Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Analiza ISZ | Agnieszka Dziemianowicz-Bąk: Polska wojna o szkołę

W szóstym tekście z serii Analiz ISZ Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pisze o właśnie wprowadzonej reformie oświaty i politycznym wymiarze skierowanego przeciw niej oporu rodziców i nauczycieli.

W szóstym tekście z serii Analiz ISZ Agnieszka Dziemianowicz-Bąk pisze o właśnie wprowadzonej reformie oświaty i politycznym wymiarze skierowanego przeciw niej oporu rodziców i nauczycieli.

Polska wojna o szkołę  – analiza ISZ

Sprzeciw strony społeczno-opozycyjnej wobec rządowej reformy oświaty budzą przede wszystkim wzmocnienie selekcyjnego wymiaru polskiej szkoły, pogorszenie warunków pracy nauczycieli, dydaktyczny i pedagogiczny anachronizm proponowanych programów i metod nauczania, ale także „decyzjonistyczny” tryb wdrażania reformy, pomijający opinię kluczowych interesariuszy. Praktyczny brak perspektyw powstrzymania reformy dziś nie zmienia faktu społecznej i politycznej doniosłości oporu: po raz pierwszy udało się bowiem stworzyć koalicję aktorów o zazwyczaj rozbieżnych interesach na rzecz wspólnej sprawy: rodziców, nauczycieli i samorządowców; wspólnie przyjęli oni wobec reformy hirschmanowską strategię „krytyki”.

O ile w przypadku części rodziców należy się raczej spodziewać ewolucji postaw w kierunku „rozstania” z systemem lub adaptacji do niego, o tyle w przypadku nauczycieli protest może okazać się wydarzeniem formacyjnym kształtującym ich „pracowniczą” świadomość grupową.

Ta reforma ma stworzyć człowieka na modłę PiS: posłusznego, biernego nacjonalistę

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów badawczych z udziałem najwybitniejszych ekspertów w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy znawców – praktyków i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij