Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Upolitycznienie społeczeństwa obywatelskiego w Polsce

KOD, „Czarny protest” i demonstracje w obronie sądów ożywiły nadzieje na uaktywnienie polskiego społeczeństwa. Tysiące ludzi w większych i mniejszych miastach wyszły na ulice w kraju, w którym społeczeństwo obywatelskie opisywane było jako raczkujące, apatyczne lub, w najlepszym razie, enklawowe. Czy zatem diagnozowany marazm Polaków był smutnym faktem, a może pewne formy obywatelskiego zaangażowania były niedostrzeżone? I czy z energii nowego społecznego oporu może się zrodzić coś trwałego, nowe formy polityczności, odnowa demokratycznej wspólnoty zdolnej odzyskać państwo dla obywateli?

Recenzenci: Igor Stokfiszewski, Edwin Bendyk.

Seminarium badawcze prowadzone jest w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwóch recenzentów/recenzentek.

Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na dwa tygodnie przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbędzie się w czwartek, 16 listopada, w godz. 16.30-19.00.

Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 8 października 2017.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

DR ELŻBIETA KOROLCZUK – socjolożka, kulturoznawczyni i aktywistka. Pracuje na Uniwersytecie Södertörn w Sztokhomie, bada min. ruchy społeczne i rodzicielstwo, w tym debatę wokół in vitro. Redaktorka i autorka (z Renatą E. Hryciuk) książek „Pożegnanie z Matką Polką? Dyskursy, praktyki i reprezentacje macierzyństwa we współczesnej Polsce” (WUW, 2012) i „Niebezpieczne związki. Macierzyństwo, ojcostwo i polityka” (WUW, 2015). W 2016 ukaże się tom „Rebellious Parents. Parental Movements in Central-Eastern Europe and Russia” przygotowany we współpracy z Katalin Fábián (Indiana University Press).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij