Debaty Instytutu Krytyki Politycznej

Niemcy: Polityka zagraniczna na rozstajach

W którą stronę ewoluować będzie niemiecka polityka zagraniczna w najbliższych latach i jak wyglądać będą relacje Berlina z Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem? Czy Niemcy będą chciały przejąć przywództwo w działaniach UE na arenie międzynarodowej, czy też ulegną pokusie wykorzystania dzisiejszej potęgi do szukania dla siebie miejsca w świecie bez oglądania się na Europę lub nawet w opozycji do niej? Czy tradycyjna „więź z Zachodem" jest nadal wystarczająco silna, by zapobiec temu ostatniemu scenariuszowi?

W którą stronę ewoluować będzie niemiecka polityka zagraniczna w najbliższych latach i jak wyglądać będą relacje Berlina z Waszyngtonem, Moskwą i Pekinem? Czy Niemcy będą chciały przejąć przywództwo w działaniach UE na arenie międzynarodowej, czy też ulegną pokusie wykorzystania dzisiejszej potęgi do szukania dla siebie miejsca w świecie bez oglądania się na Europę lub nawet w opozycji do niej? Czy tradycyjna „więź z Zachodem” jest nadal wystarczająco silna, by zapobiec temu ostatniemu scenariuszowi?

Goście:

Jörg Lau (publicysta „Die Zeit”)
Hans Kundnani (ECFR),
Anna Kwiatkowska-Drożdż (Ośrodek Studiów Wschodnich)

Prowadzenie: Piotr Buras (ECFR, Warszawa)

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij