Aktualności Instytutu Krytyki Politycznej

Prof. Irena Grudzińska-Gross: Havel, Miłosz, Weil – postawa cywilna

W cyklu Debat Havlowskich zapraszamy na wykład profesor Ireny Grudzińskiej-Gross. Literaturoznawczyni z Princeton University opowie o myśleniu i praktykowaniu etyki przez trójkę wielkich intelektualistów XX wieku: filozofki religijnej, pisarza i dysydenta poszukujących odpowiedzi na polityczne i duchowe kryzysy epoki. Wykład dotyczyć będzie problemu wojny i granic dopuszczalnej przemocy w myśli Vaclava Havla, Simone Weil i Czesława Miłosza.

W cyklu spotkań Havlowskich zapraszamy na wykład profesor Ireny Grudzińskiej-Gross.

Literaturoznawczyni z Princeton University opowie o myśleniu i praktykowaniu etyki przez trójkę wielkich intelektualistów XX wieku: filozofki religijnej, pisarza i dysydenta poszukujących odpowiedzi na polityczne i duchowe kryzysy epoki. Wykład dotyczyć będzie problemu wojny i granic dopuszczalnej przemocy w myśli Vaclava Havla, Simone Weil i Czesława Miłosza. Wszyscy troje rozważają relację między władzą a przemocą , między siłą a oporem non-violence. Ich zdaniem przemoc nie daje się ani usprawiedliwić, ani wyeliminować. Każdy z nich modyfikuje swoje stanowisko gdy styka się z konkretną wojną. Perspektywą będzie tu dzisiejsza polityka historyczna i stosunek do drugiej wojny światowej. Dyskusję po wykładzie poprowadzi Sławomir Sierakowski.
Debaty Havlowskie zorganizowane są we współpracy z Fundacją im. Heinricha Bölla.

Irena Grudzińska-Gross – profesor Wydziału Literatur i Języków Słowiańskich Princeton University (USA), na emigracji wspierała ruchy dysydenckie w Europie Środkowej, autorka m.in. książek Piętno rewolucji: Custine, Tocqueville i wyobraźnia romantyczna (1995); Miłosz–Brodski, pole magnetyczne (2007); Honor, horror i klasycy (2012), a także współautorka (wraz z J. Grossem) Złotych żniw.

_______________________________

Zapraszamy do wysłuchania zapisu audio ze spotkania.

 

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij