Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Analiza ISZ | Karolina Krasuska: Mr. Macho. Donald Trump, gender i wybory prezydenckie

W trzecim tekście z serii Analiz ISZ Karolina Krasuska pisze o źródłach klęski Hillary Clinton i wnioskach, jakie płyną dla ruchu kobiecego z wyborów prezydenckich w USA.

W trzecim tekście z serii Analiz ISZ Karolina Krasuska pisze o źródłach klęski Hillary Clinton i wnioskach, jakie płyną dla ruchu kobiecego z wyborów prezydenckich w USA.

Mr. Macho. Donald Trump, gender i wybory prezydenckie – analiza ISZ

Wbrew nadziejom krytyków Trumpa, mizoginiczny przekaz w kampanii wyborczej nie zmobilizował amerykańskich kobiet do „wygłosowania” kandydata Republikanów i poparcia Hillary Clinton w skali umożliwiającej zwycięstwo. Z jednej strony język i treść ekspresji Trumpa skutecznie odwołały się do anachronicznych wzorców „białej” męskości oraz retroutopijnej wizji Ameryki sprzed rewolucji obyczajowej i II fali feminizmu, z drugiej zaś akcenty „opiekuńcze” podnoszone m. in. przez jego córkę zdołały przekonać część wyborczyń, zwłaszcza mniej zamożnych z tzw. Pasa Rdzy, do oddania na niego głosu. Kategoria płci okazała się w tej kampanii mniej różnicująca niż poziom wykształcenia czy rasa, a feministyczne i socjalne postulaty Clinton nie przebiły się w zdefiniowanym przez Trumpa dyskursywnym polu walki. Wyzwaniem na przyszłość dla feminizmu będzie zatem powiązanie wątków kulturowych i ekonomicznych przekazu politycznego tak, by problematyka płci i tożsamości nie była traktowana jako temat wyłącznie elitarny.

Beyoncé nie dla wszystkich jest autorytetem [rozmowa z Karoliną Krasuską]

Seria Analiz Instytutu Studiów Zaawansowanych to odpowiedź na kolejne wyzwania: rosnącą złożoność konfliktów i nowe trendy społeczne, które czynią współczesny kryzys demokracji jeszcze mniej przejrzystym. Każda z analiz powstaje w toku seminariów badawczych z udziałem najwybitniejszych ekspertów w swoich dziedzinach: ich autorskie teksty w wersjach roboczych zostają poddane krytyce dwojga recenzentów oraz dyskusji z udziałem publiczności. Intencją seminariów jest rozpoznanie najważniejszych problemów współczesności z punktu widzenia wartości i celów lewicy, a o doborze tematów decyduje miara ich skomplikowania i waga polityczna dla Polski i świata. Prosimy znawców – praktyków i teoretyków – o diagnozę procesów, mechanizmów, gier sił i dyskursów. Wierzymy bowiem, że żeby zmienić świat, trzeba go najpierw dobrze objaśnić.

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij