Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Policja murem za Jaszczurem? O obojętności wobec przestępstw z nienawiści
Nienawiść, będąca powodem wielu przestępstw, nie jest ujmowana w statystykach, a odpowiedzialni za jej podsycanie unikają odpowiedzialności. Wyraźnie podnosi się też poziom tolerancji nienawistnych haseł.Katarzyna PrzyborskaPolicję trzeba zlikwidować, bo jest nieskuteczna, kosztowna i opresyjna. Wiec ruchu Black Lives Matter sprzed roku? Ależ nie: Londyn, niemal 200 lat temu.
Gdyby Trzaskowski miał odwagę zaproponować amnestię dla skazanych za posiadanie, mógłby wygrać wybory – mówi Andrzej Dołecki, prezes Wolnych Konopi.
Radykalny język trafia do garstki i zniechęca większość
Ostra retoryka nie wprowadza symetrii, tylko powoduje, że ci, którzy byli niepewni, ostatecznie wybierają narrację bliższą rządowej, pisowskiej. Rozmowa z socjologiem prof. Przemysławem Sadurą.Katarzyna Przyborska„Jak to się skończy, wszyscy trafimy do psychiatryka”. Druga część reportażu badawczego „Obcy w naszym kraju”.
Policyjna przemoc, skłonna ją kryć władza, państwo używające służb do niszczenia własnych obywateli, podporządkowana rządzącym prokuratura i sądy to nie tylko problemy PRL.

Nie ma przyzwolenia na brutalność policji ze strony społeczeństwa, a dowodem tego jest spadające zaufanie do tej formacji. Rozmowa z posłanką Lewicy Agnieszką Dziemianowicz-Bąk.
Lepiej, by w przestrzeni publicznej mogły wybrzmieć nawet krzywdzące słowa wobec armii czy policji, niż żeby źle pojęty „szacunek dla munduru” paraliżował krytykę tych instytucji i społeczną kontrolę ich pracy.
W ubiegłym roku policja i inne służby sięgały po dane z billingów aż półtora miliona razy. Czy naprawdę chodzi o bezpieczeństwo – i o czyje?
Miałyście prawo tam być. Nikt nie miał prawa zrobić wam krzywdy. W pierwszą rocznicę Tęczowej nocy kolektyw Szpila mówi wprost o policyjnej przemocy.
Mija dziesięć lat, od kiedy prokuratorzy i sędziowie mogą umarzać sprawy za posiadanie niewielkich ilości narkotyków na własny użytek.
Spółka ochroniarska oszukała pracowników na 100 tysięcy złotych. Zaległe pensje w końcu trafią na konta poszkodowanych dzięki interwencji związkowców. Ale to nie jest happy end.
Policjant oskarżony o zamordowanie George’a Floyda został uznany za winnego – to w Ameryce rzadkość. Jednak brutalność policji wobec Afroamerykanów trwa nadal.
Choć represje wymierzone są przede wszystkim w pokojowo protestujących, jak pokazuje historia Wiaczesława Rahaszczuka, ofiarami padają również przypadkowi przechodnie.
Polskie służby masowo inwigilują obywateli, a kolejne rządy tylko na to pozwalają. Łatwo o nadużycia, ale o tych mało kto się dowiaduje, bo ani państwo, ani obywatele nie mają narzędzi kontroli służb.
Rozmowa z Katarzyną Kozłowską, prezeską #SayStop − pierwszej w Polsce fundacji walczącej z dyskryminacją kobiet w mundurach.
Gdy obywatelka zmaga się z państwem, to jej trzeba pomóc. Prawnicy i prawniczki z kolektywu Szpila wspierają zatrzymanych choćby w środku nocy.
To wprowadzanie najgorszych standardów państwa policyjnego – tak prof. Monika Płatek komentuje projekt ustawy „mandatowej”.
Nie będzie można nie przyjąć mandatu. Taki projekt ustawy poznaliśmy w piątek. Trudno o zmianę prawa, która pozwalałaby upiec równie dużo pieczeni przy jednym ogniu i miała tak niewiele wspólnego z akceptowalną polityką publiczną.
Agata Popęda wybrała 20 wydarzeń, które zmieniły Amerykę w 2020 roku. Pomijając, na ile to możliwe, Donalda Trumpa.
Gdyby policja postępowała inaczej, mogłaby skorzystać na obecności posłanek i posłów na protestach.
PiS każdą patologię III RP potrafił najpierw dobrze zdefiniować, a potem celowo spotęgować. Tak było z patologią sądową, prokuratorską, mediów. Tak jest więc i z przemocą policjantów.
Władza próbuje wprawdzie demonstrować siłę, ale za tym wszystkim kryje się strach – mówi nam Magdalena Biejat, którą na środowym demo w Warszawie nieumundurowany policjant zaatakował gazem.
Policję dręczą braki kadrowe, zmęczenie i frustracja. A protestów nie brakuje.
Jaś Kapela rozmawia z Margot i Łanią z kolektywu Stop Bzdurom.
Miękki cel: osoba, lokalizacja lub obiekt, które uważa się za niechronione, bezbronne i bezsilne wobec ataku wojskowego lub terrorystycznego.
Policyjna przemoc i systemowy rasizm splatają się z kryzysem klimatycznym. Koncerny paliwowe, np. Shell czy Chevron, finansują militaryzację policji.
Federalni funkcjonariusze niejasnych służb wciągają demonstrantów do nieoznakowanych pojazdów i przetrzymują – najprawdopodobniej bezprawnie.
Egzekwując prawo, policja nie traktuje wszystkich jednakowo. Niewspółmiernie interesuje się ludźmi biednymi, niebiałymi i należącymi do innych grup z dołów społecznej hierarchii.
Polskie prawo nie definiuje pojęcia „tortur”. A granica między torturą a uzasadnionym użyciem środka przymusu jest cienka.
Wykładowczyni z Uniwersytetu Śląskiego została oskarżona przez studentów m.in. o propagowanie homofobii na zajęciach. Teraz to oni muszą tłumaczyć się policji.
Co robić z nienawistnymi napisami na murach tłumaczy radca prawny Adam Kuczyński.
Były policjant tłumaczy, dlaczego funkcjonariusze nie powinni się chwalić skonfiskowanym towarem.
O zagrożeniu policyjnym państwem PiS z Piotrem Niemczykiem rozmawia Michał Sutowski.
Kiedy „zastrzeliłem człowieka” znaczy „wykonywałem swoją pracę”.
Dlaczego dziennikarze z Moloko+ zostali aresztowani? „Nie wiem” – odpowiada policja.
Ile punktów procentowych poparcia traci rząd Prawa i Sprawiedliwości po każdym wykrzyczeniu policjantowi w twarz: „Wypierdalać!”?
Czy swoją policyjną pracą przyczyniłem się do poprawy społeczeństwa?
Musimy wspiąć się ponad Polskę resortową. Ponad podziały branżowe i polityczne, ponad personalne wojny – mówił w sejmie Adam Bodnar. Przy niemal pustej sali.
Śmierć Igora Stachowiaka i sprawa systemowego problemu z policyjną przemocą to nie temat na wojenkę polityczną!
Amnesty International wzywa policję do wyjaśnienia powodów użycia siły wobec blokujących skrajnie prawicowy marsz 29 kwietnia w Warszawie.
Pochodzący z Iraku student Ameer Alkhawlany mieszka i studiuje w Polsce. Pewnego dnia zostaje zatrzymany. Dziś może opisać, jak do tego doszło.
Na wrocławski komisariat przy Trzemeskiej można trafić prosto z Rynku. Tak trafił tam Igor Stachowiak, a stamtąd do kostnicy.
Warto zwrócić uwagę, w jaki sposób komentuje się na forach internetowych wpadki policjantów, a w jaki policjantek.