Świat dobrze objaśniony jest mniej przerażający niż ten niezrozumiały. A żeby go sensownie zmieniać, trzeba go najpierw trafnie opisać.
Michał Sutowski to politolog, tłumacz, publicysta i redaktor Krytyki Politycznej. Jego książki publikacje i rozmowy dotyczą głównie ekonomii politycznej, kwestii klimatycznych oraz polityki Unii Europejskiej.
Najnowsze
Dudek: Największa analogia między rządem PiS a PRL-em to telewizyjna propaganda
Siłą rzeczy Tusk nie ma najmniejszych szans na rządzenie w stylu Kaczyńskiego. Bo tamten po prostu wykorzystał nadzwyczajną koniunkturę, splot wielu okoliczności, a i tak ta władza była w jego rękach przez moment – mówi prof. Antoni Dudek, historyk, politolog i publicysta. Michał SutowskiWybierz temat
- Wszystkie
- Chiny
- Edukacja
- Ekonomia
- energia
- Finlandia
- historia
- Instytut Krytyki Politycznej
- Irak
- Klimat
- kultura
- Lewica
- nauka
- polityka bezpieczeństwa
- Postprawda i dezinformacja
- prawa człowieka
- Ukraina
- Unia Europejska
- USA
- wojsko
- Wybory parlamentarne 2023 w Polsce
- zdrowie
- żywność
Dziennikarz Robinson Meyer mówi Michałowi Sutowskiemu, jak wygląda amerykańska polityka krajowa i klimatyczna rok po wprowadzeniu Inflation Reduction Act.
Michał Sutowski rozmawia z Reinhardem Bütikoferem, posłem Parlamentu Europejskiego, byłym współprzewodniczącym Europejskiej Partii Zielonych.
Michał Sutowski rozmawia ze Sławomirem Łotyszem, autorem książki „Pińskie błota. Natura, wiedza i polityka na polskim Polesiu do 1945 roku”.
Radosław Sikorski w rozmowie z Michałem Sutowskim mówi o szczycie NATO w Wilnie, scenariuszach dotyczących końca wojny w Ukrainie i odpowiada na zarzuty z „Resetu”.
Rozmowa z historykiem Marcinem Zarembą, autorem książki „Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności”.
Rozmowa z socjologiem Jarosławem Flisem.
Rozmowa z Alexandem Etkindem, historykiem i kulturoznawcą, zajmującym się badaniami relacji rosyjsko-europejskich.
Rozmowa z Ha-Joon Changiem, autorem książki „Ekonomia na talerzu”.
Za dolarem, w przyszłości może za juanem, stoi potęga gospodarcza i siła polityczna – za „kryptowalutami” stoi tylko siła algorytmu i moc obliczeniowa komputerów – mówi analityk rynku finansowego Piotr Kuczyński.
W latach 90. tylko wariaci i esbecy – w naszym przekonaniu – mogli mówić, że przecież nie ma dowodów na jego zabójstwo.
Rok po słynnym wystąpieniu kanclerza Niemiec Olafa Scholza rozmawiamy z Piotrem Burasem o tym, co zostało z zapowiadanego „epokowego zwrotu”.
Z terytorium Finlandii można bronić Estonii, nie przemieszczając tam wojsk. Z Justyną Gotkowską, wicedyrektorką Ośrodka Studiów Wschodnich, rozmawia Michał Sutowski.
Jak odbudowywać na pełnym morzu ostrzeliwany statek, żeby nie zatonął? Na skalę i trudność wyzwania odbudowy Ukrainy wpłynie to, ile faktycznie trzeba będzie odbudowywać, czyli jak nie dopuścić do akumulacji zniszczeń.
Amerykański system jest niedostosowany do jakichkolwiek wyzwań współczesności. Tu nie działa praktycznie nic. Z Piotrem Tarczyńskim, autorem książki „Rozkład. O niedemokracji w Ameryce”, rozmawia Michał Sutowski.
Nawet jeśli obalimy kapitalizm – cokolwiek miałoby to dziś znaczyć – to pozostaje problem państwa, ta naga siła i przemoc imperialna, która przez długi czas pozostawała wątkiem pobocznym w debacie na temat kapitalizmu.
Rozmowa z Miładą Jędrysik, która jako korespondentka wojenna „Gazety Wyborczej” spędziła w Iraku pierwsze tygodnie po amerykańskiej inwazji w 2003 roku.
Czy wojna w Ukrainie nieodwołalnie oddala nas od realizacji celów i wartości ekonomii obwarzanka? Z Edwinem Bendykiem rozmawia Michał Sutowski.
Powiedzieć, że każdy obywatel i obywatelka zasługują na kredyt zaufania na poziomie pensji minimalnej – to chyba niekontrowersyjny postulat. Z Jędrzejem Malko, autorem koncepcji „kredytu powszechnego”, rozmawia Michał Sutowski.
Scenariuszy rozwoju sytuacji w Rosji w wyniku inwazji na Ukrainę jest kilka, ale wśród nich jest również dezintegracja Federacji Rosyjskiej. Rozmowa Michała Sutowskiego z Agnieszką Lichnerowicz i Pawłem Kowalem.
Przecież kobieta na wojnie ma prawo ginąć jako ofiara, ewentualnie niosąc pomoc, ale nie ma prawa strzelać, zabijać, rzucać granatem. Z Olgą Wiechnik, autorką książki „Platerówki? Boże broń!”, rozmawia Michał Sutowski.
Z Wojciechem Woźniakiem, autorem książki „Państwo, które działa. O fińskich politykach publicznych”, rozmawia Michał Sutowski.
Ukraińcy nigdy nie zaakceptowali rządów autorytarnych w rosyjskim stylu [rozmowa z Serhijem Płochim]
Z Serhijem Płochim, ukraińskim historykiem, autorem książki „Wrota Europy. Zrozumieć Ukrainę”, rozmawia Michał Sutowski.
Iluzja, że Kościół jest bardzo silnie zakorzeniony, bierze się wciąż z jego siły politycznej, ale ta jest coraz wyraźniej kwestionowana. Rozmowa z Brianem Porterem-Szűcsem, autorem książki „Wiara i ojczyzna. Katolicyzm, nowoczesność i Polska”.
Choć większość z nas jest doskonale zastępowalna w perspektywie historii, to akurat w przypadku Kopernika mamy namacalny argument na rzecz… niezastępowalności. Z Wojciechem Orlińskim, autorem książki „Kopernik. Rewolucje”, rozmawia Michał Sutowski.
Z Michałem Lubiną, ekspertem do spraw rosyjsko-chińskich, autorem książki „Niedźwiedź w objęciach smoka. Jak Rosja została młodszym bratem Chin”, rozmawia Michał Sutowski.
Z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Gdynia obiecana. Miasto, modernizm, modernizacja 1920–1939”, rozmawia Michał Sutowski.
Jak zmniejszyć w Polsce wykluczenie komunikacyjne, obniżyć emisje gazów cieplarnianych i zredukować uzależnienie od importu paliw? Z Michałem Wolańskim rozmawia o tym Michał Sutowski.
Dzisiejsze działania lub zaniechania w kwestiach polityki energetycznej przełożą się na różnicę między tym, czy gaśnie światło, czy jest blackout, czy jest armagedon – a tym, że musimy trochę zacisnąć pasa. Nie chciałbym za półtora roku powiedzieć: a nie mówiłem. Z Marcinem Popkiewiczem rozmawia Michał Sutowski.
Naziści garściami czerpali inspiracje z amerykańskiego ustawodawstwa. Z Jasonem Stanleyem, autorem książki „Jak działa faszyzm”, rozmawia Michał Sutowski.
Z Markiem Leonardem, brytyjskim analitykiem, autorem książki „Wiek nie-pokoju. Współzależność jako źródło konfliktu”, rozmawia Michał Sutowski.
– Nie wierzę w zdesperowanego generała, który będzie Putina gonił z pistoletem po Kremlu – mówi Piotr Łukasiewicz.
Zimą 1979 roku temperatura w szpitalach spadała do 10 stopni, w mieszkaniach nawet do 7. Z Marcinem Zarembą, historykiem i socjologiem, rozmawia Michał Sutowski.
W rządzie panuje obecnie sarmackie babie lato, wiara, że jakoś to będzie, że nie będzie głębokich mrozów, a Unia Europejska zluzuje wymogi polityki klimatycznej. To są mrzonki – mówi ekspert energetyczny Piotr Maciążek.
Tak abstrakcyjne rzeczy jak rzeka czy klimat to wciąż obiekty spoza tradycyjnego horyzontu żałoby. Co nie znaczy, że przeżywanie ich utraty jest nieprawdziwe. Z psycholożką Magdaleną Budziszewską rozmawia Michał Sutowski.
Z Wiesławcem Deluxe o jego doświadczeniach opisanych w książce „Każda praca hańbi. Pozdrowienia z późnego kapitalizmu” rozmawia Michał Sutowski.
Z Elizabeth Kolbert, autorką książek „Szóste wymieranie” i „Pod białym niebem”, rozmawia Michał Sutowski.
To, czym wyróżniają się wielkie miasta na niekorzyść, to… brak miłości. Liderzy nie kochają tych miast, bo widzą ambicje polityczne na innym poziomie – mówi Joanna Erbel.
Rozmowa z Jonem Worthem, blogerem, który prowadzi kampanię na temat zwiększenia liczby przewozów nocnych pociągów w Europie.
Rozmowa z Bartoszem Jakubowskim, autorem książki „Zderzenie czołowe. Historia katastrofy pod Szczekocinami”.
Z Peterem Pomerantsevem, dziennikarzem i wykładowcą akademickim, autorem książek „Jądro dziwności” i „To nie jest propaganda”, rozmawia Michał Sutowski.
Nie wiesz, co zrobić z pacjentem? To dzwonisz po karetkę. O ratownictwie medycznym opowiada lekarz Jakub Sieczko.
Przecież cała historia ludzkości polega na budowaniu norm zbiorowej sprawiedliwości, które zaakceptuje znakomita większość społeczeństwa – mówi Thomas Piketty w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Zobaczyło ją nie we władczości politycznej, tak jak to sobie Jarosław Kaczyński wyobraża – że lider powie i tak ma być – ale w zdolności koordynacyjnej i umiejętności lewarowania rozproszonych zasobów.
80 proc. mieszkańców Iraku, na które składało się 20 proc. Kurdów i 60 proc. szyitów, akceptowało amerykańską inwazję, choć już nie późniejszą okupację. Z tego względu to nie była wojna agresywna, a więc coś radykalnie innego niż to, co Rosjanie robią w Ukrainie.
Właśnie z powodu tego nihilizmu moralnego Putin jest zdolny do wszystkiego. Ma wolną rękę, bo nie ma żadnych hamulców – życie innych ludzi jest dla niego pozbawione jakiegokolwiek znaczenia.
Zdumiewająca skuteczność narodu i państwa ukraińskiego na tej wojnie wynika nie tylko z umiejętności militarnych nabywanych i ćwiczonych przez ostatnich osiem lat. Z dziennikarką Agnieszką Lichnerowicz rozmawia Michał Sutowski.
Dlaczego libertarianie walczą z rządem, skoro rząd od kilkudziesięciu lat wciela w życie ich wartości? Rozmowa z autorem książki „Niedźwiedzia przysługa. Jak w amerykańskim miasteczku nie powstała libertariańska utopia (i co nieco o baribalach)”.
Z psycholożką Magdaleną Budziszewską rozmawia Michał Sutowski.
Rozmowa z politologiem i historykiem Klausem Bachmannem.
Z Konstantym Gebertem, autorem książki „Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło”, rozmawia Michał Sutowski.
Aleksander Kwaśniewski w rozmowie z Krytyką Polityczną.
Rozmowa z ekspertem ds. migracji Maciejem Duszczykiem.
Czy kanclerz Niemiec Olaf Scholz w jeden dzień obrócił trwający dziesiątki lat kurs niemieckiej polityki zagranicznej o 180 stopni? Odpowiada ekspertka Ośrodka Studiów Wschodnich Justyna Gotkowska.
Z Ludwiką Włodek rozmawia Michał Sutowski.
Decyzja Putina o inwazji będzie źródłem jego katastrofy politycznej – przewiduje Agnieszka Legucka, ekspertka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Wojna pasuje Chinom, bo Rosja skupia teraz uwagę Zachodu i robi za tego złego. Rozmowa z Michałem Lubiną, ekspertem do spraw rosyjsko-chińskich.
Nie było pomysłu, żeby embargo na import gazu włączyć do sankcji unijnych. Z tej perspektywy Rosjanie mogli poczuć się bezpiecznie.
Pytanie brzmi, co jest ważniejsze: czy wolność wyboru szpitala i wędrowania po systemie, czy gwarantowany dostęp do opieki dla każdego? Z Markiem Balickim rozmawia Michał Sutowski.
Rozmowa z posłem Pawłem Kowalem.
Rozmowa z Andrzejem Lederem.
Rozmowa z byłym ambasadorem RP w Moskwie, Włodzimierzem Marciniakiem.
Rozmowa z Igorem Rakowskim-Kłosem, autorem książki „Dzień przed. Czym żyliśmy 12 grudnia 1981”.
Księża, nawet jeśli nie bardzo wierzą w Boga, to bardzo wierzą w swoje święcenia. Rozmowa z Robertem Samborskim, autorem książki „Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium”.
Rozmowa z dziennikarzem Wojciechem Orlińskim.
Rozmowa z socjologiem i politologiem Jarosławem Flisem.
Miłada Jędrysik w rozmowie z Krytyką Polityczną.
Jako obserwator i człowiek czytający politykę Mieczysław Rakowski był wprost wybitny, ale jako polityk czynny nie odniósł sukcesu. Rozmowa z Michałem Przeperskim, autorem książki „Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna”.
Mury tylko czasowo ograniczają migracje, bo przemytnicy zawsze znajdują inne kanały migracyjne – mówi ekspert ds. migracji, dr hab. Maciej Duszczyk.
Z Jasonem Hickelem, autorem książki „Mniej znaczy lepiej. O tym, jak odejście od wzrostu gospodarczego ocali świat”, rozmawia Michał Sutowski.
Jeśli góra centrali związkowej nie wierzy już w sens wychodzenia na ulice, to nie wiem, kto właściwie ma wierzyć. Michał Sutowski rozmawia z Adrianą Rozwadowską.
Żadne państwo, nawet tak potężne jak USA, nie potrafi sterować procesami społecznymi i politycznymi w innym państwie, a już na pewno nie potrafi utrzymać nad nimi kontroli.
Wciąż nie ma najbardziej ekstremalnych zjawisk w rodzaju fal blisko 50-stopniowych upałów. Jesteśmy też dosyć bogatym krajem, który ma spore możliwości techniczne i finansowe, możemy działać.
Mam wielki żal, że osoby takie jak Tusk nie wypowiadają się w sprawie uchodźców na granicy polsko-białoruskiej jednoznacznie – mówi Janina Ochojska.
Wojsko afgańskie nie rozpierzchło się pod presją przeciwnika, to nie była klęska wojskowa, ani paniczny odwrót. Ja widziałem żołnierzy tej armii w działaniu. Nie kupuję opowieści, że morale padło, że była korupcja – mówi były ambasador Polski w Afganistanie Piotr Łukasiewicz.
Trudno powiedzieć, czy Polska rozwiązuje u siebie kluczowe problemy bezpieczeństwa, czy raczej je wzmacnia.
Chińskie społeczeństwo będzie innowacyjne, oparte na zielonej gospodarce. Cele są ambitniejsze niż te postawione w porozumieniu paryskim. Wschód ściga się z Zachodem.
Lewica nie ma większego wyboru, pozostaje jej dążenie do utrzymania przy sobie głównych segmentów elektoratu. Dopóki istnieje cień szansy na samodzielny start w wyborach, musi szukać tematów odróżniających ją od PO.
To ludzie u władzy muszą rozstrzygać, mając z tyłu głowy konsekwencje polityczne. Nawet im jakoś współczuję tego decydowania: 50 tysięcy zgonów więcej za 7 proc. poparcia dla przeciwnika mniej…
W mojej książce nie ma historii o ludziach, którzy czują się przegrani. Z tymi, którym nie udało się naprawdę, nie rozmawiałam, bo leżeli nieprzytomni na ławce w McCarren Park − mówi Ewa Winnicka.
Mieszkanie+ nie wyszło, będzie za to gwarancja wkładu własnego. Jestem przerażony – rozmowa z drem Adamem Czerniakiem.
„Wejście Tuska związane jest z największym zagrożeniem, w jakim kiedykolwiek znalazła się jego partia” – ocenia w rozmowie z Michałem Sutowskim prof. Jarosław Flis.
Wszystkie pomysły min. Czarnka rozmijają się z rzeczywistymi potrzebami edukacyjnymi i każą raczej czytać zapowiedzi rewolucji konserwatywnej wprost.
Co przesądzało o rozwoju miast w Polsce? Zabory, komuna, globalny kapitalizm czy może prawo magdeburskie? Częściej jednak łut szczęścia lub historyczny pech, ale najbardziej determinacja lokalnych elit – przekonuje prof. Rafał Matyja w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Jeśli nie dotrzemy do ludzi poza metropoliami, nie zdołamy ani przygotować Polski na globalne ocieplenie, ani pokonać Kaczyńskiego. O nowych klasach społecznych w epoce kryzysu klimatycznego opowiada Edwin Bendyk.
Wszyscy mamy tendencje do wyznawania ideologii, które najlepiej obsługują nasze lenistwo moralne i zaspokajają nasze potrzeby psychologiczne. O micie i prawdzie merytokracji oraz tym, jak zbajerować każdą komisję, opowiada dr Anna Gromada.
Michał Sutowski rozmawia z drem Michałem Możdżeniem, współautorem raportu „Ludowe improwizacje. Jak pandemia zmienia normy społeczne” opracowanego w ramach Centrum Polityk Publicznych UEK.
„Albo istnieją nasi niezależni sąsiedzi, albo mamy długą granicę z autorytarną i nieobliczalną Rosją”. Paweł Kowal w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Michał Sutowski rozmawia z Kate Raworth, autorką książki „Ekonomia obwarzanka”.
Opowiada psycholożka społeczna, badaczka narcyzmu grupowego prof. Agnieszka Golec de Zavala w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Byłbym nawiedzonym osłem, gdybym uważał, że takie teksty jak moja książka mogą same zmienić świat. Ale też uważałbym siebie za cieniasa, gdybym nie wierzył, że trzeba robić, co tylko można, by ludzi do zmian przekonywać. Z Markiem Beylinem rozmawia Michał Sutowski.
Nie miejmy złudzeń, że po zmianie osób na ważnych stanowiskach, ustaw czy nawet zmianie konstytucji na drugi dzień obudzimy się w państwie prawa.
Jeśli szukamy większych pieniędzy dla budżetu, trzeba sięgać po nisko wiszące owoce. Opodatkować to, co można ściągnąć stosunkowo łatwo i sprawiedliwie zarazem. Z Marcinem Wrońskim rozmawia Michał Sutowski.
Czy w Polsce mamy dwa światy pracy, kiedy lepiej być facetem po gimnazjum niż babą po maturze i co jeszcze PiS ma ludziom do obiecania – rozmowa Michała Sutowskiego z Katarzyną Dudą z OPZZ.
Rozmowa z drem Piotrem Łukasiewiczem, ekspertem ds. obrony i byłym ambasadorem RP w Afganistanie.
Dopóki nie powstanie jednolity system gwarancji zasilania na terenie całej Unii Europejskiej, bez atomu nie da się uzyskać bezpieczeństwa energetycznego. Michał Sutowski rozmawia z ekspertem ds. energetyki jądrowej NCBJ Tomaszem Jackowskim.
Ani świadomi konsumenci, ani technokraci nie powstrzymają katastrofy klimatycznej bez obywatelek na ulicach i posłanek w parlamencie.
Nic tak nie obrzydza młodym ludziom książek jak wymuszanie opanowania wiedzy o stercie ksiąg zupełnie niezwiązanych z ich sprawami. Rozmowa z Justyną Drath, nauczycielką i działaczką społeczną.
PiS od PO niemal niczym nie różni się w swym podejściu do klimatu. Dramat polityków PiS polega na tym, że co innego mówili wyborcom, a co innego robili w praktyce – mówi ekspert ds. energetyki Piotr Maciążek.
Nikt Kościołowi nie zabrania głosić przekonań, które w świetle wiedzy naukowej są anachroniczne, ale nie ma powodu, żeby te przekonania były podstawą prawa obowiązującego także ludzi niewierzących.
Z Arturem Domosławskim, autorem książki „Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana”, rozmawia Michał Sutowski.
Każdy kolejny dzień ich rządów to zmarnowany dzień mój i mojego dziecka. Mam 45 lat i jedno życie, dlaczego mam pozwolić je marnować nieudacznikom?
Sprawa okrutnej śmierci działaczki lokatorskiej – tak jak inne patologie reprywatyzacji – od lat czeka na wyjaśnienie, a problemy lokatorów na uznanie i cywilizowaną politykę mieszkaniową. Michał Sutowski rozmawia z Beatą Siemieniako.
Bardzo istotne jest, żeby państwo nie chroniło monopolu kilku zaledwie firm. To zawsze skutkuje mniejszą konkurencją, zacofaniem i wyższymi kosztami. Michał Sutowski rozmawia z Joanną Maćkowiak-Panderą, prezeską think tanku Forum Energii.
Wbrew obawom dochód podstawowy nie znosi państwa opiekuńczego. Przeciwnie: pozwala żądać od państwa lepszych usług publicznych, a od pracodawców – godnych wynagrodzeń.
PO i PiS powstały 20 lat temu. Rozmowa Michała Sutowskiego o początkach tego, co dziś się kończy – i skąd może przyjść nowy przełom.
Maria Libura tłumaczy, czy po pandemii jeszcze będzie normalnie.
Biejat: Zakaz aborcji to nie zasłona dymna. PiS odbiera kobietom prawa świadomie, kawałek po kawałku
Lewica złożyła w Sejmie projekt „ustawy ratunkowej”, która depenalizuje zabieg aborcji. Do dziś nie doczekał się nadania numeru druku.
W latach 70. władze PRL robiły z Lema symbol sukcesu „drugiej Polski”, obok Fiata 126p i Huty Katowice. Michał Sutowski rozmawia z Wojciechem Orlińskim.
Zaniechania i błędy już doprowadziły do 76 tysięcy nadmiarowych zgonów. Mamy w Polsce największą katastrofę od II wojny światowej.
Czy po likwidacji gimnazjów i chaosie pandemii da się jeszcze uratować polską szkołę? Michał Sutowski rozmawia z Justyną Suchecką.
„Wielka lekcja z prezydentury Trumpa jest taka: demokracja jest krucha i niedoskonała. Wszędzie”. Rozmowa z prof. Davidem Ostem.
O kontrowersyjnej restrukturyzacji banku Leszka Czarneckiego opowiada Piotr Kuczyński.
Koncerny promują nowe pojęcia w stylu „gig economy” i próbują nas przekonać, że to są nowe formy relacji łączących dawnych pracowników i pracodawców. Ale przecież kierowca Ubera to jest dalej taksówkarz.
W polskich warunkach może się okazać, że czempionem będzie np. branża narciarska, bo wiemy skądinąd, że prezydent lubi sobie zimą pojeździć. Michał Sutowski rozmawia ze Stefanem Sękowskim.
Europa to nie szkoła, my nie jesteśmy uczniami, tylko współgospodarzami. Powinniśmy zachowywać się jak dorośli − mówi Adrian Zandberg w rozmowie z Krytyką Polityczną.
Michał Sutowski rozmawia z Ludwiką Włodek.
My, zamożni Amerykanie, żyjemy teraz jak pączki w maśle. Ale robotnicy nie uczestniczą w tym boomie, chyba że na warunkach prekariackich – mówi Adam Tooze w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Co się bardziej opłaca: wydawać wiecznie brakującą gotówkę na import jakiejś drogiej technologii czy zmusić chłopów do cięższej pracy? Michał Sutowski rozmawia z Adamem Leszczyńskim, autorem „Ludowej historii Polski”.
Michał Sutowski rozmawia z Michałem Rauszerem, autorem książki „Bękarty pańszczyzny. Historia buntów chłopskich”.
Rozmowa z Janem Zygmuntowskim, autorem książki „Kapitalizm sieci”.
Z Dorotą Szelewą rozmawia Michał Sutowski.
Rozmowa z Barbarą Sową, pomysłodawczynią i kierowniczką produkcji podcastu reporterskiego „Śledztwa Pisma”.
Rozmowa z posłem Pawłem Kowalem.
O gospodarce w czasie pandemii rozmawiamy z Ignacym Morawskim.
Michał Sutowski rozmawia z Adamem Balcerem.
Górnikom nie można tłumaczyć, jak kiedyś stoczniowcom na Wybrzeżu, że mogą zrobić kursy na florystów czy fryzjerów dla psów.
Rafał Matyja w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Michał Sutowski rozmawia z prof. Jarosławem Flisem.
To, że inteligencja i klasa robotnicza zdołały się ze sobą porozumieć, zakrawa na cud samoorganizacji społecznej. Potem jednak różnice interesów wzięły górę.
Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar kończy swoją pięcioletnią kadencję. W czasie urzędowania odwiedził około 200 miast i miasteczek.
Michał Sutowski rozmawia z Kacprem Szuleckim z Uniwersytetu w Oslo.
Prof. Jerzy Osiatyński w rozmowie z Michałem Sutowskim.
20 sierpnia w wieku 90 lat zmarł profesor Andrzej Walicki. Przypominamy rozmowę o Brzozowskim, którą z profesorem przeprowadził Michał Sutowski.
Fragment książki „Wujec. Związki przyjacielskie”, wywiadu rzeki z Ludwiką Wujec.
Kapitalizm nie buduje ładu społecznego. Ład buduje reakcja na kapitalizm – tylko że ona może być socjaldemokratyczna, a może być też faszystowska.
– Kraje UE ani Amerykanie nie byli w stanie w ciągu kilku dni zagwarantować jednej osobie bezpieczeństwa we własnym kraju ani też zapewnić jej przestrzeni do działania politycznego. To zaskakujący i bardzo zły sygnał.
Nie spieramy się o przyszłość, o podatki, o to, na co wydawać pieniądze z budżetu, ale o to, kto jest dobry, a kto zły.
Polityka klimatyczna UE przyspiesza, a modernizacja naszej energetyki jest niezbędna tak czy inaczej. Rozmowa z Aleksandrą Gawlikowską-Fyk.
Z Włodzimierzem Czarzastym rozmawia Michał Sutowski.
Arytmetyka jest prosta: młodych mężczyzn i kobiet jest po połowie, ale o ile wśród młodych mężczyzn nie głosuje poniżej 20 procent, o tyle u dziewczyn aż trzydzieści kilka – i właśnie je trzeba teraz zachęcić do głosowania.
Nasi sąsiedzi zaczynają wydawać pieniądze na potęgę. Dla Polski pakiet stymulacyjny w Niemczech to świetna informacja.
Karolina Wasielewska: cyfrodziewczyny robiły fascynujące rzeczy, których na początku nikt nawet nie rozumiał.
Rozmowa z psychologiem społecznym Michałem Bilewiczem.
Rozmowa z Rafałem Matyją.
Rozmowa z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk, współszefową sztabu Roberta Biedronia.
Jak ktoś emituje dużo gazów cieplarnianych, to powinien za to dużo zapłacić. Michał Sutowski rozmawia z prof. Szymonem Malinowskim.
Na ratowanie UE po pandemii Francja i Niemcy chcieli dać 500 mld euro, KE proponuje 750. Negocjacje wciąż przed nami.
Z Joanną Wowrzeczką rozmawia Michał Sutowski.
Krakowscy naukowcy stworzyli model zarządzania restrykcjami i mają nadzieję, że rząd z niego skorzysta. Rozmowa z dr. Michałem Możdżeniem.
Z Aleksandrą Leyk i Joanną Wawrzyniak, autorkami książki „Cięcia. Mówiona historia transformacji”, rozmawia Michał Sutowski.
Większą katastrofę, niż zaliczyliśmy w latach 30., trudno sobie wyobrazić nawet po koronawirusie. Rozmowa z Adamem Leszczyńskim.
Pokolenie dzisiejszych dwudziestolatków będzie odczuwać skutki kryzysu nie przez rok czy dwa, jak cała reszta, ale przez całe swoje życie.
Kompulsywne przemieszczanie się nie musi być normą, podobnie jak spędzanie w trzech pracach 10 godzin dziennie, by zarobić na śmieciowe gadżety.
Wycena pracy w szpitalach czy domach opieki, zwłaszcza pracy kobiet, jest postawiona na głowie.
Rozmowa Michała Sutowskiego z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.
Wprowadzane są do kodeksu pracy mechanizmy, które pogłębiają model oparty na taniej pracy. My chcemy stworzyć warunki do wyjścia z niego. O manifeście „Regeneracja zamiast tarczy!” mówi Maciej Grodzicki.
Systemem nakazowym nie da się rozwiązać kryzysu, trzeba uruchomić zasoby działające autonomicznie.
Kinga Dunin w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Z Agnieszką Lichnerowicz rozmawia Michał Sutowski.
Z Patrycją Sasnal rozmawia Michał Sutowski.
Wartość „tarczy antykryzysowej” to 212 mld zł. Czy to dużo? Czy wystarczy? Michał Sutowski rozmawia z Piotrem Kuczyńskim.
Zaszkodziło nam przekonanie, że choroby zakaźne to nie my, tylko odległe kontynenty – mówi Maria Libura w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Potrzebujemy inwestycji w ochronę zdrowia, kredytów dla przedsiębiorstw i wsparcia ludzi na śmieciówkach. Rozmowa z Ignacym Morawskim.
PiS bardzo dobrze czuje współczesny elektorat, ale nie ma kompetencji w działaniu wspólnym, koordynowanym – mówi Marek Belka w rozmowie Michała Sutowskiego.
Z Grzegorzem Piątkiem, autorem książki „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944–1949”, rozmawia Michał Sutowski.
Michał Sutowski rozmawia z Adamem Balcerem.
Ludwik Dorn w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Lepszy rynek pracy i zielone inwestycje to warunek, żebyśmy na emeryturach nie poumierali z głodu. I nie, ZUS nie przepija naszych oszczędności.
Co możemy w Polsce zrobić, żeby spowolnić zmianę klimatu, i jak przystosować się do tego, czego powstrzymać się nie da. Z Marcinem Popkiewiczem rozmawia Michał Sutowski.
Zmiany może dokonać ktoś, kogo nie przygniotło doświadczenie ograniczeń i niemożności − mówi Rafał Matyja, doradca Szymona Hołowni.
Wzmocnienie samorządów, lokalne pętle energetyczne – tak możemy się bronić przed nowym „grodzeniem” – mówi Jerzy Hausner.
Cena mieszkania jest elementem systemu, a nie prywatnym wyborem i sprawą indywidualnego kontraktu.
Tomek Stachewicz, programista i bohater mojego niedawnego tekstu, bardzo sensownie to ujął: stwierdził, że zapłaciłby nawet 50 proc. PIT, gdyby miał pewność, że zapłaci go także prezes Comarchu. Rozmowa z Adrianą Rozwadowską.
Po zabiciu generała Sulejmaniego interesy USA mają się gorzej co najmniej na czterech frontach – Michał Sutowski rozmawia z Patrycją Sasnal.
Media potrzebują ludzi, którzy potrafiliby patrzeć służbom i politykom na ręce. I – może to zabrzmi górnolotnie: demokracja tego potrzebuje.
Oglądanie telewizji wciąż jest praktyką dominującą – Mikołaj Lewicki opowiada o najnowszych badaniach mediów i polityczności.
W Polsce nierówności praktycznie się nie zmieniają po opodatkowaniu lub wręcz minimalnie rosną – to ewenement w skali świata. Michał Sutowski rozmawia z Pawłem Bukowskim.
Co ma Polska ze współpracy z CIA? Wiele wskazuje na to, że na przykład umorzenie części długu.
26 lat temu z bliska strzelił dwa razy do człowieka, którego nawet nie znał osobiście, a potem dostrzelił leżącego na wszelki wypadek. Rozmowa z autorem książki „Nic osobistego. Sprawa Janusza Walusia”.
Najbardziej wpływowa osoba w Polsce mówi, że chce mieć miliard kilometrów rocznie przewozów transportem publicznym, po czym się okazuje, że aparat państwa jest tak rozmontowany, że nie potrafi wdrożyć deklaracji własnego Prezesa.
Z Konstantym Gebertem rozmawia Michał Sutowski.
Nie da się pomyśleć dobrego liberalizmu bez dobrych usług publicznych − mówi Katarzyna Lubnauer.
Trzeba wciągnąć na pokład chadeków, konserwatystów, przedsiębiorców, firmy rodzinne – mówi Paweł Kowal.
Umiarkowane formy sprzeciwu nauczycieli nie skutkują, a metody radykalne nie mają akceptacji opinii publicznej, jeśli utrudniają życie rodzicom i uczniom.
Projekt lewicy jest trójnurtowy. Jakbyśmy czekali na jednego mesjasza, to moglibyśmy się nie doczekać – mówi Maciej Gdula, jedynka na krakowskiej liście lewicy.
Marek Balicki został pełnomocnikiem ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii. Rozmawiamy o powodach i celach objęcia tej funkcji.
Wiedzmy, że po napisach na murach przyjdzie głośne obrażanie innych, potem plucie na nich, potem popychanie, bicie i wreszcie zabójstwa – mówi Przemysław Witkowski.
Rozmowa z Krzysztofem Gawkowskim z Wiosny Roberta Biedronia.
Nie ma dowodów, że ludzie lojalni wobec PiS przygotowali operację podsłuchową, ale są, że to PiS skorzystał z publikacji nagrań.
W polskiej publicystyce wojskowej dominuje ton: zaraz tu wjadą ruskie czołgi, jesteśmy nieprzygotowani, więc można się już tylko zawinąć w prześcieradło i czołgać do najbliższego cmentarza.
Największą zmorą polskiej szkoły jest nadmiar „wielkich reform systemu”.
SOR-y nie dość, że zajmują się nie tymi ludźmi, co powinny, to jeszcze wskutek rynkowego podejścia są niedofinansowane.
Polskę trzeba wreszcie zerwać z tego postronka, na którym trzyma ją Kościół katolicki – mówi Robert Biedroń.
To ci, którzy pójdą do ZUS – mówi analityk giełdowy, Piotr Kuczyński.
Albo jesteś za cywilizacją, która nienawidzi rowerzystów i wegetarian, albo za taką, w której rozumie się, że odpowiedzialność za ochronę środowiska to nie jest wydumany problem wyimaginowanej wspólnoty.
Żadne snobowanie się na Zachód już nie działa ani tym bardziej zawstydzanie ludzi, że nie dorastają do jakichś standardów – mówi Leszek Jażdżewski.
Nauczyciele mają prawo i powinni mówić wprost: rząd nas upokarza, płaci nam grosze, niszczy programy nauczania i przeprowadził fatalną reformę.
Cały system podatków i składek w Polsce jest regresywny, to znaczy bardziej obciąża osoby o niskich dochodach niż osoby zamożne. Rozmowa Michała Sutowskiego z ekonomistą Jakubem Sawulskim.
Boję się tego, że Platforma z przystawkami rządząca po PiS i w państwie przebudowanym przez PiS będzie niezwykle bezwzględna.
O homofobicznej kampanii PiS-u z Agnieszką Graff rozmawia Michał Sutowski.
Upowszechnienie 500+ to najbardziej logiczna, najmniej polityczna, ale i najbardziej kosztowna spośród obietnic PiS. Natomiast „trzynastka” dla emerytów to bezczelna politycznie jazda po bandzie.
Lewica wciąż nie może się doczekać wyborczego sukcesu, za to lewicowe wartości weszły na dobre do debaty publicznej. Michał Sutowski rozmawia z Adamem Ostolskim.
O pułapkach systemu d’Hondta, wyborcach alfa i pozorach jednoczenia opozycji opowiada krakowski socjolog.
Nie można robić ludziom egzaminu z „prawdziwej lewicowości” ani tworzyć atmosfery, w której trzeba zasłużyć, żeby móc zagłosować – rozmowa z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk.
Oczywiste jest, że chory dzik sam nie wejdzie do chlewni, że potrzebne jest pośrednie ogniwo, czyli człowiek, mówi prof. Jerzy Wilkin.
Przekaz głośnej reklamy Gillette jest skierowany do przyszłych pokoleń, w służbie reprodukcji i dość tradycyjnej rodziny – twierdzi Karolina Krasuska.
Żadna ze stron nie ma planu na wypadek zmiany władzy.
Jako przedstawicielka tego społeczeństwa nie chcę, by ktoś zarządzał lękiem zbiorowym na użytek polityczny – mówi Marta Scattergood, psychoterapeutka.
Nawet armia psychiatrów nie pomoże, jeśli sfera publiczna będzie coraz bardziej brutalna i pełna nienawiści.
U schyłku rządów PO Polacy nisko oceniali system – mówi prof. Krystyna Skarżyńska.
Rozmowa z Ewą Bińczyk, autorką książki „Epoka człowieka. Retoryka i marazm antropocenu”.
Na kryzysie dużych partii korzystają zmieszczaniali Zieloni, którzy nie są żadnymi radykałami, tylko odpowiedzialną partią społecznego środka.
Populiści mamią opinię publiczną pozorem siły państwa. Wystarczy dowolny egzamin w mikroskali, żeby zobaczyć, jak wszystko się sypie – z Bartłomiejem Sienkiewiczem rozmawia Michał Sutowski.
O zagrożeniu policyjnym państwem PiS z Piotrem Niemczykiem rozmawia Michał Sutowski.
Platformie Obywatelskiej nie chodzi o to, żeby wygrać wybory, tylko o to, żeby być bezkonkurencyjnie największą siłą opozycji. Ich wrogiem nie jest wcale PiS, lecz raczej każdy, kto mógłby zagrozić jej dominującej roli po opozycyjnej stronie barykady.
O zamieszkach w Saksonii opowiada Wolfgang Templin.
Jeśli nie będzie instytucji, które włączyłyby młodych, będzie to prowadziło do ich wyjścia z systemu demokratycznego. I miasta to odczują.
Janis Warufakis w rozmowie z Michałem Sutowskim.
– Co jeszcze mam zrobić, żeby oni byli zadowoleni? – pyta Włodzimierz Czarzasty w wywiadzie Michała Sutowskiego.
Michał Sutowski rozmawia z Maciejem Gdulą.
PiS działa tak, jakby wsparcie osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów zwyczajnie się państwu nie opłacało. Rozmowa z Michałem Polakowskim i Dorotą Szelewą.
Do dziś zmagamy się z niedokończonym demontażem imperium otomańskiego. Konstanty Gebert w rozmowie z Michałem Sutowskim naświetla aktualną sytuację na Bliskim Wschodzie.
Musimy uniknąć sytuacji, w której na globalnej Północy są zabezpieczone wyspy ekologicznego dobrobytu, z w innych częściach świata ekologiczne zagrożenia postępują – prof. Sighard Neckel.
SLD posypuje głowę popiołem za neoliberalizm rządów Millera, a „razemowcy” na to: lepiej żelazo rozpalone w dłoni niźli Czarzastemu prawicę uścisnąć. Rozmowa z Ludwikiem Dornem.
Populistyczna kontrrewolucja to efekt wypaczeń liberalizmu i centralizacji władzy – z prof. Janem Zielonką rozmawia Michał Sutowski.
Rozmowa z prof. Niną Witoszek.
W tym roku przypada 50. rocznica Marca 1968.
Narasta poczucie, że dotychczasowe odpowiedzi nie działają. Od początku zapowiadano, że już, już zaraz PiS-owi na pewno spadnie. Nic takiego nie nastąpiło – Maciej Gdula w rozmowie z Michałem Sutowskim.
To przecież jakaś tragedia, że po stronie opozycji mamy głównie neoliberalną elitę, która nie potrafi obronić demokracji i nie może dać ludziom tego, co dał im PiS…
PiS to nie jest zdyscyplinowana, karna armia. Tam toczą się konflikty, z którymi prezes musi sobie na bieżąco radzić.
Islamofobia prawicowa intelektualnie nie ma zbyt wiele do zaoferowania. Wyzwaniem jest krytyka islamu z tzw. oświeconej strony: liberalnej i feministycznej – mówi Monika Bobako.
Stąd bierze się mnóstwo napięć i politycznych nacisków na system, które go rozsadzają. Zamiast próbować zamieść je pod dywan, może zacząć wymyślać Europę na nowo.
Grzegorz Sroczyński mówi Michałowi Sutowskiemu, że po lewej stronie potrzeba nowych sojuszy, nie starych wojen.
Pora zacząć myśleć o Artykule 7 jako o normalnej procedurze dyscyplinującej. Przestrzegam też przed używaniem słowa „sankcje”, bo ono jest mylące.
Ignacy Morawski o dobrych wskaźnikach i błędnych diagnozach rządu PiS.
Kryminalizacja działań opozycji, z ograniczaniem prawa do manifestacji i karami dla mediów. To scenariusz możliwy, ale nie musi się ziścić – mówi Rafał Matyja.
Z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem rozmawia Michał Sutowski.
– Długo narzekano na opozycję, że nic nie robi, że nie potrafi się samonaprawić. I kiedy Nowoczesna dokonała zmiany, część komentatorów poczuła się wyraźnie zagubiona – mówi Katarzyna Lubnauer.
Michał Sutowski rozmawia z Jarosławem Flisem.
Rządy PiS nie tyle przebudziły Polaków, ile unaoczniły nam, że oni istnieją i się organizują. To jednak za mało, by odsunąć Kaczyńskiego od władzy. Rozmowa z dr Elżbietą Korolczuk.
Nie wystarczy krzyczeć, że „skończyła się demokracja”, a potem tłumaczyć szczegóły o niebezpieczeństwach uzależnienia KRS od tego czy innego segmentu egzekutywy.
Wyraźnie niesprawiedliwe są zarobki pielęgniarek, ratowników medycznych, psychologów, rehabilitantów. Potrzeba wzrostu wydatków na ochronę zdrowia, bo zdrowie musi kosztować.
Rozmowa z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk z partii Razem.
Ludwik Dorn tłumaczy, po co PiS reparacje wojenne od Niemiec i ile szabli ma Duda. I że na końcu tej drogi i tak czyha nicość.
Rozważania o wartościach to dziś nie zabawa dla pięknoduchów. Wartości to dziś wyborcza hard power i to za nimi idą elektoraty – Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z Michałem Sutowskim.
Im więcej integracji w Unii Europejskiej, tym korporacje mają gorzej, bo na UE – jako całość – trudno im wywrzeć nacisk, ale na Niemcy i Austrię – już całkiem prosto.
Kiedy kariera sędziego zależna jest od przychylności ludzi władzy, nie potrzeba nawet „wyroków na telefon”.
O Białym Miasteczku i o najbardziej niedocenionej profesji w Polsce opowiada Julia Kubisa.
Kiedy wykluje się Osobliwość, to będziemy się cieszyć, jeśli będzie nas chciała sobie zatrzymać jako zwierzątka domowe… Michał Sutowski rozmawia z Aleksandrą Przegalińską o przyszłości.
„Może się więc okazać, ze hasło Brexit means Brexit, jakkolwiek chwytliwe jeszcze kilka miesięcy temu, może nie być do końca, jak mówią Anglicy, cast in stone, wyryte w kamieniu”.
Maciej Gdula tłumaczy, dlaczego, jak się nic nie wie o klasach społecznych, to się przegrywa wybory.
Motywacje organizatorek i uczestniczek czarnego protestu były bardzo indywidualistyczne, na zasadzie „niech się państwo odpieprzy od mojego życia”. Trudno budować na tym lewicowy ruch.
Petru ma duże kłopoty, więc może być gotów na programowe ustępstwa – mówi Marek Borowski.
Choć w praktyce politycznej wcale tego nie chce – przekonuje Adam Ostolski.
Tak, grozi nam zmiana prawa na bardziej konserwatywne, tak, ofiarami tego będą i już są kobiety, ale pewnych procesów nie da się cofnąć – Z Kingą Dunin rozmawia Michał Sutowski.
I związać nas z Amerykanami, wydając miliardy na ich sprzęt. Polityka góruje nad strategią wojskową. Rozmowa z Piotrem Łukasiewiczem.
Przestrzegam przed falą entuzjazmu dla protestów – rozmowa z Małgorzatą Nocuń.
Dla wielu kobiet przekaz Clinton był za mało socjalny, a za bardzo celebrycki. Rozmowa z Karoliną Krasuską.
Prof. Marek Cichocki o międzynarodowej sytuacji Polski.
Z Kazimierą Szczuką rozmawia Michał Sutowski.
Każda długo rządząca ekipa się zużywa i traci legitymizację – rządy PiS-u komentuje Andrzej Leder
Na przepełnionych już dzisiaj SOR-ach w dużych miastach prawdziwa Sodoma i Gomora zapanuje od pierwszych dni reformy.
Z dr Ludwiką Włodek rozmawia Michał Sutowski.
Potrzebny jest nowy Trybunał i nowa Konstytucja. A dla sprawców – Trybunał Stanu.
Z dr. Mikołajem Lewickim, socjologiem badającym klasę średnią, rozmawia Michał Sutowski.
Najpoważniejszą emocją do zagospodarowania przez nie-prawicę jest lęk przed wypchnięciem Polski z Europy.
Czy te 23 miliardy wydano w najlepszy możliwy sposób?
Popełniamy błąd, analizując sytuację przez pryzmat partyjnych notowań.
O nacjonalizmie i neoliberalizmie w Rosji rozmawiamy z Aleksandrem Bikbowem.
Ale istotą demokracji jest różnica, a żeby móc się spierać potrzebujemy demokratycznego Sejmu. Rozmowa z Dorotą Olko z Razem.
W piątek w nocy obserwowaliśmy kluczowy moment w historii naszego parlamentaryzmu.
Rozmowa ze Sławomirem Broniarzem, prezesem ZNP.
Implozja polityczna Turcji przyniesie chaos w Europe. Turcy to największa „nieunijna” diaspora w UE.
Skrajna prawica domaga się zamknięcia granic i strzelania do nielegalnych przybyszów. A CDU proponuje to samo, tyle że na granicach zewnętrznych UE.
Skoro Pinior został zatrzymany i grozi mu areszt, uznałem za obowiązek, że jadę złożyć poręczenie.
Wszystko, co chcieliście wiedzieć o ataku na trzeci sektor. Rozmowa z Ewą Kulik-Bielińską.
II część rozmowy z Witoldem Juraszem: o potrzebie gry z Białorusią, wielkim ryzyku na Ukrainie i Niemcach jako maklerach Europy.
Podoba mi się, że grupie ludzi o najwyższych dochodach odrobinę podniesiono podatek.
O rosyjsko-amerykańskim handlu Ukrainą, prowizorce polskiej dyplomacji i kłamstwach smoleńskich.
Dlaczego po 1989 roku polska wyobraźnia utopijna zasnęła?
Mit Europy Środkowej pękł.
Zwycięstwo seksisty to katastrofa. I kara za to, że amerykański feminizm nie wygrał dla kobiet żadnej poważnej kwestii socjalnej.
O tym, że doktryna Giedroycia nie była nigdy tak aktualna po 1989 roku jak dziś, mówi Paweł Kowal.
Jako szef banku centralnego płaciłem 32%, a teraz płacę 19& i jeszcze wrzucam sobie różne rzeczy w koszty. Czy to jest sprawiedliwe?
Ale populizm to nie żywioł natury, wobec którego jesteśmy bezradni – mówi Jan-Werner Müller.
Prawica to wie, dlatego wygrywa.
W kategoriach niedoboru, deficytu – mówi prof. Marek Krajewski.
Co z tego, że przepracowali tu państwo dwadzieścia kilka lat? Kogo to obchodzi? Izabela Jasińska i Igor Stokfiszewski mówią o projektach społecznych w Ursusie.
Nasi heroldowie „świętego prawa własności” zrobili wyjątek dla Niemców i Żydów, uznając widocznie, że własność niemiecka i żydowska nie jest aż tak święta.
Rozmowa z Marci Shore.
Ale każdemu, z kim się kumam politycznie, doradzam, żeby nie był taki, jak ja.
Nie ma dowodów na to, że gimnazja są siedliskiem przemocy, ale medialna zła sława działa. Nawet nauczyciele ją podchwycili.
Były minister o pańszczyźnie, awansie społecznym i o tym, czemu sam nie odzyska Oblęgorka.
Schetyna wywiesił białą flagę i kompromituje całą Platformę.
Jaką rolę pełnił Jarosław Kaczyński w opozycji? Fakty od mitów oddziela prof. Andrzej Friszke.
Czego o dzisiejszej polityce możemy się dowiedzieć z autobiografii Jarosława Kaczyńskiego? Co nagina, czego nie mówi – wyjaśnia prof. Antoni Dudek.
Co właściwie tracimy wraz z NFZ?
Konstanty Gebert opowiada Michałowi Sutowskiemu o kulisach niedawnego zamachu stanu w Turcji.
Mamy poważny i długotrwały kryzys europejskiego systemu bankowego.
Bez demokratycznego pluralizmu Turcja pogrążyć się może w wojnie domowej.
Eksportowaliśmy nędzę poza granice Europy, a teraz się dziwimy, że przyjeżdżają do nas uchodźcy.
Jeśli Rosja zaatakuje Bałtów, to nie zrobią tego „zielone ludziki”, tylko nastąpi Blitzkrieg z udziałem brygad pancernych. Opanują trzy kraje bałtyckie w 24 godziny.
Żeby silniej związać podatek z poziomem dochodów, nie trzeba aż tak wielkiej reformy.
O grzechach głównych Rzeczpospolitej z prof. Jerzym Hausnerem rozmawia Michał Sutowski.
Czy faktycznie rok 1989 był takim przełomem? Odpowiedź klasy średniej na pytanie „jak żyć?” pozostaje wszak prawie niezmienna od czasów „Czterdziestolatka”.
Teoria Keynesa może być nawet bardziej aktualna dziś niż kiedyś.
Nigdy nie będzie wspólnej opowieści Polaków i Ukraińców. Nie tylko na temat Wołynia.
Potrafią zrobić publicznie rzeczy najbardziej bezwstydne i nie cierpieć z tego powodu.
Co jest potrzebne, żeby powstały media publiczne?
Polskie elity stawiają politykom księżycowe wyzwania. Druga część rozmowy z Robertem Krasowski.
Kościół nic sobie nie wywalczył, to słaba władza składała mu okup za spokój.
Nieprawda, że Europa jest dziś szczególnie doświadczona terroryzmem – bo ani szczególnie Europa, ani szczególnie dziś.
Razem szybko przeszło drogę od „jesteście tylko fanpejdżem na Fejsie” do „jak planujecie uratować świat”.
Do Porto Alegre zostałem wysłany przez „Gazetę” – to był przełom.
Byłem reporterem sejmowym „Gazety Wyborczej” w „czasach rewolucyjnych”.
Drużyna Władimira Putina nie wierzy w wielką Rosję, wierzy w rentę korupcyjną.
Toczymy absurdalne debaty o tym, czy islam to odwieczny wróg Europy, a nie potrafimy zorganizować prostych kwestii technicznych.
Jeśli odbiera się odznaczenia za poglądy, to czy na pewno przyznaje się je za osiągnięcia i pracę?
Najczarniejszy scenariusz: dostajemy pałą w głowę, leżymy i widzimy gwiazdy – mówi ekspert od bezpieczeństwa.
Kto najbardziej korzysta na promowaniu „narracji wołyńskiej”, w której nie ma miejsca na Ukraińców w roli innej niż tylko sprawcy polskich nieszczęść?
Polscy ekonomiści w latach 60. narzędziami światowej nauki diagnozowali problemy, których Zachód często nie potrafił nawet ująć pojęciowo
To nie organizacje pasjonatów, nie działalność charytatywna – to rdzeń kapitalistycznych demokracji.
Na każde wyjście przed szereg pojawi się argument, że „ludzie tego nie chcą”.
Czemu nic nie wyszło z uspołecznienia radia i telewizji?
To nie dołek koniunktury, tylko coś w rodzaju zawału serca czy zatarcia silnika – system po prostu nie działa.
Mój własny morał z historii jest taki: nie oceniajmy.
Rząd mówi o zalesianiu. Zapomnijcie o tym. Jest jedno dobre rozwiązanie.
Jak obronimy podstawowe wartości, to potem możemy się różnić w polityce społecznej.
Nie znają arabskiego, nie czytali Koranu, ale słyszeli, że teraz w Syrii można walczyć i jest fajnie – to częsty profil nowych „radykałów”.
Ale wizja tureckiego mocarstwa jest obliczona tylko na okres życia Prezydenta – mówi dr Agnieszka Ayşen Kaim.
Zmiany obywatelsko-egzystencjalnej, a nie przedszkolnej, z wizją kapitalizmu z XIX wieku.
Trzeba wrócić do zasady solidarności pokoleń. I naprawić rynek pracy.
W szaleństwie Putina jest metoda.
Ani lewica, ani prawica nie są intelektualnie gotowe, by zmierzyć się z kryzysem uchodźczym.
Próbuję cały czas to rozwikłać: dlaczego jak Polacy wyjeżdżają i pracują za granicą, to dobrze, a jak ktoś ma przyjechać do nas, to już nie?
Taka ilość danych, nadzór i gromadzenie ich to realna władza nad ludźmi.
Ale dzisiaj może być ważną polityczną siłą, jeśli zmobilizuje się do działania – mówi niemiecki socjolog.
Tych miliardów nikt nigdy nie spłaci i wszyscy o tym wiedzą.
Nie trzeba być „gorliwym katem Hitlera”, żeby dokonywać zbrodni.
Putinowskiego systemu nie da się zniszczyć z zewnątrz, ale on może zniszczyć się sam.
Tezy o brutalnym fiskalizmie naszego państwa są po prostu absurdalne.
Pieniądze nie powinny iść na przeszłość, lecz na przyszłość. Ale to wymaga odwagi.
Żadna „reszta świata” nie zastąpi Anglikom Unii Europejskiej. Ale czy oni o tym wiedzą?
Impuls do reform, niestety, może przyjść tylko z samej góry.
Rynek nie chce suwerennego państwa, a obywatele odmawiają mu demokratycznej legitymacji. Debata Sienkiewicz vs. Sutowski.
Dobrej pracy na Zachodzie nie przybywa.
„Siłowiki” i „polittechnolodzy” grają o wpływ na Putina.
Woli go zostawić Ukrainie jako problem do rozwiązania.
Ekspansja terytorialna nie jest dla Putina priorytetem.
Że to, co mnie zachwyca, ma ściśle odpowiadać założeniom świata, w którym chciałabym żyć?
Zaraz wynurzą się politycy, którzy zechcą natychmiast ulżyć swemu elektoratowi z kredytami we frankach.
Nie możemy przeżyć, że Gierek zadłużył Polskę na 30 miliardów dolarów, a przecież III RP dobiła już do 400 miliardów.
Zainteresowanie w Polsce tą tragedią było ogromne, ale jakby zabrakło empatii.
„Zintegrowany”? To upokarzające dla kogoś, kto się we Francji urodził.
One powinny dołączyć do międzynarodowego systemu gospodarczego.
Nie dla zysku, przyjazne człowiekowi, oddolne. Zielona rewolucja.
Potwierdziłeś to wszystko, co lewica mówiła o nierównościach dochodowych i majątkowych od dwudziestu lat.
Nie widzę powodu, dla którego ludzie mieliby otrzymywać wciąż malejącą część wytworzonego dochodu!
Czy ten kapitał zaparkuje w Polsce, z negatywnymi tego konsekwencjami?
Obecna polityka gospodarcza doszła do ściany.
Mogę się kajać za to, że czegoś nie przewidziałam, ale pokażcie mi kogoś, kto mógł to przewidzieć.
Ci chłopcy byli mniej więcej dwa lata starsi od nas i odważniejsi. I popisywali się – bardzo skutecznie.
Karol Modzelewski o Jacku Kuroniu i Polsce po ’89.
Żaden prosty podział polityczny nie oddaje skomplikowania sporów dotyczących bioetyki.
Ani trochę nie dziwi mnie mała popularność unijnej opowieści.
Jeśli Irak ma utrzymać kształt, jaki znamy – jego premier musi oddać władzę.
W Polsce po 1989 roku, za sprawą pracy demokracji, zaszły bardzo głębokie, radykalne i – moim zdaniem – nieodwracalne zmiany.
Jeszcze dziesięć lat temu powiedziałbym, że najlepsza droga dla lewicy europejskiej wiedzie przez Unię Europejską, dziś już nie.
Powinniśmy wprowadzić podatek od aktywów finansowych, a nie od transakcji.
To będzie dość stabilny parlament – sęk w tym, że to właśnie potwierdza główną tezę prawicowych populistów.
Oddaliśmy Polskę prawicy. Wszyscy musimy z tego wyciągnąć wnioski.
Gdyby tylko nasi koledzy z politologii opracowali podręcznik: jak radzić sobie z nacjonalizmem w kilku prostych krokach!
Musimy to sobie wreszcie powiedzieć. I zdecydować, czy na pewno chcemy ciągle tylko „unikać najgorszego”.
Mówię ludziom: sieciujcie się, nawiązujcie kontakty, bo europejskie pieniądze są dla was!
Interesuje mnie możliwość skonfrontowania idei z rzeczywistością i praktyką instytucji europejskich.
Jest ignorowana lub utożsamiana z ZSRR, a potem z Rosją.
Za poparciem dla Orbana stoi kombinacja poczucia wzrostu dobrobytu, realnego i symbolicznego awansu społecznego i poczucia dumy narodowej.
Wierzę w Europę, choć zdaję sobie sprawę, jak bardzo jest zmęczona.
Nie ma zdrowego systemu bankowego bez zdrowej gospodarki.
Putinowska racjonalność to realizacja konceptu imperialnego w realiach, które czynią ten koncept niewykonalnym.
„Dla dobra dziecka lepiej było skłamać: ojciec Polak, antykomunista”. Fragment wywiadu-rzeki z Ludwiką Wujec.
Ukraina musi wreszcie przejść od „gry regułami” do „gry według reguł”.
Dziś UE nie powinna z Janukowyczem negocjować reform, tylko moment jego odejścia i jego dalszy los.
Rozmowa z Dariuszem Gawinem.
Nie widzę w premierze osoby, która jest gotowa powiedzieć: nie musisz na mnie głosować, ale możemy coś razem zmienić.
Kandydaci do PE z różnych partii powinni się spotykać i prezentować obywatelom swoją wizję Europy.
Nie „polonizujmy” sprawy ukraińskiej.
Jeśli oni mają być naprawdę podmiotowi, to muszą sami zdecydować. Jeśli Ukraina ma skorumpowany, zły rząd, to sami Ukraińcy muszą go obalić.
Gdyby podpisał umowę z UE, na wschodzie i tak nie miałby konkurenta. Na zachodzie zaś wyszedłby na wielkiego integratora Ukrainy.
Ludzie są zdeterminowani, żeby walczyć, „bo z tą władzą nie da się dłużej wytrzymać”.
Ale to sami Ukraińcy zdecydują, jaka będzie Ukraina.
Mamy wybór: dogłębna transformacja systemu energetycznego albo dociskamy pedał gazu i zjeżdżamy w przepaść.
Działa tylko wtedy, kiedy nie zważa się na żadne koszty ekologiczne.
Kryzys stwarza szansę na odrodzenie etosu całościowej krytyki systemu, który cechował feminizm drugiej fali u jego początków.
Trzeba dzisiaj przemyśleć konstrukcję europejskiej demokracji na nowo.
To jedyne miejsce na świecie, gdzie liczba zakażeń HIV ciągle rośnie.
I dobrze by było, gdyby dotyczyło to wszystkich gospodarek świata.
Nawet świetny – co prawdopodobne – wynik CDU przy beznadziejnym wyniku liberałów nie wystarczy do utrzymania obecnej koalicji.
Można to osiągnąć, jedynie biorąc pod uwagę prozaiczne, codzienne potrzeby ogromnej większości ludzi na świecie.
Jedni mieli swoje eksportowe party, drudzy kredytowe. W końcu konsumpcję niemieckich towarów na Południu finansowały niemieckie banki.
Nowa polityka ekonomiczna Europy będzie możliwa tylko po kolejnym ciężkim kryzysie.
Nie myśleliśmy, że ludziom będzie chodziło po prostu o odrzucenie władzy – mówi Ludwika Wujec.
Niemal wszystkie kraje, którym udał się rozwój przemysłu, cechowała bardzo aktywna rola państwa.
Kiedyś ludzie wierzyli, że Ziemia jest płaska, dziś wierzą, że za kryzys odpowiadają leniwi południowcy.
Nie ma już przyzwolenia Europejczyków na elitarną, odgórną integrację – mówi Ralf Fücks z Fundacji im. Heinricha Bölla.
Tyle się mówi o „kontrolowaniu władzy”. Ale kontrola nie dotyczy tego, co władza robi – tylko jak.
Ostatni kryzys był wstrząsem dla tych teorii, które go wykluczały.
Uzdrawianie finansów publicznych przypomina dziś wysyłanie człowieka z zapaleniem płuc na siłownię, żeby sobie poprawił kondycję.
Ludzie zrozumieli, że mogą wybierać rządy, ale nie mogą wybrać polityki.
Polska szkoła przekazuje ideologię, która państwu wydaje się korzystna. Obojętność uczniów na nią to zdrowa reakcja obronna.
Indywidualne strategie życiowe to za mało wobec współczesnych wyzwań – mówi Wolfgang Templin. Fundacja Heinricha Bölla w Polsce obchodzi właśnie dziesięciolecie.
Demokracji nie zastąpi nawet najbardziej kompetentny technokrata. Z Clausem Offe rozmawia Michał Sutowski.
Nie mnóżmy represji – mówi szef Światowej Komisji ds. Polityki Narkotykowej.
Obama nie wykorzystał niezadowolenia z działań Wall Street. Kiedy wreszcie zaczął krytykować finansistów, było już za późno.
Demokraci, tak samo jak republikanie, są pod presją wielkiego biznesu i rynków finansowych.
To geniusz ruchu Occupy, że od samego początku usytuował się w
roli ucieleśnienia prawdziwej Ameryki – przeciwstawionej cynizmowi globalizacji,
partykularnym interesom Wall Street.
Przypadek Unii ujawnia trudności istniejące przy budowaniu unii politycznej wystarczająco krzepkiej, by wesprzeć na niej projekt głębokiej integracji ekonomicznej.
To nie zrewoltowani proletariusze obalą system, ale raczej sami kapitaliści, gdy już nie będą w stanie generować satysfakcjonujących zysków.
Wokół nowych ruchów społecznych powstają profile na Facebooku, a nie normalne gazety, nie wspominając już o partii.
Czerpanie zysków z „wyjątkowości” danego miejsca zabija jego wyjątkowość. Ale takie myślenie nie jest mocną stroną kapitalizmu. Rozmowa z Davidem Harveyem (2).