Kultura

Uczmy się i walczmy! Pobierz darmowy przewodnik po tęczowym świecie

Lektura idealna na dzisiejsze trudne czasy nie istnieje? Nic bardziej mylnego. Juno Dawson i jej „Tęczowa książeczka” o tym, jak może wyglądać rzeczywistość, w której rządzi równość, szacunek, tolerancja oraz zasada „nieważne, kim jesteś lub kim nie jesteś – jesteś OK!”. Za zgodą June Dawson, która solidaryzuje się z atakowaną w Polsce społecznością LGBT+, udostępniamy „Tęczową książeczkę” przez 7 dni za darmo.

„Jeśli czytacie tę książkę, jest duża szansa, że urodziliście się po 1998 roku. Oznacza to, że nie pamiętacie prześladowań osób LGBTQIA, zakazanych Parad Równości, grożenia nauczycielom zwolnieniem za mówienie o sprawach LGBT w szkole itd. I dobrze – żyjecie w nowszym świecie i oby nigdy nie przyszło Wam poznać tej dawnej rzeczywistości” – tak brzmi wstęp do wydanej przez Krytykę Polityczną kilka lat temu Tęczowej książeczki.

Wtedy nie przypuszczaliśmy, że te słowa mogą stracić na aktualności, bo mieliśmy nadzieję, że walkę o podstawowe prawa człowieka będziemy mieć już za sobą. Rzeczywistość okazała się trudniejsza, bo nienawiść rozpętana przez władze i zbierająca swoje żniwo w społeczeństwie zmusza społeczność LGBT+ oraz jej sojuszników i sojuszniczki do życia w niebezpieczeństwie i strachu.

Jednak treść książki pióra Juno Dawson ani trochę się nie zestarzała. Wręcz przeciwnie – to właśnie ona może dać nam nadzieję i siłę do tego, by bronić takich wartości, jak wolność, równość, niedyskryminacja i szacunek dla różnorodności, a także odkryć, zrozumieć i traktować z dumą własną tożsamość. Autorka, wiedząc, z jak wieloma trudnościami zmagają się przedstawiciele mniejszości, swój tęczowy poradnik zadedykowała nastolatkom i wszystkim tym, którzy „kiedykolwiek nosili w sobie niepewność”.

Stereotypy są dla frajerów

czytaj także

Czy istnieją słowa, które mogłyby lepiej oddać nastroje, z jakimi dziś mierzą się uczestnicy i uczestniczki marszów wspierających skazaną na więzienie Margot, a także wszyscy ci, którzy patrzą, jak na ulicach płoną i są deptane tęczowe flagi? Właśnie dlatego Dawson, wielokrotnie nagradzana brytyjska pisarka i krytyczka, wierząc w moc edukacji i solidarności, zgodziła się na bezpłatne udostępnienie Tęczowej książeczki dla wszystkich naszych czytelników i czytelniczek.

Tutaj znajdziecie informację, jak pobrać darmowego e-booka.

Akcja trwa do czwartku 27 sierpnia, do końca dnia.

Dlaczego warto? Tęczowy poradnik dla nastolatków z humorem, otwartością i szczerością wyjaśnia kwestie związane z biologią, seksualnością, psychologią, polityką i prawem, a także pozwala uwierzyć w to, że batalia o tęczę nigdy nie idzie na marne. Juno Dawson, sięgając po historie młodych ludzi, opowiada o krzywdzących stereotypach i uczy tego, jak być dumnym z tego, kim się jest. Wyznaje bowiem zasadę, że człowiek jest skomplikowaną istotą i nikt z nas nie powinien być szufladkowany tylko dlatego, że nie pasuje do czyjegoś arbitralnego poczucia normalności.

Jak media mówią o Margot, czyli sprawa płci a wolność słowa

„Nieważne, kim jesteś lub kim nie jesteś – jesteś OK!” – to główne hasło książki i naszego zespołu, który nawet w najtrudniejszych chwilach zawsze będzie stać po stronie osób LGBT+. Wierzymy, że nienawiść, krzywdzące stereotypy, dyskryminacja i wszystko to, o czym przeczytaliście na wstępie, odejdzie w końcu w zapomnienie. Ale teraz uczmy się pilnie samych siebie, szacunku i walczmy!

PS Jeśli czekacie na wersję papierową Tęczowej książeczki, to dodruk już się robi!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij