Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Projekt Ursus Zakłady – wokół „zwrotu demokratycznego” w sztuce

Zapraszamy do lektury tekstu Igora Stokfiszewskiego opublikowanego w 3. numerze kwartalnika "Kultura i rozwój".

Zapraszamy do lektury tekstu Igora Stokfiszewskiego „Projekt Ursus Zakłady – wokół 'zwrotu demokratycznego’ w sztuce”, dotyczącego realizowanego przez Instytut projektu, opublikowanego w 3. numerze kwartalnika „Kultura i rozwój”.

Artykuł jest sprawozdaniem z działań prowadzonych od 2011 przez artystkę Jaśminę Wójcik i jej współpracowników wspólnie ze społecznością mieszkańców warszawskiej dzielnicy Ursus oraz z byłymi pracownikami mieszczącej się tam do niedawna fabryki traktorów. Autor – posługując się zaproponowaną przez brytyjską badaczkę Cristinę Flesher Fominayę kategorią „zwrotu demokratycznego” – czyni to sprawozdanie punktem wyjścia do refleksji nad relacją pomiędzy praktykami kulturalnymi a jakością demokracji, pojmowanej w tym wypadku jako podmiotowe samostanowienie lokalnej społeczności. W tekście stara się odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób działać artystycznie, aby przyczyniać się do aktywizacji społecznej, wybrzmienia podmiotowego głosu lokalnej wspólnoty oraz podniesienia poziomu jej samorządności.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij