Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Éric Fassin: Niemiecki sen czy francuski koszmar? Europa neoliberalna wobec uchodźców

Silnik francusko-niemiecki rozpada się na naszych oczach. Niemiecki sen, w stosunku do migrantów, nie jest warunkiem do stworzenie niemieckiej potęgi w sensie ekonomicznym? Neoliberalizm nie kojarzy się już z państwową ksenofobią – z tego faktu powinni sobie zdać sprawę jego przeciwnicy…Zapraszamy na wykład profesora Érica Fassina. Wstęp wolny.

Niemiecki sen czy francuski koszmar? Europa neoliberalna wobec uchodźców

Wykład: prof. Éric Fassin

Profesor socjologii na Uniwersytecie Paris-8 Vincennes – Saint-Denis Departament nauk politycznych oraz Departament studiów gender

W 2015 roku Europa została naruszona przez dwa kryzysy: z jednej strony przez Grexit, czyli zagrożenie opuszczenia przez Grecję wspólnoty europejskiej, z drugiej – przez niespotykaną, na taką skalę, falę uchodźców. Czy istnieje jakiś związek pomiędzy nimi? Czy związek ten utwierdza nas w przekonaniu, że polityka neoliberalna z definicji zamyka się na migrantów? Wobec Grecji Niemcom udało się narzucić swoją wolę. W stosunku do migrantów Niemcy pozostają do dziś odosobnione.

Silnik francusko-niemiecki rozpada się na naszych oczach. Niemiecki sen, w stosunku do migrantów, nie jest warunkiem do stworzenie niemieckiej potęgi w sensie ekonomicznym? Neoliberalizm nie kojarzy się już z państwową ksenofobią – z tego faktu powinni sobie zdać sprawę jego przeciwnicy…

Spotkanie poprowadzi Paul Gradvohl, dyrektor Ośrodka Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW.

Wykład w języku francuskim z tłumaczeniem symultanicznym.

Wstęp wolny

Organizator:
Ośrodek Kultury Francuskiej i Studiów Frankofońskich UW

Spotkanie z cyklu Myśl francuska XXI wieku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij