Na wykładach Kamila Sipowicza prezentowane będą źródła filozoficzne, antropologiczne, historyczne, etnobotaniczne, archeobotaniczne i farmaceutyczne, w których udokumentowano lub sugerowano używanie psychodelików w cywilizacjach od Atlantydy począwszy (Platon), przez starożytną Grecję (Kerényi, Graves), Irlandię, Anglię (Graves), Indie (Eliade), Izrael (Allegro), Egipt, Trację (Eliade) aż po Scytów (Herodot). Autor omówi pojęcia psychodelii oraz enteogenów; przywoła rozważania m.in. Aldousa Huxleya, mistrza Eckharta czy Immanuela Kanta na temat percepcji; opisze również słynny wynalazek Alberta Hofmanna (LSD-25) oraz doświadczenia związane z jego odkryciami: LSD, psylocybiną, LSA, „szałwią proroków”, a także inne substancje, m.in. słynną „molekułę Boga”, DMT. Przedmiotem wykładów będą również psychodeliki (rośliny i grzyby, takie jak lulek, bieluń, sporysz, tojad, oman) występujące na terenach Polski i szerzej, Słowiańszczyzny, omawiane w oparciu o liczne badania polskich etnografów (Moszyński), etnobotaników, archeobotanikow i historyków farmacji.
Jeden z głównych tematów wykładów stanowić będzie obecność psychodelii w polskiej literaturze: w twórczości Trzech Wieszczów i dekadentów młodopolskich, polskich poetek (Komornickiej, Włast), a także w dziełach Józefa Czechowicza czy Józefa Libelta; szeroko omówiony zostanie przypadek Witkacego, spośród twórców powojennych – poetów Nowej Fali: Krynickiego, Karaska i Markiewicza; z XXI wieku zaś poeci: Podsiadło, Podgórnik, Rybicki, Kopyt, Cyranowicz oraz prozaicy: Masłowska, Kapela, Żulczyk, Gretkowska. Wykładom towarzyszyć będą prezentacje dzieł artystów plastyków: Witkacego, Szukalskiego, Czuraja, Sadurskiego, Gomulickiego, Althamera, duetu Kijowski/Kocur, grup LUXUS oraz Onejron (Urbanowicz, Waniek, Broll), a także twórców polskiego street artu i sztuki hipisów (Krokodyl, Amok, Prezes).
Informacje dla studentów:
Wykłady mają formułę otwartą, będą się odbywać co dwa tygodnie, w piątki,
w godzinach 19.00–20.30, począwszy od 19 października 2012.
Terminy wykładów w 2013:
25 stycznia godz. 19.00 – Witkacy, Szukalski i peyotl
1 lutego godz. 19.00 – Kodeinowy Białoszewski i hipisi
dr Kamil SIPOWICZ– historyk filozofii, dziennikarz i artysta. Autor licznych tekstów z
zakresu filozofii i muzyki, publikował m.in. w magazynie „Jazz”, „Studia Philosophiae Christianae”, „Playboyu”, „Gazecie Wyborczej”. W 1999 redaktor naczelny miesięcznika „Max”. W 1983 zadebiutował jako poeta w podziemnym wydawnictwie Przedświt oraz w miesięczniku „Twórczość”. Od tego czasu wydał kilka tomików poezji, m.in. Świder metafizyczny i Pieśni solarne. W 2003 roku opublikował w wydawnictwie Aletheia książkęHeidegger: degeneracja i nieautentyczność. W 2008 roku opublikował książkę Hipisi w PRL-u. W 2012 w Wydawnictwie Krytyki Politycznej ukaże się jego nowa książka Encyklopedia polskiej psychodelii (Od Mickiewicza do Masłowskiej, od Witkacego do street artu).