W czwartym tekście z serii Analiz ISZ Katarzyna Murawska i Zofia Włodarczyk analizują czarny protest z października 2016 roku.
W czwartym tekście z serii Analiz ISZ Katarzyna Murawska i Zofia Włodarczyk analizują czarny protest z października 2016 roku. Autorki wyjaśniają, w jaki sposób dziesiątki tysięcy ludzi mogły się policzyć, zmobilizować, zorganizować i czy wielka społeczna energia przetworzy się w ruch polityczny.
Czarny Protest – analiza ISZ
Sukces czarnego protestu – jego skala oraz ponadregionalny, ponadklasowy i ponadpokoleniowy charakter, widoczność w przestrzeni publicznej, wreszcie zróżnicowanie jego form przy zachowaniu wspólnej estetyki – był zaskoczeniem nawet dla organizatorów. Wśród czynników składających się na ten sukces autorki wymieniają: istnienie lokalnych struktur i sieci powiązań KOD oraz partii Razem; wykorzystanie Facebooka jako platformy informacyjnej, dyskusyjnej i pozwalającej koordynować działania, przyciągającej osoby dotąd niezaangażowane, ale także wykorzystanie osobistej pozycji oraz kontaktów organizatorek z lokalnymi instytucjami kultury czy sferami biznesowymi.
Mobilizacja miała mocny fundament emocjonalny, a poczucie więzi i zaangażowanie protestujących wiązało się z kwestiami solidarności kobiet oraz oporu wobec ograniczania wolności przez władzę, przy jednoczesnym dystansie do istniejących instytucji, a zwłaszcza partii politycznych. Protest miał charakter formacyjny dla wielu organizatorek, czyniąc wiele z nich nieformalnymi liderkami.
Nam się zaczęło pod dupą palić… Kim są organizatorki czarnego protestu?
czytaj także
Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów badawczych z udziałem najwybitniejszych ekspertów w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy znawców – praktyków i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.