

Praha Południe. Reportersko-opiniowy podcast Krytyki Politycznej z Republiki Czeskiej

Słuchaj na SoundCloud

Słuchaj na Spotify

Słuchaj na Apple Podcasts

Praga chce wywłaszczenia rosyjskich nieruchomości

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij