Nauka

Fot. British Library/Unsplash

Początek antropocenu: podboje, kolonizacja, niewolnictwo

Wielkie oddziaływanie człowieka na środowisko zaczęło się właśnie wtedy, gdy Europa zaczęła brutalnie podbijać i kolonizować świat.Mark Maslin i Simon Lewis
Fot. Book Catalog/flickr.com CC BY 2.0

Daj mi swoje dane, a ja sprawię, że wybierzesz mojego kandydata

Reklama polityczna zasilana dużymi zbiorami danych jest w stanie wpływać na wybory w krajach demokratycznych. Co zrobimy, aby nie dać się manipulować?
Fot. Malvestida Magazine/unsplash

Kto się boi udawanego orgazmu?

Kobiece sekszabawki to ciągle pole minowe dla branży technologicznej i patriarchalnego społeczeństwa.

Rozpoznawanie twarzy? To robiono już w XIX wieku – i nazywało się eugeniką

Czy rozpoznawanie twarzy za pomocą sztucznej inteligencji nie jest aby wskrzeszeniem skompromitowanej XIX-wiecznej pseudonauki?Catherine Stinson
Fot. Dinah Dinamyte/flickr.com, CDC/Unsplash. Edycja KP.

Koronawirus pokazał, że wciąż jesteśmy etnocentryczni

Za rozwojem mobilności, środków transportu i sieci połączeń nie nadążyła nasza kulturowa wyobraźnia, która wciąż w bardzo konserwatywny sposób wyznacza granice wspólnoty.

Kosmos należy do Polek?

Coraz więcej znaczących nazwisk, tak w biznesie związanym z lotami w kosmos i badaniami w kosmosie, jak i w astrofizyce, należy do Polek. 

Fot. Adrian Grycuk/wikipedia, Mark Robinson/flickr.com. Edycja KP.

Ardanowscy muszą odejść!

Potrzebni są realiści, których nie ogranicza utopiofobia. Radykałowie – bo tylko ich pragmatyczny umiar jest postępowy. Sami sobie odpowiedzcie, czy obecny minister rolnictwa i rozwoju wsi pasuje do tego opisu.

Fot. Monika Bryk

Kim są „superroznosiciele”?

Fragment książki „Prawa epidemii” autorstwa Adama Kucharskiego, profesora London School of Hygiene and Tropical Medicine, matematyka i epidemiologa.