Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

„Dobra zmiana” w kulturze: „kop w górę” i polityka patriotyczna

Polityce kulturalnej rządu PiS chciałabym się przyjrzeć szeroko, uwzględniając także kontekst działań innych niż „branżowe” Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. To, co minister Piotr Gliński nazwał “korektą” w odniesieniu do działań swojego resortu, ma wymiar retoryczny, wiążący się z całkowitą zmianą języka mówiącego o kulturze, i pragmatyczny, dotyczący decyzji instytucjonalnych i finansowych. Symboliczne dowartościowanie dziedziny kultury idzie tu w parze z jej całkowitą instrumentalizacją, a jedynym podmiotem aktywnym na tej scenie staje się naród („warto być Polakiem”). Moim celem jest rekonstrukcja przesłanek dla tej polityki, jej założeń i celów – oraz jej realizacji. Pytanie o konsekwencje pozostaje otwarte.

Recenzent: dr Mikołaj Lewicki.

 

Seminarium analityczne to seminarium jednodniowe prowadzone w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwóch recenzentów/recenzentek.

Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na dwa tygodnie przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbędzie się w środę, 13 czerwca, w godz. 16.30-19.00.

Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 30 maja 2018.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.DR HAB. IWONA KURZ – historyczka nowoczesnej kultury polskiej, badaczka kultury wizualnej, filmoznawczyni, dyrektorka Instytutu Kultury Polskiej UW, wcześniej kierująca Zakładem Filmu i Kultury Wizualnej (2006–2014). Współpracuje także z Zespołem Kultury XIX wieku i Zespołem Badań Pamięci o Zagładzie. Zajmuje się historią nowoczesnej kultury polskiej ujmowanej przez pryzmat obrazu, antropologią kultury wizualnej oraz problematyką ciała i gender.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij