Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Mr. Macho: Donald Trump, gender i wybory prezydenckie

Niezależnie od wyniku wyborów prezydenckich w USA nie ma wątpliwości, że rok 2016 oznacza przełom dla polityki amerykańskiej. Kandydat Partii Republikańskiej głosi hasła i postulaty, na jakie dotychczas pozwalał sobie wyłącznie polityczny margines: obok wymierzonego w Latynosów i muzułmanów rasizmu oraz gospodarczego populizmu, trzecim lejtmotywem jego przekazu jest mizoginia. I trudno tu mówić o przypadku, gdy w sondażach przegrywa we wszystkich niemal grupach badanych, z wyjątkiem jednej: białych mężczyzn bez wykształcenia wyższego. Antykobiecy język i poglądy zdają się być poważną siłą napędzającą jego poparcie. Dr Karolina Krasuska z Ośrodka Studiów Amerykańskich czyta przekaz i wizerunek Trumpa z perspektywy feministycznej szukając przyczyn uwodzącej jego elektorat siły patriarchalnego seksizmu.

Seminarium badawcze prowadzone jest w formule z zaproszonym gościem bądź gościnią, specjalizującymi się w wybranym temacie, którzy poproszeni zostali o przygotowanie working paper z podstawowymi tezami i pytaniami badawczymi. Dyskusja na seminarium będzie poprzedzona komentarzem do tekstu dwóch recenzentów/recenzentek.

Tekst working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na dwa tygodnie przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć udziału w dyskusji.

Ostateczna wersja tekstu zostanie opublikowana w formie artykułu na stronach Instytutu.

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbędzie się we wtorek 6 grudnia 2016, godz. 16:30-19:00.

Obowiązują zapisy według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 7 października 2016.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

DR KAROLINA KRASUSKA – adiunkt w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, współpracuje z Zespołem „Literatura i Gender” IBL PAN i Krytyką Polityczną. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz UW w ramach Programu „Nowoczesny Uniwersytet”. Jej zainteresowania obejmują: teorię gender/queer, metodologię kulturoznawstwa, żydowskość w literaturze północnoamerykańskiej, komparatystykę literacką. Ukończyła studia magisterskie w Instytucie Anglistyki i w Instytucie Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego, doktorat obroniła na wydziale kulturoznawstwa na Europejskim Uniwersytecie Viadrina we Frankfurcie nad Odrą (2010). W latach 2005-2007 była członkinią grupy badawczej „Płeć jako kategoria wiedzy” na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie, w ramach której w czerwcu 2007 współorganizowała międzynarodową konferencję „De/konstrukcje okcydentalizmu”. Przełożyła Uwikłanych w płeć Judith Butler.Autorka m.in. Płeć i naród: Trans/lokacje. Piotr Odmieniec Włast, Else Lasker-Schüler, Mina Loy (Wyd. IBL PAN).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij