Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Reakcja bez akcji, kooptacja bez rewolty? Drogi polskiego feminizmu

Goście: dr Agnieszka Graff (OSA UW, Gender Studies), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Jacek Żakowski ("Polityka"). Powadzenie: dr Maciej Gdula (Instytut Socjologii UW, ISZ). Debacie towarzyszą premiery książek: bell hooks "Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum" oraz Carol Gilligan "Chodźcie z nami! Psychologia i opór" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

W latach 90. do dobrego tonu należało zapewnianie przy okazji „kobiecych” tematów, że nie jest się feministką. Było to szczególnie osobliwe w sytuacji nieomal braku ruchu feministycznego w Polsce. Kinga Dunin zauważyła wtedy, że wszelkie treści emancypacyjne trafiają do Polski równolegle ze swoją krytyką, co skutecznie osłabia ich zdolność wywoływania zmiany społecznej. W tych trudnych warunkach ruch feministyczny zdołał się jednak ukonstytuować i osiągnąć znaczące sukcesy, takie jak choćby kwoty dla kobiet na listach do parlamentu. Dziś feministki stają przed perspektywą wejścia do zinstytucjonalizowanej polityki, aby skreślić wiele punktów z listy niezałatwionych spraw. Debata będzie służyć refleksji nad szansami i zagrożeniami związanymi z tym procesem.

Goście: dr Agnieszka Graff (OSA UW, Gender Studies), prof. Magdalena Środa (Instytut Filozofii UW), Jacek Żakowski („Polityka”)
Powadzenie: dr Maciej Gdula (Instytut Socjologii UW, ISZ)

Debacie towarzyszą premiery książek: bell hooks Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum oraz Carol Gilligan Chodźcie z nami! Psychologia i opór (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audio i obejrzenia zapisu wideo oraz galerii zdjęć ze spotkania.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij