Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Wesele, Pudelek i pogrzeb: nikt nie mówi o miłości tak pięknie jak Polacy
Podczas pierwszego tygodnia nowego roku dowiedzieliśmy się sporo o tym, co wypada, a co nie, jeśli chodzi o mówienie o wartościach rodzinnych i powinnościach zawodowych. Łukasz ŁacheckiWersja feminizmu, która jest najbardziej promowana w głównym nurcie, dotyczy emancypacji pojedynczych, zwykle już jakoś uprzywilejowanych kobiet – mówi Sara Ahmed.
Aleh Razhkou z organizacji Journalists for Tolerance zdradza, że w nagonce roku 2020 na społeczność LGBTQ+ białoruskie władze wspierali propagandyści z Kremla. – Przyjechali i przeprowadzili prawdziwy program master class – ocenia.
Czy mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus? Burzymy mit z lat 90. [rozmowa]
Julia Ikonowicz, Zuzanna DąbrowskaNagłe ożycie kobiet prawie martwych [o biografii Konopnickiej i „Maśle” Yuzuki]
Doczekaliśmy się solidnej biografii Konopnickiej i czasów, kiedy orientacja seksualna poetki jest znowu nieinteresująca. Autorka po prostu opisuje jej życie z partnerką, tak jakby opisywała każdy inny związek.Kinga DuninGdy propaganda skierowana przeciwko osobom LGBT+ nie padła na żyzną ziemię w Europie, prawicowe organizacje przeniosły ją do Afryki.
Nikt nie odbiera „The Ellen DeGeneres Show” zasług związanych z normalizacją queerowości, promocją tolerancji i działań charytatywnych, ale na dziedzictwie tego rozrywkowego programu kładzie się cieniem postawa samej DeGeneres.
Wyrok najważniejszej instancji sądowniczej w UE daje podstawę m.in. osobom transpłciowym do sprzeciwiania się prawnej dyskryminacji rządzącej w krajach ich pochodzenia.
Jeśli jesteś osobą transpłciową w Polsce i chcesz żyć w zgodzie ze sobą i obowiązującym prawem, musisz pozwać swoich rodziców. Gdy dodatkowo masz szczęśliwe małżeństwo, państwo może kazać ci się rozwieść.
Poleganie wyłącznie na badaniach chromosomów w celu „ustalenia płci” sportsmenek było krytykowane w społeczności naukowej już w latach 70. Nie mniej kontrowersyjna jest kwestia poziomu testosteronu.
Pragnienia kobiet są poddawane przez feminizm krytycznej analizie. Jeśli konstrukt „kobiecość” może być krytykowany, to czy nie dotyczy to także „transkobiecości”?
Nawet jeśli artysta nie mówi o tym wprost, to każdy ma historię jakiejś komunii czy spowiedzi, które nas dotknęły – mówi kompozytor Miłosz Kędra.
Voces Gaudii, pierwszy polski chór osób LGBT+ i przyjaciół, obchodzi w tym roku 10. urodziny.
Tęcza obraża, gdy stojący na jej tle politycy kłamią w żywe oczy.
Prawie wszystkie olimpijskie zawodniczki „podejrzane” o bycie trans to osoby o ciemniejszej karnacji, co może sugerować nie tylko transfobiczne i mizoginistyczne, ale również rasistowskie uprzedzenia.
Dlaczego Lewica nie wypracuje projektu, który byłby skierowany do jej własnego elektoratu zamiast do wyborców partii konserwatywnych?
Dzięki zawodom sportowym konserwatyści zaczynają dostrzegać, że kwestia płci nie jest czarno-biała. Ostatnie dni pokazały, że krótkie włosy i nietypowa uroda u kobiety wystarczą, by nazwać ją facetem.
Topornie i populistycznie PSL korzysta z niechlubnego dorobku PiS.
Mamy pierwsze queerowe muzeum w Polsce. Ale wciąż nie związki partnerskie.
W 2016 roku 60 proc. ankietowanych przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii negatywnie postrzegało społeczność LGBT+, w 2022 roku było to już tylko 38,2 proc., a w 2024 roku – 32,1 proc.
Ostatnie dni pokazały, że na korektę kursu się nie zanosi, a Kosiniak-Kamysz sprawia wrażenie, jakby chciał wziąć na siebie heroiczne zadanie pozbycia się PSL z polskiej polityki na zawsze.
Fajnie by było mieć kogoś takiego jak Oleg Serebrian w polskich elitach politycznych. Pewno nie musi się to przekładać na dobre polityczne decyzje, ale wierzę, że chroni przed skrajną polityczną głupotą.
Jeżeli miałabym wskazać jakąś dziedzinę, w której feminizm zrealizował się w pełni, paradoksalnie byłaby to piłka nożna – mówi Karolina Wasielewska, autorka książki „Polka gola. O kobietach w futbolu”.
Co sprawia, że wydarzenia celebrujące queerową poezję cieszą się często większym zainteresowaniem niż tradycyjne spotkania literackie?
Przekonanie, że „kobiety powinny osiągać orgazm podczas stosunku seksualnego” jest zwykłym kulturowym urojeniem.
Dostrzeżenie osób LGBT+ w programie tańszych kredytów jest krokiem w stronę sprawiedliwości społecznej, ale nie oznacza jeszcze równouprawnienia.
Osoby uważające się za postępowe, zwłaszcza lewicowe, w kwestii bodyshamingu powinny narzucić sobie wyższe standardy etyczne niż ich ideowi przeciwnicy.
Książka, za którą Eve Adams trafiła do więzienia, była krótka, miała zaledwie siedemdziesiąt dwie strony. Wydana w lutym 1925 roku z pomocą przyjaciela, którego nazwiska Adams nie chciała ujawnić, została „wydrukowana do prywatnego użytku” i „ograniczona do 150 egzemplarzy”.
Andrzeja poznajemy w dniu pierwszej komunii. Ucieka przed koleżankami, ma na głowie wianek. Wspina się na drzewo. Tam nikt go nie sięgnie. Tam może być chłopakiem w wianku na głowie.
Nie doświadczyłem niczego traumatycznego. Ale analizując pewne sprawy po latach, wiem, że wzrastałem w homofobicznym świecie, gdzie moja seksualność była grzechem, z którego trzeba się było spowiadać.
Czy seks wyzwolony z ograniczeń heteronormy i binarnych podziałów jest lepszy? Czy mniej w nim przemocy? Od przemocy nie jest wolny, ale nie jest to przemoc strukturalna – podobno.
Konserwatyści w czeskim parlamencie jak zwykle uznali, że kompromisem między równością a nierównością jest nierówność.
Aktualny Gowin przejął właściwie wszystkie wady tego oryginalnego Gowina, chociaż nadał tej roli bardziej postępowy, tefałenowski sznyt.
Wiecie, jak oni nas tutaj nazywają? Social dumping – mówi jedna z bohaterek filmu, zachęcając polskich współpracowników do strajku.
Dobrze zorganizowana i dopełniająca wysokich standardów opieka tranzycyjna i detranzycyjna idą ze sobą ramię w ramię i mają za zadanie zapewnić pacjentom najlepszą jakość życia – mówi neurolożka Marcelina Jeziorko.
Postępowi „dziadersi” już wiedzą – tęcza to symbol społeczności LGBTQ+. Ale podczas Parady Równości ze zdumieniem przekonują się, że flag, kolorów i możliwości jest znacznie, znacznie więcej.
Sąd stwierdził, że przywołane przez powódkę drę Magdalenę Grzyb posty pozwanej, nawet te wulgarne i życzące adwersarzom, żeby się nie zesrali, mieszczą się w granicach wolności wypowiedzi.
Liczba godzin fizyki nic nie znaczy, dopóki młodzież szkolna żyje w lęku i traumie.
Pogadajmy o tym, jak z jednej strony budować połączenia, sprzeciwiając się skrajnemu indywidualizmowi i egoizmowi, a z drugiej nie popaść w skrajny altruizm, nie stracić własnej tożsamości i nie wyhodować w sobie frustracji pt. „moje potrzeby się nie liczą”.
Przed rozprawą podeszłam do dr Grzyb i powiedziałam, że chciałabym, by spojrzała mi w oczy i zastanowiła się nad sobą, jeżeli przyszli ją wspierać ludzie żartujący między innymi z tego, że osoby trans popełniają samobójstwa – mówi aktywistka Maja Heban.
Wiralowy i vibe’owy potencjał „Saltburn” jest tak duży, że nie pozostawia miejsca na jakikolwiek potencjał krytyczny.
Scenarzyści pracujący „w serialach” stali się wiosną tymi, którzy na nowo opowiedzieli o swojej pracy i tłumaczyli swoją rolę na planach, zrywając z wizerunkiem twórcy pracującego w samotności i przywiązanego do maszyny do pisania.
У Карті Варшавяка ми розмовляємо про наш досвід життя в столиці та суб’єктивно рекомендуємо актуальні культурні заходи та місця, які варто відвідати. Ведуть подкаст Павло Луговий і Вєра Попова.
Nawet jeśli święta to czas cudów, kobieta może uosabiać tylko jedno patriarchalne wyobrażenie naraz: albo opiekunkę, albo kochankę.
Państwowa homofobia może szaleć, ale krzywdy, które stanowią fabularną oś filmu Georgii Oakley – i w ogóle wszystko, co ważne – dzieją się między kobietami. Między kobietami i dziewczynami. Między lesbijkami. I TO jest interesujące.
Powiecie, że to wina Tuska albo że nie ma przypadków, są tylko znaki, ale to odważne obywatelki, aktywiści, organizacje pozarządowe i prawniczki stoją za dwoma przełomowymi wyrokami, które wydał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Może egzaminy zawodowe czy podstawy programowe są lekko paździerzowe, ale można i warto je unowocześnić – mówi poseł Marcin Józefaciuk z Koalicji Obywatelskiej.
Zasady narzucające gastronomii, co ma podawać, nie istniały nawet w socjalistycznej Czechosłowacji. Teraz przewodniczący Słowackiej Partii Narodowej chce ingerować w wolność biznesu i sprawić, by restauracje przestały ze sobą konkurować i gotowały to samo.
Mam nadzieję, że „Absolutni debiutanci” znajdą swoją publiczność, nie przepadną w strumieniu netflixowego feedu.
W latach 80. w mediach można było usłyszeć, że jak jesteś gejem, to na pewno marnie skończysz, bo prędzej czy później złapiesz tego adidasa. Tak mówiło się wtedy na AIDS – opowiada Bartosz Żurawiecki, autor książki „Ojczyzna moralnie czysta. Początki HIV w Polsce”.
Jeżeli ktokolwiek „uratował w Polsce demokrację”, to właśnie one: młode kobiety i osoby queerowe.
W ciągu kilku dni prawa kobiet i osób LGBTQ utopiono we łzach wzruszenia po wspólnym zwycięstwie. Być może pora sobie uświadomić, że jest gorzej, niż się zapowiadało.
Jestem zwyczajnie sfrustrowana tym, z jakim niepokojem moje ciało reaguje na powiewające narodowe flagi, wiedząc, że obok nich będą palone, deptane lub ciągnięte po ziemi jakieś inne. I że dla kogoś może to się źle skończyć.
Tegoroczne święto startuje pod hasłem „Safe Space”. Obchodzi je ponad 100 szkół z różnych miast i miejscowości w Polsce.
Dopiero co się dowiedzieliśmy, że PiS będzie miał mniejszość w parlamencie, a już wyjeżdżamy ze swoimi żądaniami. I dobrze.
Wobec medialnej kompromitacji fundacji niewiele osób było gotowych podjąć wyzwanie. Zaproszenie do współpracy przyjęły dr Katarzyna Szumlewicz z Uniwersytetu Warszawskiego i dr Magdalena Grzyb z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Okno życia jest zawsze za małe i chciałoby się, odchodząc z tego świata, podobnie jak Rudnicki, wziąć wszystko na wynos.
Jak dużo można napisać tylko o sobie? Kinga Dunin czyta „Zmianę” Édouarda Louisa.
Po agresywnej kampanii wyborczej, wymierzonej m.in. w biurokratów z Brukseli, Meloni chętnie odwiedza europejskich przywódców, próbując udowodnić, że nie taki diabeł straszny.
Być może paliwo, którym było szczucie na gejów i lesbijki, chwilowo się wyczerpało, jednak etap szeroko zakrojonego transfobicznego dyskursu mamy moim zdaniem dopiero przed sobą.
Nie przypadkiem Giertych w swojej zapowiedzi ewentualnego kandydowania osobiście podziękował za pomoc niejakiemu Adamowi Abramczykowi.
Nie przypominam sobie, by na przestrzeni lat w polskim serialu czy reality show występował jakiś Głuchy. A Głuchy gej? Zapomnij.
Queerowi Ugandyjczycy nie przestają wierzyć, że nastaną lepsze czasy i organizują się w akcie sprzeciwu wobec nienawiści i przemocy. Jednak jak nam opowiadają, ich życie po wprowadzeniu ustawy antyhomoseksualnej jest przepełnione strachem.
Bank przekazywał środki finansowe organizacjom dążącym do ograniczenia dostępu do aborcji i praw osób LGBTIQ na całym świecie.
Лесбійки, ґеї, бісексуальні, асексуальні, трінсґендерні та квір-особи. „Інші”? Ні, це ми. Нас багато і не буде менше. Ми кохаємо(ся), живемо …
Skrajna prawica brutalnie przerwała festiwal organizowany w Tbilisi przez aktywistów LGBTQ+.
Niestety moje pokolenie musi wciąż powtarzać do znudzenia, czym jest transpłciowość, po to, żeby – jak wskazuje Paul B. Preciado – kolejne pokolenia queerowych dzieci, które przyjdą po nas, już nie musiały tego robić. Budujemy świat, w którym transpłciowość czy niebinarność będą stanowiły jedną z wielu ludzkich cech, ale nie cechę dominującą.
Na czerwcowe protesty pod gabinetem premiera Norwegii aktywiści przynieśli saamskie flagi z dodanym fioletem i pomarańczem, by tęcza była kompletna.
Paweł Sz. został skazany na 11 miesięcy prac społecznych i karę finansową za zniszczenie furgonetki fundacji Pro – Prawo do życia.
Ostry kurs na Zachód społeczeństwo Estonii przyjęło w 2014 roku – wobec ataku Rosji na Ukrainę.
Alicja Urbanik-Kopeć obnaża bezsens uporczywego zaprzeczania istnienia w historii osób queer.
„Popfeministyczny” głos Solnit nie jest „nadzieją w mroku”, tylko infantylnymi dyrdymałami kogoś, kto zbił potężny kapitał – finansowy, symboliczny, kulturowy – na przystępnych omówieniach ważkich tematów.
Znormalizujmy normalność: czyli ciążę taką, jaka jest, a nie, jak widzą ją ci, którzy chcą sobie podporządkowywać nasze ciała.
Rozmowa z Mają Heban, autorką książki „Godność, proszę. O transpłciowości, gniewie i nadziei”.
Nie mam wątpliwości, że powieść w znanej nam formule się wyczerpuje, nie przystaje do opisywania rzeczywistości nastolatków spędzających czas na Twitchu i Tik-Toku – mówi Natalia Osińska.
Tranzycja może uratować życie. Brzmi patetycznie, ale tak jest.
Prawica brutalnie atakuje, po czym przedstawia się jako ofiara napaści – to nie tylko amerykańska specjalność.
Osoby publicznie pozujące jako liberałowie, feministki czy nawet lewica są w stanie bez żadnego wstydu mówić o osobach transpłciowych to samo, co religijni ekstremiści, a czasem i tym samym językiem.
Jeżeli jesteś inny w Polsce, to masz przegwizdane. A jeżeli jesteś osobą transpłciową, to nasze społeczeństwo nie da ci o tym zapomnieć.
Postaci dojrzewają, popełniają błędy, szukają, czasem znajdują. Nie są już na szczęście tylko stereotypowym wyobrażeniem starszych o nastoletniości.
O ile komentarz Daukszewicza uważam za koszmarną, ale wybaczalną gafę, o tyle reakcja TVP Info jest zwyczajnie obrzydliwa.
Już jest. „Fanfik” w reżyserii Marty Karwowskiej. Adaptacja kultowej powieści Natalii Osińskiej o odkrywaniu siebie, byciu trans i zakochiwaniu się po raz pierwszy.
Oskarżyciele myślą, że ich błękitna krew jest cenniejsza od naszej, brudnej, że ich kłamstwa mają większą wagę od naszej prawdy.
Amerykańska prawica prowadzi otwartą wojnę przeciwko bibliotekom. Niedługo ta wojna rozgorzeje zapewne i w Polsce.
Rosja, Turcja, Białoruś i Azerbejdżan – to nieliczne kraje w Europie, których prawodawstwo jest bardziej homofobiczne niż w Polsce. W Unii Europejskiej jesteśmy jednak „liderem”.
Znamy wyniki piątej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
W małych miejscowościach nie brakuje postaw empatycznych, a te nie są uwarunkowane liczbą przeczytanych książek o teorii queer – mówi Paula Szewczyk, dziennikarka i autorka książki „Ciała obce. Opowieści o transpłciowości”.
Chociaż najnowsza książka Renaty Lis reklamowana jest sloganem, że każda lesbijka musi ją przeczytać, to jest ona przynajmniej w równej mierze queerowa. Kinga Dunin czyta nową książkę Renaty Lis – „Moja ukochana i ja” – oraz „Podwilcze” Martyny Bundy.
Komentarz Mai Heban na temat oświadczenia Łukasza Sakowskiego z bloga „To Tylko Teoria”.
Kinga Dunin czyta „Nigdy nie będziesz szło samo” Anouk Herman i „Zanim dojrzeją granaty” Rene Karabasz.
Tyle już rozbudzono nienawiści do osób homoseksualnych, że tego pędzącego pociągu nie da się zatrzymać.
Co jeszcze ugandyjski parlament zapisał w drakońskiej ustawie anty-LGBTQ?
Powszechną wiedzą jest, że Carson McCullers zakochiwała się w kobietach, nosiła męskie stroje, otaczała się rozmaitymi queerami, jednak dotychczasowe narracje te doświadczenia umniejszają.
Sam miałem różne pomysły, ale w końcu pomyślałem, że nie chcę rezygnować z kariery sportowej z powodu swojej orientacji – wolałem dać przykład innym, że niezależnie od niej mogą normalnie kontynuować swoją pracę – mówi Jakub Jankto, pomocnik reprezentacji Czech i Sparty Praga.
Bezpieczna, otwarta, tęczowa – czy takie jest twoje liceum? Jeśli tak, możesz zgłosić je do startującej właśnie trzeciej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+.
Seksualność jest zepchnięta do sfery tabu. I w tej samej dziurze siedzi porno. A każdy z nas je ogląda. Rozmowa z osobami zaangażowanymi w stworzenie filmu „Pieprzę to”.
Miłość z Tindera, płatna miłość, koniec miłości i niespełniona miłość. Pozbawione lukru lektury o związkach, za to z odrobiną queerowej posypki. Najlepsze lektury na lutowe wieczory.
Jak w najszczęśliwszym kraju świata rozumie się wolność osobistą?
Pod względem liczby wydań (195) wciąż wyprzedza wszystkich polskich pisarzy. Kinga Dunin czyta biografię „Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza” Emilii Padoł.
Partia Konserwatywna gnije u władzy, a Partia Pracy szykuje się do przejęcia sterów, nie robiąc przy tym niczego specjalnego.
27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym roku niemiecki Bundestag podjął decyzję o upamiętnieniu cierpienia osób nieheteronormatywnych prześladowanych w czasie II wojny światowej.
Z Katarzyną Skrzydłowską-Kalukin i Joanną Sokolińską, autorkami książki „Mów o mnie ono. Dlaczego współczesne dzieci szukają swojej płci?”, rozmawia Paulina Januszewska.
Jest tylko jeden sposób, żeby zabrzmieć optymistycznie, pisząc o społeczności LGBTQ+ w Polsce.
Wyzwiska, pobicia i nadużycia seksualne to jedne z licznych sytuacji, których boją się młodzi geje przy powołaniu do służby. Nie wystarczą puste deklaracje, że tak nie będzie. Potrzebujemy systemowych zmian, które przyczynią się do poprawy dobrostanu i poczucia bezpieczeństwa osób nieheteronormatywnych w naszym kraju.
Społeczeństwo się starzeje, na opiece się oszczędza, pielęgniarek jest za mało i są przepracowane, ich skargi się lekceważy, a narzekające osoby mogą stracić pracę. Polska? Nie, tym razem Finlandia, a opowiada nam o tym chór pielęgniarek.
Z Łukaszem Lamżą, autorem książki „Trudno powiedzieć. Co nauka mówi o rasie, chorobie, inteligencji i płci”, rozmawia Dawid Krawczyk.
Kibic wbiegł na boisko podczas jednego z meczów, trzymając w ręce tęczową flagę, a na koszulce prezentując hasła wspierające Ukrainę oraz irańskie kobiety.
Netflix stał się w Polsce symbolem lewicowej deprawacji, terroru politycznej poprawności i wszystkiego, czego polska prawica lęka się najbardziej. Słusznie?
Sąd zdecydował o zakazie dystrybucji filmu w reżyserii Przemysława Wenerskiego w jakiejkolwiek formie.
„Wiele z naszych binarnych płciowo przekonań i tradycji na temat sportu ma zawiłą i wcale nieoczywistą historię” – mówią autorki broszury „Jak pisać i mówić o kobietach i osobach LGBT+ w sporcie”.
Kiedy kilka lat temu skandal korupcyjny w FIFA nie schodził z czołówek, korporacyjni partnerzy organizacji publicznie naciskali na Seppa Blattera, domagając się jego ustąpienia ze stanowiska prezesa. Tysiące martwych pracowników i prześladowania mniejszości seksualnych już ich tak nie bolą.
Kinga Dunin czyta „Dolinę Kwiatów” Niviaq Korneliussen i „Ośli brzuch” Andrei Abreu.
Wydawać by się mogło, że takie wydarzenie jak atak terrorystyczny motywowany homofobią wstrząśnie społeczeństwem. Nie trzeba było jednak długo czekać, by przekonać się o czymś zupełnie przeciwnym.
Według badań 65 proc. młodzieży LGBT+ w Polsce doświadczyło przemocy, a 75 proc. z nich miewa myśli samobójcze. Co 10. młoda osoba LGBT+ została wyrzucona z domu.
Nie chodzi o stworzenie lepszej taksonomii niepełnosprawności ani o domaganie się lepszej integracji funkcjonalnej ciała z niepełnosprawnością, ale o analizowanie i krytykowanie procesów konstruowania normy cielesnej, która jedne ciała czyni ułomnymi w stosunku do innych.
W centrum Bratysławy napastnik zastrzelił dwie osoby i jedną ranił, a następnie zbiegł z miejsca zdarzenia. Dalsze godziny odsłaniały kolejne fakty, które coraz bardziej przerażały.
Nie cierpię słowa „autentyczność”, ale muszę przyznać, że na tle licznych filmów i seriali o dojrzewaniu bezpretensjonalność i naturalność „Dziewczyn” jest naprawdę odświeżająca.
Rozmowa z Joanną Ostrowską, autorką książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
O tym, dlaczego syrenka jest czarna i czy w serialach Netflixa rzeczywiście widać nadreprezentację mniejszości.
Podcast Venduli Czabak i Krzysia Tomasika.
Sport jako sposób na walkę z dewiacjami to przykład przywiązania Meloni do tradycji: przecież już Mussolini łożył na stadiony, przekonany, że sport będzie krzewił ducha jedności faszystowskiego narodu.
Konopnicka ma swoje ulice, szkoły swojego imienia, pomniki i wciąż jest zmorą lektur szkolnych, Dulębinka została zapomniana i powróciła dopiero przy okazji bulwersującej dla niektórych kwestii orientacji seksualnej narodowej poetki. Była czy nie była lesbijką?
Jak wygląda badanie nieheteronormatywnej historii w pisowskiej Polsce?
Ludzi, którzy nie mają historii, anonimową grupę „onych”, łatwiej szkalować, obrażać, kryminalizować bez jakichkolwiek konsekwencji. Rozmowa z Joanną Ostrowską, autorką książki „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”.
Fragment książki Joanny Ostrowskiej „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
W kolejnym odcinku podcastu „Prawo Spurek”, dzień przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego zaglądamy za drzwi polskiej szkoły i sprawdzamy, z jakimi problemami muszą mierzyć się jej uczniowie.
Od wybuchu wojny w Ukrainie do Polski przyjechało ponad pięć milionów ukraińskich uchodźców i uchodźczyń. Wśród nich są osoby LGBTQIA. Jak czują się w Polsce? Jak im się tutaj żyje? Zobacz.
Wykluczenie osób queer z państwowych statystyk sprawia, że ich potrzeby są ignorowane w polityce zatrudnienia, zdrowia czy w rozwiązywaniu problemu bezdomności.
O akcji topfreedompl rozmawiamy z jej inicjatorkami: Ane Piżl i Józefiną Bartyzel.
To był przeskok z homofobicznej, zapyziałej dziury do kraju, gdzie małżeństwa jednopłciowe są legalne. Byłem tam z mamą tylko na rok i bardzo nie chciałem wracać. A gdy już przyjechałem do Nawojowej to pierwszego dnia usłyszałem: „pedał wrócił”.
Narracja dotycząca osób LGBT+ w Polsce brzmi niczym zawodząca katarynka, która całą swoją moc opiera na przesadnym i w gruncie rzeczy krzywdzącym „celebrowaniu cierpienia”. Płynąca z litości tolerancja z równością nie ma nic wspólnego.
Rozmowa z dyrektorką Amnesty International Anną Błaszczak-Banasiak.
W tym roku Kampania Przeciw Homofobii po raz czwarty przyzna Korony Równości – nagrody dla osób, które przez ostatnie 12 miesięcy działały szczególnie aktywnie na rzecz społeczności LGBT+.
„Biedni Polacy stoją i patrzą – nie chciałem być jednym z nich” – mówi Paweł S. W czwartek jako pierwszy usłyszy zarzuty związane ze zniszczeniem furgonetki Fundacji Pro – Prawo do życia.
Kobieta jest ponad wszelką wątpliwość martwa, coś spowodowało jej śmierć. Mąż staje przed sądem. Twórcy dwóch seriali dostają wymarzony temat na true crime.
Równość jest jedną z najważniejszych wartości Unii Europejskiej, ale czy na pewno wszyscy są dziś w Polsce równi?
Równość jest jedną z najważniejszych wartości Unii Europejskiej, ale czy na pewno wszyscy są dziś w Polsce równi?
Marcin Matczak nie rozumie, że mamy głos w swojej własnej sprawie, a nasze istnienie jest na tyle zauważalne, że można z niego zrobić chochoła do szerzenia nowej fali faszyzmu.
Ponad dwie trzecie ludzi w Czechach popiera równość małżeńską. Niestety, nie da się tego samego powiedzieć o tamtejszym parlamencie.
Krzyczenie o tym, że tworzy się progresywny serial, wcale nie sprawi, że naprawdę będzie on progresywny.
Gdy Kaczyński szuka nowego wroga, kampanię wyborczą można uznać za rozpoczętą.
Z Markiem Gevisserem, autorem książki „Różowa linia. Jak miłość i płeć dzielą świat”, rozmawia Nina Olszewska.
Organizatorzy Parady Równości odmówili udziału w wydarzeniu Stowarzyszeniu Za Wolną Rosję. Rozumiem Ukraińców, rozumiem KyivPride, mają prawo nienawidzić Rosji i Rosjan bez wyjątków. Ale czy my też mamy nienawidzić wszystkich bez wyjątków?
Od września 2021 roku województwa wystraszone wizją utraty wielomilionowych funduszy zaczęły wycofywać się kolejno z dyskryminujących osoby LGBT+ uchwał. Decyzja podjęta przez KE prawdopodobnie doprowadzi do tego, że ich śladem pójdą również samorządy.
Pierwszy ważny krok na rzecz stworzenia społeczeństwa otwartego na mniejszości seksualne w Brazylii miał miejsce już w roku 1830.
Torrey Peters jest amerykańską pisarką. I trans kobietą. To o tyle istotne, że właśnie z takich pozycji i o tym napisała tę powieść. Kinga Dunin czyta „Trans i pół, bejbi”.
17 maja to Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii. A IBRIS ogłosił, że zjednoczona opozycja wygrywa z PiS.
W całej Polsce ankiety projektu Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ w ponad 2000 placówek wypełniło 14 tysięcy uczennic i uczniów, a co istotne – aż połowa z nich mieszka poza dziesięcioma największymi miastami w kraju.
„Od ludzi nie oczekuje się tłumaczenia, jak mogą kochać kilkoro dzieci. Niektórym trudniej za to zrozumieć, że można kochać dwóch mężczyzn”.
Homoseksualność jest w Maroku nielegalna. Tamtejsze prawa nawet nie wzmiankują o osobach transpłciowych – nie uznają ich istnienia.
Sąd Najwyższy USA nie stoi już na straży konstytucji, ale próbuje osiągnąć konkretne cele polityczne. Zakaz aborcji to tylko początek.
Nie róbmy sobie żartów. Widać przecież wyraźnie, kto tu z kim wojuje.
Proces z udziałem najbliższych powoduje traumę, co potwierdzają m.in. skargi kierowane do RPO. Co więcej, jeżeli rodzice nie zgadzają się na uzgodnienie płci, to taki proces może trwać latami.
Kinga Dunin czyta „W domu snów” Carmen Marii Machado, „Śmierć Viveka Ojiego” Akwaeke Emezi i „Wyspę kobiet” Lauren Groff.
Ile pieniędzy od Rosji dostali fundamentaliści religijni działający w Europie? Między innymi o tym rozmawiamy z drą hab. Elżbietą Korolczuk.
Firmy technologiczne najwięcej swoich zasobów poświęcają informacjom w języku angielskim, wystawiając użytkowników innych języków na ryzyko napotkania w sieci treści o wiele mniej popartych naukowo i bardziej niebezpiecznych.
Mimo potępienia ze strony ekspertów zajmujących się zdrowiem i prawami człowieka tzw. terapia konwersyjna nadal stosowana jest w wielu miejscach na świecie. To praktyka nie tylko antynaukowa, ale też niebezpieczna.
W ciemnym lesie, na muszce rosyjskiego przemytnika, w drodze pod pokład przerdzewiałego kutra – szanse przeżycia wiążą się z nieubłaganą biologią, przypadkiem albo z tym, co akurat masz pod ręką.
Rozmowa z Piotrem Laskowskim i Łukaszem Mikołajewskim, redaktorami książki „Cała siła, jaką czerpię na życie. Świadectwa, relacje, pamiętniki osób LGBTQ+ w Polsce”.
Jane Campion jest dopiero trzecią kobietą w historii Oscarów, która odebrała statuetkę za reżyserię. O „Psich pazurach”, które przyniosły jej tę nagrodę, pisze Klara Cykorz.
Wojna utrwala stereotypy męskiej odwagi – wykonywanie „męskich” zadań nie zapewnia kobietom szacunku, który otacza mężczyzn. Ale nie tym razem. Kobiety nie są nieobecne w wojnie w Ukrainie i odmawiają roli bycia ofiarami.
Ducha ponownie wynalezionego strajku feministycznego z minionych pięciu lat można podsumować jednym z najbardziej rozpowszechnionych haseł: „Gdy my staniemy, stanie świat”.
Za prowadzenie rzekomej „terapii” na osobach poniżej 18. roku życia może grozić nawet trzy lata pozbawienia wolności.
Wojewoda mazowiecki na mocy wyroku NSA musi potwierdzić polskie obywatelstwo córki pary jednopłciowej.
Czy można bezkarnie obrażać osoby LGBT+? Czy należy dyskryminować dzieci rozwiedzionych lub samodzielnych rodziców?
Zamiast przedstawiać dysforię płciową, chce pokazywać euforię płciową. Pracowała u boku Kanye Westa i Björk. Identyfikuje się jako osoba niebinarna, Latynoska i transpłciowa kobieta. Poznajcie Arcę.
Kinga Dunin czyta „Różewicza. Rekonstrukcję” Magdaleny Grochowskiej oraz czyta i ogląda „Bowiego w Warszawie” Doroty Masłowskiej.
„Matrix Zmartwychwstania” podzielił publiczność, a dwie główne reakcje to entuzjazm i odrzucenie, miłość i oskarżenia o cynizm.
Ile znacie pięćdziesięciolatek, które poszły na występ queer niebinarnej stand-uperki? A bohaterki „I tak po prostu” poszły. Świetnie się bawiły.
ContraPoints to chwytliwa i nieoczywista kontra dla trolli z altprawicy – i jeden z najbardziej wpływowych kanałów na YouTubie.
O książkach Wydawnictwa Krytyki Politycznej rozmawia Krzysztof Tomasik i Vendula Czabak.
Potrzebujemy nowych baśniowych narracji, które wskażą, że dobro znajduje się po stronie tolerancji, akceptacji i miłości, a nie tego, jakie masz ciało, rodzinę, tożsamość czy płeć.
Rozmawiamy z Grupą Performatywną Chłopaki.
– Jak bez osób sojuszniczych pokonamy tych, którzy są przeciwko? – pyta Anna Konieczyńska, dziennikarka „Vogue” Polska i autorka książki „Polacy pod tęczową flagą”.
Zbiór baśni, który atakują prawicowe grupy i węgierski rząd? Poznajcie książkę „Kraina baśni jest dla wszystkich”, której polski przekład ukazuje się właśnie w Wydawnictwie Krytyki Politycznej.
Kiedy Słowacki i Krasiński się nawzajem znajdują, są zachwyceni, zauroczeni, zachłyśnięci. Nie znalazłam żadnego opisu większego uczucia u Słowackiego. Rozmowa z Martą Justyną Nowicką, autorką książki „Słowacki. Wychodzenie w szafy”.
Aktorska maniera Dawida Ogrodnika i sposób inscenizacji dają porażająco depresjogenny efekt – dawno nie widziałam tak antywspólnotowego filmu.
Zdjęcie więźniów obozu Sachsenhausen z zimy 1938 roku ilustruje większość publikacji dotyczących historii paragrafu 175. Odwołujemy się do niego coraz częściej także w kontekście współczesnym.
Staramy się walczyć o to, by „Wszystkie nasze strachy” stały się miejscem spotkania różnych Polsk. Pokaz w TVP na pewno by w tym pomógł – mówi reżyser Łukasz Ronduda.
Projekt Kai Godek „Stop LGBT” po seansie nienawiści, do jakiego doszło w trakcie jego czytania, trafił do prac w komisji. W Sejmie burza, na zewnątrz wciąż protestuje młodzież. Co dalej?
Prawica po raz kolejny niszczy świat tysięcy osób swoją homofobią, transfobią, seksizmem i nienawiścią.
Stany Zjednoczone właśnie wydały pierwszy dokument dla podróżujących osób niebinarnych, interpłciowych i nienormatywnych płciowo.
Problemem „Hiacynta” jest to, że boi się spojrzeć w oczy swojemu głównemu tematowi: systemowej milicyjnej przemocy wobec nieheteronormatywnych mężczyzn.
Czy w historii polskiej literatury znajdzie się miejsce dla queerowego dandysa, którego portret odmalowuje Marta Nowicka w książce „Słowacki. Wychodzenie w szafy”?
Przy okazji premiery filmu „Hiacynt” Piotra Domalewskiego przypominamy fragment książki Krzysztofa Tomasika „Gejerel. Mniejszości seksualne w PRL-u”.
Wielu ocalałych w reakcji na pytanie „Jak przeżyłeś?” miało poczucie winy, że udało im się przetrwać. W pytaniu tym było zawarte oskarżenie.
Prawicowi politycy robili, co mogli, by udaremnić próbę wprowadzenia równości małżeńskiej w szwajcarskim prawie. Nie wyszło.
Przed kilkunastoma laty trudno było być światowym przywódcą i jednocześnie być otwarcie wrogim wobec praw człowieka. Nie wypadało ich podważać. To się od tamtej pory zmieniło. Z Draginją Nadaždin rozmawia Dawid Krawczyk.
Chcemy żyć w społeczeństwie, które przerobiło już lekcję różnorodności i w którym to nie Staś będzie dziwolągiem, lecz osoba homofobiczna. Chciałybyśmy w końcu żyć jak rodzina, która nie wzbudza żadnej sensacji.
Miałyście prawo tam być. Nikt nie miał prawa zrobić wam krzywdy. W pierwszą rocznicę Tęczowej nocy kolektyw Szpila mówi wprost o policyjnej przemocy.
Coraz częściej mówi się, że czas na reformę igrzysk olimpijskich. Zwłaszcza w kontekście katastrofy klimatycznej i kosztów, jakie ponosi lokalna społeczność.
Osoby niebinarne nie są od tego, by zapewniać wygodę i dobre samopoczucie osobom cispłciowym – pisze Emilia Wiśniewska, prezeska Fundacji Trans-Fuzja.
W sobotę 31 lipca w świetlicy Krytyki Politycznej na Jasnej 10 odbędzie się spotkanie z artystką Lilianą Zeic. Zapraszamy!
To homofobia okazuje się jedną z głównych sił napędzających akcję „Trzydziestki” Tomasza Żaka.
Zamiast paniki moralnej potrzebujemy uczciwej dyskusji o obecności osób transpłciowych i zasadach fair play w sporcie.
Całe „Moments in Love”, bo tak zatytułowany jest trzeci sezon serialu „Specjalista od niczego”, oglądam w podobnym rozchwianiu, napięciu między docenieniem eleganckiej formy a kłującą nieufnością.
Nie mamy złudzeń, że Zjednoczona Prawica będzie aktywnie działać na rzecz ochrony interesów fundamentalistów i będzie próbowała zablokować tę uchwałę – mówi Agata Diduszko-Zyglewska
Rozejrzyj się po swoim pokoju i zobacz, czy to jest miejsce, w którym chce ci uprawiać seks? A może widzisz rozwieszone pranie, laptop z niedokończoną pracą na jutro albo zabawki dziecka?
Źródłem moich problemów w życiu była ideologia katolicka. To, co nazywa Pani ideologią LGBT, było inspiracją, żeby zacząć normalnie żyć. List do posłanki Elżbiety Płonki.
Kiedy dotarłam do osób niebinarnych w krajach, gdzie są one prześladowane przez aparat państwa, projekt przestał być projektem czysto artystycznym, stał się też projektem aktywistycznym. Z Pride w Oslo pisze Ewa Sapieżyńska.
Członkowie rządu wyszli chyba z założenia, że najlepiej jest przykryć aferę z wyciekami z prywatnej skrzynki ministra Dworczyka nawalanką o prawa mniejszości. To bez sensu. Brzmi to trochę dziwnie, ale dziś tęcza to kolory bezpieczeństwa narodowego.
Wspierają społeczność LGBTQ+, przypominają o prawach człowieka i dotują obóz w Auschwitz. Futboliści reprezentacji Niemiec są bardziej progresywni i odważni w promowaniu wartości niż większość polskich liberalnych polityków.
A ty nie odgryzłabyś głowy ochroniarzowi harvestera? Nie rozczłonkowałabyś pewnego prawicowego ministra odpowiedzialnego za wycinkę Puszczy?
Tęczową opaskę UEFA uznaje za symbol różnorodności, ale tęczowy stadion to już dla niej sprawa zbyt polityczna.
W wielu mniejszych miastach równościowe marsze to jedyny dzień w roku, kiedy chłopak z chłopakiem albo dziewczyna z dziewczyną trzymają się swobodnie za rękę.
Większość ludzi mości się w przypisanym genderze bezkolizyjnie, są jednak tacy, dla których składa się on z mnóstwa codziennych nakazów i ograniczeń. Kinga Dunin czyta „Gender Queer” Mai Kobabe.
Jeśli już polskie kino zajmuje się nastoletnimi bohaterami, to wychodzą z tego jakieś straszne dramaty społeczne, z bardzo ciężkim tematem.
Wydane po raz pierwszy w 2008 roku Homobiografie Krzysztofa Tomasika przełamywały naiwną narrację i pomijanie kwestii homoseksualności w biografiach wielkich …
W jaki sposób seks, płeć i seksualność obrócono w główny obiekt politycznej i ekonomicznej aktywności?
Na czele rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+ znalazł się Zespół Szkół Plastycznych w Dąbrowie Górniczej. Autorom i autorkom badania udało się zebrać 22 tysiące odpowiedzi od uczniów i uczennic z całej Polski.
Kinga Dunin czyta „Wspaniali jesteśmy tylko przez chwilę” Oceana Vuonga, „Trawę” Kim Suk Gendry-Kim i „Japonię, Chiny, Koreę. O ludziach skłóconych na śmierć i życie” Michaela Bootha.
Kupienie tęczowej flagi w Polsce to niemal „mission impossible”, przekonało się o tym osiem osób. Miały tylko jeden dzień, by ją zdobyć.
„Oni” Joanny Ostrowskiej to książka niepokojąco aktualna w kraju, w którym z kościołów i z telewizorów płyną ostrzeżenia przed „tęczową zarazą”.
Prezes GUS odpowiedział na pismo interwencyjne ponad 40 organizacji społecznych ws. formularza spisu powszechnego dyskryminującego osoby LGBT.
Jak Laura Jane Grace musiała zdradzić punk rocka, żeby nadal go grać.
Nie tylko w serialu „Pose” zobaczycie barwny świat, którego żywiołem jest voguing. Tancerze i performerzy, Bożna Wydrowska i Danil Vitkovski, opowiadają o balach, wolności i queerowaniu polskiej rzeczywistości.
Trzeciego maja izraelska sędzia Sapir Berman poprowadziła pierwszy mecz od czasu, gdy wyoutowała się jako trans kobieta. Jej wyjściu na boisko towarzyszyły oklaski.
Tęczowy ranking ILGA-Europe ilustruje poziom równouprawnienia osób LGBTI. Niska pozycja Polski w tym rankingu odzwierciedla prawną pustkę, w której żyją dziś osoby LGBT+.
Społeczność LGBT w Polsce musi zrozumieć, że robienie z nas kozła ofiarnego jest skuteczne tylko dlatego, że wielu z nas wciąż siedzi w szafach. Gdy się masowo wyemancypujemy, wyzwolimy, PiS nie będzie w stanie nami straszyć.
W idealnym świecie to, co robią Magda, Tim, Borys, Katka, Aleksandra i Pamela, byłoby czymś całkiem zwykłym i nie byłoby potrzeby w ogóle tego podkreślać. No, ale jest jak jest.
„Zrób sobie piekło”. Cykl korespondencji Michala Chmeli z Republiki Czeskiej.
Czy gdybyście nie wiedzieli, czyjego autorstwa jest książka, potrafilibyście odgadnąć płeć osoby, która ją napisała? Kinga Dunin czyta „Niepokój przychodzi o zmierzchu” Marieke Lucasa Rijneveld i „Wiosnę” Ali Smith.
Ton wypowiedzi profesora był bardzo spokojny, może nawet nieśmiały. Tym zaś, co zwróciło uwagę moich kolegów i koleżanek, było słowa „ciota”.
J Szpilka pisze o książce „Wild Things: The Disorder of Desire” Jacka Halberstama.
Jacek Dehnel pisze o książce Joanny Ostrowskiej „Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Doświadczenie osób transpłciowych każe inaczej pomyśleć o tym, jak definiujemy tożsamość, płeć, ciało, orientację seksualną. Stąd konflikt między „sceptycznymi wobec płci kulturowej” radykalnymi feministkami a osobami trans.
Jak na pytanie o płeć mają odpowiedzieć osoby transpłciowe przed formalnym uzgodnieniem płci? Jaki stan cywilny mają zadeklarować pary jednopłciowe, które wzięły ślub za granicą?
Gdy w pierwszym odcinku „Bo to grzech” pojawia się wzmianka o tajemniczej „gejowskiej chorobie”, która rozprzestrzenia się w Ameryce, wiemy już, że głównym tematem filmu będzie AIDS.
Zakazy wymierzone w związki jednopłciowe zostały zaimportowane z Zachodu, gdy brytyjscy kolonizatorzy wprowadzili prawo zakazujące „sodomii” w ówczesnym Złotym Wybrzeżu.
Czasami myślimy sobie, że homofobia partii rządzącej to kolejny przykry czy niesmaczny aspekt prawicowego populizmu. Jest o wiele gorzej.
Zbigniew Ziobro ogłosił w czwartek powstanie projektu ustawy, która ma uniemożliwić parom jednopłciowym adopcję dzieci. Data ogłoszenia tej informacji nie jest przypadkowa.
To już oficjalne! Decyzją Parlamentu Unię Europejską ogłoszono „strefą wolności osób LGBTIQ”.
W środę Polska stała się tematem aż dwóch debat w PE. Pierwsza dotyczyła zagrożenia dla wolności mediów w krajach „nowej Europy”, druga ogłoszenia Unii Europejską Strefą Wolną dla LGBTQI.
10 marca w Europarlamencie odbędzie się debata, a 11 marca głosowanie dotyczące przyjęcia rezolucji, że UE jest „strefą wolności dla osób LGBTIQ”.
Art. 196 Kodeksu karnego jest jak pas, który wisi na gwoździu i ma być używany za każdym razem, gdy surowy, prawicowy rodzic chce „przetrzepać skórę” krnąbrnemu dziecku.
Naszą książkę można czytać jako swoistą historię nieheternormatywości i rozszczelniania opresyjnej normy – mówią Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak i Błażej Warkocki, twórcy „Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer”.
Rozmawiamy z prof. Jakubem Urbanikiem, jedną z szesnaściorga osób, które pozwały Kaję Godek o naruszenie dóbr osobistych.
Co łączy transfobiczne feministki ze skrajną prawicą? Kto poza kobietami potrzebuje aborcji? Co III RP zabrała osobom trans? Na te i wiele innych pytań odpowiada transaktywistka Nina Kuta.
Jaś Kapela przyjrzał się czołowym dziadersom minionego roku i znalazł przepis na to, jak nie być jak oni. Wystarczy przestrzegać tych kilku prostych zasad.
Do końca ceremonii Kasia i Ola bały się, że ktoś w urzędzie uzna, że dwie sukienki to o jedną za dużo.
Fragmentem opowiadania „Butterfly” Kai Malanowskiej z tomu „Imigracje” z ogromnym smutkiem żegnamy Kim Lee, ważną postać polskiego ruchu LGBT i przyjaciółkę Krytyki Politycznej.
Nastoletnia bohaterka jest wideoblogerką. Jest też trans, bardzo out i bardzo proud. Właśnie przeprowadza się z wielkiego miasta na prowincję.
Osoby transpłciowe zmuszane są do nieustannego potwierdzania szczerości swoich deklaracji dotyczących własnej tożsamości.
Tę rozmowę zapamiętamy na długo, bo jest książkowym przykładem na to, jak nie prowadzić wywiadów z osobami ze społeczności LGBTQ. No chyba że komuś zależy na etykietce transfoba…
Belgijska policja zatrzymała ponad 20 osób na nielegalnej imprezie gejowskiej w centrum Brukseli. Co najmniej dwójka uczestników wylegitymowała się paszportami dyplomatycznymi. Do udziału w orgii przyznał się węgierski konserwatywny europoseł József Szájer.
Ten tydzień pracy PE w kontekście praw człowieka jest szczególny, bo będziemy zajmowali się trzema ich obszarami, w których UE do tej pory zrobiła najmniej.
Kinga Dunin czyta „Złoty róg” Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego, „Drżę o ciebie matadorze” Pedro Lemebla i „K. Relację z pewnych poszukiwań” Bernardo Kucinskiego.
Rozmowa z Pawłem Marciszem z Wydziału Prawa i Administracji UW.
To nie lewica moderuje debatę publiczną. To kapitalizm ustanawia pole debaty tak, by niektórzy nigdy nie mogli zabrać w niej głosu.
Ważnymi instrumentami kształtującymi procesy uważniania i unieważniania dysponuje władza. Edukacja, prawo, polityka kulturalna…
Jako że zbliża się Tydzień Widoczności Osób Aseksualnych, pozwólcie nam się pokazać.
Dziś wszyscy mówią o prawach osób LGBT+. Rewolucja już się dzieje i tego prawicy nie uda się zatrzymać – mówi nam Bart Staszewski.
Warto docenić ten akt głowy Kościoła – jeśli nie z sympatii, to z zimnego politycznego wyrachowania. Oto dlaczego.
Świętować może każdy i wszędzie. Jak? Sprawdźcie sami!
W obsesji na punkcie czystości i porządku nie ma nic demokratycznego. Wręcz przeciwnie – nie przez przypadek najczystsze ulice w Europie znajdują się w Mińsku.
– Czy to będzie o pedałach? – siedzący za mną widz dopytuje małżonkę przed rozpoczęciem przedstawienia. Katarzyna Niedurny pisze o spektaklu „Cholernie mocna miłość” w reżyserii Aleksandry Jakubczak.
Im więcej czynimy ustępstw na rzecz prawicy, tym bardziej scena polityczna przechyla się na prawo i tym bardziej radykalna staje się prawica. Co tu tak trudno zrozumieć?
Jest to ofensywa, która zniszczyć ma chrześcijańską tradycję europejską, wspólnotę narodową i rodzinę.
Luca Guadagnino, reżyser „Tamtych dni, tamtych nocy”, po raz kolejny fetyszyzuje młodość. Tym razem na HBO GO, znowu we Włoszech, znowu niebo jest nieprzyzwoicie niebieskie, a ciała gładkie i sprężyste.
Kowalska napisała, że nie żałuje, że w 1943 roku zapukała do drzwi mieszkania przy Polnej w Warszawie.
Ci chłopcy przynajmniej mają jakiś realny powód do dumy.
– To my, osoby LGBT+, będziemy wyznaczać granice i decydować, jakie narzędzia walki są adekwatne. Nie nasi pseudosojusznicy – mówi Margot w rozmowie z Agnieszką Wiśniewską.
W czwartek na Uniwersytecie Warszawskim odbył się protest wywołany wizytą na uczelni prezydenta Andrzeja Dudy.
– Początki wyglądają zawsze niewinnie. Bez względu, czy to jest antysemityzm, czy homofobia. Mechanizmy wykluczenia są te same – mówiła pod bramą UW doktora Zuzanna Hertzberg.
W państwie PiS tak już jest, że od ludzi ważniejsze są pomniki, a nawet całe zabytki.
Nie pozwólmy na gesty wykluczenia, bo z tych małych gestów kiedyś stworzył się ustrój, który zagroził całemu światu – zaapelowała Wanda Traczyk-Stawska na gali rozdania Koron Równości KPH.
Stwierdzić, że w Polsce nie ma „stref wolnych od LGBT” można wyłącznie w sytuacji, gdy przyjmie się bardzo szczególną definicję takiej strefy.
Niektórzy artyści wystąpili w „A potem tańczyliśmy” anonimowo i na własne życzenie zostali pominięci w napisach końcowych.
Czy to naprawdę nie jest dziwne, że kiedyś byli homoseksualiści, a nie było „LGBT”?
Kto naprawdę przejmuje się Oscarami? Białe kołnierzyki.
Alois Pokora – nazwisko znaczące – urodził się w rodzinie górniczej, biednej i wielodzietnej. Oraz tradycyjnie patriarchalnej. Kinga Dunin czyta „Pokorę” Szczepana Twardocha.
Po homofobicznej nagonce, której twarzami są biskup Jędraszewski i prezydent Duda, trudno nie odnosić filmów Davida France’a „Jak przetrwać zarazę” i „Witamy w Czeczenii” do sytuacji w Polsce.
W Rosji karierę zrobił termin „gejropa” na określenie zdegradowanego Zachodu, który chce zniszczyć rosyjską duchowość. Pewnie wkrótce doczekamy się polskiego odpowiednika.
Nazwać związek Marii Dąbrowskiej i Anny Kowalskiej burzliwym to nic nie powiedzieć. Czasami wydaje się, że ich miłość to głównie męka i udręka.
Gdyby Zofia Sadowska nie istniała, należałoby ją wymyślić. To postać na wagę złota, szczególnie w kraju praktycznie bez historii kobiecej homoseksualności.
Wiele osób czuje tylko jedno: „Ja nie mam słów. Nie mam słów na to, co się dzieje”. To jest trudny, ale też potencjalnie twórczy moment. Należy te zgubione słowa znaleźć lub wynaleźć nowe.
Jaś Kapela rozmawia z Margot i Łanią z kolektywu Stop Bzdurom.
Mówimy o kobiecie odważnej, zdecydowanej, umiejącej kierować organizacjami, o postaci z cechami przywódczymi. W przypadku takich kobiet od razu mówi się, że są konfliktowe.
Do tej pory lewica co najwyżej cicho prosiła, a starsi liberałowie, co obalili komunę w 1989 roku, mogli się łaskawie zgodzić. Teraz lewica prosić nie zamierza, lewica żąda.
To nie Margot jest komukolwiek cokolwiek winna. To my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za to, żeby jej walka nie poszła na marne.
Paweł Knut komentuje projekt Fundacji Życia i Rodziny.
Gdynia miała zamienić się w Miasto Słowa, ale zamiast tego stała się stolicą transfobii. Winna… książeczka dla dzieci.
O roli i zaangażowaniu białoruskiego środowiska LGBT w kampanię prezydencką i protesty rozmawiamy z aktywist(k)ami białoruskiej antydyskryminacyjnej inicjatywy MAKEOUT.
Gdzie jest miejsce sojuszników osób LGBT+ w morzu nienawiści i strachu?
Zbigniew Ziobro otwiera nowy poziom absurdu w polskiej polityce: oto państwo oficjalnie nagradza samorządy za homofobię.
Za zgodą June Dawson, która solidaryzuje się z atakowaną w Polsce społecznością LGBT+, udostępniamy „Tęczową książeczkę” przez 7 dni za darmo.
Kapitalizm nie buduje ładu społecznego. Ład buduje reakcja na kapitalizm – tylko że ona może być socjaldemokratyczna, a może być też faszystowska.
Straszenie „ideologią LGBT” pomogło prawicy w ostatnich wyborach. Ale każdy, najbardziej służący partii temat można jednak przegrzać. Czy Zbigniew Ziobro właśnie tego nie robi?
Manifestacja solidarności z 48 osobami zatrzymanymi przez policję.
Paulina Januszewska rozmawia z Wojciechem Draganem.
Czy dziennikarze i dziennikarki powinni określać zatrzymaną jako Margot?
Jeśli celem polityki władz jest eliminacja queerowości z przestrzeni publicznej, to na tym froncie ponosi ona monumentalną porażkę.
Liberałowie twierdzą, że historycznie jesteśmy predestynowani do wolności, ale jednocześnie nie wypowiedzą głośno skrótu LGBT.
Narodowcy przed wojną wybijali szyby w żydowskich sklepach, bili studentów, prowadzili do marginalizowania i zohydzenia, a potem usuwania Żydów z kolejnych dziedzin życia.
Jeśli nie potraficie być dziś solidarne i solidarni z osobami LGBTI, to lepiej nic nie mówcie.
Władza liczy na to, że temat osób LGBT podzieli opozycję.
„My, posłanki Lewicy, będziemy na zaprzysiężeniu. Będziemy z tęczą i z przypomnieniem, że ludzie to ludzie. Równość to równość. Miłość to miłość. #TeczaNieObraza”.
Cała istota prawicowej propagandy zmierza do przeciwstawiania prawdziwych Polaków spod flagi biało-czerwonej Polakom z tego zgniłego Zachodu, Polakom od flagi tęczowej.
Prawa człowieka nie są przywilejem, na który trzeba sobie zasłużyć dobrym sprawowaniem. I nikt ich nigdy dobrym sprawowaniem nie wywalczył.
Fundacja Pro – Prawo do Życia czujnie wysłała do swoich subskrybentów i subskrybentek specjalny newsletter, aby żadne z nich nie przegapiło filmu o lewatywie.
Na Węgrzech Orbána nie ma miejsca dla tęczowych rodzin.
Polemika z tekstem Urszuli Kuczyńskiej.
Praca u podstaw nie wystarczy – szczególnie kiedy zabraknie Adama Bodnara.
Czy śluby hetero zniszczą Polskę? Jak dzieci, które są wychowywane przez osoby różnej płci, mają prawidłowo rozpoznać własną płeć?
Historia Evy Kotchever, polskiej Żydówki, która prowadziła otwarcie lesbijski klub w Nowym Jorku, pokazuje, czym grozi podsycanie nienawiści do mniejszości.
Głośną wypowiedź córki prezydenta komentują dla nas Yga Kostrzewa, Paulina Młynarska i Anna Maria Żukowska.
Ewa Sapieżyńska rozmawia z 9-letnim synem Lukasem o nauce, lekcjach religii i tęczowej fladze na maszcie na dziedzińcu szkolnym.
Setki godzin nagrań wideo z obrad rad gmin, rad powiatów i sejmików wojewódzkich podejmujących homofobiczne uchwały. Efekt?
Kevin DiPalma i jego mąż Ivo wychowują wspólnie 5-letniego Nasima, a w sieci walczą z hejtem wobec tęczowych rodzin.
To może być jedno z ostatnich miejsc oporu wobec domknięcia się totalistycznego systemu politycznego w Polsce.
Głosowałem na Biedronia. Tylko on pokazał, że traktuje mnie jak równorzędną osobę, której należą się takie same prawa jak wszystkim innym.
Czy życzliwa mniejszościom popkultura nas zbawi? Sama nie wystarczy, ale jest i ma całkiem spory zasięg.
Zbiór nagrań wybranych debat dotyczących głosowania nad uchwałami dyskryminującymi osoby LGBT+. Twórcy filmu nie oczekują, że widzowie obejrzą go w całości.
Żaden rejestr samobójców nie powstrzyma ludzi przed odebraniem sobie życia, gdy głównym motorem popychającym ich do tego jest nienawiść i przemoc.
Autorka książek o Harrym Potterze postanowiła wyjaśnić, dlaczego dążenia organizacji osób transpłciowych są zagrożeniem dla społeczeństwa. Słowa Rowling spotkały się z krytyką na całym świecie.
Rozmowa z psychologiem społecznym Michałem Bilewiczem.
Halo, polscy politycy, którzy uwielbiacie kopiować wszystko co amerykańskie! Polecamy tę historię waszej uwadze.
„Z jakichś sondaży wyszło im, że nienawiść do naszych dzieci wzmocni pozycję Andrzeja Dudy w twardym elektoracie PiS-u. I ja się na to nie godzę!”
Pomimo żenującej i obrzydliwej propagandy, jaką serwuje nam TVP i prawica, legalizacji homoseksualnych związków partnerskich chce 57 procent ankietowanych Polek i Polaków.
W moim nowym paszporcie moja twarz wpisana jest w napis „Bóg, Honor, Ojczyzna”, gdzieś mając moją wolność wyznania. Mój Kościół mnie odrzucił, moja ojczyzna nienawidzi. Nie macie honoru, macie tylko swój strach.
„Dziś historyczny dzień!” mówili dziś politycy i polityczki Lewicy. Ogłosili złożenie do Sejmu dwóch ustaw.
Przyszli absolwenci warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych stanęli w obronie różnorodności.
Ideologia, o której mowa, to amerykańska alt-prawicowa kontrrewolucja. Opiera się na kilku prostych przesłankach.
Bart Staszewski: Trzeba powtarzać prawdę o tym, że PiS szczuje na osoby LGBT+. Trzeba o tym mówić do znudzenia i wszędzie.
Nie wiem, czy pomoże, że powiem – zawsze będę stać po Twojej stronie. Krytyka Polityczna była, jest i będzie solidarna z osobami LGBT.
Po co gejom czy lesbijkom małżeństwo? Niemądre pytanie. A wam po co? A po co Dudzie?
Rafał Trzaskowski powtarza za Marianem Turskim, że nie wolno być obojętnym. Dlaczego więc milczy, gdy PiS szczuje na osoby LGBT+?
Czy ludzie LGBT+ powinni karnie schować się do szafy, żeby nie denerwować Polaków i pozwolić KO w spokoju wygrać wybory prezydenckie? Komentarz Katarzyny Markusz.
Naziści forsowali heteroseksistowski rygor i binarny porządek płci. Wykraczający poza sztywne normy stawali się wrogami narodu.
Kiedy bezsilność bierze górę, zaczynają płonąć samochody. Pytanie, jak do tego doszło, że buzująca złość musiała wreszcie znaleźć ujście. I jak to się stało, że wolimy „eleganckie oburzenie”, niż realne zmiany?
Felieton Jasia Kapeli.
Serce kontrkulturowej Lubljany – AKC Metelkova – traci swoją autonomię.
W wyniku interwencji Kampanii Przeciw Homofobii Sąd Okręgowy w Warszawie nakazał TVP usunąć z Youtube’a homofobiczny i kłamliwy program „Inwazja”. – Szkodliwy społecznie paszkwil zniknie z sieci – cieszy się dyrektor KPH Slava Melnyk.
Dawno się nie widzieli. Teraz znalazł go martwego w wannie. Nie tego się spodziewał na służbie – do tej pory pracę w policji i sferę prywatną rozdzielał mur.
Szkoła potrzebuje zła, czyli dyscyplinowania osób „odstających” na przykład od „heteroseksualnej normy”.
Kierowniczka z IKEI usłyszała zarzut ograniczania praw pracowniczych ze względu na wyznanie. Przypadek? Nie sądzę.
Małżonkowie Jakub i Dawid szybko zareagowali na słowa kandydatki na pierwszą damę.
W ważnym i potrzebnym filmie „Zabawa w chowanego” pojawiają się skandaliczne fragmenty, które przekreślić mogą walkę nie tylko o godność osób LGBT+, ale także o prawa ofiar molestowania seksualnego.
Victor w Polsce formalnie nie istnieje. Pięcioletni chłopiec nie ma numeru PESEL, dowodu osobistego, paszportu ani żadnego polskiego dokumentu tożsamości.
Nasz syn jest dyskryminowany na każdym szczeblu administracji państwowej, teraz włączając w to Urząd Prezydenta Warszawy – mówią mamy pięcioletniego Victora, które od narodzin chłopca walczą dla niego o dokumenty.
Lata 80. także miały swoją epidemię. Fragment książki Krzysztofa Tomasika „Gejerel”.
Trwa Tydzień Widoczności Lesbijek. Z Suzi Andreis z Klubu Sportowego Chrząszczyki rozmawiamy o sytuacji kobiet nieheteroseksualnych w świecie piłki nożnej.
Kiedy wszyscy emocjonujemy się koronawirusem, warto przypomnieć o epidemii, która w ciągu 40 lat kosztowała życie 32 milionów ludzi.
Koronawirus pokazuje, jak brak równości małżeńskiej w Polsce wygląda w praktyce.
Wielka Koalicja za Równością i Wyborem przygotowała raport, w którym analizuje działalność Ordo Iuris. O wnioskach z lektury raportu rozmawiamy z prawniczką Kamilą Ferenc.
Fikołki prawne Ordo Iuris doprowadziły do sytuacji, w której pary LGBT+ powinny teraz wprost domagać się od samorządów ochrony gejowskich i lesbijskich rodzin
„Jestem za Polakami i rodziną. Dla mnie wartości rodzinne to chłopak i dziewczyna” – mówił śledczym niedoszły polski zamachowiec.
Trójmiejski prawnik podpowiada, jak utrudnić życie gminom uchwalającym „strefy wolne od LGBT”.
Co na to europejskie prawo, które przyznaje dotacje i zabrania dyskryminacji?
Rozmowa z Joanną Skonieczną z Kampanii Przeciw Homofobii.
W wywiadzie dla tygodnika „Wprost” prezydent Duda podjął próbę zamydlenia oczu wyborcom i wyborczyniom LGBT – komentuje Kampania Przeciw Homofobii.
Agresja brazylijskiej prawicy przybiera na sile. Zwolennicy Bolsonaro grożą śmiercią dziennikarzowi i kongresmenowi, a prokuratura ściga za krytyczne publikacje.
Sejmik województwa łódzkiego dołącza do samorządowców, którzy idą na otwartą wojnę z osobami LGBT.
Mowa nienawiści, choć w niefizyczny sposób, ucisza i tłamsi. Nie powinna więc być chroniona w imię „wolności słowa”.
Około 80 gmin w Polsce przyjęło już uchwały, w których ogłaszają się „strefami wolnymi od LGBT”.
Kiedy mówimy, że „nie ma równości bez praworządności”, pamiętajmy również o tym, że „nie ma praworządności bez równości”!
„Tancerz” – taki podtytuł nosi książka o Gerardzie Wilku. W PRL-u nie było drugiego takiego zawodu, w którym niemal jawnie można było być homoseksualistą.
I za co to wszystko? Chcę spokojnie żyć, jak inni ludzie. Pracować. Jeść, pić. Płacić podatki. Nikogo nie skrzywdziłem. Całe życie ciężko pracuję, są ze mnie same korzyści. To nie moja wina, że jestem gejem.
Raz podeszła do nas zakonnica, która zaczęła obsypywać nas solą i odprawiać jakieś modlitwy.
Niektórzy podejrzewali, że mówiąca o sobie „dziecko tęczowej rodziny” socjaldemokratka na stanowisku premiera stanie się powodem do zrytualizowanych lamentów polskiej prawicy nad tym, że Finlandii już nie ma.
2 grudnia 2019 roku Naczelny Sąd Administracyjny ogłosił, że transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia nie jest konieczna, aby dziecko mogło otrzymać polskie obywatelstwo i numer PESEL.
Słowa posła na Sejm z Lubelszczyzny Przemysława Czarnka dają zielone światło pospolitej nienawiści.
Badania mówią, że blisko 70 proc. młodzieży LGBT w Polsce ma myśli samobójcze, a co druga osoba doświadcza stanów depresyjnych. Powiedzmy STOP homofobii, dyskryminacji i przemocy!
Jeśli ruchy postępowe chcą wygrać z wrogami tzw. ideologii gender, muszą najpierw zerwać z neoliberalizmem.
Stało się. PiS na wczorajszym posiedzeniu Sejmu wyraził poparcie dla radykalnego projektu „Stop pedofilii” – pisze Maja Staśko.
Prawa kobiet i prawa mniejszości LGBT mogą zostać rzucone na polityczne pożarcie − pisze Agnieszka Wiśniewska.
Dzisiaj opublikowane zostały wstępne wyniki monitoringu poglądów komitetów i partii ws. równości osób LGBT.
Urodziła się z ciałem chłopca, ale już w wieku dwóch lat wiedziała, że jest dziewczynką. Dziś jest nastolatką. Gwiazdą amerykańskiego reality show. Aktywistką LGBT+.
W wyborach parlamentarnych, które odbędą się 13 października, startują: miłość, równość, wolność − poprzyj je! Kampania wyborcza KPH.
Wojowanie z edukacją seksualną w szkole pod hasłem „stop pedofilii” jest dokładnie tym samym, czym byłby zakaz opowiadania o przepisach drogowych pod hasłem „ratujmy dzieci przed śmiercią na pasach”.
Praw człowieka nie wywalczyli umiarkowani centryści, ale ludzie systematycznie oskarżani o radykalizm.
Centryści są jak arystokraci, którzy nie mogą zająć się swoimi przyjemnościami, bo zza okna rezydencji dochodzą ich wrzaski ludzi, którzy walczą o jakieś tam prawa.
Nie ma czegoś takiego jak „tradycyjna rodzina”. Rodzina jest jedną z najbardziej plastycznych instytucji w historii.
Milczenie wobec słów Jędraszewskiego to przyzwolenie na nękanie i przemoc – piszą pracowniczki i pracownicy poznańskiej uczelni.
Czy Gądecki nie rozumie, że sam sobie esesmański mundur szyje i na sutannę sobie wkłada?
65% par jednopłciowych poznało się za pośrednictwem internetu.
Środowisko LGBT ma wiadomość dla homofobów: uspokójcie się! #PolandCalmDown
Przypisywanie zbrodni pedofilii mniejszościom seksualnym to prymitywna kalka z antysemickiego dyskursu sprzed II wojny światowej.
„Pełne niehamowanej agresji grupy kibiców z całego kraju, zachęcone słowami duszpasterza, urządzały w mieście polowania na ludzi”, piszą matki i ojcowie osób LGBT.
Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją „na wyspach wolności”, w Warszawie czy Gdańsku, „rajdy wolności” winny być lekcją tego, że nigdy nie jestem wolny, póki mój bliźni jest zniewolony.
Wstyd mi za ten kraj i ludzi, którym ktoś wmawia, że problemem jest to, kto kogo kocha, a nie to, że wszyscy jesteśmy zabijani przez przemysł szkodzący naszemu środowisku i jego mieszkańcom, czyli nam.
W sobotę ulicami Białegostoku po raz pierwszy przeszedł Marsz Równości.
Hej, Macieju, który piszesz w internecie, że powinnam się leczyć, każesz mi wyjechać z kraju?
Opozycja musi potępić nie tylko przemoc, ale i jej źródło, homofobię.
Jeśli zawodnik nie imprezował co weekend, interesował się sztuką i czytał lewicowe gazety, musiał być „pedałem”.
Od trzech lat polski rząd walczy z osobami LGBT+. Nie tylko agresją, ale też tworząc model społeczeństwa, w którym nie mogą się one czuć bezpiecznie.
Czy gejom jest trudniej być zdrowymi?
Ludzie, którzy szerzą transfobiczną nienawiść, często twierdzą, że osoby trans są chore psychicznie, o czym ma świadczyć podwyższony odsetek samobójstw.
Jest patriotką, ale nie śpiewa hymnu, walczy o prawa mniejszości i nie pójdzie do „jebanego Białego Domu” spotkać się z prezydentem. Kim jest Megan Rapinoe i dlaczego to, co robi, jest tak ważne?
Nowy Jork jest obwieszony tęczowymi flagami. Miasto wygląda jak najgorszy koszmar homofoba – po prostu wszędzie piszą, że miłość to miłość.
Wyobraźmy sobie, że Ikea organizuje wigilię dla pracowników, a jeden z nich demonstracyjnie odmawia wzięcia w niej udziału, pisząc o katolikach jako o zwolennikach aktów pedofilskich i w podtekście życząc im śmierci.
Historia ruchów LGBT+ pokazuje, że warto walczyć, nawet jeśli bywa ciężko.
Czy ostatnim pokoleniem, które czytało Marię Rodziewczównę, były nasze babki? I dla kogo ta twórczość może być ważna? Krzysztof Tomasik ogląda „Między ustami a brzegiem pucharu” w Teatrze Zagłębia.
W niedzielę ulicami Kijowa po raz piąty przeszedł KyivPride. To miejsce dla wszystkich, którzy czują się dyskryminowani – mówi obrończyni praw człowieka Jana Sałachowa.
Zważywszy że w AK działało prawie 400 tysięcy osób, możemy swobodnie założyć, że jakieś 20–40 tysięcy z nich było orientacji innej niż heteroseksualna.
Znana z homofobicznych wypowiedzi ulubienica prawicy broni się wolnością słowa i poszanowaniem odmiennych przekonań. Z czym tak naprawdę walczy?
W sobotę, 8 czerwca, ulicami Warszawy przeszła Parada Równości. Po raz pierwszy została objęta patronatem prezydenta miasta.
Z perspektywy Gniezna widzę, jak na miasta, wioski czy miasteczka wpływa ogólna atmosfera w kraju, coraz większa polaryzacja polityczna, ale też zmiana świadomości społecznej.
Korporacje się po prostu podczepiły. I dobrze, że podczepiają się pod Paradę Równości, a nie Marsz Niepodległości.
Mając naście lat naprawdę wierzyłem, że polska idea narodowa nikogo nie wyklucza. Że można być gejem, czarnoskórym bądź innego wyznania, ale mieć w sercu kraj i drugiego człowieka.
Przypadkiem trafiłam pod skrzydła społeczności LGBT+, a właściwie grupy gejów oraz ich przyjaciół i przyjaciółek. Na początku nie wiedziałam, jak się zachować, jak rozmawiać, w którą stronę patrzeć.
Na 100 możliwych punktów zdobyliśmy zaledwie 18. Publikowane co roku zestawienie to w rzeczywistości sprawdzian dla władzy.
Czy nie zakrawa na paradoks, że oczekuje się szacunku dla Kościoła, jednocześnie dopuszczając do jawnego braku szacunku funkcjonariuszy tej instytucji względem Żydów, nauczycieli, osób LGBT, krytyków PiS?
Jeśli ludzie znajdują na ulicy kilku tak samo skopanych kolesiów, to się nie dziw, że się policja zainteresowała. Fragment książki „Rado Boy”, która właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej.
Wskazanie aureoli z tęczy jako profanacji wiele mówi o współczesnym Kościele, ale jeszcze więcej o nim mówi podręczny zestaw tego, co profanacją nie jest.
„Państwa reakcja pokazała, że szkoła nie jest dla dzieci bezpiecznym miejscem”.
13 kwietnia, w sobotę, ulicami Gniezna przeszedł pierwszy w mieście Marsz Równości.
W ramach „humorystycznego happeningu” przeciwko Paradzie Równości król Bolesław II Szczodry zżymał się na to, że „teraz chłopcom każą zakładać spódniczki”.
Nie wiem, czy stać nas dziś na rezygnację z takiej popkulturowej opowieści o spotkaniu ludzi z różnych światów, jaką jest „Queer Eye”.
Dziesiątki krajów na całym świecie wciąż skazują osoby transpłciowe na cierpienie, tworząc lub podtrzymując prawa naruszające ich godność.
Czy rzeczywiście kogoś jeszcze dziwi, że polski Kościół jest nie tylko gotów promować dewiacyjną wizję natury ludzkiej, ale również aktywnie wspierać przestępców seksualnych?
Sportowcy sprzeciwiają się homofobii. Kiedy tak się dzieje, możemy być już pewni, że Polska wstaje z kolan, na których klęczała przed prawicą i księżmi.
Nie godzimy się na traktowanie naszych dzieci, jak społecznych wrogów.
Rozmowa z przedstawicielami stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.
Nie można wykluczyć, że część polityków ma odpowiednią wiedzę, ale woli ją ukrywać przed suwerenem, episkopatem i prezesem PiS-u.
O homofobicznej kampanii PiS-u z Agnieszką Graff rozmawia Michał Sutowski.
Od początku pracuję z różnymi grupami osób wykluczonych, z osobami LGBT i mieszkańcami wsi. Zawsze marzyłem o sojuszach między nimi – mówi artysta i aktywista Daniel Rycharski.
13 marca zmarła Zofia Czerwińska, aktorka filmowa, serialowa i teatralna, sojuszniczka osób LGBT. „Starość mnie dotyczy, ale idzie za mną, a ja się bardzo rzadko oglądam za siebie” – mówiła w wywiadzie udzielonym „Replice”.
Obiecano już pieniądze, zostało jeszcze poszczucie na wroga. A że uchodźcy się w tej roli zużyli, pod ręką są mniejszości seksualne.
W ostatnich latach Konopnicka stała się ikoną społeczności LGBT. Pasuje do tej roli jak mało kto.
WHO wykreśliła homoseksualizm z listy chorób. Nie przeszkadza to w prowadzeniu tzw. terapii konwersyjnych, które obiecują zmianę orientacji seksualnej. Nowoczesna złożyła projekt ustawy zakazującej takich praktyk.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie napisał w uzasadnieniu wyroku dotyczącego równości małżeńskiej, że nie stoi ona w sprzeczności z Konstytucją. Kiedy więc doczekamy się jej w praktyce?
Praca, którą wykonują społeczności LGBT, by uzyskać prawo do zawarcia małżeństwa jednopłciowego, jest właściwie kontrproduktywna i reakcyjna.
Queerowy styl życia może pomóc w krytyce heteronormatywności całego społeczeństwa.
Carmen Maria Machado nie nazywa siebie lesbijką, chociaż ma żonę, tylko queer, czyli właśnie dziwna, nie do końca określona.
Poprzednie rządy udawały, że osób LGBT w Polsce nie ma. Rząd PiS aktywnie działa na ich szkodę.
Dwa tysiące osób radośnie paradowało w centrum miasta z tęczowymi flagami.
Prezydent Lublina zakazał Marszu Równości, ale ten marsz się odbędzie. Rozmowa Jakuba Szafrańskiego.
Nareszcie! Kobieca namiętność, seks, lesbijki we własnym środowisku. A wokół heterenorma, oczywistość zakładanego z góry heteroseksualizmu. Kinga Dunin ogląda „Ninę” Olgi Chajdas.
Jest to drugi wyrok, po słynnej sprawie drukarza z Łodzi, uznający, że dyskryminowanie osób LGBTQ w dostępie do usług jest niedopuszczalne i wiąże się z określonymi konsekwencjami prawnymi.
Nowoczesna szykuje już ustawę.
Dyskryminacja osób LGBT z niepełnosprawnością i „leczenie” homoseksualności – nad tymi dwoma tematami pochylą się 5 września członkowie Komitetu Praw Osób z Niepełnosprawnościami ONZ.
Choć wyrok został wydany w sprawie przeciwko Rumunii, obowiązuje bezpośrednio wszystkie państwa członkowskie, a więc również Polskę.
Kiedy w IPN-owskiej wyszukiwarce wpisze się słowo „homoseksualizm”, pojawia się kilka stron wyników. Pierwsze strony to liczący 27 nazwisk „wykaz imienny homoseksualistów zamieszkałych na terenie miasta stołecznego Warszawy”.
„Zdarzało się, że po meczu odprowadzałam kolegów ultrasów z trybun na pociąg, a sama zostawałam w mieście i bawiłam się na imprezie dla transseksualnej społeczności”.
Prawo kryminalizujące homoseksualizm wciąż obowiązuje w 72 krajach świata. Największy z nich – Indie – jest o krok od historycznej zmiany.
Wystartowało pierwsze polskie wirtualne muzeum historii LGBT+!
Genialna poetka, modernizm, secesja, sanacja. Dekadencka Warszawa, namiętność, obłęd. Marta Konarzewska w rozmowie z Krzysztofem Tomasikiem opowiada o scenariuszu filmu „Włast”.
Nikogo nie można dyskryminować ze względu na orientację seksualną w dostępie do usług.
Dzięki materiałom z IPN możemy się dowiedzieć, jak w PRL mogła wyglądać sytuacja homoseksualisty w elitach władzy – mówi Krzysztof Tomasik w rozmowie z Kingą Dunin.
Rekordowe 52 podpisy zostały złożone pod oficjalnym listem poparcia dla Parady Równości i pozostałych równościowych marszy w Polsce!
Gender nie jest akademicką ciekawostką. Gender jest w przedszkolach, w pracy, w związkach intymnych, nadaje określony charakter relacjom władzy, eksponuje na przemoc albo przed nią chroni.
70 proc. młodych osób LGBT ma myśli samobójcze, a połowa objawy depresji. Dlaczego tak się dzieje i czy istnieje jakikolwiek sposób, aby temu zapobiec? 17 maja obchodzony jest Międzynarodowy Dnia Przeciw Homofobii.
Zobacz wyniki rankingu ILGA Europe.
Była „Jeżycjada”, czas na „Queeriadę”. Eliza Szybowicz czyta powieści Natalii Osińskiej – „Fanfik” i „Slash”.
Tajemnicą pozostaje fakt, w jaki sposób mężczyznom udało się sprawić, że ich materiał znalazł się w Wiadomościach TVP.
Czego oczekuje się od Marvii Malik, pierwszej transgenderowej prezenterki telewizyjnej w Pakistanie?
Choć pojęcie trzeciej płci funkcjonuje w pakistańskim prawie, jest to kraj bardzo konserwatywny.
Ten film to najlepsze, co obejrzycie dzisiaj w internecie.
Kurs samoobrony dla osób LGBTQ chciała zorganizować Grupa Stonewall.
„W jednej chwili przekreślono całe moje doświadczenie, wiedzę i zasługi”.
Rozmowa z Krzysztofem Śmiszkiem.
To pierwszy taki wyrok w Polsce!
„Jedna tabletka to za mało”. Marcin Rodzinka rozmawia z Magdaleną Ankiersztejn-Bartczak.
Tak wyglądały początki epidemii HIV i walki ze społecznym ostracyzmem i polityczną obojętnością.
Zdaniem Ezekiela Mutuy tak wstydliwe praktyki lwy mogły podpatrzeć jedynie u homoseksualnych turystów.
Fragment „Poznania” Marcina Kąckiego.
Jedyny polski świadek skazany na mocy paragrafu 175 penalizującego homoseksualizm w nazistowskich Niemczech którego historię znamy, zrobił wiele, by w Polsce pozostała ona w ukryciu.
„Wkrótce skończę 40 lat i nie chcę, żeby życie minęło mi na czekaniu. Zdecydowałyśmy, że wyjedziemy poza granice Polski i zawrzemy związek, bo życie mamy tylko jedno. Zapraszam Pana, Panie Grzegorzu, na nasz ślub.”
Uczennice i uczniowie tworzący Związek Uczniowski Liga Młodzieży Wolnościowej piszą list otwarty do nauczycieli, dyrektorek szkół i uczniów oraz uczennic.
Oświadczenie organizacji społecznych w reakcji na tragiczną śmierć 14-letniego Kacpra z Gorczyna.
Krystyna Pawłowicz jest profesorem i nie może nie wiedzieć, że homoseksualizm nie jest wynikiem takiej czy innej propagandy. Po co więc pisze pani takie rzeczy?
Pokonali zaściankową Polskę w Edynburgu.
Oraz do wszystkich innych ludzi dobrej woli, którzy nic nie zrobili, żeby zatrzymać homofobiczną przemoc.
Quay Dash, 24-letnia trans raperka z Bronxu rzuca wyzwanie rapowym stereotypom.
„Oni chcą przeorać naszą ojczyznę” mówił w wywiadzie dla tygodnika „Sieci Prawdy” minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.
Puszczaliśmy bańki mydlane. Przyszła milicja i nas rozpędziła. Jeśli nie wolno nam puszczać baniek, co dopiero myśleć o normalnym życiu? – pyta Ira.
Niedawno minęły cztery lata od wprowadzenia w Rosji ustawy o zakazie propagowania homoseksualizmu wśród nieletnich.
Gdy umrze kolejny Dominik, ministerstwo edukacji wyśle mu na pogrzeb księdza z kazaniem przestrzegającym inne dzieci przed zgubną promocją homoseksualizmu.
Niemcy legalizują małżeństwa jednopłciowe.
Paradę Równości chwalimy, z Charamsy szydzimy, i to w sposób, który się bardzo brzydko kojarzy.
– Popierałam paradę zawsze. Zresztą ja się wywodzę z czasów, kiedy homoseksualizm nie był czymś złym – mówiła nam podczas parady jednak z uczestniczek.
17. Parada Równości przeszła w sobotę 3 czerwca ulicami Warszawy.
Brixton w latach 80. był siedzibą grupy radykalnych lesbijek, które łączyły seks i politykę z kulturą skłoterską. Poznajcie Rebel Dykes.
Już jutro ulicami Warszawy przejdzie Parada Równości. Dlaczego będziemy na Paradzie? Z kim się spotkamy, a z kim raczej nie?
Wyrok w sprawie drukarza z Łodzi jest historyczny. Daje nadzieję na ukształtowanie się nowej linii orzeczniczej polskich sądów.
Fotorelacja Dominika Krzymińskiego
Dziś Międzynarodowy Dzień Walki z Homofobią i Transfobią. W naszym kraju jest z czym walczyć.
Kiedy przyjdzie czas na związki partnerskie w Polsce? Działaczka stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza odpowiada.
W warunkach jednostronnej – prowadzonej przez prawicę – wojny kulturowej zwolennicy emancypacji będą ignorowani tak długo, jak długo nie mają się do kogo zwrócić.
W zeszłym roku w Szkocji zawarto prawie tysiąc małżeństw jednopłciowych. Robert, który pomaga Polakom i Polkom organizować tu śluby, mówi, że ok. 50 z nich zawarli nasi rodacy.
Sytuacja w Czeczenii, która jest związana ze społecznością LGBTIQ na Kaukazie, to jest bezpośrednio odwołanie do okresu nazistowskiego.
Koalicja na Rzecz Związków Partnerskich i Równości Małżeńskiej, po przejściu krajowej procedury sądowej składa skargi na Polskę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.
Koalicja organizacji pozarządowych domaga się, by KE zastosowała wobec Polski Artykuł 7 Traktatu o Unii Europejskiej i nałożyła na kraj sankcje.
Jej Perfekcyjność: Co prawda prezes nie jest w moim typie, ale dla dobra sprawy niech stracę.
„Seks na dragach” – to brzmi przyciężko. „Chemsex” wdzięczniej siada na języku.
Jak doszło do wojny o gender, kto był rozgrywającym, jakie środki i techniki zapewniły zwycięstwo tych, którzy jawili się nam jako szaleńcy?
Czy we Wrocławiu pojawi się ekspert, który chce leczyć coś, czego leczyć się po prostu nie da?
Choć rozumiem tych, którzy decydują się odejść.
Ciągle mamy duży problem z homofobami, którzy lubią się obnosić ze swoją dewiacją.
Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca.
W sobotę ulicami Poznania przejdzie 13. Marsz Równości. Rozmawiamy z osobami z organizującej go Grupy Stonewall.
Jak na kogoś, kto traci „klientów” i chce walczyć o kolejnych, Kościół robi sobie najgorszą reklamę.
Znam osoby aseksualne, które uważają, że seks może być dla nich przyjemny, tak, jak przyjemne jest jedzenie pizzy czy chodzenie po górach.
– Mniej więcej jedna trzecia naszych respondentów w przeciągu ostatnich 5 lat doświadczyła różnych form przemocy. W porównaniu ze „wschodem”, nie mówiąc już o Rosji, u nas jednak jest „cywilizacja” – mówi dr Magdalena Budziszewska w programie Roberta Kowalskiego „Sterniczki w Krytyce Politycznej”.
Niestety większość z tych przestępstw nie jest zgłaszana na policję.
Ciemnoskóra kobieta, lesbijka zdobyła złoto dla Brazylii w Rio. Podobno „pokonała rasizm”. Podobno…
Tekst „Aseksualni korwiniści” bardzo mnie poruszył.
Chciałbym, aby ta historia była ostrzeżeniem dla wszystkich młodych ludzi.
Osoby aseksualne są kompletnie niewidoczne. Do tej pory sama nie wiedziałam, że mam je wokół siebie.
Osoby LGBT to również dzieci boże – piszą do Franciszka ich rodzice.
W tej chwili kobiety stanowią tylko 17 procent amerykańskich Sił Zbrojnych, a mają im do zaoferowania bardzo wiele.
Jeśli czytania w kościele czyta gej, celującą z filozofii ma gej, ten, który udziela się społecznie, to gej; to okazuje się, że gejów nie trzeba się bać, ani ich prześladować.
Co polskie wojsko wie o progresywnej polityce bezpieczeństwa?
Mocne słowa, których używa Tochman, nijak się mają do treści listu otwartego „Polski i Polacy, wyjdźcie z szafy”.
Mimo że on nienawidzi nas tak mocno, jak mocno się kochamy, to i on przegra.
Jest takie słowo, które trudno przychodzi komentującym strzelaninę w Orlando.
Półtora tysiąca uczestników, siedem tysięcy funkcjonariuszy i pięćdziesięciu siedmiu zatrzymanych. Mimo tych liczb, obyło się bez poważnych incydentów.
List otwarty do lesbijek, gejów, biseksualnych i transpłciowych, którzy pozostają w ukryciu, podpisany przez lesbijki, gejów, biseksualnych i transpłciowych, którzy się ujawnili.
Przetrwali, ale nie zostali uznani. Ich cierpienie nie skończyło się w maju 1945. Homoseksualiści i lesbijki nawet jeśli ocaleli, nie stali się ocalonymi.
Nieważne, kim jesteś lub kim nie jesteś, jesteś ok! „Tęczowa książeczka. Poradnik dla nastolatków”.
Zaatakowano siedziby Lambdy Warszawa oraz Kampanii Przeciw Homofobii.
Seminarium prowadzone przez dr Agatę Loewe z Instytutu Pozytywnej Seksualności
Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Pokaz filmu połączony z dyskusją prowadzoną przez Mariusza Kurca i Bartosza Żurawieckiego.
Mam już przygotowane projekty ustaw.
O swoich stanowiskach wobec kwestii LGBTQ będą rozmawiać przedstawiciele Zjednoczonej Lewicy, Razem, Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej.
Czas, by Kościół publicznie uznał dobro, jakim są stabilne i oparte na miłości związki osób tej samej płci.
Dlaczego ksiądz kochający budzi większe oburzenie niż ksiądz gwałcący?
Dlaczego ksiądz kochający budzi większe oburzenie niż ksiądz gwałcący?
Wygrała cywilizacja życia, a promocja homoseksualizmu została ukrócona.
Dziś mija 50. rocznica śmierci pisarza Wilhelma Macha, jednego z bohaterów poszerzonych „Homobiografii”.
Decyzja Sądu Najwyższego jest zwycięstwem Ameryki.
Na fali walki o tęczowe homorodziny usunięto w cień temat nadrzędny – prawo do kształtowania własnego życia seksualnego po swojemu.
Ukraińska policja wreszcie pokazała, że potrafi bronić porządku publicznego.
Bycie smutnym i nieinnowacyjnym jest polską narodową tradycją, więc po co to zmieniać?
„Ten magazyn został wydrukowany krwią ludzi HIV+” – głosi byczy napis na papierowym wydaniu austriackiego „Vangardist”.
Czyli jak Robert Biedroń dostał się do elitarnego grona polityków uważanych za „dobrych”.
Chcę rozmawiać o gospodarce, zielonej energii, podatkach.
Jest dokładnie tak źle, jak wam się wydaje. I niestety potwierdzają to zebrane właśnie dane statystyczne.
Amnesty International opublikowała raport o skutkach prawa wymierzonego w homoseksualistów.
Zamknięcie na inność jest dziedzictwem PRL-u, a po 1989 r. na to zamknięcie nałożył się jeszcze neoliberalny darwinizm.
Prawa osób LGBT to rezultat politycznej i cywilnej odwagi, naszej odwagi.
Obowiązki, troski, radości są takie same.