Historia

Fot. Adrian Grycuk/wikimedia commons

Grabowski: Polscy policjanci często mordowali Żydów. Na własną rękę i z ogromną inicjatywą

W Polsce nadal nie ma gotowości do wzięcia się za bary z najtrudniejszymi aspektami naszej własnej historii. Zofia Waślicka-Żmijewska
Niepokorne 1976–1989 wywiad

Kobiety „na zapleczu” i „na salonach”

Lekceważenie udziału kobiet jest pomijaniem kwintesencji rzeczywistości. Rozmowa z Agnieszką Grzybek i Anną Czerwińską, kuratorkami wystawy opowiadającej o roli kobiet w opozycji z czasów PRL.
Fot. damian entwistle/flickr.com CC BY-NC 2.0

„Niewdzięczne wobec narodu” LGBT

Naziści forsowali heteroseksistowski rygor i binarny porządek płci. Wykraczający poza sztywne normy stawali się wrogami narodu. Magda Borysławska
Fot. Matthew Bradley/flickr.com CC BY-NC-ND 2.0

Wodiczko, Niesluchowski: Poza państwo hybrydę?

„Ameryka” jest państwem wojny – pisali w 1992 roku, w pierwszą rocznicę rozpoczęcia operacji Pustynna Burza Krzysztof Wodiczko i Warren Niesluchowski. Tekst po raz pierwszy ukazał się właśnie po polsku.Krzysztof Wodiczko, Warren Niesłuchowski
Fot. Facebook.com/Mateusz Damięcki. Edycja KP

Lud sprzedał wolność za 500+? To bardzo stary koncept

Adam Leszczyński: Od wieków elity narzekały, że lud sprzedał swoją wolność. Mateusz Damięcki nie jest ani pierwszy, ani nie będzie ostatni.
Tablica pamiątkowa na Ministerstwie Pracy i Spraw Socjalnych. Fot. wikipedia/CC0

Szacunek, pani Izabelo

Lewicowa polityczka, pełnomocniczka ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, ministra polityki społecznej i wreszcie wicepremierka. 10 lat temu zginęła Izabela Jaruga-Nowacka.

Fragment ekspozycji Muzeum Polin. Fot. Fred Romero/flickr.com CC BY 2.0

Były miliony, nie ma milionów, nie ma nic. Trzeba zażydzić świat

Mam nerwową potrzebę zapełniania takiej kompletnej nicości – pustki po milionach ludzi, po których nawet proch nie został. Z Jackiem Leociakiem rozmawiają Zofia Waślicka-Żmijewska i Artur Żmijewski.

Paulina Małochleb. Fot. Kuba Ociepa, Fotoedycja KP

„Weźcie ich na zabicie”

„Z opowieści rodzinnych dowiedziałem się, że bogactwo teścia wzięło się z mordu, że była jakaś piwnica pełna Żydów i nikt nie wie, co się z nimi potem stało”.

Polscy poszukiwacze żydowskiego złota

To nie były incydenty, ale proceder, który, niemal na masową skalę, trwał przez lata.

„Razem możemy więcej”

To egzotyczne z dzisiejszego punktu widzenia porozumienie zajęło 3. miejsce z wynikiem łącznym 12,04% głosów, a w powyborczych układankach sejmikowych stało się swoistym języczkiem u wagi.