Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Nowa „kwestia niemiecka” w Europie

„Czy najsilniejsze państwo Europy jest w stanie przejąć przywództwo w budowie stabilnej i konkurencyjnej strefy euro oraz silnej, wiarygodnej na arenie międzynarodowej Unii Europejskiej” – to, zdaniem Timothy Gartona Asha, sedno nowej kwestii niemieckiej w Europie, która zastępuje dawniejsze geopolityczne dylematy związane z położeniem Niemiec w „środku Europy” oraz ich stosunkiem do idei demokracji i innych zdobyczy Zachodu. Dzisiaj fundamenty porządku liberalnej demokracji wydają się w Niemczech bardzo trwałe – silniejsze w każdym razie niż w wielu innych państwach Europy. Ale pytanie, jak niemiecką siłę wykorzystać na pożytkiem dla zagrożonego wewnętrzną dezintegracją i konkurencją na poziomie globalnym kontynentu, stanowi test nie tylko „europejskości” Niemiec, lecz także zdolności Unii Europejskiej do podniesienia się z aktualnego kryzysu. Ostatnie wybory do Bundestagu zgodnie uznano za najważniejsze od dawna dla Europy, ale nie ulega wątpliwości, że postrzegania Niemiec wyłącznie przez pryzmat ich (pół)/ hegemonicznej pozycji nie pomaga w lepszym zrozumieniu zachodzących się tym kraju procesów. Wbrew pozorom Niemcy są pod wieloma względami krajem niepoukładanym, niepewnym swojej tożsamości i nie do końca wierzącym nie tylko w swoją historyczną powinność, lecz także jej materialne i intelektualne podstawy. „Republika berlińska”, jak określa się zjednoczone Niemcy, nie jest projektem zamkniętym, lecz stale podlegającym rewizji i zmianom – to po części wytłumaczenie nurtujących niemieckie państwo i społeczeństwo rozterek. Seria spotkań z wybitnymi niemieckimi intelektualistami służyć będzie pogłębionej analizie „nowej kwestii niemieckiej w Europie”, a także lepszemu zrozumieniu – przez pryzmat niemieckich doświadczeń – kluczowych problemów współczesnych społeczeństw zachodnioeuropejskich.

Dotychczasowe spotkania cyklu:

24.04.2014
Niemcy: polityka zagraniczna na rozstajach
Goście:  Jörg Lau (publicysta „Die Zeit”), Hans Kundnani (ECFR), Anna Kwiatkowska-Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich)
Prowadzenie: Piotr Buras (ECFR, Warszawa) 

Planowani goście i tematy spotkań:

1. Niemcy „wielkiej koalicji” – demokracja bez wyboru? (Gesine Schwan, Hertie School of Governance)

2. Nowy niemiecki problem Europy? (Ulrich Beck, Ludwig-Maximilians-Universität München)

3. Multi-kulti – klęska projektu, którego nie było? (Claus Leggewie, Kulturwissenschaftliches Institut Essen)

4. Czy Mercedesowi starczy paliwa? Przyszłość niemieckiego modelu gospodarczego (Anke Hassel, Hertie School of Governance)

5. Republika berlińska i jej Zeitgeist (Heinz Bude, Universität Kassel)

6. Unia (nie)rządem stoi – polityczne paradoksy „niemieckiej” Europy (Björn Hacker, Friedrich Ebert Stiftung)

7. Ciężki los (pół)hegemona – słabo-silne Niemcy w Europie (Herfried Münkler, Humboldt- Universität)

8. Czym jest dobre społeczeństwo (Jutta Allmendinger, Wissenschaftszentrum Berlin für Sozialforschung)
_______

Cykl zorganizowany we współpracy z Fundacją im. Friedricha Eberta i Biurem Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR).

Wykłady są organizowane w formule otwartej, na spotkania nie obowiązuja zapisy.

Piotr BURAS – dyrektor warszawskiego Biura Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR). Ekspert ds. Niemiec i polityki europejskiej; w latach 2008-2012 publicysta „Gazety Wyborczej” w Berlinie, wcześniej był analitykiem w Centrum Stosunków Międzynarodowych w Warszawie, a w latach 2004-2006 pracownikiem Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy Brandta Uniwersytetu Wrocławskiego. Współpracował także z Institute for German Studies uniwersytetu w Birmingham, był visting fellow w Stiftung Wissenschaft und Politik. Autor m.in. książki Muzułmanie i inni Niemcy. Republika berlińska wymyśla się na nowo (2011).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij