Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Troska o nasze polskie dzieci, rozleniwianie nierobów, manipulowanie pokrzywdzonymi: analiza dyskursu publicznego wokół programu Rodzina 500+

Co mówi prasa i Polacy w sieci o najbardziej znanym programie społecznym po 1989 roku? Bardzo dużo, zwłaszcza o tym, kto na 500+ zasługuje. O beneficjentach programu mówi się i myśli przede wszystkim w trzech kategoriach: członków wspólnoty narodowej; underclass i „nierobów” oraz zmanipulowanych klientów politycznych Prawa i Sprawiedliwości. Strategie dyskursu na ten temat nie są przypadkowe: służą symbolicznemu określaniu pozycji klas społecznych względem siebie.

Na kolejnym seminarium ISZ będziemy rozmawiać o tym, co język materiałów prasowych i forów internetowych mówi o klasach, wspólnocie i Polakach w ogóle – na podstawie badań dr hab. Marii Theiss, badaczki społecznej, a ostatnio współautorki książki Obywatel na zielonej wyspie. Polityka społeczna i obywatelstwo społeczne w Polsce w dobie europejskiego kryzysu ekonomicznego.

Komentarz do tekstu: Adriana Rozwadowska (dziennikarka Gazety Wyborczej), dr Kinga Dunin (socjolożka, publicystka Krytyki Politycznej).

Seminarium analityczne to seminarium jednodniowe prowadzone w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwojga recenzentów/recenzentek.

Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na około tydzień przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbędzie się w środę, 29 maja, w godz. 16.30-19.00.

Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

DR HAB. MARIA THEISS – badaczka społeczna z Instytutu Polityki Społecznej WNPiSM UW, współautorka książki Obywatel na zielonej wyspie. Polityka społeczna i obywatelstwo społeczne w Polsce w dobie europejskiego kryzysu ekonomicznego.

Rekrutacja

[dhvc_form id=”5623″]

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij