Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Ratujmy Muzeum fabryki Ursus! Petycja do Prezydent m.st. Warszawy

Podpisz petycję online do Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz!


Podpisz petycję online do Prezydent m.st. Warszawy, Hanny Gronkiewicz-Waltz!

Muzeum Historii Ursusa to kolekcja ok. 400 cennych maszyn i pamiątek zakładowych sięgających początków XX w. W wyniku przekształceń własnościowych eksponaty te znalazły się w posiadaniu Polskiego Holdingu Obronnego (dawniej Bumar). Od roku 2012 kolekcja Muzeum Historii Ursusa wystawiona jest na sprzedaż, zaś dotychczasowe starania lokalnej społeczności oraz Zarządu Dzielnicy Ursus o to, by pozostała na terenie Ursusa nie przynoszą rezultatu.

Sprawa kolekcji Muzeum Historii Ursusa budzi szczególne emocje wśród mieszkańców dzielnicy. Znika materialna spuścizna kultury przemysłowej Ursusa, nierozerwalnie związana z biografiami dziesiątek tysięcy pracowników i pracownic zakładów Ursus, jak i przyzakładowej infrastruktury socjalnej, kulturalnej i wychowawczo-edukacyjnej.

Sprawa ta budzi nie mniejsze emocje w środowisku ponadlokalnym, Ursus bowiem stanowi dziedzictwo kulturowe związane z dziejami rodzimego przemysłu w XX wieku. W ursuskiej fabryce produkowano pierwsze w Polsce modele samochodów ciężarowych, Ursus dostarczał pojazdy wojskowe dla armii II RP, mieściła się tutaj największa w tej części kontynentu fabryka maszyn rolniczych w okresie powojennym, która zaopatrywała w traktory Europę i Azję. Dzieje ursuskiego przemysłu to także historia rodzenia się opozycji demokratycznej w okresie PRL. Strajk ursuski z czerwca 1976 r. był jedną z przyczyn zawiązania się Komitetu Obrony Robotników. Z ursuskimi robotnikami, technikami i inżynierami współpracowali m.in. Henryk Wujec i Jacek Kuroń. W Ursusie był Lech Wałęsa i inni czołowi działacze Solidarności oraz współtwórcy polskich reform ustrojowych i gospodarczych.

Należy uczynić wszystko, by kolekcja Muzeum Historii Ursusa pozostała w dzielnicy!

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij