Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Krytyka bez resentymentu

Będą to zajęcia z historii idei. Teksty dotyczą wpływu kultury, geopolityki i gospodarki na historię Polski i Europy XIX i XX wieku, ale rozmawiać będziemy też o wieku XXI.

Zrodzony z trudnej historii „polski kompleks” popychał intelektualistów – zarówno postępowych, jak i konserwatywnych – do reprodukowania go resentymentalną krytyką Polaków (specjalność postępowców) albo zagranicy (specjalność konserwatystów). Mechanizm ten wykazał się wyjątkową żywotnością i funkcjonuje do dziś. Szczęśliwie po obu stronach byli tacy, którym udało się ten rytuał przekroczyć.

Interesować nas będą zarówno sposoby prowadzenia konstruktywnej krytyki, jak i płynące z tej krytyki wnioski oraz ich aktualność.

Lektury:

0. Zajęcia organizacyjne. Rozdział „Aktywne i reaktywne” z książki Gilles’a Deleuze’a Nietzsche i filozofia.

1. Stanisław Brzozowski Legenda Młodej Polski.

2. Marian Zdziechowski W obliczu końca + tekst Czesława Miłosza Religijność Zdziechowskiego.

3. Witkacy Nienasycenie.

4. Żagaryści (wybór tekstów).

5. Adolf Bocheński Między Niemcami a Rosją oraz artykuły Tendencje samobójcze narodu polskiego i Zagadnienia prawicy w Polsce.

6. Andrzej Trzebiński Pamiętnik + Czesław Miłosz Andrzej Trzebiński [„Kultura” 1960/5]

7. Tadeusz Kroński Faszyzm a tradycja europejska

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbywa się co 2 tygodnie, w poniedziałki, w godzinach 18.00-20.00, począwszy od 12 października 2015.

Terminy spotkań:
2015: 
12.10, 26.10, 9.11, 23.11, 7.12, 21.12;
2016: 18.01.

Obowiązują zapisy według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 4 października 2015.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

Sławomir Sierakowski – założyciel „Krytyki Politycznej”. Prezes Stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego i dyrektor Instytutu Studiów Zaawansowanych. Socjolog, publicysta. Ukończył Międzywydziałowe Indywidualne Studia Humanistyczne na Uniwersytecie Warszawskim, w ramach których studiował socjologię, filozofię i ekonomię. Pracował pod kierunkiem Ulricha Becka na Uniwersytecie w Monachium. Był stypendystą m.in. amerykańskiego The German Marshall Fund, uniwersytetów Princeton, Yale i Harvarda, a także Instytutu Nauk o Człowieku. Jego teksty ukazują się m.in. na łamach „Polityki”, „Gazety Wyborczej”, „The New York Times” i „Guardian”.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij