Debaty Instytutu Krytyki Politycznej

prof. Amit Bhaduri: What remains of the theories of Kalecki and Keynes in a globalized world?

Czy dawne teorie sprawdzają się w nowych warunkach? Co warto zachować, a co trzeba zmienić, by tezy gigantów ekonomii sprzed półwiecza -- na temat polityki gospodarczej i interwencji państwa, roli cen i przepływu informacji, zależności między oszczędnościami a inwestycjami -- stały się narzędziami opisu i zmiany świata w epoce globalizacji, potężnych rynków finansowych i gospodarek otwartych?

Czy dawne teorie sprawdzają się w nowych warunkach? Co warto zachować, a co trzeba zmienić, by tezy gigantów ekonomii sprzed półwiecza — na temat polityki gospodarczej i interwencji państwa, roli cen i przepływu informacji, zależności między oszczędnościami a inwestycjami — stały się narzędziami opisu i zmiany świata w epoce globalizacji, potężnych rynków finansowych i gospodarek otwartych?

Koreferat do wykładu pt. The financial balance of the private sector and of the foreign sector wygłosi prof. Kazimierz Łaski. Dyskusję po wykładzie poprowadzi prof. Jerzy Osiatyński.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Wykład w ramach Instytutu Studiów Zaawansowanych.

Instytut Studiów Zaawansowanych | Nowa ekonomia czasów kryzysu

prof. Amit Bhaduri: What remains of the theories of Kalecki and Keynes in a globalized world? 

Czy dawne teorie sprawdzają się w nowych warunkach? Co warto zachować, a co trzeba zmienić, by tezy gigantów ekonomii sprzed półwiecza – na temat polityki gospodarczej i interwencji państwa, roli cen i przepływu informacji, zależności między oszczędnościami a inwestycjami – stały się narzędziami opisu i zmiany świata w epoce globalizacji, potężnych rynków finansowych i gospodarek otwartych

Koreferat do wykładu pt. The financial balance of the private sector and of the foreign sector wygłosi prof. Kazimierz Łaski.

Dyskusję po wykładzie poprowadzi prof. Jerzy Osiatyński.

Spotkanie w języku angielskim. The lecture will be held in English.

prof. Amit Bhaduri – ekonomista indyjski, obecnie profesor emerytowany uniwersytetu im. Jawaharlala Nehru w Delhi, wcześniej wykładowca m.in. Delhi School of Economics, a także Pembroke College Uniwersytetu Cambridge, Uniwersytetu Wiedeńskiego i Uniwersytetu w Linzu; stypendysta berlińskiego Wissenschaftskolleg, a także ekonomista Organizacji NZ ds. Rozwoju Przemysłowego. W swej pracy zajmował się początkowo problematyką struktury gospodarczej zacofanych krajów rolniczych, a także teoretycznymi problemami roli kapitału w kształtowaniu wzrostu gospodarczego; obecnie zajmuje się analizą polityki gospodarczej i rozwoju w warunkach globalizacji. Autor  m.in. książek: Growth, Distribution and Innovations: Understanding their Interrelations (The Graz Schumpeter Lectures) (2007) oraz The Face You Were Afraid to See: Essays On the Indian Economy (2009). Jego wykład poświęcony będzie implikacjom teorii Keynesa i Kaleckiego dla polityki gospodarczej w warunkach globalizacji.

prof. Kazimierz Łaski – profesor nauk ekonomicznych, absolwent warszawskiej SGPiS, uczeń Michała Kaleckiego, w latach 1969–71 pracownik wiedeńskiego Instytutu Badań Ekonomicznych (WIFO), a później wieloletni profesor Uniwersytetu im. Johannesa Keplera w Linzu, obecnie konsultant naukowy w Wiedeńskim Instytucie Międzynarodowych Studiów Ekonomicznych. Znawca problematyki makroekonomicznej (zwłaszcza teorii post-Keynesowskiej), polityki fiskalnej oraz kwestii transformacji ekonomicznej krajów postsocjalistycznych. Autor m. in. książek From Marx to the Market: Socialism in Search for an Economic System(1990, wspólnie w Włodzimierzem Brusem, wyd. polskie Od Marksa do rynku, 1992) oraz Mity i rzeczywistość w polityce gospodarczej i w nauczaniu ekonomii (2009).

_______

Kolejne spotkania cyklu „Nowa ekonomia czasów kryzysu”: 
14.11 – prof. Malcolm C. Sawyer
  5.12 – Friederike Spiecker

_______

Partner:
Fundacja im. Róży Luksemburg
FRL 

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij