Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Kultura i rozwój: Czy to da się uwspółmiernić? Między budową autostrad a ulotnymi znaczeniami kultury

Nadchodzące seminaria będą dyskusją przede wszystkim o tym, jak oceniać i gdzie szukać efektów inicjatyw kulturowych. Czy w ogóle powinniśmy wyznaczać i brać pod uwagę działalność kulturową jako proces, któremu można wyznaczać inne cele niż autoteliczna wartość kultury? Czy funkcje działalności kulturalnej podlegają wartościowaniu i uwspółmiernianiu z innymi funkcjami i wartościami społecznymi? Jeśli tak, to jakie mechanizmy sprzyjają podtrzymywalności inicjatyw i ich oddziaływaniu na społeczne środowisko, w którym powstają?

Seminarium badawcze prowadzone jest w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwóch recenzentów/recenzentek.

Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na dwa tygodnie przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.

TEMATY SPOTKAŃ:

18.10, środa, 16:30
working paper: prof. Rafał Drozdowski (UAM) „Dlaczego trudno brać kulturę na serio?”
Komentarze wygłoszą: dr Katarzyna Wojnar, dr Ewa Banaszak

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbywa się raz w miesiącu. Można zgłosić zainteresowanie wybranym tematem (wskazując konkretne zajęcia w formularzu zgłoszeniowym, w części uzasadnienie).

Terminy spotkań w semestrze zimowym:
1. spotkanie: środa, 18 października, 16:30-19:00
ew. dodatkowe spotkania – do potwierdzenia.

Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru na semestr letni mija 8 października 2017.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

DR MIKOŁAJ LEWICKI – Adiunkt w Zakładzie Psychologii Społecznej Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się teoriami modernizacji, teoriami dyskursu, socjologią ekonomiczną, ekonomią polityczną, antropologią gospodarki, teorią mediów i komunikacji. Kierownik projektu badawczego „Kultura i rozwój” prowadzonego przez ISZ w 2016 roku.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij