Seminaria Instytutu Krytyki Politycznej

Rodzina 500+ jako polityka publiczna

Program Rodzina 500+ budzi mnóstwo kontrowersji. Powszechnie uznawany za największy transfer socjalny po roku 1989 ma uratować polską demografię i zlikwidować ubóstwo polskich rodzin, ale też – to głosy krytyków – zrujnować budżet i zadłużyć państwo, wypchnąć kobiety z rynku pracy i zakonserwować patriarchalny model rodziny. Anna Gromada, ekonomistka związana z Fundacją Kaleckiego analizuje i interpretuje założenia najgłośniejszego programu społecznego PiS: czy jest to element projektu inżynierii społecznej i czy stoi za nim spójna wizja (a może ideologia?) rodziny i społeczeństwa? Jakie skutki może przynieść w praktyce – dla rynku pracy, struktury społecznej, pozycji kobiet, dominującego modelu rodziny? I wreszcie, czy jest to program, który lewica powinna skrytykować, odrzucić, a może poprzeć i uznać za swój?

Seminarium badawcze prowadzone jest w formule z zaproszonym gościem bądź gościnią, specjalizującymi się w wybranym temacie, którzy poproszeni zostali o przygotowanie working paper z podstawowymi tezami i pytaniami badawczymi. Dyskusja na seminarium będzie poprzedzona komentarzem do tekstu dwóch recenzentów/recenzentek.

Tekst working paper zostanie udostępniony uczestnikom i uczestniczkom seminarium na dwa tygodnie przed zajęciami. Warunkiem udziału w seminarium jest zapoznanie się z tekstem i chęć udziału w dyskusji.

Ostateczna wersja tekstu zostanie opublikowana w formie artykułu na stronach Instytutu.

Informacje dla studentek i studentów:
Seminarium jednodniowe, odbędzie się w piątek 16 grudnia 2016, w godz. 16.30-19.00.

Obowiązują zapisy według zasad ogłoszonych na www.instytut-studiow.pl.
Termin naboru mija 7 października 2016.
Liczba miejsc ograniczona.
Udział w seminarium jest bezpłatny.

ANNA GROMADA – członkini Zarządu Fundacji Kaleckiego, ekonomistka i socjolożka, pracownik naukowy Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. Absolwentka ekonomii międzynarodowej w Szkole Głównej Handlowej, socjologii i politologii na Uniwersytecie Cambridge oraz studiów nad ekonomią rozwoju we Francuskim Instytucie Nauk Politycznych (Sciences Po). Stypendystka m.in. Yale, Pace, Uniwersytetu Tokijskiego i Uniwersytetu w Oslo. Współpracowała z administracją publiczną, Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), działem gospodarczym Agencji Reutera oraz Foundation for European Progressive Studies (FEPS).

__
Przeczytany do końca tekst jest bezcenny. Ale nie powstaje za darmo. Niezależność Krytyki Politycznej jest możliwa tylko dzięki stałej hojności osób takich jak Ty. Potrzebujemy Twojej energii. Wesprzyj nas teraz.

Zamknij