Debaty Instytutu Krytyki Politycznej

Konferencja naukowa „Systemy klasowe w Europie Środkowej”

Analiza z perspektywy klas społecznych jest obecnie coraz częściej wykorzystywana jako narzędzie pozwalające lepiej zrozumieć niedawną historię społeczeństw Europy Środkowej i dzisiejsze uwarunkowania wielu dziejących się procesów.

Analiza z perspektywy klas społecznych jest obecnie coraz częściej wykorzystywana jako narzędzie pozwalające lepiej zrozumieć niedawną historię społeczeństw Europy Środkowej i dzisiejsze uwarunkowania wielu dziejących się procesów. Powrotowi do kategorii klas towarzyszy znaczne zróżnicowanie wypracowywanych koncepcji.

Konferencja była okazją do skonfrontowania ze sobą różnorodnych sposobów badania i ujmowania klas w Europie Środkowej – ze szczególnym naciskiem na przypadek Polski – i okazją do zastanowienia się nad specyfiką regionu wobec innych części świata. Szczególny nacisk położony zostanie na refleksję nad możliwymi kierunkami przekształceń systemów klasowych i konsekwencji tych przemian dla rzeczywistości politycznej.


16 listopada 2016

Wykład wprowadzający:

prof. Klaus Dörre: Neue Klassengesellschaften. Soziale Spaltungen, rechtspopulistische Revolte, Alternativen (Nowe społeczeństwa klasowe. Podziały społeczne, prawicowo-populistyczna rewolta, alternatywy)

 

17 listopada 2016

Sesja poranna:

prof. Henryk Domański / Instytut Filozofii i Socjologii PAN
Mechanizmy stratyfikacji klasowej w latach 1988–2013

dr Magda Szcześniak / Instytut Kultury Polskiej UW
Obrazy klasy. Kultura wizualna a badania wyobrażeń klasowych

dr hab. Maciej Gdula / Instytut Socjologii UW
Jaka analiza klasowa pozwala zrozumieć współczesność?

 

Sesja popołudniowa:

dr Sylwia Urbańska / Instytut Socjologii UW
Normy szacowności oraz wzorce płci jako oś napięć i przekształceń klasowych w procesach migracji

dr hab. Adam Mrozowicki / Instytut Socjologii UWr
Od proletariatu do prekariatu? Doświadczenie klasy w biografiach robotników i młodych pracowników sprekaryzowanych w Polsce

dr Mikołaj Lewicki / Instytut Socjologii UW
„Słoiki” i osiadli na warszawskiej Białołęce. Kompozycja i zróżnicowanie klasy średniej

Komentarz i podsumowanie konferencji:
prof. Klaus Dörre
dr hab. Maciej Gdula

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij