Najważniejsze wiadomości o tym, co robimy. W Twojej skrzynce email.
Nowe:
Czy osoba o lewicowych poglądach może się chwalić?
Nie obiecujemy gruszek na wierzbie. Obiecujemy nową, lepszą i bardziej dostępną Krytykę Polityczną.Krytyka PolitycznaCzy wojna w Ukrainie nieodwołalnie oddala nas od realizacji celów i wartości ekonomii obwarzanka? Z Edwinem Bendykiem rozmawia Michał Sutowski.
Powiedzieć, że każdy obywatel i obywatelka zasługują na kredyt zaufania na poziomie pensji minimalnej – to chyba niekontrowersyjny postulat. Z Jędrzejem Malko, autorem koncepcji „kredytu powszechnego”, rozmawia Michał Sutowski.
Społeczna, ale nie antysystemowa. Taka powinna być transformacja energetyczna
Obecny system energetyczny stworzony został w sposób, który tłamsi, a nie absorbuje inną, oddolną logikę działania. Ale akceptacja tego, że nadchodzi zmiana, jest coraz większa – mówi dra Agata Stasik z Akademii Leona Koźmińskiego.Paulina JanuszewskaDzisiejsze działania lub zaniechania w kwestiach polityki energetycznej przełożą się na różnicę między tym, czy gaśnie światło, czy jest blackout, czy jest armagedon – a tym, że musimy trochę zacisnąć pasa. Nie chciałbym za półtora roku powiedzieć: a nie mówiłem. Z Marcinem Popkiewiczem rozmawia Michał Sutowski.
Powoli odzyskujemy świadomość, że historia się nie skończyła i nadal potrzebujemy odporności i obronności. Rosja będzie zagrożeniem jeszcze wiele lat. Z Michałem Piekarskim rozmawia Katarzyna Przyborska.
Nie programy polityczne, tylko lęki – tym przede wszystkim trzeba się zająć. Przemysław Sadura i Sławomir Sierakowski mówią nam, co wynika z raportu z ich najnowszych badań socjologicznych.
Kultura zachodnia nie traktuje mięsa jak zwykły produkt. Uczyniła je fetyszem i podstawą ideologii związanej z konkretnymi wyobrażeniami na temat męskości i przypisywanej jej dominacji.
Jeśli na warsztatach kręcimy sojonez, potem nic innego się nie liczy. Ludzie potrafią wylizywać pojemniki. Z Alicją Rokicką, autorką bloga Wegan Nerd, rozmawia Katarzyna Przyborska.
Ludową – i nie tylko – historię kuchni polskiej kreśli w rozmowie z Jakubem Majmurkiem Robert Makłowicz.
Ludzie ograniczają mięso, gluten czy laktozę ze względu na własne zdrowie, natomiast wykluczanie mięsa to wybór ideologiczny. O postawach wobec konsumpcji mięsa rozmawiamy z Przemysławem Sadurą.
Produkcja sprzedana przetwórstwa mięsnego w Polsce to trzy razy więcej niż produkcja sprzedana węgla kamiennego i brunatnego razem wziętych, więcej niż krajowa produkcja samochodów osobowych i komputerów.
Czy ogromna fala solidarności i dobra, która wybuchła jak Polska długa i szeroka, skapnęła choć trochę na uchodźców z polsko-białoruskiej granicy? Czwarta część reportażu badawczego „Obcy w naszym kraju”.
Przemysław Sadura i Sylwia Urbańska zostali wyróżnieni za ten reportaż w Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Jana Śpiewaka i Anny Kamieńskiej. Gratulujemy!
„Jak to się skończy, wszyscy trafimy do psychiatryka”. Druga część reportażu badawczego „Obcy w naszym kraju”.
Reportaż badaczy Krytyki Politycznej ze strefy stanu wyjątkowego.
Wszystkie elektoraty oczekują od swoich partii budowy państwa opiekuńczego. Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej tej kwestii.
Postanowiliśmy zbadać, jak COVID-19 wpłynął na postawy Polek i Polaków wobec zmian klimatu. Czego się dowiedzieliśmy?
Całemu regionowi, a w efekcie także programowi transformacji energetycznej, grozi katastrofa.
Raport Doroty Ogrodzkiej i Igora Stokfiszewskiego z międzynarodowego projektu badawczego „Culture for solidarity”.
Czy nowe media kreują nowy świat polityki? Wyniki badań pod kierunkiem dra Mikołaja Lewickiego „Koniec prawdy, niech żyją prawdy! Media i polityczność w dzisiejszej Polsce”.
Badanie Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego.
Seminarium odbędzie się 25 listopada w godz. 16.30-19.00. Zgłoszenia przyjmujemy do 21 listopada. Zapraszamy!
Seminarium analityczne.
Seminarium odbędzie się 18 listopada w godz. 16.30-19.00. Zgłoszenia przyjmujemy do 14 listopada. Zapraszamy!
Spis treści Omówienie Igora Stokfiszewskiego 1. Wstęp 2. Kultura w Trzeciej Rzeczpospolitej. Plamki ślepe i zaniechania 3. „Dobra zmiana” w …
„Raport z »dobrej zmiany« w kulturze” Iwony Kurz to więcej niż analiza polityki kulturalnej rządu Prawa i Sprawiedliwości. Autorka rekonstruuje stanowiska odnośnie kultury, jej funkcji społecznej i zakorzenienia systemowego, wyrażane przez postsolidarnościowe, postkomunistyczne i liberalne środowiska polityczne od roku 1989 do 2015, rzutując je zarazem na koncepcje i idee wyrażane przez intelektualistów, intelektualistki, twórców i twórczynie kultury, mających największy wpływ na kształtowanie się zbiorowej wyobraźni. Zapraszamy do lektury!
W kolejnym zeszycie analiz ISZ dr hab. Maria Theiss, badaczka społeczna z Instytutu Polityki Społecznej WNPiSM UW, analizuje dyskurs publiczny wokół najgłośniejszego programu społecznego w Polsce ostatnich lat – Programu 500+. Polecamy!
Zapraszamy na kolejne wydarzenie w cyklu „Zmiana kursu, przyspieszenie czy katastrofa? Niemiecki okręt na unijnym morzu a polskie dylematy w Europie”. O tym, dokąd nas zaprowadzi napięcie między asertywną Francją i zachowawczymi Niemcami i co z tego wynika dla polityki Polski w Europie będziemy rozmawiać na marginesie tekstu Piotra Burasa, dyrektora warszawskiego biura ECFR.
Efekty badań Przemysława Sadury i Sławomira Sierakowskiego.
Czy grożą nam rozpad narodowych wspólnot i „zimne wojny domowe” w poszczególnych krajach Europy? Zapraszamy na debatę z udziałem Davida Goodharta, autora głośnej książki „The Road to Somewhere: The Populist Revolt and the Future of Politics”, Agnieszki Graff i Macieja Gduli.
W dziesiątym zeszycie analiz ISZ dr Janina Petelczyc, ekspertka związana z Instytutem Polityki Społecznej UW, diagnozuje szanse i zagrożenia dla naszych emerytur w świetle polityki ostatnich lat.
Przez lata powojenne, ale także po zjednoczeniu kraju, Niemcy pielęgnowały „kulturę powściągliwości” w stosunkach międzynarodowych, zorientowaną na pokojowe kształtowanie relacji …
Co mówi prasa i Polacy w sieci o najbardziej znanym programie społecznym po 1989 roku? Bardzo dużo, zwłaszcza o tym, kto na 500+ zasługuje. O beneficjentach programu mówi się i myśli przede wszystkim w trzech kategoriach: członków wspólnoty narodowej; underclass i „nierobów” oraz zmanipulowanych klientów politycznych Prawa i Sprawiedliwości. Strategie dyskursu na ten temat nie są przypadkowe: służą symbolicznemu określaniu pozycji klas społecznych względem siebie.
Co mówi prasa i Polacy w sieci o najbardziej znanym programie społecznym po 1989 roku? Bardzo dużo, zwłaszcza o tym, …
Wiosną i jesienią zapraszamy na cykl dyskusji eksperckich – wśród gości m.in.: prof. Tomasz G. Grosse, prof. Elżbieta Mączyńska, dr Justyna Gotkowska, dr Maciej Grodzicki, dr Marcin Kędzierski, dr Agnieszka Łada, dr Sebastian Płóciennik, Piotr Buras, Basil Kerski, Kaja Puto, Adam Traczyk, Ewa Wanat.
Stare partie tracą na sile, nowe podmioty zagrażają dawnym elitom, pewniki polityczne odchodzą do lamusa – nawet w ostoi konserwatywnej …
W dziewiątym zeszycie analiz ISZ Ignacy Morawski – twórca portalu SpotData, analityk rynków i gospodarki – ocenia, gdzie jest polska gospodarka po trzech latach rządów PiS.
Wprowadzenie podatku ekologicznego we Francji doprowadziło do największego od lat wybuchu niepokojów społecznych – rządowi zarzucono, że politykę klimatyczną uprawia …
Zróżnicowanie zachowań wyborczych w Polsce często sprowadza się do dwóch wymiarów: dawnych granic zaborów oraz różnic między wielkimi miastami a …
Zapraszamy do zapoznania się z powstałymi w 2018 publikacjami poświęconymi problematyce sztuki i kultury, w których opracowanie zaangażowany był zespół Instytutu Studiów Zaawansowanych.
Zapraszamy na projekt artystyczno-badawczy towarzyszący modułowi „Teatr Empatii”, realizowanemu w ramach Studium Kultury Społecznej.
Czwartek, 29 listopada 2018 Otwarcie konferencji dr Ernst Hillebrand (Fundacja im. F. Eberta w Warszawie) prof. Maciej Gdula (Instytut Socjologii …
W ósmym zeszycie Analiz ISZ dr hab. Michał Bilewicz pisze o źródłach zbiorowej (nie)pamięci Polaków i o tym, jak uczyć historycznej prawdy w czasach wojny „idealistów” z „hiperkrytykami”.
Zapraszamy osoby działające w obszarze kultury, w roli twórczej – jako artyści i artystki rożnych dziedzin, jak i w roli menedżerskiej – jako organizatorzy i organizatorki, animatorzy i prowadzący instytucje kultury.
Zajęcia prowadzą: prof. Andrzej Leder, dr Barbara Markowska, Ignacy Morawski, dr Janina Petelczyc, Igor Stokfiszewski.
Cel badawczy seminarium dotyczy możliwości uchwycenia podstawowych kategorii ekonomicznych w języku filozoficznym, przede wszystkim – choć nie tylko – wywodzącym …
Niskie bezrobocie, wysoki gospodarczy, rosnące płace i plany wielkich inwestycji – czy korzystne wskaźniki gospodarcze to dzieło rządów po 2015 …
Czy po 2015 roku faktycznie zapanował w Polsce „rynek pracownika”, a transfery socjalne przeniosły polskie państwo opiekuńcze do innej, lepszej …
Amerykański socjolog Jeffrey C. Goldfarb w książce Odnowa kultury politycznej. Siła kultury kontra kultura władzy zauważa, że „kultura zarówno umożliwia …
Czy po 2015 roku faktycznie zapanował w Polsce „rynek pracownika”, a transfery socjalne przeniosły polskie państwo opiekuńcze do innej, lepszej …
Program studium poświęcony jest pozainstytucjonalnym i instytucjonalnym praktykom artystycznym, które łączy perspektywa podejmowania pracy o charakterze uczestniczącym, oddziałującym wspólnotowo oraz wpływającym na rzeczywistość społeczną.
Spotkanie z Agnieszką Dziemianowicz-Bąk (Razem), Maciejem Gdulą, Pauliną Piechną-Więckiewicz (Inicjatywa Polska) i Rafałem Trzaskowskim (Platforma Obywatelska) poprowadzi Michał Sutowski.
Spotkanie z Ignacym Morawskim, prof. Leokadią Oręziak i Rafałem Wosiem poprowadzi Michał Sutowski.
Postmodernizm stanowił obietnicę kultury, w której każdy będzie mógł wybrać sobie własny styl i w której żaden ze stylów nie …
Prowadzenie: Edwin Bendyk Współpraca: dr Adam Ostolski Jesienią 2018 roku Polska będzie gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ COP24. To dobra okazja, …
Szeroko dyskutowana ustawa o IPN i związana z nią afera dyplomatyczna prowokują do pytań o funkcję narracji martyrologicznej, historii heroicznej …
Autor książki Wyjście awaryjne twierdzi, że z obecnego klinczu politycznego może nas wyprowadzić jedynie przebudowa fundamentów zbiorowej wyobraźni – modelu modernizacji, orientacji …
Polityce kulturalnej rządu PiS chciałabym się przyjrzeć szeroko, uwzględniając także kontekst działań innych niż „branżowe” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. …
Zakończyła się rekrutacja na seminaria semestru letniego 2017/2018. Wpłynęło ponad 200 zgłoszeń. Wyniki rekrutacji zostały już rozesłane. Zapraszamy na zajęcia od poniedziałku 12 lutego.
Zajęcia prowadzą: prof. Michał Bilewicz, prof. Przemysław Czapliński, prof. Andrzej Leder, prof. Rafał Matyja, dr hab. Iwona Kurz, dr Barbara Markowska, dr Adam Ostolski i Edwin Bendyk.
Zapraszamy do lektury tekstu Igora Stokfiszewskiego opublikowanego w 3. numerze kwartalnika „Kultura i rozwój”.
W numerze m.in. artykuł Igora Stokfiszewskiego dotyczący realizowanego przez Instytut projektu „Ursus. Zakłady”.
Analiza ISZ | dr Elżbieta Korolczuk: Społeczeństwo obywatelskie w Polsce – kryzys czy nowe otwarcie?
W siódmym zeszycie Analiz ISZ dr Elżbieta Korolczuk pisze o tym, gdzie są aktywni politycznie Polacy, kto nie chciał ich dostrzec i dlaczego – i co z tego dziś wynika dla polskiej demokracji.
Neoautorytaryzm, a nie populizm. Raport o tym, skąd się wzięła „dobra zmiana”
Czy PiS to kryptosocjaliści? Neoliberalni bankierzy w owczej skórze państwowców? A może zwyczajni zamordyści zapatrzeni w Daleki Wschód, którym w azjatyckim modelu gospodarczym podoba się tyleż efektywność, ile twarda ręka władzy, silna wspólnotowość i kontrola nad społeczeństwem?
Zapraszamy do lektury zeszytu analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych pod redakcją Macieja Gduli i Michała Sutowskiego.
Thursday, November 2, 2017 Opening Session: Can and Should Western Democracy Be Saved? Panelists: Jan-Werner Müller (Princeton University) Ulrike Guérot …
Czwartek, 2 listopada 2017 Sesja otwarcia: Czy można (i czy warto) uratować zachodnią demokrację? Paneliści: Jan-Werner Müller (Princeton University) Ulrike …
Wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o źródłach słabości współczesnych lewic i warunkach przywrócenia im siły. Zastanowimy się też, jak …
Koncepcja i opieka merytoryczna: dr Anna Świętochowska Współpraca: Izabela Jasińska I. Zarys problematyki Problematyka kultury i jej znaczenie dla rozwoju …
Jednym z fundamentów programu Kultura i rozwój jest pytanie o źródła rozwoju kultury oraz jego ewentualne związki z rozwojem społeczno-gospodarczym. …
Skala protestu (nie tylko) kobiet przeciwko zapowiedzi zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej była niespodzianką dla elity władzy, dla opozycji, także dla samych …
Wdrażana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reforma oświaty oznacza likwidację gimnazjów i daleko idące zmiany programowe. Plany te budzą wielkie …
There’s a widespread notion that European democracy with its main project – EU – is facing threats from outside its borders, as well as from within; historiosophical optimism, so to say, seems to be out of fashion today.
Zapraszamy osoby działające w obszarze kultury, w roli twórczej – jako artyści i artystki rożnych dziedzin, jak i w roli menedżerskiej – jako organizatorzy i organizatorki, animatorzy i prowadzący instytucje kultury.
Zajęcia będą polegać na dyskusji nad wybranymi zagadnieniami z dziejów nowożytnej Polski od początku XVIII wieku do 1989 roku. Akcent …
Nadchodzące seminaria będą dyskusją przede wszystkim o tym, jak oceniać i gdzie szukać efektów inicjatyw kulturowych. Czy w ogóle powinniśmy …
W debacie o przyszłości świata wizje apokalipsy ludzkości zdominowanej przez sztuczną inteligencję ścierają się (z coraz rzadszymi) utopiami sieciowej demokracji …
Od dekady przekonujemy się, że racjonalnie formułowane i ustalane zasady są dla współczesnej demokracji niewystarczające. Państwo w coraz większym stopniu …
Cel badawczy seminarium dotyczy możliwości uchwycenia podstawowych kategorii ekonomicznych w języku filozoficznym, przede wszystkim – choć nie tylko – wywodzącym …
„Co nie jest biografią, nie jest w ogóle” powiedział Stanisław Brzozowski, żeby podnieść znaczenie idei, które przeszły przez czyjeś doświadczenie …
W trakcie zajęć analizować będziemy najważniejsze teksty z zakresu teorii architektury i urbanistyki XX wieku, pogłębiając dzięki nim zdolności krytycznego …
O czym? Prócz klasycznej pracy Piketty’ego (2014) na rynku pojawiło się w ubiegłych latach szereg ważnych wystąpień poświęconych problemom nierówności. …
KOD, „Czarny protest” i demonstracje w obronie sądów ożywiły nadzieje na uaktywnienie polskiego społeczeństwa. Tysiące ludzi w większych i mniejszych …
Idąc po władzę, PiS deklarował bardziej niż dotąd solidarne podejście do ochrony zdrowia; praktyka rządu jest w tej sprawie niejednoznaczna. …
Rząd PiS przywrócił wiek emerytalny sprzed reformy „67”. Czy wprowadzi również przymusowy III filar? Jakie konsekwencje dla budżetu państwa i …
Aktywna polityka wspierania rodzimego przemysłu była jedną z obietnic wyborczych obozu władzy i odpowiedzią na nowe trendy w światowej ekonomii. …
Został otwarty nabór na seminaria semestru zimowego 2017/2018! W semestrze zimowym zajęcia prowadzą: prof. Leokadia Oręziak, prof. Andrzej Leder, dr Barbara Markowska, dr Elżbieta Korolczuk, dr Mikołaj Lewicki, Maria Libura, Sławomir Sierakowski, Rafał Woś i Piotr Wójcik.
W szóstym tekście z serii Analiz ISZ Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pisze o właśnie wprowadzonej reformie oświaty i politycznym wymiarze skierowanego przeciw niej oporu rodziców i nauczycieli.
W piątym tekście z serii Analiz ISZ dr Aleksandra Przegalińska zastanawia się, czy (i którzy) ludzie będą żyć wiecznie, jak Polacy odnajdą się w globalnej chmurze i dlaczego lepiej pisać gry niż w nie grać.
Opening ceremony 21 April, Warsaw Zygmunt Hübner Powszechny Theatre Participants: Jerzy Hausner (Cracow University of Economics) Izabela Jasińska (Institute for …
Otwarcie konferencji 21 kwietnia 2017 r, Warszawa Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera Uczestniczą: Jerzy Hausner (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) Izabela …
W czwartym tekście z serii Analiz ISZ Katarzyna Murawska i Zofia Włodarczyk analizują czarny protest z października 2016 roku.
W trzecim tekście z serii Analiz ISZ Karolina Krasuska pisze o źródłach klęski Hillary Clinton i wnioskach, jakie płyną dla ruchu kobiecego z wyborów prezydenckich w USA.
Ogłaszamy program 3. Konferencji Kultura i Rozwój, która odbędzie się w Warszawie, tym razem w Teatrze Powszechnym!
Wydarzenie stanowi podsumowanie czteroletniego programu Kultura i rozwój, prowadzonego w Instytucie z inspiracji prof. Jerzego Hausnera, na który złożyły się seminaria, projekt badawczy i konferencje, badające relacje pomiędzy kulturą a rozwojem społecznym i gospodarczym.
W drugim tekście z serii Analiz ISZ Anna Gromada z Fundacji Kaleckiego analizuje rządowy program Rodzina 500+ z punktu widzenia jakości polityki publicznej.
Celem Kwartalnika „Kultura i Rozwój” jest gromadzenie wiedzy i stymulowanie pracy naukowej nad kulturą i rozwojem oraz przybliżanie polskiemu czytelnikowi najnowszych efektów prac badawczych prowadzonych w tym obszarze na świecie. Zapraszamy do współpracy!
Tekstem Adama Balcera otwieramy cykl Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych.
Ruszyła rekrutacja na nowe zajęcia organizowane przez Instytut Studiów Zaawansowanych w semestrze letnim!
Skala protestu (nie tylko) kobiet przeciwko zapowiedzi zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej była niespodzianką dla elity władzy, dla opozycji, także dla samych …
Wdrażana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reforma oświaty oznacza likwidację gimnazjów i daleko idące zmiany programowe. Plany te budzą wielkie …
W debacie o przyszłości świata wizje apokalipsy ludzkości zdominowanej przez sztuczną inteligencję ścierają się (z coraz rzadszymi) utopiami sieciowej demokracji …
W trakcie zajęć analizować będziemy najważniejsze teksty z zakresu teorii architektury i urbanistyki XX wieku, pogłębiając dzięki nim zdolności krytycznego …
„Co nie jest biografią, nie jest w ogóle” powiedział Stanisław Brzozowski, żeby podnieść znaczenie idei, które przeszły przez czyjeś doświadczenie …
Od dekady przekonujemy się, że racjonalnie formułowane i ustalane zasady są dla współczesnej demokracji niewystarczające. Państwo w coraz większym stopniu …
Nowe seminaria (obowiązują zapisy): prof. Przemysław Czapliński → Lęk, wstyd, gniew. Demokracja afektywna i literatura Sławomir Sierakowski → Mit komunizmu, mit kapitalizmu, …
Spośród wszystkich obszarów, gdzie ukrywają się istotne zasoby rozwojowe, kultura zajmuje miejsce najbardziej peryferyjne. Jej potencjał rozwojowy jest nierozpoznany, nieuznany w dominującym dyskursie o rozwoju, nie stanowi on także przedmiotu polityk publicznych. A jednak to kultura może wyprowadzić Polskę z rozwojowego dryfu.
Analiza z perspektywy klas społecznych jest obecnie coraz częściej wykorzystywana jako narzędzie pozwalające lepiej zrozumieć niedawną historię społeczeństw Europy Środkowej i dzisiejsze uwarunkowania wielu dziejących się procesów.
Zgłoszenia na konferencję przyjmujemy do 11 listopada 2016 za pośrednictwem formularza znajdującego się na stronie. Liczba miejsc ograniczona. Wstęp wolny.
Wykład inaugurujący rok akademicki 2016/17. Główne wątki wykładu dotyczyć będą waluty euro jako wzmacniacza zróżnicowania gospodarczego, polityki pieniężnej jako stabilizatora sytuacji budżetowej oraz długofalowych kosztów prowadzenia tej polityki.
Od 13 września do 7 października trwa rekrutacja na seminaria Instytutu Studiów Zaawansowanych w semestrze zimowym 2016/2017.
Koncepcja i opieka merytoryczna: dr Anna Świętochowska Współpraca: Izabela Jasińska I. Zarys problematyki Problematyka kultury i jej znaczenie dla rozwoju …
Koncepcja i opieka merytoryczna: dr Mikołaj Lewicki Jednym z fundamentów programu Kultura i rozwój jest pytanie o źródła rozwoju kultury …
Program Rodzina 500+ budzi mnóstwo kontrowersji. Powszechnie uznawany za największy transfer socjalny po roku 1989 ma uratować polską demografię i …
Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA nie ma wątpliwości, że rok 2016 oznacza przełom dla polityki amerykańskiej. Kandydat Partii …
Wojna w Syrii i wejście Rosji do działań zbrojnych, a potem brutalnie stłumiony zamach stanu w Turcji i jego następstwa …
Mogłoby się wydawać, że kwestia kim są Polacy i jak rozumieć polskość jest już dawno rozstrzygnięta. Nic bardziej mylnego. Ludwika …
Pierwszy semestr seminarium dotyczył będzie możliwości uchwycenia podstawowych kategorii ekonomicznych w języku filozoficznym, przede wszystkim – choć nie tylko – …
Wraz z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o źródłach słabości współczesnych lewic i warunkach przywrócenia im siły. Zastanowimy się też, jak …
Seminaria: Marek Beylin → Czy lewica ma przyszłość? prof. Andrzej Leder, dr Barbara Markowska → Filozoficzne znaczenie języka ekonomii dr Ludwika Włodek …
A discussion about a new, truly united and solidary Europe.
Governments and politicians attempt to control, mislead, or disarm the media of their ability to earn people’s trust, while markets and corporations tend to commercialize and use them to make people more passive and susceptible to consumerism. Who will be televising the revolution when it happens, then?
W sobotę 25 czerwca zapraszamy do wspólnej pracy nad wykonaniem instalacji artystycznej Traktor-Idea-Ursusa.
O Ideologii Katolickiego Państwa Narodu Polskiego czytanej w XXI wieku
What kind of continent do transnational social movements and leftist political circles which create networks of European collaborations struggle in favour for? What does today’s and future Europe look like seen through the eyes of activists from its Southern, Western and Eastern territories?
Debata odbywa się w ramach 3. edycji Festiwalu społecznego im. Jacka Kuronia.
O naprawie Rzeczpospolitej | Kuczyński, Cymer, Piechna-Więckiewicz, Zandberg, Scheuring-Wielgus [PL]
O książce Piotra Kuczyńskiego i Adama Cymera Dość gry pozorów z autorami dyskutować będą liderzy nowego pokolenia polskiej polityki: Adrian …
Governments control the media today and oposition parties looking to become the government aim to control the media tomorrow. Market forces also play their role, with private corporations using the media to provide a platform for their own interests. Are any of them interested in showing the revolution?
Postać Jacka Kuronia jest żywo pamiętana i wspominana. Chcemy, by stała się także realną inspiracją do krytycznego myślenia o Polsce współczesnej i wyzwaniach na przyszłość. To właśnie niezgodna na zastany świat i gorączkowa pasja jego naprawy stanowiła sedno politycznej, społecznej i – szerzej – egzystencjalnej myśli współtwórcy KOR. Zapraszamy na trzecią edycję Festiwalu im. Jacka Kuronia.
Aby lepiej zrozumieć usterki współczesnej demokracji i sposoby ich naprawy, musimy poznać naturę i praktykę władzy ekonomicznej w gospodarce rynkowej, jej związki z instytucjami oraz ideologią. W swoim wykładzie profesor Amit Bhaduri spróbuje te skomplikowane kwestie rozszyfrować. Wykładowi towarzyszy premiera publikacji „Globalny kryzys gospodarczy po roku 2008. Perspektywa postkeynesowska. Wybór teksów pod redakcją Kazimierza Łaskiego i Jerzego Osiatyńskiego”.
Silnik francusko-niemiecki rozpada się na naszych oczach. Niemiecki sen, w stosunku do migrantów, nie jest warunkiem do stworzenie niemieckiej potęgi w sensie ekonomicznym? Neoliberalizm nie kojarzy się już z państwową ksenofobią – z tego faktu powinni sobie zdać sprawę jego przeciwnicy…Zapraszamy na wykład profesora Érica Fassina. Wstęp wolny.
Socio-political crisis in Southern and Central Europe (including Balkans, Visegrad countries and Germany) which came about as a consequence of a mass inflow of war and climate refugees from the Middle East, as well as recent terrorist attacks on Paris, made the Middle East, especially Syrian and Iraqi territory occupied by so called Islamic State, the main focus for European foreign affairs. They also diminish the level of attention dedicated to the crisis and 'hybrid war’ inspired by Russia in Eastern Ukraine. On the other hand, Russia’s military involvement in Syria and its support for President Assad make this country a necessary factor to be taken into account in all strategic solutions regarding ISIS and mass exodus of asylum seekers in Europe.
Does Russia have the „Grand Strategy”? Is there such thing as the political West, at all? And is there any option for people mostly involved – beyond the status quo or 'Russia vs. West’ choice? On these crucial questions of our time, we’re going to reflect, talk and confront international experts, political activists and intellectuals.
Ruszyła rekrutacja na nowe zajęcia organizowane przez Instytut Studiów Zaawansowanych! W semestrze letnim otwieramy zapisy na seminaria dr Elżbiety Korolczuk, prof. Andrzeja Ledera, prof. Ewy Łętowskiej i innych.
Nowe seminaria: dr Elżbieta Korolczuk → Rodzicielstwo i polityka prof. Andrzej Leder → Filozoficzne znaczenie języka ekonomii prof. Ewa Łętowska → Moc i …
W ramach seminarium poddamy krytycznej refleksji szereg zagadnień związanych z macierzyństwem, ojcostwem i bezdzietnością we współczesnej Polsce i na świecie. …
Pierwszy semestr seminarium dotyczył będzie możliwości uchwycenia podstawowych kategorii ekonomicznych w języku filozoficznym, przede wszystkim – choć nie tylko – …
Czyli przez chrześcijaństwo, gnozę i manicheizm przejdziemy z Dantem, Miltonem, Blakiem, Swedenborgiem i Bierdiajewem. Aniołem Stróżem będzie Czesław Miłosz. Rozmawiać …
Dlaczego idea państwa prawa budzi w Polsce taki opór? A może to tylko jej niezrozumienie? Jakie czynniki – ekonomiczne, psychologiczne, …
Zmiany podziału dochodów w gospodarce globalnej: ideologia i fakty. O nierównościach na świecie wiemy dużo i mało. Danych mamy mnóstwo, …
O nierównościach na świecie wiemy dużo i mało. Danych mamy mnóstwo, analiz trendów – niewiele. Autor głośnej książki „Inequality and Instability” stawia tezę, że to nie tyle globalizacja i rozwój technologiczny, ile moc sektora finansowego i sposób rządzenia gospodarką w świecie determinują skalę ekonomicznych nierówności. Więcej „makro” w makroekonomii pozwoli je lepiej zrozumieć, więcej „polityki” w polityce gospodarczej – odwrócić niekorzystne trendy.
Zapraszamy na premierę multimedialnej aplikacji mobilnej dotyczącej historii Zakładów Mechanicznych Ursus: „Ursus – spacer w czasie”. Wybierz się z nami na wyjątkowy – wirtualny i realny – spacer po fabryce traktorów!
Część 1. Wystąpienia: dr hab. Marcin Zaremba: Wielkie Rozczarowanie. Geneza Rewolucji Solidarności. Dekada Gierka. Pierwsza konstatacja. Czas między sierpniem 1980 r. …
Zapraszamy do lektury zeszytu analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych pod redakcją Juliana Kutyły i Michała Sutowskiego.
The author of term „precariat” will answer the question if the world handles the big economical crisis. Will there be enough workers in the Western countries, as some experts claim, or there will be too many people without jobs? What kind of political views so called 'precariat’ has? How to organize precariat for political actions? Or maybe more efficient are still political parties and social movements?
Michael Walzer, one of America’s foremost political thinkers, examines this perplexing trend by studying India, Israel, and Algeria, three nations whose founding principles and institutions have been sharply attacked by three completely different groups of religious revivalists: Hindu militants, ultra-Orthodox Jews and messianic Zionists, and Islamic radicals. Why have these secular democratic movements been unable to reproduce their political culture beyond one or two generations?
„Czarna ziemia” Timothy’ego Snydera obala większość naszych przekonań na temat Holokaustu. Hitler wcale nie był nacjonalistą. Symbol Oświęcimia jest mylący, ale wygodny dla nas. Historię Zagłady Żydów trzeba opowiedzieć zupełnie inaczej, w przeciwnym razie czeka nas katastrofa. Autor „Czarnej ziemi” przedstawi swoją książkę w wykładzie „Holokaust jako historia globalna”. Zapraszamy!
Autora pojęcia „prekariat” pytać będziemy o to, czy świat radzi sobie z globalnym kryzysem? Czy Zachodowi zabraknie rąk do pracy jak twierdzą jedni, czy przeciwnie – będzie jej za dużo? Jakie poglądy polityczne ma prekariat? Jak organizować prekariat do walki politycznej? Czy skuteczniejsze są partie polityczne czy ruchy społeczne? Zapraszamy na debatę!
Dziś coraz większa liczba badaczy zwraca uwagę na źródła zmiany systemowej występujące już w latach 70., uwypuklając gospodarcze, kulturowe lub intelektualne wymiary głębokiej przemiany mającej miejsce jeszcze w socjalizmie. Gośćmi konferencji będą m.in. prof. Claus Offe, dr hab. Agnieszka Kościańska, dr hab. Marcin Zaremba. Zgłoszenia na konferencję przyjmujemy do 19 października 2015. Liczba miejsc ograniczona.
Polacy słusznie byli dumni z oporu, jaki stawiali nazistowskim okupantom, ale faktycznie podczas wojny zabili więcej Żydów niż Niemców – napisał w tekście dla Project Sindicate prof. Jan Gross z Uniwersytetu Princeton, autor przełomych prac dla zrozumienia historii Polski czasów II Wojny Światowej. Autor tłumaczył tym między innymi dzisiejszy stosunek Polaków do uchodźców. Tekst Grossa został ostro skrytykowany przez Aleksandra Smolara, a także polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Zdając sobie sprawę zarówno z powagi tematu stosunku Polaków do Żydów przed, w trakcie i po II Wojnie Światowej, jak i z dzisiejszych reakcji na obecność imigrantów i uchodźców w Polsce, zapraszamy do pogłębionej dyskusji na temat stosunku Polaków do Innych.
Czy stosunek Polaków do Żydów, do innych w czasie II wojny światowej, różni się czymś od postawy wobec uchodźców dziś?
Wykład inaugurujący rok akademicki 2015/16. Wiele udanych kampanii wyzwoleńczo-narodowych po II wojnie światowej było z założenia opartych o demokratyczne i świeckie ideały. Jednak już po powstaniu, nowe niepodległe narody miały do czynienia z zupełnie nieoczekiwaną zapalczywością religijną. Michael Walzer, jeden z czołowych politycznych myślicieli Ameryki, bada tę zaskakującą tendencję skupiając się na Indiach, Izraelu i Algierii. Zapraszamy!
Seminaria: dr Monika Bobako → Polityczna ekonomia strachu. Europa wobec muzułmanów i islamu dr Kinga Dunin, dr Maciej Gdula → Wymyślić lewicę …
Fenomen strachu przed islamem od kilku dekad w coraz większym stopniu wpływa na kształt dyskursu publicznego w zachodnich społeczeństwach. Obecnie …
Okrągły Stół, wybory z 4 czerwca, utworzenie rządu Mazowieckiego albo ekspresowe przepchnięcie przez Sejm planu Balcerowicza. To wydarzenia symboliczne i …
Prowadzenie: Igor Stokfiszewski we współpracy z prof. Jerzym Hausnerem Współczesne pojmowanie kategorii rozwoju opiera się na przekonaniu o tożsamości rozwoju …
Obecną sytuację lewicy w Polsce cechuje sprzeczność między coraz bardziej rozwiniętą i złożoną kulturą krytyczną a słabością lewicowych partii i …
Będą to zajęcia z historii idei. Teksty dotyczą wpływu kultury, geopolityki i gospodarki na historię Polski i Europy XIX i …
Od 14 września do 4 października trwa rekrutacja na seminaria Instytutu Studiów Zaawansowanych w roku akademickim 2015/2016.
W lipcu i sierpniu zapraszamy na cykl spotkań organizowanych przez Instytut Studiów Zaawansowanych i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, nawiązujących do wystaw „Gdyby dwa morza miały się spotkać” i „After Year Zero”.
W ramach Festiwalu im. Jacka Kuronia i kina plenerowego na Placu Defilad zapraszamy na pokaz dwóch filmów Jaśminy Wójcik: „Ursus. Esej filmowy” i „Ursus znaczy niedźwiedź”. Filmy związane są z realizowanym przez Instytut Studiów Zaawansowanych projektem „Zakłady. Ursus 2014”, podczas którego zorganizowanych zostało szereg wydarzeń przywołujących ducha zakładów, m.in. Paradę traktorów, Kongres Rysowników, pokaz filmów archiwalnych o historii ZPC Ursus.
Zapraszamy do lektury raportu opracowanego przez zespół badawczy pod kierownictwem Macieja Gduli, Mikołaja Lewickiego i Przemysława Sadury.
„Brzozowski cały świat by otworzył i wchłonął, aby polskość przetworzyć”, pisze Andrzej Mencwel w monumentalnym eseju o autorze Płomieni. A czy polskość może dziś „wchłonąć” Brzozowskiego – tak, by inspirował „mowę dorosłych ludzi” w XXI wieku?
Pojmowanie kapitalizmu: jak źle użyte pojęcia nie pozwalają nam zrozumieć nowoczesnej gospodarki Jakie to zmiany spowodowały bezprzykładną eksplozję produkcji, innowacji …
Podpisz petycję online do Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz!
Instytut Studiów Zaawansowanych rozpoczął roczny projekt badawczy „Kultura i rozwój”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.
Instytut Studiów Zaawansowanych rozpoczął roczny projekt badawczy „Kultura i rozwój”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.
Instytut Studiów Zaawansowanych rozpoczął roczny projekt badawczy „Kultura i rozwój”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.
Instytut Studiów Zaawansowanych rozpoczął roczny projekt badawczy „Kultura i rozwój”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury.
Jakie to zmiany spowodowały bezprzykładną eksplozję produkcji, innowacji i ludzkiej długowieczności, jaka rozpoczęła się około XVIII wieku? Jeśli nazywamy tę nową epokę „kapitalizmem”, to co ją właściwie definiuje? Wykład otwarty, odbywający się w ramach seminarium „Kultura i rozwój”.
Czego chce Putin? Na co stać Zachód? Jak skutecznie pomóc Ukrainie? Dyskutować na ten temat będą Adam Michnik i Gleb Pawłowski. Prowadzenie: Sławomir Sierakowski.
Dlaczego współczesne protesty społeczne nie przeradzają się w ruchy społeczne? Zapraszamy na wykład Sławomira Sierakowskiego, dyrektora Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie, który wygłoszony zostanie w wiedeńskim Instytucie Nauk o Człowieku (Institut für die Wissenschaften vom Menschen, Wien).
Serdecznie zapraszamy na premierę filmu Jaśminy Wójcik „Ursus znaczy niedźwiedź”, będącego dokumentacją projektu „Zakłady. Ursus 2014” realizowanego w czerwcu 2014 na terenach byłych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie.
Postkeynesowska teoria pieniężna pojawiła się po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku jako krytyka monetarystycznego podejścia do kontroli inflacji. …
20 listopada 2014 w Instytucie Studiów Zaawansowanych w ramach cyklu „Nowa ekonomia czasów kryzysu” odbył się wykład dr Thomasa Palleya. …
prof. Kazimierz Łaski: Does declining wage share stimulate economic growth? Some theoretical remarks
Elastyczność rynku pracy (stagnacja płac) szkodzi wzrostowi. Popyt wewnętrzny rośnie bowiem, kiedy płace wzrastają adekwatnie do produktywności pracy. Polityka dostosowywania płac do produktywności możliwa jest jednak wyłącznie na poziomie Unii Europejskiej jako całości – i to ona powinna zastąpić błędną politykę cięć.
Seminaria: dr WERONIKA CHAŃSKA → Bioetyka w działaniu dr KINGA DUNIN → Anatomia i patologia polskich dyskursów JAKUB DYMEK → Polityka sieci. #Internet …
„Was will Europa?”, zapytałby Freud, gdyby żył. Odpowiadającym będzie Slavoj Žižek. A wyzwaniem kontynent, którego status geopolityczny, kondycja społeczna i sytuacja ekonomiczna pozostają nieokreślone i pozostawiają wiele miejsca do interesujących dyskusji. Nie obejdzie się bez filozoficznych dygresji, wycieczek w stronę kultury masowej, a także czasem grzesznych, ale zawsze śmiesznych żartów. Porozmawiamy też o konflikcie na Ukrainie i sytuacji politycznej w Rosji.
Zapraszamy do obejrzenia zapisu wideo i fotorelacji ze spotkania. „Was will Europa?” – zapytałby Freud, gdyby żył. Odpowiada Slavoj Žižek. Nie obejdzie się bez filozoficznych dygresji, wycieczek w stronę kultury masowej, a także czasem grzesznych, ale zawsze śmiesznych żartów. Porozmawiamy też o konflikcie na Ukrainie i sytuacji politycznej w Rosji.
Ostatnich kilka lat przyniosło zwiększoną liczbę wydarzeń i sytuacji mogących wskazywać, że dotarliśmy do “znikającego punktu historii”, a tym samym do “końca polityki”. Zamiast powtarzać znajome argumenty przeczące takiemu wrażeniu, w wykładzie spróbujemy potwierdzić i wyjaśnić zjawiska końca historii i polityki właściwe naszej współczesności – w oparciu o uhistorycznione pojęcie “historii”. Uzyskamy tym samym opis współczesności, który daje nam świeżą perspektywę analityczną, a być może także punkt wyjścia dla post-historycznych i post-politycznych rozwiązań problemów, które od dawna nas nurtują.
Czy wolny handel faktycznie wpływa na globalny wzrost gospodarczy? Oczywiście tak – tylko inaczej niż wyobrażali sobie klasycy, a do dziś wierzą niektórzy badacze mikroekonomii głównego nurtu. Globalny wzrost przekłada się na wzrost wymiany handlowej, w drugą stronę – już niekoniecznie. Dynamiczna ekspansja handlu obniża udział płac w PKB („wyścig w dół”) i zwiększa dochodowe nierówności; trwała nierównowaga w handlu międzynarodowym staję regułą, a nie wyjątkiem. To wszystko hamuje globalny wzrost gospodarczy – bez radykalnych zmian w gospodarce światowej nie uda się go przywrócić.
prof. Kazimierz Łaski: Does declining wage share stimulate economic growth? Some theoretical remarks
Elastyczność rynku pracy (stagnacja płac) szkodzi wzrostowi. Popyt wewnętrzny rośnie bowiem, kiedy płace wzrastają adekwatnie do produktywności pracy. Polityka dostosowywania płac do produktywności możliwa jest jednak wyłącznie na poziomie Unii Europejskiej jako całości – i to ona powinna zastąpić błędną politykę cięć.
Druga konferencja „Kultura i Rozwój” odbyła się 25.11.2014 w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Studiów Zaawansowanych w Warszawie we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.
Wpływ Miltona Friedmana na ekonomię był niebywały. Za część jego sukcesu odpowiadały co prawda siły polityczne czyniące neoliberalizm dominującą ideologią globalną; sam Friedman je jednak współtworzył i nimi kierował. Zawodowy triumf autora Wolnego wyboru to świadectwo słabości intelektualnych fundamentów ekonomicznej profesji, która gotowa była zaakceptować idee tak błędne konceptualnie i empirycznie. Jego sukces cofnął ekonomię do czasów przed-keynesowskich i wypchnął keynesizm ze świata akademickiego.
Program Kultura i rozwój stawia sobie zadanie stworzenia mapy nowych praktyk kulturowych oraz scharakteryzowanie ich pod kątem oddziaływania pro-rozwojowego. Na program składają się analizy realizowane pod opieką prof. Jerzego Hausnera przez zespół jego seminarzystów, doktorantów i współpracowników w Instytucie Studiów Zaawansowanych w Warszawie, jak również wyniki programu badawczo-konwersatoryjnego Fraktale, prowadzonego przez Edwina Bendyka we współpracy z Fundacją Nowej Kultury Bęc Zmiana w Narodowym Centrum Kultury. Podczas 2. Konferencji „Kultura i rozwój” zaprezentujemy wyniki tych badań. Uczestnicy Konferencji odpowiedzą na pytanie: w jaki sposób nowe praktyki kulturowe zorientowane na upodmiotowienie, wspólnotowość, partycypację i społeczną podtrzymywalność przyczyniają się do podniesienia jakości życia obywateli.
Świat jest przytłoczony kryzysem. Nie jest to kryzys koniunkturalny, kryzys w systemie globalnej gospodarki kapitalistycznej, lecz kryzys strukturalny, kryzys samego systemu. Nadmierna komercjalizacja życia społecznego, komodyfikacja i konsumpcja napędzana kredytem, waloryzacja rynkowa, polegająca na utowarowieniu dóbr i usług to tylko niektóre z jego przyczyn. Skutki kryzysu wzmacnia szczególna cecha współczesnych demokratycznych systemów politycznych – wyborcy mogą wybierać rządzących, lecz nie mogą wybierać polityki, nie mając zarazem innych skutecznych narzędzi dokonania znaczącej korekty jej złego prowadzenia. Trwanie i rozlewanie się kryzysu dotychczasowej formy globalnego kapitalizmu rynkowego grozi wybuchem rewolucji antyliberalnej i antyrynkowej oraz nawrotem narodowych lub międzynarodowych form rządów totalitarnych. Przełamanie systemowego kryzysu staje się bardzo pilne.
Zapraszamy na inaugurację nowego roku akademickiego w Instytucie Studiów Zaawansowanych! Świat jest przytłoczony kryzysem. Nie jest to kryzys koniunkturalny, kryzys w systemie globalnej gospodarki kapitalistycznej, lecz kryzys strukturalny, kryzys samego systemu. Obszarem, gdzie poszukiwać należy sposobów przełamania kryzysu cywilizacji rynkowej jest kultura rozumiana nie w kategoriach ekonomicznych, lecz antropologicznych. Centralnym zagadnieniem staje się zatem to, jak zbuntowanych konsumentów (oburzonych) przekształcić w aktywnych obywateli – uczestników kultury i rozwoju. Z odpowiedzi na to pytanie może stopniowo wyłonić się alternatywne myślenie, które stanie się podłożem głębokiej transformacji naszej cywilizacji.
Zakończyły się zapisy na seminaria semestru zimowego 2014/2015. Wpłynęło prawie 400 zgłoszeń – serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszym programem! Informujemy, że wyniki naboru zostały już rozesłane. Jeśli aplikowali Państwo na seminaria, a nie otrzymali maila z informacjami, prosimy o sprawdzenie folderu „spam” lub kontakt na adres: [email protected].
Z perspektywy makroekonomii można wyróżnić cztery obszary, na które kapitalizm finansowy wywiera istotny wpływ: podział dochodów, inwestycje w kapitał akcyjny, zadłużenie i konsumpcję gospodarstw domowych, wreszcie poziom eksportu i bilansu płatniczego. Zastosowanie rozwiniętych kaleckiańskich modeli podziału dochodu i wzrostu pozwoli na analizę tych czterech obszarów pod kątem efektów krótkoterminowych dla zagregowanego popytu, akumulacji kapitału i wzrostu oraz efektów średnio- i długoterminowych dla stabilności gospodarczej i finansowej. Wnioski ogólne wykładu dotyczyć będą polityki gospodarczej: jedyna droga trwałego wyjścia ze sprzeczności kapitalizmu finansowego wymaga strategii na rzecz wzrostu płac bądź umasowienia innych dochodów – na poziomie regionalnym i globalnym.
Seminaria: prof. AGATA BIELIK-ROBSON, dr MACIEJ SOSNOWSKI → Ziemska pleroma: Hegel i nowoczesna filozofia immanencji dr WERONIKA CHAŃSKA → Bioetyka w działaniu …
Zaplanowane spotkania: 16.10.14 prof. Eckhard Hein The Macroeconomics of Finance-dominated Capitalism – A Kaleckian perspective 20.11.14 dr Thomas Palley Milton …
W ramach seminarium proponuję autorski przegląd najciekawszych zagadnień z dziedziny bioetyki. Refleksja o charakterze etycznym zostanie poszerzona o zagadnienia prawne …
Wbrew temu co wieszczyli w latach 70. przeciwnicy marksizmu wcale nie nastąpił jego rozkład i wciąż odgrywa on znaczną rolę …
Współczesne pojmowanie kategorii rozwoju opiera się na przekonaniu o tożsamości rozwoju gospodarczego i społecznego, a za główne kryterium rozwojowe przyjmuje …
Celem tego seminarium będzie nowa lektura Hegla, zmierzająca do uchwycenia jego specyficznej metafizyki doczesności, która – jak sądzimy – inauguruje …
Rewolucji informacyjnej, medialnej czy sieciowej – jakkolwiek chcemy ją nazwać – nie ogłaszał huk walących się murów, stukot maszyn, dudnienie …
Badanie dyskursów publicznych ma o tyle sens, o ile poszerza nasze pole widzenia. Analiza dyskursu sytuuje się między rozmaitymi teoriami …
Prawo powinno być czynnikiem budowy zaufania w społeczeństwie. W rzeczywistości często działa w tym zakresie kontrproduktywnie. Jedną z przyczyn jest …
Czy w bieżącej sytuacji zagrożenia ekologicznego wszystkie narzędzia przedstawiane jako odpowiedź na kryzys są rzeczywiście skuteczne? Czy kapitalizm da się pogodzić z odtwarzaniem życia biologicznego na ziemi takim, jakie znamy je od setek lat? Czy da się oddzielić rozwój od wzrostu gospodarczego? Na te pytania poszukiwać będziemy odpowiedzi podczas otwartego seminarium z udziałem Maxa Kocha (Department of Social Work and Social Welfare, Lund University), który specjalizuje się w zagadnieniach zmian klimatycznych, kapitalizmu i przekształceń welfare state.
W dniach 13-15 czerwca Instytut Studiów Zaawansowanych realizuje na terenach dawnych Zakładów Przemysłu Ciągnikowego w Ursusie projekt „Zakłady. Ursus 2014”, dofinansowany ze środków m.st. Warszawy. Cykl wydarzeń artystyczno-społecznych na terenach dawnych ZPC w Ursusie nakierowany jest na podjęcie dialogu z historią i tożsamością dzielnicy, zintegrowanie jej mieszkańców oraz zaznajomienie innych warszawiaków z przeszłością i współczesnością terenów byłych ZPC Ursus.
W którą stronę ewoluować będzie niemiecka polityka zagraniczna w najbliższych latach i jak wyglądać będą relacje Berlina z Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem? Czy Niemcy będą chciały przejąć przywództwo w działaniach UE na arenie międzynarodowej, czy też ulegną pokusie wykorzystania dzisiejszej potęgi do szukania dla siebie miejsca w świecie bez oglądania się na Europę lub nawet w opozycji do niej? Czy tradycyjna „więź z Zachodem” jest nadal wystarczająco silna, by zapobiec temu ostatniemu scenariuszowi?
Kiedy w 2000 roku Susan Buck-Morss opublikowała w „Critical Inquiry” artykuł pt. Hegel i Haiti, wzbudził on ogromne zainteresowanie i wywołał falę krytyki. Autorkę chwalono za spektakularną krytykę eurocentryzmu, ganiono zaś za ożywianie idei humanizmu i historii uniwersalnej. Książka Hegel, Haiti i historia uniwersalna, która powstała w odpowiedzi na krytykę, burzy nasze wyobrażenia o nowoczesności, historii, wolności. Jest ciosem wymierzonym w kanoniczny model uprawiania humanistyki.
Postkeynesowska teoria pieniężna pojawiła się po raz pierwszy w latach 80. ubiegłego wieku jako krytyka monetarystycznego podejścia do kontroli inflacji. Dowiedzenie, że podaż pieniądza zależy od poziomu prywatnej produkcji i wymiany (tzw. pieniądz endogeniczny) miało na celu rehabilitację keynesowskiej polityki fiskalnej. Teoria postkeynesowska głosi, że państwo może regulować koniunkturę gospodarczą w kapitalizmie i ustabilizować gospodarkę przy wysokim poziomie zatrudnienia. Teoria ta nie liczy się jednak z problemem finansowania deficytu państwowego na rynkach finansowych; tymczasem problem ten staje się tym bardziej złożony, że działalność rynków finansowe zakłócają międzynarodowe przepływy finansowe.
Arabska Wiosna i ruchy Occupy wyrwały „polityczność” z objęć „polityki jaką znamy” — odgórnej, wpisanej w ustalone reguły, zamkniętej w horyzoncie teraźniejszości. Profesor Ash Amin, autor książki Arts of the Political pokazuje, jak lewica XXI wieku mogłaby wynaleźć się na nowo — stworzyć przekonujące wizje emancypacji, inspirować nowe tożsamości, wzbudzać emocje i pragnienia, przede wszystkim jednak budować organizacje przekładające roszczenia na polityczną praktykę — wzorem wielkich ruchów sprzed stulecia, od sufrażystek po związki zawodowe i socjaldemokrację.
W którą stronę ewoluować będzie niemiecka polityka zagraniczna w najbliższych latach i jak wyglądać będą relacje Berlina z Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem? Czy Niemcy będą chciały przejąć przywództwo w działaniach UE na arenie międzynarodowej, czy też ulegną pokusie wykorzystania dzisiejszej potęgi do szukania dla siebie miejsca w świecie bez oglądania się na Europę lub nawet w opozycji do niej? Czy tradycyjna „więź z Zachodem” jest nadal wystarczająco silna, by zapobiec temu ostatniemu scenariuszowi?
Kiedy w 2000 roku Susan Buck-Morss opublikowała w „Critical Inquiry” artykuł pt. Hegel i Haiti, wzbudził on ogromne zainteresowanie i wywołał falę krytyki. Autorkę chwalono za spektakularną krytykę eurocentryzmu, ganiono zaś za ożywianie idei humanizmu i historii uniwersalnej. Książka Hegel, Haiti i historia uniwersalna, która powstała w odpowiedzi na krytykę, burzy nasze wyobrażenia o nowoczesności, historii, wolności. Jest ciosem wymierzonym w kanoniczny model uprawiania humanistyki.
Demokracja i placówki edukacyjne rzadko wymieniane w jednym zdaniu. Kiedy zaczyna się przygotowanie do życia w demokratycznym społeczeństwie? W przedszkolu? W żłobku? W szkole? Czy dopiero wtedy, gdy osiąga się wiek uprawniający do głosowania w wyborach? Fundacja Rozwoju Dzieci im. J.A. Komeńskiego oraz Instytut Studiów Zaawansowanych zapraszają na wykład prof. Petera Mossa.
Specyfiką kapitalizmu jest ciągłe podważanie zastanych stosunków społecznych stanowiących ograniczenie dla procesów akumulacji. Od lat 70. rodzina, tożsamość zawodowa, czy związki zawodowe, które wcześniej stanowiły stabilny element powojennych społeczeństw zaczęły ulegać głębokim przekształceniom. Ich rytm wyznaczały wezwania do większej elastyczności stosunków pracy, zachęty do nonkonformizmu w podejściu do kariery i krytyka ograniczeń stawianych przez sztywne organizacje. Tym przemianom kulturowym towarzyszyło przenoszenie produkcji przemysłowej do krajów o niższych kosztach pracy, segmentacja rynków pracy, zwiększona mobilność międzynarodowa siły roboczej i wzrost nierówności społecznych. Ukazanie powiązań między przemianami kapitalizmu a doświadczeniem biograficznym daje szanse lepszego zrozumienia zarówno stabilności postfordowskiego kapitalizmu, jak i źródeł które mogą prowadzić do jego zmiany.
Arabska Wiosna i ruchy Occupy wyrwały „polityczność” z objęć „polityki jaką znamy” – odgórnej, wpisanej w ustalone reguły, zamkniętej w horyzoncie teraźniejszości. Profesor Ash Amin, autor książki Arts of the Political pokazuje, jak lewica XXI wieku mogłaby wynaleźć się na nowo – stworzyć przekonujące wizje emancypacji, inspirować nowe tożsamości, wzbudzać emocje i pragnienia, przede wszystkim jednak budować organizacje przekładające roszczenia na polityczną praktykę – wzorem wielkich ruchów sprzed stulecia, od sufrażystek po związki zawodowe i socjaldemokrację.
5 lutego minął termin nadsyłania aplikacji na nowe seminaria organizowane w semestrze letnim. Wpłynęło ponad 250 zgłoszeń. Wyniki rekrutacji zostały już rozesłane. Zapraszamy na zajęcia od poniedziałku 17 lutego. W semestrze letnim zajęcia prowadzą: prof. Kazimierz Frieske, prof. Ewa Łętowska, dr Patrycja Sasnal, dr Andrzej Franaszek, dr Maciej Gdula, dr Agnieszka Graff, prof. Jerzy Hausner, prof. Andrzej Leder, dr hab. Adam Lipszyc i dr Piotr Paziński, Igor Stokfiszewski. Wszystkim aplikującym serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszym programem!
Profesor Julio López prezentuje bilans meksykańskiego doświadczenia, wskazując na konsekwencje neoliberalnej polityki: boom produkcji eksportowej bez ogólnego wzrostu produkcji, nadmierny rozrost sektora finansowego, wreszcie gospodarczą stagnację.
Ruszyła rekrutacja na nowe zajęcia organizowane przez Instytut Studiów Zaawansowanych! W semestrze letnim otwieramy zapisy na seminaria prof. Kazimierza Frieske, prof. Ewy Łętowskiej, prof. Jerzego Hausnera i dr Patrycji Sasnal.
Świat arabski jest dziś ostatnim, wielkim niedemokratycznym regionem świata. Gdzie szukać tego przyczyn: w religii, strukturze społecznej, gospodarczej, wielkiej polityce, …
W powszechnym odbiorze prawo to „przepisy”, teksty gdzie mówi się o tym co wolno, a czego nie wolno. Panuje przekonanie, …
W warunkach cywilizacji informacyjnej nie da się oddzielić rozwoju gospodarczego od społecznego – oba aspekty przenikają się i wzajemnie wzmacniają. …
Punkt wyjścia dla proponowanego seminarium to pytanie o powody, dla których myślenie o naszym życiu zbiorowym zalewane jest przez fale …
Liberalizacja rynku finansowego i handlu, a także prywatyzacja wielu firm państwowych i całego systemu bankowego; zmniejszenie zakresu interwencji państwa w gospodarkę, redukcja wydatków publicznych i polityka zrównoważonego budżetu – to niemal podręcznikowy przykład realizacji strategii gospodarczej określanej często mianem „neoliberalizmu”. Jednym z jej laboratoriów w ostatnim trzydziestoleciu stał się Meksyk. Profesor Julio López prezentuje bilans meksykańskiego doświadczenia, wskazując na konsekwencje neoliberalnej polityki: boom produkcji eksportowej bez ogólnego wzrostu produkcji, nadmierny rozrost sektora finansowego, wreszcie gospodarczą stagnację.
Czy społeczeństwo rosnących nierówności może być wolne, otwarte i tolerancyjne? Czy solidarność możliwa jest w społeczeństwie wielości – tożsamości, stylów życia, poglądów? Jak reagujemy w Polsce na sprzeczności zachodniej modernizacji? Jak w tym kontekście wypadamy na tle podobnej wielkością populacji i siłą Kościoła Katolickiego Hiszpanii?
What remains of the theories of Kalecki and Keynes?
Goście: dr Agnieszka Graff (OSA UW, Gender Studies), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Jacek Żakowski („Polityka”)
Powadzenie: dr Maciej Gdula (Instytut Socjologii UW, ISZ)
Pakt fiskalny, regulujący politykę makroekonomiczną rządów państw strefy euro zakłada przede wszystkim konieczność uzyskania zrównoważonego „budżetu strukturalnego”. Profesor Malcolm Sawyer punktuje słabości koncepcji „budżetu strukturalnego” oraz „produkcji potencjalnej”, a także wykazuje szkodliwe konsekwencje dążenia do zrównoważenia „budżetu strukturalnego”, jego zdaniem niewykonalnego.
Jaką rolę pełnią kursy wymiany walut w świecie międzynarodowego handlu i jakie zadania powinny realizować? Czy w unii walutowej, takiej jak strefa euro, istnieją mechanizmy, które mogłyby je zastąpić? Jakie są główne przyczyny niestabilności Europejskiej Unii Walutowej? W swoim wykładzie Friederike Spiecker argumentuje, że Polska – inaczej niż np. Estonia czy Słowacja – nie powinna wchodzić do strefy euro; rozważa również, czy możemy obronić swą gospodarkę przed chwiejnością rynków walutowych.
Międzynarodowa konferencja „Kultura i Rozwój” odbyła się 27.11.2013 w Warszawie. Organizatorem wydarzenia był Instytut Studiów Zaawansowanych w Warszawie we współpracy …
Pakt fiskalny, regulujący politykę makroekonomiczną rządów państw strefy euro zakłada przede wszystkim konieczność uzyskania zrównoważonego „budżetu strukturalnego”. Profesor Malcolm Sawyer punktuje słabości koncepcji „budżetu strukturalnego” oraz „produkcji potencjalnej”, a także wykazuje szkodliwe konsekwencje dążenia do zrównoważenia „budżetu strukturalnego”, jego zdaniem niewykonalnego.
Goście: dr Agnieszka Graff (OSA UW, Gender Studies) prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW) Jacek Żakowski („Polityka”) Powadzenie: dr Maciej …
Konferencja „Kultura i rozwój” bada relacje pomiędzy kapitałem społecznym i ekonomicznym. Naszym celem jest przedyskutowanie wybranych działań i inicjatyw kulturalnych kształtujących więzi społeczne w oparciu o współpracę i solidarność jako podstawy dla poszukiwań nowego modelu prorozwojowej gospodarki. Podczas konferencji przedstawionych zostanie 13 przedsięwzięć z Polski, Słowacji, Włoch i Hiszpanii.
Pakt fiskalny, regulujący politykę makroekonomiczną rządów państw strefy euro zakłada przede wszystkim konieczność uzyskania zrównoważonego “budżetu strukturalnego”. Profesor Malcolm Sawyer punktuje słabości koncepcji “budżetu strukturalnego” oraz “produkcji potencjalnej”, a także wykazuje szkodliwe konsekwencje dążenia do zrównoważenia “budżetu strukturalnego”, jego zdaniem niewykonalnego.
Goście: dr Agnieszka Graff (OSA UW, Gender Studies), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Jacek Żakowski („Polityka”). Powadzenie: dr Maciej Gdula (Instytut Socjologii UW, ISZ). Debacie towarzyszą premiery książek: bell hooks „Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum” oraz Carol Gilligan „Chodźcie z nami! Psychologia i opór” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).
Czy dawne teorie sprawdzają się w nowych warunkach? Co warto zachować, a co trzeba zmienić, by tezy gigantów ekonomii sprzed półwiecza — na temat polityki gospodarczej i interwencji państwa, roli cen i przepływu informacji, zależności między oszczędnościami a inwestycjami — stały się narzędziami opisu i zmiany świata w epoce globalizacji, potężnych rynków finansowych i gospodarek otwartych?
Spotkanie wokół książki Wajda. przewodnik Krytyki Politycznej oraz filmu „Wałęsa. Człowiek z nadziei”. Jaką wizję historii Polski proponuje nam Andrzej Wajda? Czy ta wizja wciąż porusza? Czy wciąż pozostaje „wielkim architektem naszej wyobraźni”? Czy poetyka współczesnych dzieł twórcy „Popiołu i diamentu” przemawia do nowych pokoleń? I co reżyserowi zawdzięczają starsze pokolenia?
Czy Polska skazana jest na los (pół)peryferii Europy? Czy to realny socjalizm odpowiada za gospodarcze zacofanie naszego kraju, czy raczej trzy stulecia pańszczyźnianego folwarku? O polskich wizjach i realiach, o klęskach i sukcesach skoku modernizacyjnego — od Eugeniusza Kwiatkowskiego po Edwarda Gierka – na kanwie książki Adama Leszczyńskiego Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943 – 1980.
Czy dawne teorie sprawdzają się w nowych warunkach? Co warto zachować, a co trzeba zmienić, by tezy gigantów ekonomii sprzed półwiecza – na temat polityki gospodarczej i interwencji państwa, roli cen i przepływu informacji, zależności między oszczędnościami a inwestycjami – stały się narzędziami opisu i zmiany świata w epoce globalizacji, potężnych rynków finansowych i gospodarek otwartych?
polska filozofka. Pracuje na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Nottingham, jest członkinią Instytutu Filozofii i Socjologii PAN. Od lat współpracująca ze …
Instytut Studiów Zaawansowanych rozpoczął dwuletni projekt badawczy „Praktyki kulturowe klasy ludowej”, dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Obserwatorium Kultury. Zespołem badawczym kierują dr Przemysław Sadura, dr Maciej Gdula i dr Mikołaj Lewicki.
Premiera książki Adama Leszczyńskiego „Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980”. Uczestnicy: prof. Marcin Kula (Instytut Historyczny UW), dr Adam Leszczyński (Instytut Studiów Politycznych PAN), prof. Elżbieta Mączyńska (SGH, Polskie Towarzystwo Ekonomiczne). Prowadzenie: Michał Sutowski (Instytut Studiów Zaawansowanych).
W szerszym, czteroosobowym gronie, pragniemy w tym roku poszerzyć formułę wykładów i zaprosić bezpośrednio do rozmowy o muzyce popularnej i …
Dotychczasowe spotkania cyklu: 22.10.13 prof. Amit Bhaduri What Remains of the Theories of Kalecki and Keynes in a Globalized World? …
W rzeczywistości, której kształt determinuje ekscesywny i dynamiczny przepływ informacji, faktów, interpretacji, komentarzy, wielość dyskursów i rosnąca złożoność procesów społecznych …
„Czy najsilniejsze państwo Europy jest w stanie przejąć przywództwo w budowie stabilnej i konkurencyjnej strefy euro oraz silnej, wiarygodnej na …
Cykl spotkań seminaryjno-warsztatowych. Spotkania w programie Sztuka jako narzędzie zmiany rzeczywistości stanowią próbę przekazania doświadczeń oraz rozwijania refleksji z zakresu politycznych …
Czym właściwie jest dzisiejszy feminizm? Jakie są jego główne cele, formy działania, wewnętrzne spory i różnice, dylematy i wyzwania? Czy …
Zbigniew Herbert – twórca postaci Pana Cogito, wybitny poeta z pokolenia Białoszewskiego, Różewicza i Szymborskiej, podróżnik, autor esejów, a przede …
w opracowaniu dr Agnieszka GRAFF – kulturoznawczyni, amerykanistka, feministka. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca, członkini Rady Kongresu Kobiet Polskich, członkini zespołu Krytyki …
W warunkach cywilizacji informacyjnej nie da się oddzielić rozwoju gospodarczego od społecznego – oba aspekty przenikają się i wzajemnie wzmacniają. …
Seminarium „Film poza narracją” ma za zadanie przyjrzenie się obrazowi filmowemu na poziomie samej jego organizacji formalnej i formalnych właściwości, …
Jest nam miło poinformować, że Maciej Sosnowski znalazł się wśród finalistów prestiżowego Konkursu o Nagrodę im. Barbary Skargi organizowanego przez Fundację na Rzecz Myślenia im. Barbary Skargi za esej „Przejścia metafizyki. Dwa eseje po Heglu”. W poprzednim roku akademickim Maciej Sosnowski prowadził w Instytucie wspólnie z Jackiem Schodowskim seminarium „Ćwiartowanie Hegla”.
Kategoria biernej rewolucji została zaproponowana przez Antoniego Gramsciego, aby zrozumieć jak społeczny wybuch niezadowolenia, któremu przyświecają utopijne marzenia o zmianie …
Ulisses Jamesa Joyce’a jest zasadnie uważany za jedno z najważniejszych dokonań europejskiego modernizmu. Ta nad-księga, posługując się całą gamą wyrafinowanych …
Theodor W. Adorno należy do tych dwudziestowiecznych teoretyków, których wpływu na szeroko rozumianą współczesność nie sposób przecenić. Choć zalicza się …
W okresie 1939–1945 Europa doświadczyła czegoś, co „nie powinno się zdarzyć” (Hannah Arendt). Ale okres bezpośrednio następujący po wojnie, szczególnie …
Celem seminarium będzie zapoznanie się z myślą Ernsta Blocha, filozofa, który silnie wpłynął na Waltera Benjamina, Teodora Adorno i Slavoja …
Seminaria: dr ANDRZEJ FRANASZEK → Herbert jako poeta i eseista prof. KAZIMIERZ FRIESKE → Socjologia demaskatorska dr MACIEJ GDULA → Bierna rewolucja i …
Seminaria: prof. AGATA BIELIK-ROBSON → Ludzki Bóg. Czytanie Ernsta Blocha dr ANDRZEJ FRANASZEK → Herbert jako poeta i eseista dr …
W wykładzie przygotowanym dla Instytutu Studiów Zaawansowanych Bob Jessop zmierzy się z antropologiczną koncepcją kultury w badaniach rozwoju ekonomicznego i rozważy jej użyteczność.
Debata: Sławomir Sierakowski, Timothy Snyder i Bartłomiej Sienkiewicz.
Debatę z udziałem Agnieszki Holland i Marci Shore poprowadził Sławomir Sierakowski.
WSPÓŁPRACOWNICY INSTYTUTU STUDIÓW ZAAWANSOWANYCH W ROKU AKADEMICKIM 2012/2013: prof. Agata BIELIK-ROBSON – polska filozofka. Pracuje na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Nottingham, jest …
9.07.2013Bartłomiej Sienkiewicz, Timothy Snyder, Sławomir Sierakowski„Nacjonalizm i inne strachy XX wieku. Właśnie wracają?”nagranie audio nagranie wideo7.07.2013Agnieszka Holland, Marci Shore, Sławomir Sierakowski„Europa …
Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem wykładu prof. Heinera Flassbecka „Kryzys euro i przyszłość Unii Europejskiej”, wygłoszonego w ramach seminarium profesorów Jerzego Osiatyńskiego i Kazimierza Łaskiego „Podstawy polityki gospodarczej: ujęcie ekonomii post-keynesowskiej” 6 czerwca 2013.
Zakończyły się zapisy na semestr zimowy 2013/2014. Wpłynęło ponad 500 aplikacji, wyniki naboru zostaną rozesłane do 9 października. Serdecznie dziękujemy za tak duże zainteresowanie naszym programem! W semestrze zimowym zajęcia prowadzą: prof. Agata Bielik-Robson, dr Andrzej Franaszek, dr Maciej Gdula, dr Agnieszka Graff, prof. Jerzy Hausner, prof. Andrzej Leder, dr hab. Adam Lipszyc i dr Piotr Paziński, Jakub Majmurek, dr Jakub Momro, Igor Stokfiszewski.
Sławomir Sierakowski będzie rozmawiał o niebezpiecznych ideach XX wieku i możliwości ich powrotu z Timothym Snyderem (Yale University i członek rady Instytutu Studiów Zaawansowanych w Warszawie) i Bartłomiejem Sienkiewiczem (szef MSW i współtwórca Ośrodka Studiów Wschodnich). Po przerwaniu wykładu prof. Zygmunta Baumana przez grupę narodowców szef MSW powiedział: „Problem nacjonalizmu, ksenofobii i rasizmu we Wrocławiu narastał od lat”, zapowiadając zdecydowane działania państwa. Historycznej i teoretycznej perspektywy do oceny zjawisk dzisiejszych dostarczy autor „Rekonstrukcji narodów”, „Skrwawionych ziem” i ostatnio wydanych „Rozważań o XX wieku” (wywiad-rzeka z Tonym Judtem) – Timothy Snyder.
Sławomir Sierakowski będzie rozmawiać z Agnieszką Holland i Marci Shore o tym, czy Europa Wschodnia to inna całość kulturowa niż Zachód i Rosja – co ją wyróżnia i co pociąga za sobą tak wiele drastycznych wydarzeń, jak te opisywane w filmach i książkach obu bohaterek. W tym tych, które ukazały się w Wydawnictwie Krytyki Politycznej, czyli „Nowoczesność jako źródło cierpień” Marci Shore i „Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej”. Obie dyskutantki należą do rady Instytutu Studiów Zaawansowanych, który w tym tygodniu kończy pierwszy rok swojej działalności.
Co współcześnie oznacza słowo „opłacalność”? Jak układają się rzeczywiste relacje pomiędzy kapitałem ekonomicznym i społecznym? Czy modernizacja i rozwój wspólnoty społecznej są tożsame? I czy rozwój ten może przebiegać inaczej niż w sposób społecznie zrównoważony? Czym jest dobro wspólne? I jak w odpowiedzi na te pytania pomóc może wgląd w obszary polityki miejskiej, kultury oraz sztuki?
Zapraszamy na debatę „Czy to, co się nie opłaca, się opłaca? – czyli o relacjach pomiędzy kapitałem ekonomicznym i społecznym”. Goście: Joanna Erbel, prof. Jerzy Hausner, dr Mikołaj Iwański, dr Adam Leszczyński. Prowadzenie: Igor Stokfiszewski.
Czy za obecny kryzys odpowiada szaleństwo rynków finansowych, rozrzutność europejskiego Południa, a może upór elit rządzących krajów Północy, niewolniczo wiernych …
Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem wykładu prof. Jana Kregla „Alternatywne teorie pieniądza”, wygłoszonego w ramach seminarium profesorów Jerzego Osiatyńskiego i Kazimierza Łaskiego „Podstawy polityki gospodarczej: ujęcie ekonomii post-keynesowskiej” 16 maja 2013.
Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem wykładu prof. Roberta H. Wade’a „Czy brak polityki przemysłowej to najlepsza polityka rozwoju w XXI wieku?”, wygłoszonego w ramach seminarium profesorów Jerzego Osiatyńskiego i Kazimierza Łaskiego „Podstawy polityki gospodarczej: ujęcie ekonomii post-keynesowskiej” 9 maja 2013.
Zapraszamy do zapoznania się z omówieniem wykładu prof. Boba Jessopa „Imaginaria ekonomiczne i transformacja ekonomiczna”, wygłoszonego w ramach seminarium prof. Jerzego Hausnera „Kultura i rozwój” 23 kwietnia 2013.
W dzisiejszej ekonomii współistnieją dwa główne kierunki myślenia o pieniądzu: doktryna „zdrowego pieniądza”, która leży w głównym nurcie współczesnej ekonomii, oraz doktryna „funkcjonalnego pieniądza”, leżąca w nurcie ekonomii efektywnego popytu. Profesor Jan Kregel przedstawi ich różne wyjściowe założenia, wnioski i rekomendacje oraz ich przystawalność do współczesnej rzeczywistości a następnie będzie odpowiadać na pytania uczestników wykładu.
Profesor Robert Wade, światowej sławy ekspert ds. polityki przemysłowej w swym wykładzie tłumaczy, jaka strategia pomoże nam przywrócić wzrost, zwiększyć zatrudnienie, a kraje peryferyjne przesunąć do centrum globalnego podziału pracy.
W dzisiejszej ekonomii współistnieją dwa główne kierunki myślenia o pieniądzu: doktryna „zdrowego pieniądza”, która leży w głównym nurcie współczesnej ekonomii, oraz doktryna „funkcjonalnego pieniądza”, leżąca w nurcie ekonomii efektywnego popytu. Profesor Jan Kregel przedstawi ich różne wyjściowe założenia, wnioski i rekomendacje oraz ich przystawalność do współczesnej rzeczywistości a następnie będzie odpowiadać na pytania uczestników wykładu. Wykład w języku angielskim tłumaczony symultanicznie na język polski.
Czy państwo powinno budować fabryki i stymulować technologiczny postęp i wzrost? Profesor Robert Wade, światowej sławy ekspert ds. polityki przemysłowej tłumaczy, jaka strategia pomoże nam przywrócić wzrost, zwiększyć zatrudnienie, a kraje peryferyjne przesunąć do centrum globalnego podziału pracy. Zapraszamy!
Czy za obecny kryzys odpowiada szaleństwo rynków finansowych, rozrzutność europejskiego Południa, a może upór elit rządzących krajów Północy, niewolniczo wiernych błędnym dogmatom? O realnych źródłach europejskich kłopotów, o niemieckiej współodpowiedzialności za obecną sytuację, wreszcie o szansach na uratowanie zjednoczonej Europy mówić będzie prof. Heiner Flassbeck (Division on Globalization and Development Strategies UNCTAD, Geneva). Wykład w jezyku angielskim.
23 kwietnia Bob Jessop wygłosił wykład „Economic Imaginaries and Economic Transformation”
Skąd się wzięło polskie mieszczaństwo? Czy nasza klasa średnia „prześniła” rewolucję, która przesądziła o jej kształcie? Na kanwie tekstu prof. Andrzeja Ledera „Kto nam zabrał tę rewolucję?” z autorem dyskutować będą prof. Irena Grudzińska-Gross, prof. Antoni Dudek i Sławomir Sierakowski.
John Maynard Keynes pisał, że idee ekonomistów i filozofów politycznych są o wiele potężniejsze niż się powszechnie uważa. Bob Jessop, profesor Uniwersytetu Lancashire rozwija jego poglądy poprzez ideę wyobraźni ekonomicznej jako metody upraszczania gospodarczych kalkulacji, strategii i zarządzania. Pokazuje również, jak głęboko kryzysy zaburzają dominujące wyobrażenia, inspirując nieraz poszukiwania wyobrażeń alternatywnych. On sam, czerpiąc z koncepcji „kulturowej ekonomii politycznej” kreśli taką wizję alternatywną – wisedom-based economy, gospodarki opartej na mądrości. Wykład w języku angielskim.
Zapraszamy na wykład prof. Roberta Skidelsky’ego, autora książki „Keynes. Powrót mistrza”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej w 2012 roku. Wykład w języku angielskim.
Zapraszamy na premierę książki Janion. Transe–traumy–transgresje. 1: Niedobre dziecię, pierwszego tomu wywiadu-rzeki Kazimiery Szczuki z prof. Marią Janion (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2012). W spotkaniu wezmą udział: Kazimiera Szczuka, Marek Bieńczyk, Katarzyna Czeczot, Paweł Goźliński; prowadzenie: Justyna Sobolewska („Polityka”).
Dla wielu ludzi naszego środowiska był nie tylko autorem ważnych książek i charyzmatycznym nauczycielem akademickim, ale także przyjacielem, na którego życzliwość i wsparcie zawsze mogliśmy liczyć.
Krzysztof Michalski był członkiem Rady Instytutu Studiów Zaawansowanych.
7 lutego minął termin nadsyłania aplikacji na seminaria organizowane w drugim semestrze, w tym terminie wpłynęło 416 zgłoszeń. Na seminaria zostało przyjętych 189 nowych osób. Zapraszamy na zajęcia od poniedziałku 18 lutego.
Wszystkim aplikującym dziękujemy!
Seminarium poświęcone będzie różnym lekturom – tak całościowym, jak i fragmentarycznym – heglowskiej Fenomenologii ducha. Zmierzenie się z tym fundamentalnym dziełem …
W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie …
Tzw. druga fala ruchu kobiecego (ta z przełomu lat 60 i 70) przeorała na Zachodzie świadomość, prawo, politykę, język, szeroko …
Wykład profesora Martina Riese (Wydział Ekonomii, Uniwersytet im. Jana Keplera w Linzu) inauguruje seminarium profesorów Kazimierza Łaskiego i Jerzego Osiatyńskiego „Podstawy polityki gospodarczej: ujęcie ekonomii post-keynesowskiej”. Wykład zostanie wygłoszony w języku angielskim.
Zapraszamy na nowe zajęcia organizowane przez Instytut Studiów Zaawansowanych. W semestrze letnim przyjmujemy zapisy na seminaria: Andrzeja Friszke, Jerzego Hausnera, Agnieszki Graff, Adama Leszczyńskiego, Kazimierza Łaskiego i Jerzego Osiatyńskiego, Doroty Szelewy, Macieja Sosnowskiego i Jacka Schodowskiego oraz Katarzyny Szymielewicz. Szczegóły programu i formularze zgłoszeniowe znajdują się w zakładce „Seminaria”.
The Stanislaw Brzozowski Association established the Institute for Advanced Study in Warsaw dedicated to conducting academic research and didactic activity …
Na wykładach Kamila Sipowicza prezentowane będą źródła filozoficzne, antropologiczne, historyczne, etnobotaniczne, archeobotaniczne i farmaceutyczne, w których udokumentowano lub sugerowano używanie …
Seminarium jest poświęcone problematyce społeczeństwa nadzorowanego, w znaczeniu jakie nadał temu pojęciu prof. David Lyon pracą Electronic Eye. The Rise …
Spotkania seminaryjno-warsztatowe Sztuka jako narzędzie zmiany rzeczywistości, stanowić będą próbę przekazania doświadczeń oraz przyczynek do rozwijania refleksji z zakresu politycznych …
Seminarium: Ćwiartowanie HeglaProwadzenie: dr Maciej SOSNOWSKI, Jacek SCHODOWSKI Seminarium poświęcone będzie różnym lekturom – tak całościowym, jak i fragmentarycznym – heglowskiej Fenomenologii …
W krajach Unii Europejskiej jak i na forach organizacji międzynarodowych toczy się dyskusja na temat reform polityki społecznej. Wielu uczestników …
Seminarium poświęcone jest twórczości Paula Celana, jednego z najwybitniejszych poetów drugiej połowy XX wieku. W swojej poezji Celan stale mierzy …
W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie …
Przedmiotem seminarium jest myśl współczesnego brytyjskiego filozofa i literaturoznawcy Terrego Eagletona. Rekonstrukcję poglądów autora Końca teorii – pisarza niesystemowego, odwołującego się do różnych …
Tzw. druga fala ruchu kobiecego (ta z przełomu lat 60. i 70.) przeorała na Zachodzie świadomość, prawo, politykę, język, szeroko …
Uznanie lokalnych konwencji za podstawę kształtowania zbiorowego ładu było ważnym momentem przekształcającym reguły krytyki społecznej. Przekonanie, że świat konstruowany jest …
Naukowcy, politycy, publicyści coraz częściej widzą miasto jako miejsce, w którym gromadzą się wszystkie nierozwiązane problemy społeczne. Brak polityki mieszkaniowej …
Seminar: Art / Knowledge / Politics: Culture and Society in Contemporary Ukraine Lecturer: Vasyl CHEREPANYN, PhD The course aims to introduce …
Seminarium: Tożsamość Ducha: Ruach? Spiritus? Geist? Spectre? Prowadzenie: prof. Agata BIELIK-ROBSON Celem seminarium będzie krytyczna lektura Zachodniej eschatologii Jacoba Taubesa, opatrzona dodatkowymi czytaniami …
SEMINARIA I PROJEKTY BADAWCZE: Joanna ERBEL oraz dr Przemysław SADURA → Miasto – przestrzeń – własność dr MACIEJ GDULA → Poza pewnością …
Perspektywa gender została stosunkowo niedawno (i nadal tylko częściowo) włączona do głównego nurtu badań nad polityka społeczną. Impulsem do tego …
Po II Wojnie Światowej powszechnie uwierzono, że kraje biedne i peryferyjne są w stanie szybko nadrobić dystans, który dzieli ich …
Tzw. druga fala ruchu kobiecego (ta z przełomu lat 60. i 70.) przeorała na Zachodzie świadomość, prawo, politykę, język, szeroko …
Postawiona w tytule rozdzielność, czy nawet opozycyjność tych dwu pojęć jest zamierzona, choć oczywiście elity są częścią społeczeństwa. Tak jednak …
Celem seminarium jest zapoznanie jego uczestników z dorobkiem ekonomii post-keynesowskiej, czerpiącej dziś w nie mniejszym stopniu z teorii Michała Kaleckiego …
W warunkach cywilizacji informacyjnej nie da się oddzielić rozwoju gospodarczego od społecznego – oba aspekty przenikają się i wzajemnie wzmacniają. …
Dziękujemy za wysłanie zgłoszenia na konferencję. Niestety ze względu na bardzo duże zainteresowanie wydarzeniem i ograniczoną liczbę miejsc, rejestracja została …
Osoby zainteresowane informacjami na temat działalności i programu Instytutu prosimy o kontakt z Vendulą Czabak: [email protected] Wkrótce zamieścimy materiały prasowe …
9.07.2013Bartłomiej Sienkiewicz, Timothy Snyder, Sławomir Sierakowski„Nacjonalizm i inne strachy XX wieku. Właśnie wracają?”nagranie audio nagranie wideo7.07.2013Agnieszka Holland, Marci Shore, Sławomir …
14.12.2012prof. Karol Modzelewski, Sławomir Sierakowski5. Debata Havlowska „Chuligan w polityce – o utopiach, radykałach i autorytetach” nagranie audio 29.11.2012Ivan Krastev „Europe at Risk …
prof. AGATA BIELIK-ROBSON → Tożsamość Ducha: Ruach? Spiritus? Geist? Spectre? dr WASYL CZEREPANYN → Art / Knowledge / Politics: Culture and …
WSPÓŁPRACOWNICY INSTYTUTU STUDIÓW ZAAWANSOWANYCH W ROKU AKADEMICKIM 2013/2014: prof. Agata BIELIK-ROBSON – polska filozofka. Pracuje na Wydziale Teologii Uniwersytetu w …
Czy radykalizm i utopizm to przywileje (wyłącznie) młodości? Czy nowe pokolenia potrzebują starych autorytetów? Czy w polityce potrzeba nam „życiodajnych impulsów chuligaństwa”? O to właśnie, a także o zderzenie idealizmu ze światem codziennej polityki będziemy pytać profesora Karola Modzelewskiego – wybitnego historyka średniowiecza, uniwersyteckiego dysydenta w latach 60., współautora Listu otwartego do członków PZPR, działacza „Solidarności”, więźnia politycznego PRL, w III RP senatora i kontestatora polskiej transformacji.
Zapraszamy na wykład prof. Clausa Offe (Hertie School of Governance) – jednego z najważniejszych niemieckich socjologów polityki, wybitnego teoretyka transformacji postkomunistycznej i znawcy problematyki państwa opiekuńczego. Wykład w języku angielskim.
Unii Europejskiej, jaką znaliśmy, już nie ma. To, czym Unia może i czym powinna być jest przedmiotem intensywnej debaty. Celem wykładu będzie pokazanie, w jaki sposób historia może nam pozwolić zrozumieć obecny kryzys w Europie. Dyskusję po wykładzie poprowadzi Michał Sutowski (ISZ). Wykład w języku angielskim tłumaczony symultanicznie.
W cyklu Debat Havlowskich zapraszamy na wykład profesor Ireny Grudzińskiej-Gross. Literaturoznawczyni z Princeton University opowie o myśleniu i praktykowaniu etyki przez trójkę wielkich intelektualistów XX wieku: filozofki religijnej, pisarza i dysydenta poszukujących odpowiedzi na polityczne i duchowe kryzysy epoki. Wykład dotyczyć będzie problemu wojny i granic dopuszczalnej przemocy w myśli Vaclava Havla, Simone Weil i Czesława Miłosza.
Fragment wykładu Ivana Krasteva w ISZ, 29.11.2012
Fragments of discussion with Claus Offe, Warsaw 22.10.2012
Discussion with Zygmunt Bauman. Warsaw, 10.11.2012
Wykład prof. Zygmunta Baumana „Wyzwania stulecia” zainauguruje Instytut Studiów Zaawansowanych, powołany przez Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego do prowadzenia badań naukowych i dydaktyki w obszarze najbardziej fundamentalnych problemów współczesnej kultury. Główną motywacją twórców Instytutu jest chęć stworzenia przyjaznego otoczenia dla poszukiwania odpowiedzi na współczesny kryzys demokracji liberalnej, wynikający z kryzysu więzi społecznej i wyobraźni społecznej.