Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Wybory w miastach

Zróżnicowanie zachowań wyborczych w Polsce często sprowadza się do dwóch wymiarów: dawnych granic zaborów oraz różnic między wielkimi miastami a prowincją. Takich – wartych dokładniejszego opisu i interpretacji – różnic jest jednak więcej, zwłaszcza gdy analizujemy wyniki wyborów w miastach. Dane zebrane na przestrzeni ponad ćwierć wieku pozwalają na obserwowanie podobieństw i różnic między grupami miast, a także ich wewnętrznych zróżnicowań. Obserwacje pozwalają na relatywizację wpływu zaborów i czynnika wielkości miasta, a dowartościowują elementy takie jak uprzemysłowienie w epoce PRL, siłę ruchu protestu w latach 80. czy istnienie na terenie miasta przed rokiem 1989 dużych jednostek wojskowych.

Recenzenci: Bartosz Brzyski (sekretarz Klubu Jagiellońskiego), Hanna Gil-Piątek (ekspertka, Partnerska Inicjatywa Miast)

Seminarium analityczne to seminarium jednodniowe prowadzone w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwojga recenzentów/recenzentek.

Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na około tydzień przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbędzie się w środę, 17 kwietnia, w godz. 16.30-19.00.

Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 14 kwietnia 2019.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

PROF. RAFAŁ MATYJA – historyk i politolog, doktor habilitowany nauk społecznych, twórca i wieloletni prodziekan Wydziału Studiów Politycznych i kierownik Zakładu Studiów Politycznych Wyższej Szkoły Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu, obecnie wykładowca Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Publicysta, redaktor naczelny kwartalnika „Praktyka Polityczna”. Autor hasła budowy IV Rzeczypospolitej.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij