Edwin Bendyk

Edwin Bendyk

Dziennikarz, publicysta, pisarz

Dziennikarz, publicysta, pisarz. Pracuje w tygodniku "Polityka". Autor książek „Zatruta studnia. Rzecz o władzy i wolności” (2002), „Antymatrix. Człowiek w labiryncie sieci” (2004), „Miłość, wojna, rewolucja. Szkice na czas kryzysu” (2009) oraz „Bunt Sieci” (2012). W 2014 r. opublikował wspólnie z Jackiem Santorskim i Witoldem Orłowskim książkę „Jak żyć w świecie, który oszalał”. Na Uniwersytecie Warszawskim prowadzi w ramach DELab Laboratorium Miasta Przyszłości. Wykłada w Collegium Civitas, gdzie kieruje Ośrodkiem badań nad Przyszłością. W Centrum Nauk Społecznych PAN prowadzi seminarium o nowych mediach. Członek Polskiego PEN Clubu.
Fot. Monika Bryk

Bendyk: Wybraliśmy

Wynik wyborów, w których uczestniczyło ponad dwie trzecie uprawnionych, należy uszanować. I choć nic się nie zmieniło, zmieniło się wszystko.

Podopieczne i podopieczni Świetlicy KP w Cieszynie. Fot. KP Cieszyn

Pokolenie pandemii

Młodzi czują się jak obiekty laboratoryjne, na których od kilku lat prowadzony jest okrutny eksperyment.

Młodzieżowy Strajk Klimatyczny. Fot. Jakub Szafrański

Ekologia i klimat, pokusa katastrofizmu

Może rację mają kolapsolodzy wieszczący, że koniec koniec świata jest coraz bardziej nieuchronny, o ile jakimś cudem nie weźmiemy się do roboty, by powstrzymać niekorzystne zmiany.

Nieznośna lekkość opozycji

Dotychczasowe sposoby uprawiania demokratycznej polityki się wyczerpały. Kryzys polega na niezdolności zaproponowania alternatywy dla rozsypującego się świata.

Olga-Tokarczuk

Olga Tokarczuk ratuje świat

Mamy dziś dwa mocne komunikaty pokazujące, jak ocalić świat. Greta Thunberg, nastoletnia Szwedka – ikona młodzieżowego aktywizmu klimatycznego – mówi: ufajmy nauce! Olga Tokarczuk mówi: ufajmy literaturze!

Rok żółtych kamizelek

Głównym powodem gniewu żółtych kamizelek jest stan szkół i szpitali oraz prekaryzacja życia.

Bendyk: Czas dla lewicy

Nieuchronna erozja obozu władzy to doskonały czas dla lewicy, która wróciła do Sejmu.

Zamknij