Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Anatomia i patologia polskich dyskursów

Badanie dyskursów publicznych ma o tyle sens, o ile poszerza nasze pole widzenia. Analiza dyskursu sytuuje się między rozmaitymi teoriami społecznymi a analizą językową. Jest jednocześnie sztuka interpretacji i stawiania społecznych diagnoz. Jakie to mogą być teorie? Wszelkie. Socjologiczne, feministyczne, psychoanalityczne. Takie, jakie będą wkładem uczestników seminarium i pomogą w budowaniu narzędzi interpretacyjnych.

Będziemy tworzyli razem i na równych prawach zespół badawczy. Wspólnie będziemy zastanawiali się na tym, czym jest dyskurs, jakie są jego granice, dlaczego warto go badać i jak to robić. Będziemy czytali teksty, które pokazują nie tylko teorie, ale przede wszystkim ich praktyczne zastosowania. Na bieżąco będziemy wybierali zagadnienia z pola polskich dyskursów, którymi chcemy się zająć. Jednak szczególną uwagę należałoby poświęcić dyskursom liberalnym i lewicowym. Większość badaczy traktuje je jako racjonalne i przezroczyste, a Stanleysą one często metajęzykiem stosowanym w analizach. Będziemy dyskutowali nie tylko o retoryce tekstów kultury, ale też metatekstów – współczesnych diagnoz polskiego dyskursu. Preferowane będą metody jakościowe.

Celem pierwszego semestru zajęć będzie wypracowanie wspólnej perspektywy poznawczej i zaprojektowanie pracy w następnym semestrze. Mam nadzieję, że efektem tego będą teksty przeznaczone do publikacji.

Nie oczekuję od uczestników jakichś szczególnych kompetencji poza ciekawością, samodzielnością i wyobraźnią. I Ty możesz zostać badaczem dyskursu!

Wykorzystywane lektury, zbiory tekstów:

• Stanley Fish, Interpretacja, retoryka, polityka Krytyczna analiza dyskursu.
• Interdyscyplinarne podejście do komunikacji społecznej, red. A. Duszak, N. Fairclough
• Retoryka i polityka. Dwudziestolecie polskiej transformacji, red. M. Czyżewski, S. Kowalski, T. Tabako
• Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne. Analiza dyskursu publicznego w Polsce, red. M. Czyżewski, K. Dunin, A, Piotrowski
• Rytualny chaos. Studium dyskursu publicznego, red. M. Czyżewski, S. Kowalski, A. Piotrowski
• Pożegnanie z Matka Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce, red. R. Hryciuk, Elżbieta Korolczuk
• Agnieszka Graff, Świat bez kobiet
• Nancy Fraser, Drogi feminizmu
• Gabinet luster. O kształtowaniu samowiedzy Polaków w dyskursie publicznym, Anna Giza i.in.
• Błażej Warkocki, Różowy język 

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbywa się co 2 tygodnie, w środy, w godzinach 18.00-19.30, począwszy od 22 października 2014.

Terminy spotkań w semestrze zimowym:
2014: 22.10, 5.11, 19.11, 3.12, 17.12;
2015: 14.01.

Terminy spotkań w semestrze letnim:
2015: 18.02, 4.03, 18.03, 1.04, 15.04, 29.04, 13.05, 27.05.

Obowiązują zapisy według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 2 października 2014.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

dr Kinga Dunin – socjolożka, publicystka, pisarka, krytyczka literacka. Jedna z głównych postaci środowiska „Krytyki Politycznej”. Od 1977 roku współpracowniczka KOR oraz Niezależnej Oficyny Wydawniczej. Zajmowała się organizacją dystrybucji i sprzedażą niezależnej prasy i książek. Kilkakrotnie zatrzymywana na 48 godzin, przesłuchiwana, w jej domu przeprowadzano rewizje. Brała udział w organizacji i spotkaniach Uniwersytetu Latającego oraz SKS. Po roku 1989 współpracowała z ruchem feministycznym. Współzałożycielka partii Zielonych. Wieloletnia Felietonistka „Wysokich Obcasów” (dodatku „Gazety Wyborczej”). Autorka licznych publikacji (m.in. Tao gospodyni domowej, Karoca z dyni – finalistka Nagrody Literackiej Nike w 2001) i opracowań naukowych (m.in. współautorka i współredaktorka pracy socjologicznej Cudze problemy. O ważności tego, co nieważne). Autorka książki Czytając Polskę. Literatura polska po roku 1989 wobec dylematów nowoczesności oraz zbioru felietonów Zadyma. W 2012 nakładem Wydawnictwa KP ukazała się jej książka Kochaj i rób. W TVP 1 współprowadziła z Tomaszem Łubieńskim i Witoldem Beresiem program kulturalny „Dobre Książki” oraz w TVP Kultura ze Sławomirem Sierakowskim i Cezarym Michalskim – „Lepsze Książki”. Uczy socjologii na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij