Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Nie tylko „Squid Game”. W „Akcji” Koreańczycy znowu przypominają, że współczesny kapitalizm to dystopia
Formuła, że łatwiej wyobrazić sobie koniec świata niż kapitalizmu, staje się coraz bardziej komunałem. Serial „Aukcja” wydaje się odpowiadać na podobne stwierdzenia: a czego się spodziewaliście?Jakub MajmurekChoć logika podpowiada, że Armenia powinna szukać gwarancji bezpieczeństwa na Wschodzie, a z Zachodem rozwijać współpracę w obszarze gospodarki, to kraj wciąż pozostaje w skonstruowanej przez Rosję unii gospodarczej.
Gdy demokratyczna polityka zmienia się w cyrk, przestrzeń dla neofaszyzmu ulega poszerzeniu.
Czy europejskie muzea zwrócą zrabowane artefakty?
Czy europejskie muzea mogą pilnować publicznej dostępności artefaktów, stawiając określone warunki przy zwrotach, czy też stanowi to przejaw neokolonialnego protekcjonalizmu?Artur TroostHenry Kissinger ponosi odpowiedzialność za śmierć co najmniej trzech milionów ludzi.
Kryzys spowodowany niedoborami wody w Azji Mniejszej może wywołać erupcje przemocy. Pytanie tylko kiedy.
Jak wyglądają realne problemy w Chinach, które są niby komunistyczne, ale nierówności społeczne mają większe niż w Stanach Zjednoczonych? Rozmowa z dr Katarzyną Golik.
Michał Sutowski rozmawia z Reinhardem Bütikoferem, posłem Parlamentu Europejskiego, byłym współprzewodniczącym Europejskiej Partii Zielonych.
Dwa miesiące po przytłaczającym zwycięstwie liberalnych reformistów w tajskich wyborach, wojsko zneutralizowało szansę na demokratyzację kraju. Po raz kolejny wykorzystało do tego przepis o zakazie posiadania udziałów w mediach przez polityków.
Często Polskę porównuje się do „dojrzałych demokracji” i młody wiek tej naszej jest wskazywany jako źródło pewnych bolączek lub zaniechań. Może więc warto porównać się do młodej demokracji tajwańskiej, która narodziła się mniej więcej w tym samym czasie co nasza.
Według danych co roku ofiarami porwań w celu zawarcia małżeństwa pada w Kirgistanie aż 12 tysięcy kobiet. BBC szacuje, że …
Centroprawicowi populiści przegrali pierwsze wybory od 22 lat, bo nawet uwielbiający ich wyborcy na północy mieli dość ich miałkiej systemowości.
W życiu niestety trudno cofnąć się do poprzedniego rozwidlenia i wybrać inaczej, w książce to wciąż kusi – mnie w każdym razie kusiło. Kinga Dunin czyta „Wędrówkę” Intan Paramadithy i „Mógłby spaść śnieg” Jessiki Au.
Ostatnie lata to wielka ofensywa Arabii Saudyjskiej w świecie sportu. Dżudda niedawno gościła wyścig Formuły 1, w jednym z saudyjskich klubów gra Cristiano Ronaldo, a władze kraju nie ukrywają, że ich celem jest organizacja mundialu lub igrzysk olimpijskich. Czy Saudowie zmyją w ten sposób krew ofiar swojego reżimu?
Po raz pierwszy od 20 lat Erdoğan może przegrać wybory w Turcji. Ale czy wtedy odda władzę?
Z Marcinem Krzyżanowskim, orientalistą, przedsiębiorcą i byłym konsulem RP w Kabulu, rozmawia Karolina Cieślik-Jakubiak.
W raporcie szwedzkiego V-Dem Indie zaliczono – obok zresztą Polski i Węgier – do dziesiątki najszybciej ulegającej autorytarnym trendom.
Amerykański think tank ACLED ocenia, że birmańska wojna domowa jest jednym z najbardziej intensywnych konfliktów na świecie. Pod względem ofiar tragiczniejsza jest tylko wojna w Ukrainie.
Rok z perspektywy Azji i Dalekiego Wschodu: Klucze do przyszłości Ziemi nadal głównie w Waszyngtonie
Choć trudno mówić o wewnętrznym odrodzeniu, to w ostatnich miesiącach demokracje udowodniły, że w dalszym ciągu jedną z najważniejszych przewag tego systemu władzy są mechanizmy pokojowego i uporządkowanego przekazania tejże.
Z Michałem Lubiną, ekspertem do spraw rosyjsko-chińskich, autorem książki „Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin”, rozmawia Michał Sutowski.
Chiny nie przygotowały swojego systemu ochrony zdrowia na opcję życia z wirusem. W Chinach, co powtarzają sami Chińczycy, jest dziesięć razy mniej łóżek na tysiąc mieszkańców niż w krajach rozwiniętych. Rozmowa z Adrianem Broną, ekspertem ds. polityki chińskiej.
Proces rozluźniania więzi regionu z Rosją nabrał ostatnio tempa. Potwierdzeniem tego są m.in. społeczno-gospodarcze programy rozwoju Kazachstanu i Uzbekistanu.
Kumulacja wielowymiarowych problemów oraz wyzwań stojących przed Pakistanem – ponad 230-milionowym państwem z arsenałem nuklearnym – jest bezprecedensowa.
Po tegorocznej katastrofie powodziowej w Pakistanie życiowe szanse milionów młodych Pakistańczyków i Pakistanek wiszą na włosku.
W odpowiedzi na nacisk gospodarczy Tajwan prowadzi politykę mającą zmniejszać jego zależność gospodarczą od Chin. W odpowiedzi na groźby wojskowe – zbroi się.
Niezależnie od tego, czy chodzi o reżim Putina, Alijewa czy saudyjskich monarchów, państwa autorytarne nie będą naszymi wiarygodnymi partnerami.
Czy Zachód ma coś do zaoferowania tej części świata, którą dotąd głównie eksploatował z surowców i taniej pracy?
Miliard ludzi w Indiach i Pakistanie odczuwa skutki ekstremalnej fali upałów, która „testuje granice ludzkiej zdolności przetrwania”.
Dla wielu dziennikarzy, zwłaszcza w dużym, zdecentralizowanym państwie, równie istotne – o ile nie jeszcze ważniejsze – co wyniki wyborów prezydenckich jest to, kto trzyma władzę na szczeblu regionalnym i lokalnym.
Rząd liczy na przychody z turystyki i rolnictwa, ale legalizuje jak na razie konopie ze śladowymi ilościami THC.
Powrót dyktatorskiego klanu do władzy to porażka neoliberalnej polityki, ale i lewicowej wyobraźni.
Sytuacja na Sri Lance jest krytyczna. Wyspa, która zwykła importować niemal wszystkie podstawowe produkty, od żywności po środki energii, nie ma pieniędzy, by za nie zapłacić.
Kim jest człowiek, który najpierw był gwiazdą pakistańskiej sceny sportowej, jeszcze do niedawna politycznej, a teraz odchodzi w niesławie?
Bardzo możliwe, że los Sri Lanki wraz z niepokojami w Pakistanie i Peru zwiastuje początek postpandemicznej dekady, która będzie dla globalnego Południa tak pełna wstrząsów jak lata 70.
Z Ludwiką Włodek rozmawia Michał Sutowski.
Na Indo-Pacyfiku rusza największa strefa wolnego handlu na świecie, a USA grozi stopniowa utrata znaczenia.
Kazachska klasa rządząca ma w Londynie luksusowe nieruchomości warte ponad 530 mln funtów.
Rozdźwięk między oficjalną propagandą a poziomem życia zwykłych ludzi stał się tak wielki, że wyszli na ulice – mówi socjolożka i reporterka Ludwika Włodek.
Długie miesiące krwawych protestów, sankcje międzynarodowe i próby negocjacji nie powstrzymały birmańskiego reżimu wojskowego przed skazaniem Aung San Suu Kyi na więzienie.
Na coraz gorętszych konfliktach między Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi najbardziej korzystają bezlitośnie pragmatyczne Chiny.
Ambasada Chin radzi Waszyngtonowi, żeby ten „otrząsnął się z zimnowojennej mentalności i ideologicznych uprzedzeń”.
Do 6 czerwca w Birmie aresztowano, oskarżono lub skazano 4674 osoby, a 849 zostało zabitych przez siły wojskowe.
Birmańskie kobiety mają wojskowym do powiedzenia tylko jedno: „Zadarliście ze złym pokoleniem!”.
Trzy lata temu wybrała bierność w obliczu ludobójstwa Rohingjów. Nie uchroniło jej to przed atakiem generałów na nią i na kruchą demokrację w Birmie.
Od Ormian można było usłyszeć, że Azerbejdżanie czekali trzydzieści lat, więc teraz oni poczekają, by odzyskać terytorium. Z Pawłem Pieniążkiem, korespondentem wojennym, rozmawia Stasia Budzisz.
Na Kaukazie Południowym trwa wojna o terytorium Górskiego Karabachu. Jest to największa eskalacja tego konfliktu od blisko 30 lat. Oto co trzeba wiedzieć o tym konflikcie.
Wiele musi się zmienić, żebyśmy mieli działający i bezpieczny świat.
Draginja Nadażdin, Kasia Malinowska, Franciszek dyskutują o filipińskiej wojnie z narkotykami.
Dla protestujących mieszkańców tego państwa-miasta nie ma dziś żadnych klarownych dróg ucieczki.
6 sierpnia rząd Indii dość niespodziewanie i w ekspresowym tempie odebrał Kaszmirowi specjalny autonomiczny status.
Turystyka jest przekleństwem Himalajów, a Nepalczycy i Nepalki chętniej migrują do półniewolniczej pracy w Arabii Saudyjskiej, niż noszą plecaki zagranicznym turystom.
Zapowiadane z wielką pompą spotkanie między dyktatorem Korei Północnej Kim Dzong Unem a prezydentem USA zakończyło się niespodzianką.
Prezydentem patriarchalnej Gruzji została kobieta, ale nie należy z tego wyciągać pochopnych wniosków. Salome Zurabiszwili jest jedynie marionetką obozu władzy.
W klęskach żywiołowych i katastrofach budowlanych ginie o wiele więcej kobiet niż mężczyzn. To nie przypadek.
Japoński nacjonalizm? Mniej disneylandyzacji, więcej dopracowanych przebieranek i modnych stylizacji na czas wojny.
Pierwszy szczyt Trump-Kim może nie rozwiązać na raz wszystkich trzech głównych problemów stojących na drodze do porozumienia między Stanami Zjednoczonymi a Koreą Północną, ale to nie znaczy, że jest porażką.
W Uzbekistanie skończył się koszmar. Albo tylko zelżał.
Nie ma powszechnej opieki medycznej bez uwzględnienia zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego kobiet.
Szwaczki w Bangladeszu płacą wysoką cenę za to, że mogą pracować na swoje utrzymanie.
„Kiedy poszłam do liceum, zaczęłam dojeżdżać do szkoły pociągiem. Od tamtego czasu byłam codziennie molestowana”.
Czego oczekuje się od Marvii Malik, pierwszej transgenderowej prezenterki telewizyjnej w Pakistanie?
Choć pojęcie trzeciej płci funkcjonuje w pakistańskim prawie, jest to kraj bardzo konserwatywny.
Podczas gdy nieliczni już w Mjanmie Rohingjowie walczą o życie, armia birmańska niszczy dowody swoich zbrodni sprzed pół roku.
Po co prezydent Joko Widodo rozpętał w Indonezji antynarkotykową kampanię?
Oto laureat Pokojowej Nagrody Nobla ściska rękę człowieka odpowiedzialnego za ludobójstwo osób uzależnionych od narkotyków.
Zanim zajmiemy się możliwymi decyzjami politycznymi w obliczu atomowego kryzysu, warto rozwiać kilka mitów o Korei Północnej.
Trump, złośliwy narcyz, chce natychmiastowej gratyfikacji i politycznego „zwycięstwa”, które może doprowadzić do katastrofy.
Rohingja są muzułmanami w czasach dla muzułmanów trudnych, więc prawie cały świat udaje, że nic się nie dzieje.
Świat ma ostatnią szansę, by zatrzymać czystki etniczne w Mjanmie.
Blisko siedem tysięcy zabitych. Wśród pomordowanych: dzieci, chorzy, przypadkowi przechodnie. Tak wygląda wojna z narkotykami.
Rodrigo Duterte obiecał, że w pół roku wybije sto tysięcy dilerów i narkomanów. Filipińczycy wybrali go na prezydenta.
Rządy i korporacje wykorzystują ekstremalne zjawiska pogodowe, by wysiedlać lokalną ludność.