Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Jak działa i dlaczego nie działa prawo – na przykładach, jakich dostarcza codzienność

Prawo powinno być czynnikiem budowy zaufania w społeczeństwie. W rzeczywistości często działa w tym zakresie kontrproduktywnie. Jedną z przyczyn jest to, że społeczny obraz i wiedza o zjawiskach prawnych (treść, znaczenie, struktura prawa, sposób jego działania, komplementarność z innymi zjawiskami jest kształtowany medialnie oraz politycznie (manipulacja) w fałszywy sposób (świadomie lub nieświadomie).

Celem seminarium (przeznaczonego dla słuchaczy o wyższym wykształceniu, niekoniecznie prawniczym) będzie prostowanie tych przekłamań i manipulacji na podstawie rzetelnej, kompleksowej wiedzy prawoznawczej. Budowanie przekonania o złożoności działania prawa (destrukcja przekonania, że wszystko załatwia kolejna zmiana przepisów) jego wieloaspektowości. Seminarium ma służyć budowie umiejętności rudymentów analizy zjawisk prawnych u słuchaczy. Przekazywanie wiedzy przez prowadzącego nie ma mieć charakteru wykładu, lecz kierowania nauką praktycznej analizy przez dostarczanie do niej narzędzi i tego, gdzie trzeba ich szukać.

Metoda kazusowa: omawianie wybranych, głośnych „przypadków dnia” – z perspektywy zawartości w nich problematyki prawnej, ujętej niemedialnie i niezmanipulowanej doraźnym przekazem politycznym. Wybór przypadków zależy od tego, jakie są aktualia i co wybiorą słuchacze. Prowadzący ma oczywiście zawsze przygotować kazusy awaryjne: to co, z bieżących aktualiów zawiera interesujący „wsad prawny”, a co nie budzi zainteresowania mediów albo słuchaczy przy dokonywaniu wyboru.

Zorientowanie tematyki seminarium na aktualia powoduje, że nie można z góry podać tematu poszczególnych zajęć. Słuchacze wcześniej proponują prowadzącemu tematy, wspólnie dokonuje się wyboru, prowadzący „zadaje” lekturę i na następnych zajęciach omawia wybrane przypadki.
Przykładowo:
– eliminacja sportowego klubu Legia z rozgrywek piłkarskich mogłaby być kazusem do omówienia spraw: potrzeby proporcjonalności sankcji w prawie; celu sankcji; refleksji nad formalizmem prawa; zjawisko posłuszeństwa prawu, legitymizacja decyzji rozstrzygającej (siła czy racja), odwołanie od wyroku w prawie (zmiana rozstrzygnięcia, zmiana zasad rozstrzygania), „moralności Kalego” w prawie;
– wypowiedź rzecznika prasowego episkopatu, że odpowiedzialność odszkodowawcza kościoła za wypadki pedofilii księży oznaczałaby wprowadzenie odpowiedzialności zbiorowej mogłaby służyć jako powód do omówienia ewolucji zasad odpowiedzialności odszkodowawczej władzy (świeckiej i duchownej) za szkody wyrządzone przez jej funkcjonariuszy (mechanizmy i sens odpowiedzialności osób prawnych za osobę trzecią; dysfunkcje tej odpowiedzialności, falsyfikacja tezy o traktowaniu takiej odpowiedzialności jako „odpowiedzialności zbiorowej”).

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium odbywa się co 2 tygodnie, w czwartki, w godzinach 16.30–18.30, począwszy od 16 października 2014.

Terminy spotkań:
2014:
16.10, 30.10, 13.11, 27.11, 11.12;
2015: 8.01, 22.01.

Obowiązują zapisy według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 2 października 2014.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

prof. dr Ewa Łętowska – profesor nauk prawnych (Instytut Nauk Prawnych PAN), specjalistka ds. prawa cywilnego i konstytucyjnego; pierwsza polska Rzeczniczka Praw Obywatelskich (1987-1992), sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego (1999-2002) oraz Trybunału Konstytucyjnego (2002-2011); autorka wielu podręczników, prac naukowych i książek popularyzatorskich, m. in: Podstawy prawa cywilnego (1993), Po co ludziom konstytucja (1994), Prawo umów konsumenckich (1999), Rzeźbienie państwa prawa (2012), O prawie i mitach (2013).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij