Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Analiza ISZ | Dr Janina Petelczyc: Emerytury po „dobrej zmianie”

W dziesiątym zeszycie analiz ISZ dr Janina Petelczyc, ekspertka związana z Instytutem Polityki Społecznej UW, diagnozuje szanse i zagrożenia dla naszych emerytur w świetle polityki ostatnich lat.

System emerytalny raczej nie zbankrutuje, za to przyszli emeryci mogą nie mieć za co żyć – a już zwłaszcza emerytki. Mimo dobrej koniunktury gospodarczej, spadku bezrobocia, a nawet kilku korzystnych reform na rynku pracy, ostatnie trzy lata reform PiS nie przybliżyły nas do godnego zabezpieczenia większości Polek i Polaków na starość. Wiele i wielu z nas nie zdoła uzyskać nawet świadczeń minimalnych. Obniżenie i zróżnicowanie wieku emerytalnego według płci tylko pogłębia ten problem, a rozwiązania takie jak Mama 4+ czy Pracownicze Plany Kapitałowe to rozwiązania w najlepszym razie niewystarczające, w najgorszym – pozorne.

W dziesiątym zeszycie analiz ISZ dr Janina Petelczyc, ekspertka związana z Instytutem Polityki Społecznej UW, diagnozuje szanse i zagrożenia dla naszych emerytur w świetle polityki ostatnich lat.

Sprawdź też: „System poradzi sobie świetnie. Emeryt dużo gorzej” – rozmowa Michała Sutowskiego z dr Janiną Petelczyc

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów analitycznych z udziałem najwybitniejszych ekspertów i ekspertek w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy ekspertki i ekspertów – praktyczki i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.  

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij