W piątym tekście z serii Analiz ISZ dr Aleksandra Przegalińska zastanawia się, czy (i którzy) ludzie będą żyć wiecznie, jak Polacy odnajdą się w globalnej chmurze i dlaczego lepiej pisać gry niż w nie grać.
W piątym tekście z serii Analiz ISZ dr Aleksandra Przegalińska zastanawia się, czy (i którzy) ludzie będą żyć wiecznie, jak Polacy odnajdą się w globalnej chmurze i dlaczego lepiej pisać gry niż w nie grać.
Kiedy na Wiejskiej zasiądą awatary? – analiza ISZ
Czy polska polityka i Polska w ogóle przetrwają globalną rewolucję technologiczną? Na podstawie globalnych megatrendów można przewidywać co najmniej dwa scenariusze przyszłości: „transhumanistyczny” oraz „dataistyczny”. Ten pierwszy (bardziej optymistyczny) zakłada stopniowe wyzwalanie człowieka z materialnych ograniczeń, a jego horyzontem jest uwolnienie od cielesności i ubóstwienie człowieka za pośrednictwem technologii. Drugi, związany z nadejściem tzw. Osobliwości (uzyskania autonomii przez technologię) zakłada zdominowanie gatunku ludzkiego przez sztuczną inteligencję, a w wariancie skrajnym – jego całkowitą zbędność. Niewykluczone, że obydwa scenariusze zrealizują się na świecie równolegle, odzwierciedlając podział na – odpowiednio – centrum i peryferie.
Usytuowanie Polski pod względem miejsca w podziale pracy, preferencja dla centralizmu w rządowych planach rozwojowych, ale także anachroniczna artykulacja konfliktów społecznych skłaniają do pesymistycznej oceny szans przesunięcia naszego kraju do centrum technologicznego rozwoju.
czytaj także
Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów badawczych z udziałem najwybitniejszych ekspertów w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy znawców – praktyków i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.