Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Od geoekonomii do geopolityki. Czy za zachodnią granicą Polski wyrasta „normalne” mocarstwo?

Przez lata powojenne, ale także po zjednoczeniu kraju, Niemcy pielęgnowały „kulturę powściągliwości” w stosunkach międzynarodowych, zorientowaną na pokojowe kształtowanie relacji handlowych z otoczeniem, integrację europejską i wzrost gospodarczy. Czy niemal 30 lat po upadku Muru Berlińskiego stają się wreszcie „normalnym” mocarstwem geopolitycznym, które prowadzi grę o władzę z innymi państwami?

Jak pisze prof. Tomasz G. Grosse: „wśród najważniejszych celów geopolitycznych Niemiec należy wymienić zwiększenie autonomii wobec USA, ułożenie strategicznych relacji z Rosją, kontrolę procesów integracyjnych w UE i strefy wpływów geoekonomicznych w Europie Środkowej i na Bałkanach Zachodnich. Jednocześnie Berlin jest skłonny ustąpić geopolitycznie kiedy zagrożone są jego interesy ekonomiczne, zwłaszcza w stosunku do Chin, Rosji i USA.”

Jakie w tej sytuacji czynniki powstrzymują niemiecką hegemonię w Europie? W jaki sposób potęgę naszych sąsiadów kształtują „asymetryczne reżimy ekonomiczne” – strefa euro, ale także powiązania gospodarcze z sąsiadami w Europie Środkowej? Czy berlińska „republika handlowa” w ogóle przetrwa kryzys liberalnego porządku światowego i napięcia w stosunkach transatlantyckich wokół problematyki handlowej, a także chińskiej, irańskiej i rosyjskiej? I wreszcie, jak w kontekście interesów Polski należy traktować starania Niemiec na rzecz wzmocnienia „autonomii strategicznej” Europy względem USA – zwłaszcza w połączeniu z procesem stopniowego rozbrajania Bundeswehry?

Na przynajmniej część z tych pytań spróbujemy odpowiedzieć na seminarium ISZ dyskutując wokół tekstu prof. Tomasza G. Grosse.

Recenzenci: Paweł Musiałek (Klub Jagielloński), Ryszarda Formuszewicz (Ośrodek Studiów Wschodnich, główna specjalistka w Zespole Niemiec i Europy Północnej).

Spotkanie w ramach projektu „Zmiana kursu, przyspieszenie czy katastrofa? Niemiecki okręt na unijnym morzu a polskie dylematy w Europie”.

___________

Seminarium analityczne to seminarium jednodniowe prowadzone w formule dyskusji wokół working paper przygotowanego specjalnie na seminarium przez zaproszonych specjalistów i ekspertki. Dyskusję poprzedzą komentarze do tekstu dwojga recenzentów/recenzentek.

Working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na około tydzień przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć żywego udziału w dyskusji. Ostateczna wersja artykułu zostanie opublikowana w formie Analizy na stronach Instytutu.

 
_____________
Seminarium zorganizowane we współpracy z Fundacją im. Róży Luksemburg Przedstawicielstwo w Polsce.

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbędzie się w środę, 22 maja, w godz. 16.30-19.00, w sali Jewish Community Center przy ul. Chmielnej 9A ((budynek w podwórzu, dogodne przejście przez bramę pod adresem Chmielna 11).

Obowiązują zapisy za pośrednictwem poniższego formularza, według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 20 maja 2019.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

PROF. DR HAB. TOMASZ GRZEGORZ GROSSE – socjolog, politolog i historyk, kierownik Zakładu Polityk Unii Europejskiej w Instytucie Europeistyki WNPiSM UW. Specjalizuje się w analizie polityk gospodarczych w UE i w państwach członkowskich, a także w zarządzaniu publicznym. Autor m.in. W poszukiwaniu geoekonomii w Europie (2014), redaktor książki Polityki europejskie w dobie kryzysu (2016), współredaktor książki Oblicza kryzysu (2016).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij